Pákové opakovačky

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Reno »

Jo Browning BLR, po tom jsem také dost dlouho poslintával... :P Ale co mě od něj nakonec odradilo, byla právě ta komplikovaná rozborka závěru, navíc s rizikem, že pokud se při opětovné sborce (vkládání do zbraně) netrefí identická pozice ozubeného převodu, nemusí to fungovat (např. zcela nedovírá závěr, takže není možné vystřelit). Jinak bych ho (v ráži .450 Marlin) už měl doma. Proto jsem nakonec pořídil Tikku, které běhá závěr jak po másle a k jeho vyjmutí kvůli čištění zbraně stačí zmáčknout jediné tlačítko na pouzdře závěru. A pokud chci rozebrat i samotný závěr (např. abych ho před zimou odmastil), stačí mi na to cokoliv z tenčího kovu a 10 sekund času. Co se týče BLR v ráži .358 Winchester, tak se obávám, že do Evropy se standardně nevozí. Zde se dají běžně (v ČR relativně) sehnat jen modely uvedené na webových stránkách "Browning International". Aktuálně to jsou:

BLR LIGHTWEIGHT PG (v rážích .308 Winchester, .450 Marlin, .270 Winchester Short Magnum a .300 Winchester Magnum)

a

BLR LIGHTWEIGHT PG TRACKER (v rážích .308 Winchester, .30-06 Springfield a .300 Winchester Magnum)

Jsem přesvědčen, že ten Tracker by mi šel mimořádně k pleti, jenže viz výše... :)
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Zbrojovák »

No už jsem to taky četl že běžná údržba BLR je problém a třeba v USA to čistí jen hadem a nastříkáním a vytřením oleje a jednou za čas to jde prostě ke gunsmithovi, který to udělá jako servis do šroubku...

No věřím že rozborka by se dala naučit, pozice ozubených prvků poznačit, v tom bych neviděl problém...

Já jsem stará škola, pro mě zbraň rovná se spoleh, a tedy prostě musím ji umět rozebrat a vyčistit, vyfoukat, já nevímco... i v terénu v lese na pařezu když by na to mělo přijít, s minimální výbavou
proto M98

...ale zase jsem optimista, věřím že by se měl dát udělat levergun který by toto jednoduché rozebírání mohl splňovat - tzn. že prostě jednoduše vytáhnu závěr, zásobník a mám přístup k šachtě, nábojišti a hlavni

- bohužel jsem takový vzhledný neobjevil

k tomu 450marlin BLR lightw. - myslím že setřelba z něj asi nebude 2x pohodlná aže třeba použití nějaké NV digi apod. to nesnese bez kompíku nebo portů, je třeba si uvědomit že 450marlin je na spodní hranici 458WM - resp. laborace 458wm pro Evropu se motaj právě kolem výkonu 450Marlin - bude to už slušná šlupka
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Klerenc
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: sob 30.4.2011, 8:12

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Klerenc »

Jo BLR, taky jsem ho nějaký čas zvažoval hlavně pro dvě věci.
Klasický vyjímatelný zásobník umožňující použití "špičatých" střel.
Při pohybu páky jde i spoušť, nehrozí skřípnutí ukazováku. Ráže byla jasná , knedlik - 45-70 Gov a nebo 450 Marlin.
Pak jsem si uvědomil balistiku a že nechci optiku a rázem byla výhoda zásobníku fuč. Ta spoušť, to je jiná, ale je to zvyk jednoho dne.
Dnes mi vůbec nechybí.
Rozebrání - vyjmutí závěru nakonec rozhodlo pro Marlin.
Jeden šroub na plochý šroubovák (v nouzi nůž, lžíce,....) a závěr je venku.
Jelikož mělo jít o zbraň do nepohody, t.j. pracovní + se psem různě do bordelu případně leče, tak toto rozhodlo.
Mám to holt trochu jako Zbrojovák. :)

Na druhou stranu - pokud bych chtěl pákovku jako universální flintu s optikou "na vše", BLR v 3006 by byl jasnou volbou.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Reno »

Tohle téma je hrozně "infekční"... :? Vždyť já přece žádnou pákovku nepotřebuji, fakt nepotřebuji, prostě nepotřebuji! :x :lol:

Jinak výkon a zpětný ráz náboje .450 Marlin se pohybuje na úrovni evropského 9,3x62 a to jak tabulkově, tak subjektivně. Do .458 Winchester Magnum má hodně daleko. :D Měl už jsem možnost ze všech uvedených ráží střílet, takže mohu srovnávat. Jen pro zajímavost - dnešní "big bore" modely Marlin (čti Remlin) už se vyrábí pouze v ráži .45-70 Government, ve .444 Marlin a .450 Marlin nikoliv. Pro příznivce těchto ráží předpokládám trochu frustrující... Ale pokud vím, tak v ráži .444 Marlin komoruje některé modely pákovek firma Davide Pedersoli, v ráži .450 Marlin se zase vyrábí již zmíněný Browning BLR.
nivo
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 23.2.2008, 21:13

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od nivo »

Mám BLR-ko v 450Marlin a jsem max.spokojen.Čistím pouze hadem a hadříkem a funguje bez problému.Používám hlavně na naháňky,jak do leče ,tak na štont a na dosled s barvářem.Někdy to vezmu na posed,mám na tom fotona a drží nastřel bez problému a další naháňková optika také.Co se týká zpětného rázu tak nevim,ja stim problém nemam ani při opakování(mám 100kg).Přirovnal bych to zhruba k 30-06 co mám manlicherku v nadupané laboraci.Zpětný ráz je podle mě přímo úměrný zapažbení a u této zbraně je to dobré.Jediný problém je ted se střelivem,takže jsem si nechal nalaborovat.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Zbrojovák »

já výhodu .450ky spatřuji hlavně v tom, že jakmile se do hlavně dostane bordel nebo sníh, tak říznu nožem vrbu nebo lísku, namotám kus hadru z košile a prostě protáhnu :) navíc ta ráž dává takový přirozený pocit bezpečí nějak :)
známý měl dokonce 500jeffery v zkk602 stavěnou a bavíval se tím že mé "pidi"náboje si pouštěl ostentativně od ústí do hlavně :lol:
je magor a střílel s tím s 33g střelou voodleight sp RN v0 600m/s všechno - od koček přes srnčí, mufloní po černou všechno
- když jsem se ho ptal co to dělá, říkával nic - "díru" :D
- pak ale naznal že to riziko odrazů tam je a že jsou prostě pro lov v našich podmínkách rozumnější ráže a laborace a flintu ještě dobře prodal někomu kdo jezdí Afriku, stejně jako předním já své ZG47 v 458wm

ale přiznám se že ta pákovka mi furt někde vzadu vrtá a taky ji vůbec ale vůbec nepotřebuju a snad tím ani nechci!

měl jsem už nakoupenou origo Winchester 1895 v 30-40Krag z roku 1910, s tím že ji překopem s kolegou puškařem na klasiku plnotučnou dospělou 405WCF
. nakonec jsem od té vize ustoupil
za a) kohout než dopadne, trvá to výrazně déle než i neladěný úderník m98 a já ho urychlený silnější zpruhou mám
za b) výhoze je kolmo nahoru víc než doprava ven, takže, optika vyosená a ta noční utopie

prostě jako uni kulovnice zastaralé koncepce, byť nádherná a špek

oproti tomu BLR je už prostě duralová moderna- nicméně asi dnes nej nově vyráběná lever a přiznám se že v té 358win by mě i lákala

no dobře co nějakou win1886 v 45-70, optika ale taky problém, všechno to vyhazuje nahoru
do boku jde jen marlin95 a BLR co vím

docela mě svého času zaujal film Tom Horn s Mc Quennem, měl tam 50-90 a win 1876, takový extrakt pákovky se svou atmosférou té doby https://www.youtube.com/watch?v=X4PEetk71qo

chvíli jsem taky reálně přemýšlel o modelu cowboy - pochopitelně výroba marlin, ne remlin
https://www.youtube.com/watch?v=diO62p2sMWw

nicméně BLR 450 marl. si zřejmě s továrními horn.ftx rozumí https://www.youtube.com/watch?v=8EH7fsobaUg
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
nivo
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 23.2.2008, 21:13

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od nivo »

Ano zatim jsem střílel jenom tovární Hornady Ftx 325grn,protože jsem nic jiného nesehnal a ted už neni ani to,tak jsem si nechal přebit v té samé střele.Na zvěř nad 60kg nekompromisní učinek,ale slabší zvěř danče,muflonka už asi nepředává energiji a zvěř se kolikrát chovala jako minutá.Za další je potřeba napínací kohout napnout trochu v předstihu,protože prostě cvakne.Zatim jsem si ještě nic nezradil,ale je zřetelně vidět,že ta zvěř to registruje.V leči nosím hlaveň přelepenou,takže nečistoty se nedostanou a pravě v leči a na dosledu vidim tu největší výhodu.Mám zbraň vybitou,naboje v zasobníku a při potřebě střelby je okamžitě nabitá.Samozřejmě,že naboj může byt i v komoře a vycvaklý kohout zajisti také dostatečnou bezpečnost.Spolu s kratší hlavní(myslím 51cm,nevim jistě)to dělá zbraň,kterou jsem chtěl na spol.lov a dosled.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Zbrojovák »

kohout jde natáhnout jistě i bezhlučně, jen je třeba přidržet spoušť, stejně jak u revolveru nebo lankasterky - čehokoliv - stejně jsem to dělal kdysi i s německým napínáčkem na vnadišti
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
tuceklub
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pon 03.4.2017, 11:22

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od tuceklub »

Přeji všem dobrý den. K doplnění informace o reklamaci pákové opakovačky Marlin ráže 30/30 win. Pro nekvalitní hlaveň jsem byl nucen zbraň reklamovat, viz příspěvek výše. Reklamace byla vyřízena po 1 měsíci, jak jsme pochopil musel ověřit oprávněnost reklamace firemní puškař. Což je asi v pořádku. Nicméně vyměněná, nová, zbraň, kterou mi poslali byla bez montáže a puškohledu, přestože jsem s těmito doplňky zbraň původně zakoupil. Poprosil jsem tedy prodejce, aby se pokusil u firmy tyto doplňky, které jsme si zaplatil při koupi zbraně od výrobce opět sehnal. Doufám jen, že si je nebudu muset znovu zaplatit. Při registraci reklamované zbraně jsem musel zaplatit znovu poplatek za registraci. Ke svá ztrátě mohu také připočítat cenu střeliva, které jsme použil k nastřelení (Hornady, téměř celá krabička), než jsem zjistil, že chyba je v nekvalitní hlavni. Nyní čekám na průkaz zbraně a montáž, abych se pokusil opět zbraň nastřelit. Nevím jaké zkušenosti mají ostatní kolegové střelci, ale přístup dovozce nebo firmy Marlin (nevím přesně kdo reklamaci vyřizoval v ČR), z Vašich příspěvků již vím, že nyní patří pod Remigton, mě překvapuje a to nemile. Jejich přístup k zákazníkovi je mírně řečeno laxní, teď to vidím tak, že nákup zbraně od této firmy byla chyba a omyl. Za sebe mohu říci, že od této firmy již žádnou další zbraň nezakoupím. Nechci nikoho hanět, prosím berte to jako moji osobní zkušenost s těmito zbraněmi, každý, ať se samozřejmě rozhodne sám za sebe při nákupu této zbraně.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Zbrojovák »

ano, mnohdy je lepší koupit zbraň z druhé ruky, odzkoušet namístě na střelnici, atd. doporučuji hlavně u svazkových zbraní, soustřel hlavní je prakticky nereklamovatelný atd.
je to tak i s optikou např, ty náklady za náboje a věčné nastřelování už zpět nikdy nevymůžete...
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od sara »

Zdravím, mám možnost koupit pákovku Browning BLR v ráži .450 Marlin z druhé ruky. Ale nevím jaký má Twist/ Stoupaní vývrtu/
tuším že se dělali s 18,5 " Twistem. Majitel to změrit neumí :( . Je to podle fotky starší model - pažba bez pistolové rukojeti. Tedy i rámeček v páce pro prsty je rovný ovál a nemá tvar "banánu" jako novější modely. Nevite někdo kolik mátento model Twist a jestli Browning vůbec dělá některé modely se stoupáním vývrtu např. 14 palců, tak jako např. někteří američtí výrobci. Dík sara
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Ratte »

pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od pufr »

Tady mi přijde, i oproti Tvým jiným textům, že to slovní spojení "něco málo" celkem sedí - alespoň já mám "obsahově" dojem spíš takového "nakousnutí" celkem obsáhlé "matérie" :) :?

Ale napsané určitě celkem pěkně, čtivě :!:

O té terminologii - trubková/trubicová nábojová schránka versus "tubulární zásobník" atd. ani nechci nějak obšírněji začínat. V mnoha pasážích je znát, že i v tomto směru na sobě zřejmě pracuješ 8)
Pufr
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Ratte »

Pufr: odvrácená strana psaní do časopisů - omezené místo bez ohledu na rozsah problematiky a v malé, leč nepříjemné míře externí zásahy do formy a obsahu. Třeba ten úvod s Old Shatterhandem není z mého pera. Ale pořád podstatně lepší práce než předchozích deset let ve fabrice :)

Mám pro pákovky docela slabost. Z praktických důvodů se držím stran lovu jen jedné univerzální pušky, ale jinak bych si nějakou pákovku ve .44 Mag nebo .444 Marlin již dávno koupil. Měl jsem kdysi příležitost lovit warthoga Marlinem právě v .444 a jednalo se o velice příjemnou a účinnou záležitost.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od pufr »

Tak to gratulujeme novému nebo skoronovému příslušníku svobodného povolání!! :)

Vzhledem k exotickým aktivitám a dobré orientaci v oblasti IT / digitálních médií by ses mohl ubránit něčemu, co by se dalo nazvat třeba "Helebrant efekt", kdy jmenovaný autor po ukončení zaměstnání v roli bezpečnostního odborníka České pošty byl životem donucen psát výrazně častěji a delší články, ze kterých se ale bohužel časem začla vytrácet nejen jakási "čerstvá čtivost" ale i "jiskra" novosti a "neokoukanosti" v oblasti informačního obsahu ...
Prostě ty mnohokrát opakované bonmoty (o Mauser a Remington škole ...) už čtenáře tak neobčerství / netáhnou :?

Tak mnoho zdaru, témat a nápadů!
A omluva za OT zde ve vlákně :oops:
Pufr
Odpovědět