Merkel RX Helix

Vše o kulovnicích a malorážkách
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od lörinc »

Hmm, zajimavy, ale me se Merkel celkove moc neliby - ma takovej zvlastni dyzajn :lol: . A ten zaver ma nejak moc hejblatek= cim vic hejblatek tim vic na vyk...ni.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od figi »

No, jestli to někomu zvedne sebevědomí, proč ne.
Ale osobně jsem se už vícekráte přesvědčil, že majitelé těchto prestižních zbraní lovecky a ani střelecky nemají co předvést a často je nutné si na ně dát pozor z hlediska bezpečnosti. Moje zkušenost, ale určitě neplatí na všechny. Jinak Blaser a Strasser a jim podobné beru jako módní záležitost, za opravdu repre zbraně u opakovacích kulovnic považuji luxusní modely Steyer, Sauer a podobné. Zbraně pro praxi to ale podle mne také nejsou ...
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od gonias »

S tímto s tebou figi naprosto souhlasím.

Ale když chce člověk třeba kvalitní jednušku, tak moc dalších možností než Blaser a Merkel není. Takže se o těchto značkách nedá jednoznačně říct "módní záležitost"
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od kabát »

Já jsem se snažil z videa a obrázků pochopit funkci závěru, dospěl jsem k tomu, že se jedná o přímotažnou kličku, kulisu s drážkou a válcový závěr,který se uzamyká v ozubech pootočením. Pokud se mýlím tak tomu nerozumím jak to funguje, pokud jsem to odhalil správně, tak je tam dost částí, které po zanesení špínou sněhem nebo ledem můžou udělat problém.
To by znamenalo, že to není flinta pro pěšáka, ale když se s pantátou doveze pod kazatelnu nebo na štont, tak po lovu se o ní dají pět básně .

Flinty i náboje je potřeba neustále vyvíjet nové a přesvědčovat lidi o jejich nezbytnosti, jinak by už dávno všichni měli doma tu svou starou dobrou kulovnici s optikou a zbrojovky by se neuživily.

Sám jsem mnohokrát zvažoval BLASER R 93 a to jen pro možnost rozdělání pažby a hlavně, vzhledem k přepravě.
Kdo někdy cestoval letadlem s celou kulovnicí ví o čem mluvím.

Těmto luxusním zbraním se nedají upřít NÁPADY které se dostávají do praxe, které však chybí naší produkci. A to jsme zase u ceny, která není jen o zbrani jako takové ale i o inovaci , vývoji a modernizaci.
On takový prsten z nerezi plní stejnou funkci na ruce ale to by si za 50,- mohl koupit každý,že jo . Proto máme zlaté šperky s briliantem.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od kasari »

to kabát - trochu s tebou nesouhlasím. Ten rozdíl mezi nerezovým a zlatým šperkem je stejný jako mezi standardní a vyřezávanou, rytou zbraní. Ale hlavní funkcí zbraně není zdobit.
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od lörinc »

system zaveru chapu stejne jako Kabat a asi proto bych mu taky neveril. Nerikam ze nevydrzi xy vystrelu, ale s mojim stestim by se to ..... pokazilo kdyz bych to nejmin cekal.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od kabát »

to kasari -
kasari píše:to kabát - trochu s tebou nesouhlasím. Ten rozdíl mezi nerezovým a zlatým šperkem je stejný jako mezi standardní a vyřezávanou, rytou zbraní. Ale hlavní funkcí zbraně není zdobit.
jak pro koho, pro mě je zbraň hlavně o funkci a taky o její historii,
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od kasari »

to kabát - promiň, ale teď jsem nepochopil, jak to myslíš. Historii konkrétního kusu, nebo značky ?

Pro mě je důležitá hlavně " užitková hodnota ", ale chápu, že každej dává důraz na něco jinýho. :wink:
Ulkomaalainen...
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od kabát »

to znamená,že i když mám tu flintu jenom na prd a jenom ve skříni, zdědil jsem ji po dědovi a tak má svou hodnotu,
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od gonias »

Ano třeba takhle.

Já jsem měl namysli ty případy, kdy lovec, který přijede s takovou nebo obdobnou zbraní na společný lov, tak je mu jedno zda bude úspěšný nebo ne, ale jde mu především o prezentaci své osoby a s tím je právě spojená ta zbraň.

Prostě je pro něho hlavní to, jak bude vypadat v očích ostatních.


Nakonec musím napsat, že v žádném případě nepíši o sobě ani s těmito lidmi nezdílím jejich pohled na věc, ale jako svůj názor na tuto debatu. :wink:
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od kasari »

to kabát - tak jsem to pochopil správně. :wink: A úplně stejně se na to dívám. Taková zbraň má " duši ", ale to není případ, který tu řešíme.

to gonias - právě proto, že si takovou zbraň bude leckdo kupovat jen pro vytváření image, sám se tím řadí do určitý sorty... :wink:
Ulkomaalainen...
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od duch Pampuch »

figi píše: Jinak Blaser a Strasser a jim podobné beru jako módní záležitost...
Svata pravda, moderni jsou adrenalinove sporty a u primotazneho Blasera muzes cekat zaver v "obliceji" kazdou ranou :D Pokud bych nevedel co s penezi, tak koupim sako nebo Mauser, Mannlicher je hezky, ale divna je ta umela hmota a Sauer se mi proste nelibi.
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od nimrod nimrod »

JJ pěkné, ale je to tak - musí se pořád něco vyvíjet a presentovat, jinak by zbrojařské odvětví, krom armádního dávno zaniklo.
Jinak, takovou flintu bych nechtěl ani zadarmo, přímotah je vždycky na ho...o i kdyby to byla jakákoliv značka :wink: To mi prostě nikdo nevymluví.
Vývoj otočně odsuvného závěru - jako takový, byl ukončen v podstatě rokem 1898 :wink: Nic pevnějšího, trvalejšího, bezpečnějšího a lepšího i do nepohody v tomto ranku systémů není a asi už ani nebude.
K dyzajnu - nevím co to je teď za móda všude na pevno cpát ty picatinny rail. :( Proč nepoužili už vyvinutý systém montáže z KR1?
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od Jiří K. »

Mám ten dojem, že každý by se mněl držet tzv."svého kopyta". U Merkela jsou to zbraně s lůžkovým závěrem. Ani RX Helix ani KR se mi nelíbí. Jsou nějaký takový divný, ale je to jen můj osobní názor.
Jinak přímotažný závěr není špatný, bohužel zákazník požaduje ráže nad možnosti této konstrukce. Proto je to u toho Helixe jeden blok, tam toho adrenalínu nebude tak moc.
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od gonias »

Nepřibyla někomu zkušenost s Helixem?

Zajímá mě přednostně jak drží nástřel po změně hlavně(ráže).
Hlavně z důvodu umístění picatinny lišty na horní ploše pouzdra závěru.

Děkuji
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Odpovědět