Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Pavel.x
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: stř 18.7.2007, 11:00

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od Pavel.x »

Až včera jsem si přečetl článek v Myslivosti 8, kde naši střelci na mistrovství světa v "teréní kulové střelbě" měli zbraně CZ 557 varmint. Co mě ale zarazilo a ještě se k tomu veřejně přiznali, tak nejméně dva střelci měli problém se zbraní s natažením úderníku a jednomu se zasekl náboj při nabíjení do komory. Co si o tom myslíte??
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od kounek »

Co si o tom myslet?

když se to stane běžnému myslivečkovi v lese, nebo běžnému hobby střelci na střelnici, tak se nad tím dá mávnout rukou.

Ale když se to stane na flintě, která jede na mistrovství světa, tak je to buďto lajdáctví toho, kdo ty flinty připravoval, nebo absolutní ignorantství v přístupu k takovému závodu, že na to nikdo nepřišel.

Nadruhou stranu se ale divím, že se taková informace dostane ven, protože to absolutně zkazí marketingový dojem z toho, že tam jeli s těmito zbraněmi, které zcela jistě dostali zdarma za účelem propagace zborjovky...

Ještě na doplnění, nejsem si jist, ale myslím že tento článek je s tím také v souvislosti:

http://myslivost.cz/Casopis-Myslivost/M ... de-svetova
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od figi »

Pavel.x píše:Až včera jsem si přečetl článek v Myslivosti 8, kde naši střelci na mistrovství světa v "teréní kulové střelbě" měli zbraně CZ 557 varmint. Co mě ale zarazilo a ještě se k tomu veřejně přiznali, tak nejméně dva střelci měli problém se zbraní s natažením úderníku a jednomu se zasekl náboj při nabíjení do komory. Co si o tom myslíte??
Jen že - pokud je "amatérsky" seřízená spoušť, je takový výsledek. Jsem přesvědčen, že u spouští 557 je tvrdší pružina odporu spouště než je u 550 ( v každém případě mi jdou spouště 550 vyladit jemněji, než u 557 a bez nežádoucích vedlejších projevů, tzn bezpečně), a ti, kteří ladí na fouknutí budou mít díky tomu tento problém, protože nemožnost dalšího snížení odporu řeší zkracováním dráhy chodu spouště až do oblasti nestability. Zaseknutí náboje - je vidět, co dokáže nervozita. ( všechny osobně znám )
Zarazilo mne také to "sednutí - sedání si" u puškohledu Meopta, nedávno jsem ale sám něco takového zažil při nastřelování 7x64 s puškohledem Meostar R2, najednou skok o 30 cm výškově, a pak už vše OK.
Ta Afrika je k ničemu, jen že se to honosně nazývá mistrovství světa. Naši se moc nepředvedli, opakují při každé účasti stejné chyby, ale to, že to není takové, jak by mělo/mohlo být, dávají za vinu zbraním, ráži atd...
Samozřejmě, že prvních deset ve výsledkové listině má stavěné zbraně - speciály, pečlivě dělané střelivo a- zkušenosti. Naši borci netuší, že k úspěchu nevede jen jedna cesta, ale to, že vytěží ze sestavy, kterou mají to maximum, a hlavně - znalosti balistiky, střelby ve větru. A ne to, že stále budou hledat ráži, která bude mít absolutně plochou balistickou křivku do 400 m a vítr s ní ani nehne, navíc nebude mít znatelný zpětný ráz. Protože oni mají techniku přesné střelby v různých polohách zvládnutou opravdu skvěle, ale něco se učit o balistice, natož o větru ...
Bohužel tato "terénní kulová střelba" pronikla i k nám a provozuje se i ve Světnově na závodech. Je ale totální blbost, střílet na zvěř na vzdálenosti do 400 m bez dálkoměru a základních znalostí o působení větru na balistickou křivku střely. Proto od počátku tvrdím, že pro lovecké využití u nás jsou tyto závody ( jako příprava na lov) naprostý omyl.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od figi »

kounek - ano, ten článek je o úpravách Varminta pro Afriku. Bohužel jsou tam i nepravdy.
CZUB nabídla těmto střelcům nové Varminty ( to uzavřené pouzdro závěru jsem konstruktérovi této zbraně zdůrazňoval dlouho, a věřím, že to má velký význam ), které se jevily výborně, ale jen v ráži 308W. Jindra Mahel, který patří k naší naprosté špičce v kulových disciplínách hned vymýšlel náboj pro tento účel. Konzultoval se mnou možnosti, a nakonec se mu podařila opravdu perfektní laborace. Tento náboj nakonec pro naše střelce pro Afriku "kopíroval" Sel. Bel. ale s jiným prachem a bohužel i podstatně pomalejší. Jindra nakonec do Afriky nejel, ale je z našich střelců jediný, kdo se zabývá více do hloubky i vnější balistikou.
Teď si hoši myslí, že na další mistrovství musí mít 243W. Je faktem, že tato ráže byla v Africe dosti zastoupena, a další ráže v tomto průměru také. Jenže ani to není spása, protože to, co se se střelou po opuštění hlavně děje, má na svědomí balistický koeficient použité střely a její úsťová rychlost. Jenže to je pro ně podružné, protože všichni vidí jen tu ráži. Jakou střelu je nejlepší použít a jaké stoupání bude tedy vhodné, na jaké rychlosti je potřeba se dostat, to je to, co je dobré vědět jako úplně první. No, a pak se učit, prakticky, co s tou potvorou větrem a další. A zbavit se mýtů, které jsou mezi střelci rozšířené. Jako třeba to, že těžší střela lépe odolává větru.
Naposledy upravil(a) figi dne pát 02.9.2016, 11:09, celkem upraveno 3 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

...
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od lovec »

U našich strelcov (s výnimkou snáď dvoch ľudí) je situácia úplne rovnaká a iné, resp. lepšie to nebude, pretože chýba chuť učiť sa nové veci a pokora pred vlastnou nevedomosťou.

Na druhej strane si osobne myslím, že na účel danej súťaže sa snáď ani menej vhodný náboj ako 308W nedal zvoliť. V takýchto a obdobných súťažiach dnes kraľujú vysokorýchlostné 6mm kalibre s najťažšími strelami v rámci možnosťí (obvykle Berger Hybrid 105gr.). Je otázne, či je českému tímu zbrojovka vôbec schopná dodať zbraň so správnym twistom,
a či je im niekto schopný v rámci väčšej série pripraviť a vyladiť kvalitné strelivo.
Súhlasím s tým, že sú tam výborný polohový strelci, ale tak ako píše figi, to nie je ucelená množina schopností pre úspech na danom druhu súťaže.
Čítal som ten článok v Myslivosti, "sadanie" meopťáckeho puškohľadu je skôr pravidlom, takmer vlastnosťou a z mojich skúseností pri nastreľovaní nových puškohľadov je skôr príjemnou výnimkou, ak sa tak nedeje.
Každopádne im na ďalšom podujatí budem fandiť, snáď im to s nadobudnutými skúsenosťami vyjde lepšie.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od Choochoo007 »

Tak jsem byl prvne zkusit CZ 550 varmint kevlar se strelo Lapua Scenar 155gr s prachem S060(37,6gr-39,2gr,), naboj OAL 72,4mm, cca 0,35mm od drazek. Puska jak byla v krabici, jen spoust ubrana na odporu. Po ruce byl volny jen puskohled Meostar 3-12x56 s krizem loveckym T, takze na to vyzkouseni proc ne. Strileno na zvetseni 10x na vzdalenost 100 yardů :D
Co povazuji za velky prinos pro presnost pri zkousce teto pusky a navazek byly dve veci. Konecne namontovane nizke nozicky s kloubem a zadni bag(dodo, jestli vubec). Po dlouhe dobe kdy jsem pouzival pouze vysoke nozicky 12" az 25" jsem poridil i 6-9". Vysoke na strelbu v sede OK, ale jak uz tu nekdo psal, na strelnici vypada clovek ze kontroluje ostatni jestli lezi. V leze to bylo po par ranach o zada a udrzet rozptyl se fakt moc nedalo. Zadni bag sice rikam, ale kus tvrde penove podlozky na tom maskovaci sala a navrch plastenka se tak uplne oznacovat neda. Ale funcki docela poslouzil, ikdyz to nekam porad klouzalo a stejne usazeni se po vystrelu hledalo hure.
Prvnich par ran z pusky bylo vystreleno se strelou SP 11,8g SaB ( slo o zjisteni max navazky prachu a zabehu hlavne) a uz tady chodily dve rany cca 2cm, ale s vysokyma nozickama. Podvedomne jsem vedel, ze to bude s nizsimi nozickami lepsi, jenze co delat, kdyz prodejce mel problem s dodanim. Takze toto je cca 30-40 rana z pusky a prvni s nizkymi nozickami.
Prvni 4 vystrely nez si clovek nasel pozici s nozickama a bagem, pak uz jsem se docela chytil.
Jde jen o konstatovani, ze puska CZ dokaze take slusne strilet, jen kdyz to nemrvi strelec. Osobe jsem si to dlouho myslel uz dle CZ 550 a CZ 557 v razi 7x64.
http://nd06.jxs.cz/216/663/606187e94e_1 ... 1476871888
Kdyz jsem nedavno videl na netu nastrel 5 ran z CZ 550 Varmint Kevlar strela 168 Berger, tak jsem si rikal, ze by to jit melo, jen kdybych to nemrvil ja :wink:
http://i306.photobucket.com/albums/nn27 ... 3304PM.png
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
jarda65
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 109
Registrován: pon 07.4.2008, 11:59
Bydliště: Jizerky

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od jarda65 »

Zdravím! Vlastním kulovnici CZ557 Lux v r. 6,5x55. Uvažuji o weaver liště a jistě nejsem sám. Zbrojař mi doporučil násuvnou od Kozapu, ale ta se tu moc nechválí. Navíc bych raději nižší, pevnou. Tak jsem hledal a našel hliníkovou ERA
http://zbrane.esako.cz/weaver-picantinn ... cz-550-557
https://www.optics-trade.eu/nz/mounts/p ... z-550.html
a ocelovou
http://mikron.hr/index.php?route=produc ... uct_id=268
Teď se ale objevila CZ557 Varmint (popř. Range), které tu lištu mají z výroby. Jenže se mi nedaří zjistil, zda tam není upravené lůžko závěru a zda jde někde koupit. Máte někdo víc informací?
CZ 557 Lux 6,5x55SE + LEUPOLD VX-III 3,5-10x50 Ill, IŽ 27EM-1C 12/76, IŽ 27E 16/70, ZKM 451 + LEUPOLD MARK 4 3,5-10x40 CHINA :(
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od vesrad »

557 varmint a range rifle mají kratší pouzdro závěru pouze pro .308 win. Lišta tedy nebude sedět, ale vypadá, že je šroubovaná shora a taky je delší jako by plánovali použití i na dlouhém závěru. Takže puškař určitě zvládne převrtat díry a nasadit na standardní 557.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od pufr »

Pokud tu lištu z 557 Varminta seženeš, pak instalace bude práce pro zkušeného puškaře (frézované lůžko lišty + upevnění dvěma šrouby M5) :?
Pufr
josse
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 132
Registrován: sob 22.5.2010, 20:30

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od josse »

Weaver na varmint je osazen do drážky a přišroubovan šrouby z vrchu do lůžka. dostat ho na dlouhé lůžko luxu bude problém. možná nevyjdou ani rozteče děr.
ERA weaver je dobrá volba. Něco podobného připravuje i zbrojovka, viděl jsem vzorky.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od Choochoo007 »

Pokud tam chces vrtat, coz se mi zda zbytecne(i ten KOZAP splni svou funkci dobre, kdyz to nebude zmetek) tak muzes pouzit jakoukoli rovnou listu treba i na Tikku a prevrtat diry pokud nebudou sedet. Klidne muzes vrtat 4 diry atd. Tady je asi mnoho moznosti, ale musi to udelat nekdo, kdo to udela dobre, aby ti lista sedela s osou hlavne. Musi to byt bez vuli, aby ti to drzelo nastrel. Osobne bych nesel do hliniku, casem se to muze vymackat, ikdyz nekdo rika ze ne. Ocel je ocel :wink:
Co na tu listu chces davat, ze ti nestaci orig. drazky CZ?
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
jarda65
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 109
Registrován: pon 07.4.2008, 11:59
Bydliště: Jizerky

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od jarda65 »

Zdravím! Jde mi o to, abych mohl v případě potřeby puškohled (Leupold VX-3 3,5-10x50) sundat a zase ho vrátit (bez nástřelu).
Přitom,aby šly použít mířidla (což se musí u násuvky asi vyzkoušet) popř. nasadit naháňkový PHL. Pevná lišta mi v tom případě přijde jako lepší řešení. Samozřejmě jsou i lepší řešení (schwenk ...), ale také dost dražší.
CZ 557 Lux 6,5x55SE + LEUPOLD VX-III 3,5-10x50 Ill, IŽ 27EM-1C 12/76, IŽ 27E 16/70, ZKM 451 + LEUPOLD MARK 4 3,5-10x40 CHINA :(
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od Choochoo007 »

Takze dle tveho prispevku usuzuji, ze ti jde o presnost nastreleni po sejmuti montaze. Weaver montaz nekdo proste jen potrebuje z hlediska klidu na dusi, jinak to prinos nema :wink:
Tak za sebe schwenk nepovazuji za nic extra. Je to asi rychlejsi, pohodlnejsi, ale az to budou pouzivat vojensti sniperi, tak tomu budu verit ze to funguje. Jinak treba u toho schwenku bude dle meho vysledna presnost horsi nez u nasuvky. Prinos v presnosti tam proste neni, spise naopak. Kdybych si mel vybrat mezi schwenkem zadarmo a nasuvkou za penize, sel bych vzdy do nasuvne montaze a je jedno jestli weaver nebo CZ.
Jinak se zeptam jaky je rozdil mezi nasuvkou a weaverem? Z technickeho hlediska zadny, obe jsou listy s drazkami stejneho typu. Nasuvna CZ i weaver dle NATO-STANAG 4694 vyuzivaji stejne plochy - vrchni a dve sikme spodni. Weaver vznikl proto, aby mohli vojaci zamenovat puskohledy bez toho aniz by resili kdo ma jakou listu na zbrani, proste unifikace. Takze pokud si nebudes menit puskohled s kamosem co ma veawer, tak nevidim duvod nepouzit drazky na zbrani CZ a do nich nasuvnou montaz. Muzes v klidu pouzit pevna miridla a jestli casem poridis nahankovy puskohled, tak to zas bez obav soupnes do drazek CZ a vse funguje uplne stejne jako veawer. A jestli to fungovat nebude, tak je problem v cistote ploch nebo v kvalite provedeni montaze (material, nekvalitni vyroba)
Recknagel dela spoustu montazi s 16mm prisma drazkami a uricte to nedela proto, ze to nestoji za nic. CZ ma uz drazky z vyroby coz je prave plus, ze se nemusi nic sroubovat, vse je pevne a tudiz je tady v presnosti prinos. Jake drazky pouziva treba Sako, Tikka? Ten kdo ma kulate luzko na poudru zaveru, tak nema na vyber a musi sroubovat nejakou listu.
http://www.recknagel.de/Joomla/images/s ... ntagen.pdf
Jinak jestli tu weaver listu potrebujes (musis proste mit), tak proti tomu argumenty nejsou :wink: Hlavne at je vysledek lepsi nez horsi. Jedine snad kdy muzes mit problem je, ze bys poridil treba kolimator s integrovanou weaver montazi.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
jarda65
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 109
Registrován: pon 07.4.2008, 11:59
Bydliště: Jizerky

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od jarda65 »

Děkuji za vysvětlení. Měl jsem pořád představu, že levnější snímatelné montáže na rybinu (např. Alfa) jsou v podstatě "nesnímatelné" a ty co fungují, jsou zase za 8 tis. Kč (innomount). O Warne a Talley, které jsou okolo 100 S je málo informací. Takže jsem zvolil weaver a QRW kroužky na PHL a potom třeba nasadím už bez investic kolimátor. V tom mě puškař podpořil. Asi to s ním musím ještě probrat.
CZ 557 Lux 6,5x55SE + LEUPOLD VX-III 3,5-10x50 Ill, IŽ 27EM-1C 12/76, IŽ 27E 16/70, ZKM 451 + LEUPOLD MARK 4 3,5-10x40 CHINA :(
Odpovědět