Kulové dvojáky v kalibru . 375 H&H

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Abraham
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: pát 27.1.2012, 9:12

Kulové dvojáky v kalibru . 375 H&H

Příspěvek od Abraham »

Rozhodl jsem se koupit nový kulový dvoják pro letošní cestu do Afriky. Potřebuju se rychle rozhodnout a nejsem si zcela jistý jestli bude lepší volba Merkel – model 140AE / 160 AE - safari . Nebo Blaser S-2 – safari. Jiné dvojáky od jiných výrobců mne nezajímají a nechci se na takové téma bavit. Kalibr jsem si zvolil klasický, 375 H&H s tím, že ho využiju i doma nebo když se naskytne dobrá příležitost v zahraničí. Moje otázka je jednoduchá a jasná . Máte zde někdo takovéto kulové dvojáky Merkel/Blaser ve svém vlastnictví a jaké s nimi máte praktické zkušenosti ? Nic jiného než osobní zkušenosti a poznatky majitelů a uživatelů těchto dvou značek kulových dvojáků mě nezajímá.
Je zde 3.362 zaregistrovaných účastníků, proto předpokládám, že někdo opravdu má kulový dvoják Merkel nebo Blaser v kalibru .375 H&H .
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Kulové dvojáky v kalibru . 375 H&H

Příspěvek od BwanaHunter »

Nu,nevim jestli to bude presne to,co chces slyset,ale mam dvojak Merkel v 8x75 RS, v 375 HH mam kulovnici.
Ze zminenych dvou variant bych ja jednoznacne volil Merkel, Blaser S-2 bych nechtel z duvodu,ktere rozebiram tady:

viewtopic.php?f=12&t=5668&p=69598&hilit=Blaser#p69598

Jinak mezi zdejsimi uzivateli si vybavuji nejake 470 NE, ale dvojak zminenych znacek a k tomu v me oblibene 375 nejak ne.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Kulové dvojáky v kalibru . 375 H&H

Příspěvek od Zbrojovák »

Přesouvám téma sem z kombinovaných zbraní, kde toto téma nepatřilo. Zároveň všechny důrazně žádam zakládat témata na patřičných místech fóra.

Dodám jen zkráceně námět k zamyšlení, jelikož se už jedná o slušnou investici. Osobně bych si nevybral v lůžkovém závěru ne eRkovou ráž, kór pokud se jedná o zbraň pro lov nebezpečné zvěře. Čili když už .375Mag. tak flanged.
http://www.norma.cc/en/Products/Hunting ... o-Express/
nebo
http://www.norma.cc/en/Products/Hunting ... o-Express/
K tvé otázce výběru zbraně rozhodně Merkel.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Kulové dvojáky v kalibru . 375 H&H

Příspěvek od BwanaHunter »

No, ja kdybych chtel neco mensiho, nez 470NE ve dvojaku, vybral bych si 500/416 NE, ale pan kolega nechce nic jineho slyset, nez to, na co se ptal....

Nicmene, dvojaku v 375 HH beha pomerne spousta a o problemech jsem nic neslysel. Z hlediska dostupnosti a vyberu streliva je na tom 375 HH vyrazne lepe, nez flanged.
Jak jsem si uvedomil, zdejsi uzivatel Pete ma dvojak v 375 HH, ale nevim, od jakeho vyrobce.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Abraham
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: pát 27.1.2012, 9:12

Re: Kulové dvojáky v kalibru . 375 H&H

Příspěvek od Abraham »

BwanaHunter píše: pan kolega nechce nic jineho slyset, nez to, na co se ptal....
Nicmene, dvojaku v 375 HH beha pomerne spousta a o problemech jsem nic neslysel.Jak jsem si uvedomil, zdejsi uzivatel Pete ma dvojak v 375 HH, ale nevim, od jakeho vyrobce.
Děkuji tímto panu BwanaHunter za správné pochopení smyslu tohoto vlákna a za obsah jeho sdělení které mě obohatilo o informace které sháním. Pomůže mi to s rozhodováním co vybrat. Neuvedl jsem, nepovažoval jsem to za nutné, že oba výrobci Blaser i Merkel mi nabídli možnost pozdějšího dokoupení dalšího hlavňového svazku tzv. obojetnice.
Děkuji rovněž panu Zbrojovákovi za laskavé přesměrování do té správné kategorie, jakožto i za poučení o odborném názvosloví. Stejně tak i za odborné rady ve věci vhodnosti volby ráže/kalibru u dvojáku. Nicméně jsem dospělý,svéprávný a rozhodnutý pro .375 H&H , takže o tomto už nebudeme polemizovat. Jde mi výhradně o praktické zkušenosti majitelů a uživatelů takových zbraní. V České republice je toto forum zřejmě největší počtem uživatelů, takže naděje se něco dozvědět je tady nejpravděpodobnější.
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Kulové dvojáky v kalibru . 375 H&H

Příspěvek od MiraDuchek »

No a co tento http://www.krieghoff.de/index.php?id=5&L=0 .
Jinak za mě Merkel,měl jsem oba v ruce a sedl mě lépe než Blaser.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Kulové dvojáky v kalibru . 375 H&H

Příspěvek od Rogam »

To BwanaHunter myslím, že Pete má Heyma

To Abraham obávám se, že moc lidí v ČR nebude, kteří mají praktické zkušenostmi s těmito konkrétními dvojáky, domnívám se, že nejlepší je zapátrat na zahraničních fórech

jestli umíš anglicky, tak tady máš krátké shrnutí: http://www.americanrifleman.org/Webcont ... rifles.pdf
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Kulové dvojáky v kalibru . 375 H&H

Příspěvek od pufr »

Kdysi jsem na IWA mluvil s konstruktérem od Blasera, který transformoval sto let starý závěr Franze Jägera se sklopným blokem z jednušky - tehdy myslím K 95 (viz schéma) - do trojáku D99.

Obrázek

Blaser začal zbraně prodávat a ejhle - u poměrně významného množství nešel po výstřelu otevřít závěr (u starších - ručně lícovaných puškařských výrobků tenhle problém Jäger Verschluss doprovázel). Blaser našel řešení, uložil celek - hlavňový svazek s uzamčeným závorníkem (blokem) do duralového lůžka s určitou vůlí v podélném směru (otvory pro čep. kolem kterého se blok sklápí jsou oválné atd.), při výstřelu se mohou "posunout".

Dvoják S2 přišel později - po zkušenosti s D99 - a těmito problémy už netrpí. Jsem velkým obdivovatelem tohoto výjimečně pevného a elegantního závěru a volil bych ho při výběru mezi jednuškami, dvojáky i trojáky snad ve všech situacích. Pokud ale budu hledat pušku se sklopnými hlavněmi na lov "nebezpečné" zvěře v Africe, dám určitě přednost klasickému závěru s podélně pohyblivým uzamykacím klínem, kde translace pohybů mezi částmi závěrového uzlu je jednodušší, řešení ověřené (o výhodě dvou zcela nezávislých zámků s pádovými pojistkami je asi zbytečné mluvit) - můj hlas má Merkel :)
Pufr
500NITROEXPRESS
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pon 04.2.2013, 14:35

Re: Kulové dvojáky v kalibru . 375 H&H

Příspěvek od 500NITROEXPRESS »

1
Naposledy upravil(a) 500NITROEXPRESS dne pon 04.2.2013, 21:06, celkem upraveno 1 x.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Kulové dvojáky v kalibru . 375 H&H

Příspěvek od Rogam »

Možnost úpravy soustřelu je sice myšlenka dobrá, bohužel v zahr. diskuzích se lze občas dočíst, že to po určitém počtu výstřelů přestane držet... Nejsem přívržencem vypnutí nataženého bicího mechanismu, ale chápu to, že si to někdo vybere, když si tolik "nevěří".

Jinak Krieghoff ve dvojáku nebrat, kvalitativně na úrovni Blaseru, konzumní dvojáky. To už je na tom trochu líp Merkel, ještě lépe pak Heym nebo se poohlédnout ve Ferlachu a pokud někdo není omezen finančně a hledá naprosté TOP, co do kvality a zpracování, tak se je třeba vyrazit do Anglie.
500NITROEXPRESS
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pon 04.2.2013, 14:35

Re: Kulové dvojáky v kalibru . 375 H&H

Příspěvek od 500NITROEXPRESS »

1
Naposledy upravil(a) 500NITROEXPRESS dne pon 04.2.2013, 21:11, celkem upraveno 1 x.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Kulové dvojáky v kalibru . 375 H&H

Příspěvek od BwanaHunter »

Hele, že je to další reinkarnace mildy, že jo? :)) 500 NE nepatří sice mezi slabé ráže, ale z hlediska tlaků a tedy namáháni baskule patří mezi ty méně náročné. Třeba 470 NE je větší prda, a zmíněná 416 ještě větší. Že štelovací hlavně nedrží žádnému výrobci je známá věc. O samo - vyouštění kohoutů jsem toho tu napsal už dost a nebudu se opakovat.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Paavo
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 12.4.2012, 21:28

Re: Kulové dvojáky v kalibru . 375 H&H

Příspěvek od Paavo »

V podstatě lze dát Rogamovi za pravdu s anglickými výrobci dvojáků (kdo viděl a osahal tak ví, o čem je řeč), ale opravdu se mi líbí termín "konzumní dvoják" :lol: :lol: :lol: Je to něco jako konzumní lihovina - potěší, splní účel ale nenadchne :lol: :lol: :lol:
Odpovědět