střelba z posedu pod větším úhlem

Vše o kulovnicích a malorážkách
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Nevim, na ktery prispevek reagujes. Ale ja rikam od zacatku ze korekce na polohovy uhel je VZDY dolu bez ohledu jestli se strili dolu nebo nahoru.
Potrebana korekce na prostorovy uhel (tj kdyz je cil ne povrch terce ale treba vitalni organ v tele) se bud odcita nebo pricita. viz muj posledni prispevek.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

Ono je potřeba se na věc kouknout trochu z teoretické stránky. Není zde totiž rozdíl mezi teorií a praxí. vše jen Záleží na konkrétních parametrech. Pokud by neexistovala gravitační síla, střela by se pohybovala po výstřelné, tedy po přímce. Po výstřelné se také pohybuje, je li směr gravitační síly souhlasný s výstřelnou, tedy 90°od horizontální roviny (nahoru, nebo dolů). Rozdíl je jen v tom, že nahoru působí gravitace jako zpomalující síla a dolů jako zrychlující. K největšímu zakřivení balistické křivky dochází při výstřelné v horizontální rovině. Se zvět?ující odchylkou výstřelné od horizontální roviny se křivka napřimuje až do výše uvedených extrémů. Toliko vliv polohového úhlu. Další věc je co píše Shiva a to prostorový úhel. Skutečný záměrný bod je v jiné poloze vzhledem k povrchovému záměrnému bodu, který používáme ve standardních situacích, tj. s malýn polohovým úhjem. Tam se bez znalosti anatomie zvěře neobejdem. No a další vliv má nastřelení zbraně. Jde o úhel mezi záměrnou a výstřelnou. Tam hraje roli právě výška montáže a vzdálenost nastřelení. Tím se mění vzdálenost průsečíků těchto přímek a tedy i vzdálenost průsečíku balistické křivky a záměrné. Průsečíky balistické křivky a záměrné ještě závisí na Použitém střalivu. To vše působí současně. To co jsem uvedl výše je obecné, pro prakticky používané parametry, tedy standardní nastřelení na ONV 150-200m je první průchod střely záměrnou je v 30-50m a se zvět?ujícím se úhlem se bude přibli?ovat. Další průchod záměrnou je právě v ONV a se zvět?ujícím se úhlem se bude vzdalovat. Při úhlech blí?ících se 90° protne střela záměrnou pouze v krat?í vzdálenosti. Při standardní situaci do prvního průsečíku je střela pod záměrnou a korekce musí být nahoru. Mezi prvním průsečíkem a ONV je korekce dolů a za ONV opět nahoru. Co tímto rozsáhlým popisem chtěl básník řici. Poučka, že při střelbě nahoru nebo dolů miř vždy dolů je silně zjednodužená a neplatí pro krátké vzdálenosti. Doporučuji ji používat nad 50m a ještě s ohledem na úhel. Nejlépe je pohrát si s balistickým programem pro získání představy.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

To Shiva reagoval jsen na toto
U? to tady pákrát zaznělo, ale přidám svoji zkušenost. Před lety jsem střílel na lončáka z posedu asi 3,5m vysokého, max na 12 m a z kopce dolů. Kdyby to byl papírový terč, tak jsem trefil dost Možná 10-tku, ale protože i zvířecí tělo má určitý tvar a já bou?el zamířil na střed, tak kule pouze po praseti "sjela" a vůbec ne?la dovnitř komory. Od té doby na krátkou vzdálenost i z ni??ího posedu mířím výš. Při střelbě z kopce dolů vpodstatě pod páteř a výstřel je v dolní komoře. Při střelbě do kopce musím uvažovat jak vysoko sedím, jak daleko zvěř je a jaké je stoupání svahu - mířím pak od páteře po spodní komoru.
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

výška montáže

Příspěvek od roedear »

pufr píše:Myslím, že nic nepopírá, že jen nemluví o opravě pro "polohový" úhel jako king (na vzdálenost 12 m by tahle oprava nebyla moc významná :) ), ale píše osobní zkušenost se správnou nebo spíš nesprávnou volbou záměrného bodu na těle zvěře při střelbě pod větším úhlem - vše zde již Xkrát detailně probráno ...
?e k popsanému negativnímu výsledku při střelbě na 12 m mohla výrazně přispět i výška montáže puškohledu - třeba u kulobroku s kulovou hlavní dole - je určitě víc než pravda :lol:
máš pravdu - tenkrát to bylo z kulobroku. Nebudu s nikým polemizovat o úhlech, mluvím o praxi a mé zkušenosti.

Pokud se držím toho, že mám zvěř na krátkou vzdálenost a chci, aby kule pro?la cca středem komory a zasáhla maximum životně důležitých orgánů, pak zamířím výš a nemám problém - místo vstřelu je v horní třetině a výstřel ve spodní. V případě mírného svahu, kdy na 30 m je zvěř ve stejné rovině, pak zkrátka mířím na střed komory. Ono střílet do prudkého či z prudkého kopce na 80 a více m je o něčem jiném. Myslím si, že moje zkušenosti nepopírají teorii - mluvil jsem o krat?ích vzdálenostech, lov v lese do 50 m.
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Střelba pod větším úhlem

Příspěvek od TT33 »

Shiva píše:Polohovy ne, ale prostorovy ano.

take jsem se zminil o rukach strelce. Sve hraje i spatne oprena flinta o ram okynka. drevo na drevo apd.
A tady je naprosto vyčerpávající odpověď.... musím si promítnout, které orgány střela zasáhne, nebo-li rozmyslet si prostorový úhel... :wink:
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

..

Příspěvek od roedear »

..ruce dělají určitě hodně, ale za dva roky mám z jednoho posedu 7 divočáků, všichni střeleni 10-25 m, 4 v ohni (srdce, páteř), 12m (aorta), 60m (průstřel plic), 90 m (plíce/játra)... vždy mířeno výš, vstřel v horní polovině a výstřel ve spodní..

červený bod místo vstřelu, zelený místo nálezu střely (v druhé polovině) - střela pro?la kolem páteře (část obratle pryč) a vysekla ?lábek ve čtyřech žebrech ?ikmo napříč pod pleckem, zůstala na dece.
http://www.ukazto.com/?id=7129943&klic= ... &overall=1
Honza 30 30
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: stř 10.5.2017, 14:46

Re: střelba z posedu pod větším úhlem

Příspěvek od Honza 30 30 »

Dovolím si navázat na příspěvky z roku 2008. Od 1.4.2017 jsem chybil kulí 3 lišky na blízko (míň než 20 m) z vysokého posedu. Tedy věc řeším. Připadá mi, že roli hraje toto:
1) velikost cíle (lišky)
2) posedy nejsou stavěné na střelbu dolů, tedy špatně opřená flinta, špatná poloha střelce příliš vykloněného z budky, atd...
3) výška puškohledu nad hlavní - u mého yukon photon je to přes 6 cm.
4) liška není papír (prostorový úhel)
5) efekt psychologie střelby přes puškohled - popisuje Franta Fořt, cituji: "horší světelné podmínky tam údajně taky hrajou roli, protože prej se člověk nevědomky snaží mít v puškohledu větší kus zvířete, tj. jakoby nad osnovou." O tom jsem nikdy nepřemýšlel ale něco na tom být může, zajímavý postřeh.
6) a konečně střelivo, bo se čtverkou brokem by se to asi nestávalo.

co vy nato, hlavně co se týče pořadí důležitosti?
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: střelba z posedu pod větším úhlem

Příspěvek od lanus »

Honza - teórie k téme tu bolo popísané už dosť , tak teraz na urýchlenie procesu zober zopár krabíc od mlieka a polož ich na bok (ako simuláciu trupu zvere) na 5;10;15;20 i 25 m pred posed a skús ich predmetnou flintou trafiť . Na základe výsledkov potom v budúcnosti vždy skoriguj zámerný bod . :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: střelba z posedu pod větším úhlem

Příspěvek od pufr »

Ianusův test bych být tebou určitě udělal, alespoň budeš přístě vědět, že to nebyla žádná vyšší fyzika, co tu lišku zachránilo.
Jinak obecné "vlivy" vnější balistiky v Tvém případě (20m a méně) posunou bod zásahu o několik milimetrů nahoru - při praktickém testu to překryje jiný charakter vstřelového otvoru.

Napadají mne ještě dvě věci - u Photona umístěného 6 cm nad osou hlavně (na Photona celkem nízko) dráha střely protne záměrnou až někde 40 m před ústím hlavně - čili ve 20 m poletí střela ještě cca 3 cm pod záměrnou. A pak loňský příběh kamaráda z Moravy, co taky chyboval pořád lišky Hornady Interbond střelami, až na podzim chybil jednu na sněhovém poprašku a jak tak šel po stopě ve sněhu, najednou maličká kapička barvy, no a myslím 250 m od nástřelu mu liška "ztuhlá" ležela :)
Pufr
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: střelba z posedu pod větším úhlem

Příspěvek od Choochoo007 »

Strelba na stred pod uhlem na stred tela a je z toho hned liznuti spodku a kdyz to bude blizko, tak jeste pricist posun zasahu dolu kvuli montazi a je z toho hned hodne nejisty zasah. Pri takove strelbe je dulezite si to uvedomit hned pred strelbou a mirit hned na vrchni polovinu tela lisky, tak do 3/4 vysky, jinak to bude jen skrabnuti spodku a liska muze lezet, jak rika Pufr, buhvi jak daleko.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Pavel.x
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: stř 18.7.2007, 11:00

Re: střelba z posedu pod větším úhlem

Příspěvek od Pavel.x »

Když jsem začínal střílet, také jsem několikrát chybil lišku z posedu na pár metrů a pořád někde hledal chybu. Nakonec jsem si na těch 20m dal terč jen záslepku na A4 a ze tří kontrolních ran jí dvě zasáhly a jedna nepatrně mimo (ZKK600, pevná montáž, meopta 3-12x56 asi tak 5 cm nad hlavní a nastřeleno na 100m) takže se opravdu jednalo pouze o moji střeleckou chybu způsobenou "vyplašeností" že liška je tak blízko chvátal jsem abych ji nesplašil. Jak je výše popsáno je lepší mířit o trochu výš, aby kule prošla středem komory atd... Vyzkoušej a uvidíš.
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: střelba z posedu pod větším úhlem

Příspěvek od bon »

Před pár lety mi takhle přišla kuna až pod sedačku a zastavila se u paty žebříku. Vzdálenost mezi osou hlavně a puškohledu byla asi 4,5 cm, tak jsem o to posunul záměrný bod a vzápětí se proměnila v "růžovou mlhu". Nevím jestli to byla shoda náhod, ale vyšlo to :D
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: střelba z posedu pod větším úhlem

Příspěvek od precechtel »

pokud je na zbrani podhled, je lépe střílet přes mechanická mířidla. F.
politice a politikům zmar
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: střelba z posedu pod větším úhlem

Příspěvek od Zbrojovák »

Otec takto jednou 3-4 ranami upálil poměrně slušnou dubovou větev jdoucí od posedu, střílejíc na srnce na 100m, vyšší montáž puškohledu...pak si toho všiml - na můj poklep na rameno v průběhu "lovu" nějak nereagoval :wink:
- pro mě jako pro kluka tehdy svatý grál výkonnosti: SB SP 11,7g 30-06
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět