střelba z posedu pod větším úhlem

Vše o kulovnicích a malorážkách
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

střelba z posedu pod větším úhlem

Příspěvek od US OPTICS »

můžete napsat Va?e zkušenosti se střelbou z posedu pod větším úhlem. Míříte na spodní komoru nebo na horní komoru? Jak je to v tomto případě s balistickou křivkou? Dík za Va?e zkušenosti.
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Uhly se resi jen ve vyjimecnych situacich. V zasade na mysliveckou vzdalenost netreba uvazovat.

Jinak samozrejme existuji dalkomery, ktere uhly meri.
Martin
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: úte 13.2.2007, 21:34
Bydliště: Prostějov

Úhly

Příspěvek od Martin »

Je pravda co píše kolega Andy, ale ... . Já jsem například střelil včera paličkáře z posedu vysokého kolem 4,5 m na vzdálenost asi 40m. Mířil jsem za plecko na komoru a bylo to tam. Ale před rokem se mi podařilo slovit sedmiletého srnce z posedu (také výška kolem 4,5 m) na vzdálenost 20ti metrů a tam jsem mu mířil do oblasti mezi střed hrudníku a páteř a výstřel byl na spodní komoře. Druhý srnec - stejné místo, zhruba stejná vzdálenost, opět jsem mířil mezi střed hrudníku a páteř a výstřel byl opět spodní komora. že by se kule nějak stočila - to ne. Poté jsem střelil paličkáře asi na 130 m a tam kam jsem namířil tam to bylo. V běžné praxi se s balistickou křivkou nemusí počítat. Jen ještě jedna poznámka: Pokud střílí? do kopce, miř níže, aby jsi zasáhl vševhny důležité orgány a pokud střílí? z kopce, miř výš.

Mám kulobrok UB 12/ 7x65R, střelivo S&B 11,2g SPCE
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Pri strelbe je potreba rozlisovat polohovy uhel a prostorovy uhel. Pri strelbe na terc (2D) nas prostorovy uhel nemusi zajimat, korekce je pri strelbe jak z kopce tak do kopce VZDY dolu.
Pri strelbe na objekty 3D kde je cil posunut v Y ose (do hloubky) musime delat korekci jeste na tento uhel. Vsechny korekce na polohovy uhel jsou vyjadrovany zmenou vzdalenosti na kratsi. Napr kdyz mirite pod uhlem 40 (nahoru nebo dolu) dalkomer vam zmeri 400yd tak musite udelat korekci jako by jste strileli na 335yd (zalezi na razi). Kdyz s touto korekci namirite na pater, tak nebudete potrebovat delat zadnou dalsi korekci na prostorovy uhel, kdyz budete strilet na komoru, ktera bude rekneme 10" v tele zvirete a bude mit velikost 7" tak na presne umisteny zasah budete mozna muset udelat korekci na prostorovy uhel. protoze 335yd vam umisti zasah na povrch tela zvirete.
Namalujte si to na kus papiru.
Vzhledem k tomu ze az na par vyjjimek, myslivci takto presne strilet neumi, strili se strelami s velkym ranivym ucinkem a na kratke vzdalenosti. tak staci korekce na polohovy uhel a strilet na komoru.
Naposledy upravil(a) Shiva dne ned 27.5.2007, 10:30, celkem upraveno 2 x.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

střelba z posedu pod větším úhlem

Příspěvek od US OPTICS »

díky všem za příspěvky, hlavně od SHIVY. Lovu!
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
carcus
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 27.3.2007, 21:18

Příspěvek od carcus »

Vysvetlenia od Shivi je pre mna az prilis odborne...to si musim vsetko premysliet, aby som pochopil...Ale trosku jednoduchsie a polopate. Ja tak viem, ze pri strelbe na blizko sa ma mierit trosku vyssie z hladiska bodu zasahu, totizto je urcita vzdialenost medzi osou puskohladu a osou hlavne /cca 5cm a pri gulobrokoch kde je gulova hlaven dole a ma este aj montaz s podhladom moze byt aj 10cm/. Ked asi na 10 m umiestnim kriz puskohladu na urcity bod , tak by strela mala dopadnut nizsie ako je tento bod. Takze na kratku vzdialenost by sa malo mierit asi o tych 5 cm vyssie. Opakujem, ze z hladiska bodu zasahu...takze ako Shiva pisal, podla 2D....Ospravedlnujem sa za neodborne vysvetlenie...Je moja uvaha spravna? Co vy na to?
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Shiva:
3D versus 3D je jasne. To jsem pominul :-) ikdyz je to vlastne duleziteljsi nez resit uhel vzhledem k dalce strelby.

V prekladu pro myslivce:
Zver chceme zasahnout do prostred tela. Nikoliv do prostred deky. Je tedy nutne posunovat zamerny bod na tele zvere tak, aby doslo k pruniku strely do stredu hrudni dutiny.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Carcus
Nevim jestli je to moc odbrorne, ale staci si to opravdu namalovat na kus papiru.
Z toho co jsi napsal ty, je zrejme ze jsi to nepochopil. Kdyz namontujes puskohled tak je soubezne s hlavni, pokud nemas montaz co ti pridava treba 20MOA. Osa puskohledu bude souosa s osou hlavne. Pokud nebudes delat zadnou vertikalni korekci na puskohledu, tak nikdy nebudes moci mirit stredem osnovy tam kam chces trefit. Ani kdyby strela letela furt rovne. Vznikl by obdobny jev jako u fotografickeho aparatu ktery ma hledacek nad objektivem. Vznika tak chyba z paralaxy. Ale mireni by bylo jednoduche, protoze strela by letela o tech ca 5cm nize nez je osa puskohledu. Problem je ten, ze pri vystrelu strela okamzite zacne padat. Clovek musi znat trajektorii daneho naboje aby vypocital korekci o kolik strela na urcitou vzdalenost propadne. Protoze vsichni chceme trefovat alespon nekdy to na co mirime, musi se puskohled nastrelit (vynulovat) na nejakou vzdalenost. To se dela tim, ze se dela vertikalni korekce na puskohledu. Nekdo to ma na 100m, nekdo na 300m myslivci na ONV. vynulovani znamena, ze osa puskohledu (Line of sight) protina trajektorii strely a to hned na dvou mistech. Prvni misto je prave tam kde mame vynulovany puskohled. V tomto vynulovani je jiz zapocitany vychozi rozdil namontovaneho puskohledu vuci hlavni.
Puvodni dotaz jak jsem ho ja pochopil, byl o tom jak delat korekci pri strelbe z/do vysky. Pod nejakym uhlem. Tato korekce se da je stejna pro oba pripady a je vzdy dolu. Jak jsem jiz popsal priklad. Korekce je jakobychom strileli na cil o XYm blize. A to je tzv. uhel polohovy. je to uhel pod kterym strelec strili na cil. Po spravne korekci na polohovy uhel, umistime zasah na povrch mereneho cile.
pokud ale potrebujeme zasahnout neco co je za timto bodem, tak tento cil muzem bud podstrelit nebo prestrelit (podle toho jestli strilime v uhlu ze spod nebo z hora), protoze strilime na neco co je v prostoru. Proto se tento uhel nazyva prostorovy uhel.
Nevim, nepripada mi to odborne.
To Andy
No clovece nevim, jestlize u urcite raze pri uvedenem prikladu je rozdil mezi merenou vzdalenosti a vzdalenosti po korekci 65m, tak si myslim ze tohle je docela dulezite, protoze to zvire nemusis vubec trefit a prostorovy uhel je ti na prd. Kdyz to opravdu bouchnes s korekci na polohovy uhel, tak to zvire 100% trefis a diky lovecky strele ho asi i zabijes, nebo tak zranis ze ho urcite dohledas. Pokud to neni kamzik ci muflon a spadne ti nekam do horouci p....e.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Steyer »

vždy dolu, jak píše Shiva. Pokud je úhel větší než než cca 30°, tak vždy posunout o něco níže. Roli hraje samozřejmě také vzdálenost. těžko se to zkouší, protože střelnice se do kopce ještě nedělají.
Před pár lety jsem takto minul lišku na cca 80m. Střílel jsem ze skály ?ikmo dolů, převýšení tak 35m a kule z 308w ?la pár cm nad hřbet a to jsem si myslel, jak ji mám jistou. Ta liška se směje ještě teď :oops:
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

střelba

Příspěvek od US OPTICS »

vždycky jsem vycházel z toho, že když střílím pod větším úhlem, tak právě musím mířit výš. Jak vidno, tak jsem se pěkně mílil. Tak teď už to bude padat jeden za druhým. Díky za vyvedení z omylu.
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

:? kombinujou se tu 3 případy střelby:
1) z vysokého posedu na blízko - nutno mířít výše (opravy pro prostorový úhel)
2) na blízko - nutno mířit výše (oprava pro paralaxu mířidel)
3) nad 100m pod polohovým úhlem nad 30° (nutno mířit níže, jde o napřimování balistické křivky) pro náboje vz.43 a vz.59 existují tabulkové korekce, pro lovecké ráže nutné ře?it odhadem. Jedná se ale spíše o extrém třeba v Aplách, Tatrách atd.

případy 1) a 2) se mohou kombinovat stejně jako případy 1) a 3) pak se sčítají korekce.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

střelba

Příspěvek od US OPTICS »

for Nimrod Nimrod: díky za Tvé vysvětlení.
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Steyer »

nimrod nimrod píše::? ................ Jedná se ale spíše o extrém třeba v Aplách, Tatrách atd.
No u nás to teda extrém vůbec není, v horách a ve skalách se ti to může stát einzwei - rád lezu na skály, páč je z nich do okolí dobře vidět a kolem nejsou posedy - souhlasím, ale že to jsou vyjímečné případy (myslím střelba +- 100m) - o to víc to vidím jako problém, protože při lovecké horečce se na to snadno zapomene.
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

Steyer píše:
nimrod nimrod píše::? ................ Jedná se ale spíše o extrém třeba v Aplách, Tatrách atd.
No u nás to teda extrém vůbec není, v horách a ve skalách se ti to může stát einzwei - rád lezu na skály, páč je z nich do okolí dobře vidět a kolem nejsou posedy - souhlasím, ale že to jsou vyjímečné případy (myslím střelba +- 100m) - o to víc to vidím jako problém, protože při lovecké horečce se na to snadno zapomene.
Jasně Steyere, může? s to využít i v některých našich haonitbách. Ale většinou střílí? pod úhlem menším, nezdá se to ale 30° je už hooodně :wink: Osobně to znám z teorie, v praxi jsem to zatím nevyužil.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wizard »

Tak jak to teda je s tím záměrným bdem a vysokým posedem....Já se taky domníval.?e do kopce je potřeba mířit níže,z hledika průniku střely lovenou zvěří a při střelbě z vysokého posedu na blízko mířit výše ze stejnéh důvodu a také kvuli korekci rozdílu náměrné a záměrné...a zatím mi to v praxi i vycházelo....Tak nevím,jestli to je pravda,nebo jsem měl jen pekelné štěstí...
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
Odpovědět