střelba z posedu pod větším úhlem

Vše o kulovnicích a malorážkách
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

wizard píše:Tak jak to teda je s tím záměrným bdem a vysokým posedem....Já se taky domníval.?e do kopce je potřeba mířit níže,z hledika průniku střely lovenou zvěří a při střelbě z vysokého posedu na blízko mířit výše ze stejnéh důvodu a také kvuli korekci rozdílu náměrné a záměrné...a zatím mi to v praxi i vycházelo....Tak nevím,jestli to je pravda,nebo jsem měl jen pekelné štěstí...
jo myslels to dobře :wink: , viz můj a shivův předešlý příspěvek
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wizard »

nimrod nimrod--Tak to jsem rád,už jsem se lekl,že mje relativně přesná střelba byla důsledkem náhod a stržených ran... :lol:
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

To wizard:

je to fyzika, je to tak jak říká?, jen příčiny jsou kapánek jiný... :wink:
Stopař
Moderátor
Příspěvky: 305
Registrován: stř 12.12.2007, 16:21
Bydliště: podhůří Jeseníků

Příspěvek od Stopař »

Nazdárek chlapi, téma mě zaujalo, nejsem ostrostřelec s každodenním trénikem na střelnici, ani balistický expert, jen normo? myslivec - doma tohle určitě nevyužiju, ale mám nějaké zkušeností z Alp. Střílel jsem na kamzíka ze skály, "téměř" kolmo dolů no a po předchozích nezdarech kolegy, který neustále ?pekuloval nad řid?ím vzduchem, velkými vzdálenostmi, atd. a minul celkem 3x - jsem se rozhodl usadit ránu těsně za plecko přímo do středu komory (myšleno na výšku). Kamzík se vyvrátil a mé srdce zaplesalo. Rána seděla na komoře jestli přesně kde jsem mířil nebo +-2cm to nejsem schopen říct (lovecká horečka, omrzlé prsty, panika abych neslítnul :D ) Jo jinak flinta CZ550 ráže 7Rem.Mag, vzdálenost ca. 100 m, nadmořská výška ca. 2.600 m :P

když to laicky shrnu, tak si myslím, že v našich podmínkách, pokud to není jo v horách, tak miřte na střed a bude to dobré...

Lovu zdar!
Mauser M03 9,3x62 Zeiss Diavari VM 3-12x56 osnova 40
CZ 537 .243 Win Swarovski Nova 3-12x56
ZKM 452-2E .22LR Zeiss Diatal 6x42
Iž-58 M 16/70
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

Stopař píše:Rána seděla na komoře jestli přesně kde jsem mířil nebo +-2cm to nejsem schopen říct (lovecká horečka, omrzlé prsty, panika abych neslítnul :D ) Jo jinak flinta CZ550 ráže 7Rem.Mag, vzdálenost ca. 100 m, nadmořská výška ca. 2.600 m :P

když to laicky shrnu, tak si myslím, že v našich podmínkách, pokud to není jo v horách, tak miřte na střed a bude to dobré...

Lovu zdar!
No to by odpovídalo, mýřil jsi níže, i když změna polohy zásahu pod jakým koliv +- úhlem, na a do 100m bude v řádu několika (odhadem max. 4-5) cm.
Jinak dodatečně Lovu zdar!, moc nás asi tady nebude, kteří by si ulovili kamzíka v Alpách. :wink:
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
sir Ondra
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 10.7.2008, 9:55

Příspěvek od sir Ondra »

ahoj..četl jsem va?e přízpěvky.......hlavně prvních pár...a chtěl bych jen říct..všichni máte pravdu, ale příde mi že berete lov až moc věděcky...já při lovu na prostorový úhel nemyslím...lov je podlě mě o citu...a to jak člověk střílí podle mě neZáleží na tom kolik příruček si přečte, ale na tom jak "to" má v ruce a taky musí míít trochu řekněme "natrénováno!! ...to je můj názor..ale ještě jednou říkám, že co jsem četl byla jistě pravda..akorát já se na to nezaměřuji.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

1. ano pokud strilis na ONV do 150m v uhlu +/- 5-10 stupnu.
2. ano, pak nastane nekolik mznosti, zver v ohni, zver odejde a dohledas, zver odejde a nedohledas a zver netrefis.

Kazdy clovek co vlastni zbran a maji povolenou k noseni ci strelbe na zive cile, by mel svou zbran znat, mel by znat balistiku sveho streliva, vedet jak delat korekce na puskohledu. Pokud to nezna tak by na vetsi vzdalenost nemel strilet.
strelba jako takova je ryze technicka zalezitost a strilet podle citu je hazard. To si muze dovolit vystrileny strelec ktery vi ze tam ten smrk je 100m a konec mitiny je 150. Protoze nevim jak ty, ale ja si vzdalenost radeji merim dalkomerem, protoze odhadovat vzdalenost v neznamem terenu je dost obtizne a muze vest k fatalni chybe.
Strilet na cit, je mi cizi.
jest mi prosim rekni, co mas namysli pod "prostorovym uhlem"?
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Patrik-30-06
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: pon 16.6.2008, 12:09

Příspěvek od Patrik-30-06 »

Chtěl bych se zeptat někoho zkušeného na radu. když budu chtít střelit srnce na vzdálenost třeba 150 - 200m z posedu, zbraň je ve výšce 4m od země a terén je rovné pole v nadmořské výšce 300m. Kam mám položit zásah, abych srnce trefil? Jak se projevuje balistika na tuto vzdálenost, když budu brát v úvahu, že onv je 180m a není vítr. Je mi totiž jasné, že do papíru se na tuto vzdálenost trefím, ale u terče mi je jedno kudy jde výstřel. Děkuji za odpověď
sir Ondra
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 10.7.2008, 9:55

Příspěvek od sir Ondra »

-no právě že nevím co je to prostorový úhel, někde jsem to tu v nějaké diskuzi četl!..samozdřejmě..máš pravdu každý by měl znát svou zbran,zbran se kterou loví a uvá?it zda-li může střílet či ne!máš pravdu, že říct myslím si, že můžu střílet tak vystřelim..je taky špatně..je to tak trochu hazard jak jsi již říkal!! ..je to důležité..přeci jenom lovecké zbraně nějsou žádné hračky!! ...ale myslím, že třeba někde na naháňce na nějaké pozici si hrát z dálkoměrěm ..tak na to podle mě nění čas a budeš se muset rychle rozhodlout zda-li je to ke střelbě či ne..!..ale říkal jsem, že to co jsem četl je pravda...ale držet se pouze příruček při lovu prostě nestačí...
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Prostorove a polohove uhly a vzdalenost se u nahanky neresi. Na tech par desitek metru to nehraje zadnou roli. Tam je dulezite preneseni (predsazeni) pri pohybu zvere. Tam je to o zkusenosti.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
sir Ondra
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 10.7.2008, 9:55

Příspěvek od sir Ondra »

..jo to máš pravdu...já jsem tim jen chtel rict ze vsechno musi mit clovek tak trochu v ruce....ze jsou lovci kteri se za jeden vecer 5x netrefi srnce na 60 metrů a jsou lovci kteri trema ranama trefi tri bezici prasata za sebou...a může to být jak flintou tak rukama....a když je to rukama tak jsou ti vsechny příručky k ničemu...
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Ale ja si nemyslim, ze tu nekdo nekde napsal, ze se clovek nauci lovit/strilet pomoci prirucky.
Tohle forum vzniklo pro lovce (myslivce, bez LL nemuzes lovit a tim se stavas myslivcem. teda papirove. Protoze samotne strileni NENI podstatou myslivosti) kteri strileji lepe a podstatne dal nez 90% myslivcu. Nestaci jim rady pana Hanaka a ani ne stupidni diskuze na Radime si. (ac nekdy i tady se nektere diskuze na tuto uroven dostavaji) Vetsina lovcu zde strili na strelnicich a sportovne. Prebiji si (nebo si nechavaji prebijet) strelivo jez strili dobre jen z jejich zbrane, je namiru. Vymenuji si zde info o strelach, ucincich apd.
toto je pro bezneho myslivce absolutne mimo jeho obzor.
vetsina z nas vystrili za mesic vice naboju nez bezny myslivec za 5let.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Patrik-30-06 píše:Chtěl bych se zeptat někoho zkušeného na radu. když budu chtít střelit srnce na vzdálenost třeba 150 - 200m z posedu, zbraň je ve výšce 4m od země a terén je rovné pole v nadmořské výšce 300m. Kam mám položit zásah, abych srnce trefil? Jak se projevuje balistika na tuto vzdálenost, když budu brát v úvahu, že onv je 180m a není vítr. Je mi totiž jasné, že do papíru se na tuto vzdálenost trefím, ale u terče mi je jedno kudy jde výstřel. Děkuji za odpověď
Balistiku sve zbrane a naboje musis znat ty sam. Ja ONV nepouzivam. .223 rem a .308win mam nastreleno na 100m a .338LM na 300m, a vim o kolik mi to pada.
co se tyce polohoveho uhlu, v tomto pripade je zanedbatelny a nema cenu resit.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Krapet
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pát 27.7.2007, 21:41

Příspěvek od Krapet »

Zatím se tu řeší střelba v našich běžných podmínkách, ale co střelba v podmínkách vysokých horš Konkrétně třeba nadmořská výška 4000m, polohový úhel 45 stupňů a vzdálenost 400m.
Já úspěšně používám balistický program na stránkách Normy, ale ten neřeší nadmořskou výšku, ani polohový úhel.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Ja pouzivam program od NF (ale jen ke kontrole) ale hlavne mam program quickload & quicktarget a ten resi vse.

Jinak mam dalkomer co meri uhly a zaroven mi ukazuje jakou korekci (lepe receno, ukazuje vzdalenost na jakou mam udelat korekci pri strelbe do/z kopce).
Nicmene, vzdy je potreba mit hodnoty prakticky overene.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Odpovědět