střelba z posedu pod větším úhlem

Vše o kulovnicích a malorážkách
king
Častý návštěvník
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 25.1.2007, 12:32
Bydliště: ČR+DE+CH
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od king »

Spočítal jsem pár hodnot, až máte konkrétní představu. Je to pro střelu 308 Sierra MK 168 gr BC konstantní 0.462, v0 = 800 m/s, standardní atmosférické podmínky, ale to je jedno. V prvním sloupci je vodorovná vzdálenost střelby, na kterou je zbraň nastřelena, ve druhém sloupci rozdíl v převýšení při střelbě do/z kopce pod úhlem 45 stupňů.

takže například mám nastřeleno na 100 m, ale když vystřelím na terč 100 m vodorovně daleko a 100 m vysoko (nebo "nízko") tak zásah bude 3.6 cm nad středem terče. A když si nastřelím zbraň na 400 m, tak pokud vystřelím na terč navíc 400 m vysoko tak zásah bude o 32 cm níže.

Vzdálenost ...... Rozdíl v převýšení
.......50 m ............... 4.0 cm
.....100 m ............... 3.6 cm
.....150 m ............... 2.6 cm
.....200 m ............... 0.5 cm
.....250 m .............. -3.2 cm
.....300 m .............. -9.4 cm
.....350 m .............. -18.7 cm
.....400 m .............. -32.2 cm
.....450 m .............. -51.0 cm
.....500 m .............. -76.9 cm

Tyto hodnoty jsou prakticky stejné až střílíme do nebo z kopce. Pro malé vzdálenosti bude zásah le?et nad středem terče, ale pro větší pod. Také nesmíme zapomenout na to, že zvířata nebývají placatá jako terč a my nechceme zasáhnout nějaký bod na povrchu, ale uvnitř těla.

Krapet:
Nadmořská výška pro výpočet není důležitá. důležitý je tlak a teplota vzduchu (vlhkost je nepodstatná). protože ale málokdo nosí u sebe barometr tak balistické programy podle nadmořské výšky dopočtou tlak vzduchu, je na to jednoduchý vzoreček.
V mém programu je k dispozici výpočet atmosféry (podle standardu ICAO). Zadá? teplotu a tlak v nějaké nadmořské výšce a vypočte ti to teplotu a tlak v jiné výšce (a hustotu a rychlost zvuku). Například pokud je v 300 m.n.m 20 stupňů a tlak 1000 hPa, tak v 4000 m.n.m jsou -4 stupně a tlak jen 637 hPa, a to už je trochu poznat.
Ta atmosféra funguje i v demu mého programu, může? si to zkusit, ono se to hodí třeba i na turistiku.
Pecan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 126
Registrován: čtv 07.2.2008, 10:28
Bydliště: Jeseníky

Příspěvek od Pecan »

k tomuto přepočtu potřebujete vedět vertikální teplotní geometrický gradient, což dělá průměrně na "Zemi" 0,65°C/100m výšky. A pak následně o adiabatický gradient, který může sucho a nasyceně adiabat.... no prostě docela složitý přepočet. Teda aspoň pro laického myslivce. S tlakem vzduchu je trochu složitejší. Abych to shrnul, tak základní jednotka, od které se odvozují přepočty je "normální tlak", ten je 1013,25hPa měřený při hladině oceánu (0 m. n. m.) při 15°C a na 45° rovnobě?ce. Pak se dělá přepočet na "horizontální tlakový gradient", což je přepočet na vzdálenost "po zemi" a hodnota je 2-3hPa/111km a poslední je "vertikální barický gradient" to jest změna tlaku s výškou a hodnota přepočtu je 12,5hPa/100m výšky. takže na každé libovolné místo na Zemi, se dá s určitou přesností vypočítat tlak a nemusí se člověk dívat na počasí v TV. Ale tlak je s teplotou nejčastěji se měnící veličina. Omlouvám se za tento výklad, ale chci tím říct, že je to sice pěkné takhle něco přepočítávat, ale nedej bo?e, aby před lovem byla krátká přeháňka :lol: všechno je jinak :wink:
Sauer 404 Synchro XT .308w
CZ 550 lux .308w + Zeiss V6 2,5-15x56 ASV
CZ 557 lux .308w + Swarovski 2,5-10x56
ZKM model 2 .22LR
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

nahoru / dolů

Příspěvek od roedear »

U? to tady pákrát zaznělo, ale přidám svoji zkušenost. Před lety jsem střílel na lončáka z posedu asi 3,5m vysokého, max na 12 m a z kopce dolů. Kdyby to byl papírový terč, tak jsem trefil dost Možná 10-tku, ale protože i zvířecí tělo má určitý tvar a já bou?el zamířil na střed, tak kule pouze po praseti "sjela" a vůbec ne?la dovnitř komory. Od té doby na krátkou vzdálenost i z ni??ího posedu mířím výš. Při střelbě z kopce dolů vpodstatě pod páteř a výstřel je v dolní komoře. Při střelbě do kopce musím uvažovat jak vysoko sedím, jak daleko zvěř je a jaké je stoupání svahu - mířím pak od páteře po spodní komoru.
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Příspěvek od TT33 »

...to roedear, co píšeš popírá zákony balistiky :lol: , před tebou jsou pěkné výpočty od p. king stálo by za to si je přečíst... nevím s čím loví?, ale hádal bych na 9,3x72R s hodně vysokou montáží... a stejně by to nebyla pravda :wink: Při střelbě z kopce nebo do kopce musím mířit ní?, viz. tabulka... :wink:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Příspěvek od pufr »

Myslím, že nic nepopírá, že jen nemluví o opravě pro "polohový" úhel jako king (na vzdálenost 12 m by tahle oprava nebyla moc významná :) ), ale píše osobní zkušenost se správnou nebo spíš nesprávnou volbou záměrného bodu na těle zvěře při střelbě pod větším úhlem - vše zde již Xkrát detailně probráno ...
?e k popsanému negativnímu výsledku při střelbě na 12 m mohla výrazně přispět i výška montáže puškohledu - třeba u kulobroku s kulovou hlavní dole - je určitě víc než pravda :lol:
Pufr
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

tak sakra nekdo spocitejte uhel. Mne se to nechce. vyska montaze je samozrejme dulezita, ale je tu jeste tzv. prostorovy uhel a velky faktor hraji ruce strelce.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

Balistika tu nehraje velkou roli. Do těch 12m to je prakticky přímka. Vlivem polohového úhlu je pokles dráhy cca 3cm/10cm dráhy střely. K tomu se přičítá vliv výšky montáže a vzdálenosti nastřelení. Ve 12m je střela ještě dost pod záměrnou. Odhadem při výšce záměrné 5cm to mohou být cca 3-4cm. Tak v hloubce těla zvěře 10 cm může být střela 6-7 cm pod horizontální přímkou, procházející záměrným bodem na těle zvěře. Určitý vliv může mít i držení zbraně při výstřelu. To ale musí říct roedear, jestli se u toho nějak nekroutil. Jinak úhel je 16,26°
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

dvakrat poslano
Naposledy upravil(a) Shiva dne pon 01.12.2008, 11:20, celkem upraveno 1 x.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

korekce na polohovy uhel pri zbrani nastrelene na 100m je kolem 3.5cm dolu. montaz 5cm. pri 10 cm je to o ca 4cm vys.
je potreba si ale udelat korekci na uhel prostorovy, coz jak jsem pochopil, tak udelano nebylo. Jak bylo receno, mozna bych trefil desitku pri strelbe na terc. nevim jak hluboko lezi vitalni organy prasete, ale rekl bych podle toho co si pamatuji pri vyvrhovani, ze je potreba strilet tak 15 - 20cm do hloubky (kdyz strilim v uhlu). takze je potreba delat korekci jeste zde (jak psano, prostorovy uhel) a to znamena ze je potreba opravdu strilet vys, horni komora.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

polohový úhel

Příspěvek od TT33 »

:oops: omluva špatně jsem si vylo?il záměr autora. Jedná se o nekonečné téma při jarních střelbách s MS před sezónou, kdy někteří nastřelují zbraně na 50m s nadstřelem 4-5cm, další debata vede ke střelbě pod posed a míření na hřbet.... schází ještě dodat jak při tom drží zbraň, že většinou není opřena v rameni, drží ji na le?ato a spěchá vystřelit s adrenalinem... , výstřel většinou končí monoklem a výsledek je nejistý :lol: Tím jenom říkám, že pokud budu mít dobře nastřelenou zbraň, budu ji správně držet, promítnu si úhel zásahu a zkrotím loveckou horečku, tak z loveckého hlediska nemusím polohový úhel na krátké vzdálenosti vůbec ře?it.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Polohovy ne, ale prostorovy ano.

take jsem se zminil o rukach strelce. Sve hraje i spatne oprena flinta o ram okynka. drevo na drevo apd.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Příspěvek od František Fořt »

Já mám "praktickou" zkušenost tu, že tyto zásahy jsou opravdu většinou níže. Člověk často nemá moc času toto ře?it a naučeně míří na stejné místo, tj. na střed těla za lopatku.
Zhodnotím-li několik posledních ran, kdy jsem střílel z posedů na blízko, tj. pod větším úhlem, tak byly zásahy prostě ní?. O výstřelu samozřejmě nemluvě, vždy byl už hodně nízko. Porovnám to při třech puškách a cca 10 kusech zvěře. horší světelné podmínky tam údajně taky hrajou roli, protože prej se člověk nevědomky snaží mít v puškohledu větší kus zvířete, tj. jakoby nad osnovou.
Sice jsem to neodůvodnil výpočtem a vzorcem, ale vlastní zkušeností. Tzn. stihnu-li si to příště uvědomit, budu mířit výš k páteři. FF
Uživatelský avatar
darbujan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 125
Registrován: ned 23.3.2008, 9:38
Bydliště: PS

Příspěvek od darbujan »

dobré téma já to vidím asi takhle naše kazatelny jsou vysoké kolem (podlaha) 5 metrů a lovil na blízko (cca 10 m) jednoho lončáka a jeden kus telko u obou to dopadlo takto vstřel byl tam kam jsem mířil (za lopatku do středu ) a výstřel byl nepatrně níže vůčí ose vstřelu.
jak psal kolega je nutné počítat z ulo?ením orgánů,v praxi bych to bral spíše malinko vej? - je to můj názor,co člověk to názor
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Nemohu souhlasit ze co clovek to nazor. Balistika neni nazor.
Ale souhlasim s tim co popisujes, protoze to odpovida balistice.
Vzhledem k tomu, ze se nestrili na terc, tak neni mozne s urcitosti rici, nekdo trefil tam kam miril (mluvime o centrimetrech, protoze na tuto vzdalenost se o vice nejedna).
Opravdu zalezi na vysce montaze, ta sama o sobe na tuto vzdalenost, muze delat potrebnou korekci. (je to rozdil par cm) a prostorovy uhel (poloha vitalnich organu) pri strelbe ze zhora dolu, je potreba korigovat nahoru.
bezne pouzivany vzorec na korekci polohoveh uhlu je
cos(namereny uhel)*namerana vzdalenost = vzdalenost na kterou potrebuji delat korekci.
korekce na prostorovy uhel = (hloubka cile)*tan(namereneho uhlu)
tuto hodnotu pri strelbe z kopce se tato korekce odecita od polohove korekce a pri strelbe do kopce pricita.
je to metoda relativne jednoducha a rychla a priblizna.
samozrejme ze na kratke vzdalenosti je potreba opravdu pocitat s vyskou montaze.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Tak nevím,nevím pánové,ale praxe bude asi trochu jiná.vždy se říká čím více do kopce tim ní?ě miř a čm vice z kopce ještě níže miř.Dost mě to zajímalo,zdálo se mi to nelogický nechci tu ?ířit nějaké teorie,ale rakou?tí kolegové mi to potvrdili.Osobně bych z posedu na pár metrů asi neře?il ovšem střílet na 200m kamzíka z nějakých 1700nad mořem do udolí.Tam je to už asi o něčem jiným.
Odpovědět