odpor spouště u kulovnice

Vše o kulovnicích a malorážkách
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od Petr1970 »

chci se zeptat - jaký "odpor" v kilech? je tak na kulovnicích? případně jak se hodnoty pohybují u napínáčků? orientačně? měřil to někdo? uvažuju o výměně spouště za něco jemného (weatherby nemá napínáček a nevím jestli to jde ladit).. a našel jsem spoušť která má možnost výměny pružiny od 12 - 36 oz (uncí)... což mi přijde hodně málo (nevím jestli je to jen odpor té pružiny nebo už výsledný spouště - 0,34 až 1,02 kg max mi přijde dost málo, ale kdyby tofungovalo...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od Zdenek41 »

Odpor spoušte je v Newton.Najdeš v knihách.Podle mě u té tvojí zbraně bude bleskovka.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od Leon »

je tam dobrá spoušť ale pro ty co mají ruce na napínáček je tvrdá :P
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
roman300
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19.8.2008, 16:14
Bydliště: Plzeňsko

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od roman300 »

Nejjednodušší je výměna za Timney viz odkaz...
Dlouhá léta jsem na CZ550 napínáček používal, dnes mám Rem. 700 a po seřízení bezpečných 800g s krátkým - bodovým chodem, díky šířce spouště a váze sestavy 5,5kg, mi začíná připadat těch 800g málo :wink: .
http://www.timneytriggers.com/index.php ... &Itemid=29
Rem.700 Sendero 300 WM + R2 2,5-15x56; Voere 22-250 + Nikon Monarch 2,5-10x56 IL, CZ550 Medium 300WM + S&B 2,5-10x56; ZKM456+ Leup. VX-III 4,5-14x50; Browning B80 12/70; ZP 49 12/12; Norinco 1911 .45ACP; Taurus 85 .38 Spec.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od Choochoo007 »

Petr1970 píše: weatherby nemá napínáček a nevím jestli to jde ladit......
Mas novou nebo starou spoust?
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
sw_fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: pon 04.12.2006, 9:25
Kontaktovat uživatele:

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od sw_fox »

Je treba taky napsat jaky Weatherby? Jedna se o Mark V nebo o nektery z levnejsich modelu? U Mark V existuje bud bleskovka, nemecky napinacek nebo aftermarkety (recknagel, timney, jewel)....
Sportovní střelba, myslivost, motorky.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od Petr1970 »

v podpise, Vanguard (obyč).. je to celkem nové, tak počítám novou spoušť.. není špatná a v porovnání s jinými zbraněmi co sem držel ( CZ staršího provedení) mi vyhovuje, ale dostal jsem se k "napínáčku" a přišlo mi to lepší na spouštění(kupodivu)... tak jsem uvažoval..

tohle je origo co tam byla... vím že se nenechá moc ladit (otázka jestli se nechá trošku ubrat?...) nebo to radši vyměnit.. našel jsem kromě Timney i JARD - tam píšou od 12 oz, což mi přijde dost málo:-)

http://www.midwayusa.com/product/751768 ... 22-oz-blue
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od dalas »

Tady jsem už o tom psal viewtopic.php?f=2&t=3400&p=83708&hilit= ... ina#p83708
Ten odpor je seřiditelný, ale je tam doraz a danou pružinu více nepovolíš. (amíci na tu bezpečnost dost dají) Proto se to musí řešit měkčí pružinou. Já jsem objevil doma pružinku, a výměna s odskoušením na pádovou jistotu zabrala ani ne hodinku. Je to sice na Mark V, ale myslím, že principielně to bude stejný i na Vanguard.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od Choochoo007 »

Petr1970 píše:je to celkem nové, tak počítám novou spoušť..
Co to znamena rok, dva 5 stare?
Tady je porovnani nova a stara. Zmena se odehrala snad nekdy zacatkem roku 2012, nevim presne. Uz podle jazycku spouste je poznat co ma kdo za spoust.
http://outwriteoutdoors.com/wp-content/ ... Page_2.jpg

Dalasy s tim dorazem jsem se setkal u ZG, u CZ550 si nepamatuji, ale stary spoustak u Howy nic takoveho nemel. Povolujes cervika a sup cervik i s pruzinkou je venku. Takze ta bezpecnost me spise vydesila. Pokud pritahnes cervika malo a razantne zavres zaver tak spusti, pac pruzina se nedotyka spouste. Nejednodusi je vymena pruzinky. Takze nastaveni stare spouste tedy slusny opruz. Delka chodu bez brus. uprav spouste nemozna. Po zasahu mam nastaveno 800g a to se povedlo bez vymeny pruzinky a chod krasne kratky.
Nova spoust je technicky lepe resena, podepira zachyt zaveru, podobne jako u CZ550 a mela by mit oproti te starsi po namacknuti i kratsi chod do spusteni. Skoda ze neobslehly konstrukci u CZ550 a nevyrobili to japoncici. Byla by to nadhera :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od dalas »

Výměna pružiny je popsána třeba tady. http://www.weatherby.dk/content.php?32- ... -V-Trigger Je to sice pro sestavu Mark V, ale myslím, že pro Vanguard se dá řešení najít také. Nemohu to posoudit s jistotou, protože Vanguard jsem kuchlý neměl. Je taky možný, že roli bude hrát rok výroby. Jinak tou slabší pružinou jsem se dostal na nějakých 250g. Hrkat s tím mohu jak chci, bouchat do toho taky. Sama nespustí. Je ale pravdou, že třeba na naháňku bych si takovou spoušť nevzal ani omylem.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od Choochoo007 »

Jde o to ze Mark V je Weatherby a Vanguard je Howa a nemaj dle meho nic spolecneho. Pokud bude nova pruzinka dostatecne dlouha tak by nemel byt problem u zadneho nasteveni sily na spousti. Origo je tuha, takze pri ubirani sily se clovek dostava skoro skokem nekam kde pruzinka je s vuli(tedy neplni funkci) a tady muze dojit ke spusteni. Prislo mi ze staci kontramatkou utahnout a bud roste odpor nebop je pruzinka volna. Nastaveni uz je ale otazka sikovnosti kazdeho soudruha :wink: Take jsem se dostal nekam na 500-600, ale dulezitejsi pro me byl kratky chod, kde jsem ubral(tezko meritelnou hodnotu, spise pocitove polovinu drahy, mozna vice) a pridal na odporu na 800N (mereno originalni metodou pytlik na potraviny plus musli tycinky po 35g a kafe 500g) Od te doby jsem preladil i CZ550 na tuto hodnotu odporu a napinacek jiz nepouzivam, neni duvod.
Naposledy upravil(a) Choochoo007 dne pon 04.11.2013, 16:43, celkem upraveno 1 x.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od Petr1970 »

díky všem, večer mrknu co mám...

na naháňky nechodím (a když tak ne s kulovnicí)
rozhodně to nebudu dělat já, ale musím sehnat někoho důvěryhodného - ať již výměna celé spouště za něco jiného? jard, timney? nebo poladění té co tam je (výměna pružiny atd..)

jinak nejvyšší priorita je pro mě aby to nespustilo zajištěné... sice na posed a z posedu s nabitou nelezu, ale i tak...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od dalas »

Choochoo007: Jsem si toho vědom, že to u Vanguardu bude asi trochu jiný. Minimálně ta pojistka je odlišná. U Vanguardu dle obr. blokuje spoušť a u Marku je blokována matice úderníku. I když v době globalizace.....
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od fesoj »

Podle mého možná blbého názoru napínáček dokáže eliminovat chyby, kterých se člověk dopouští při stisku spouště. Ale tyto chyby lze odstranit i jinak, a to vhodnou ergonomií pažby. Aby nedocházelo ke "stržení" rány, je důležité mačkat spoušť pokaždé stejně a dobře tvarovaná pažba na to má větší vliv, než by se na první pohled zdálo. Takový SA-58 má hodně tvrdou spoušť a přesto se s ním vleže bez opory na 100 m dají udělat dvou i trojstřely. Kdyby tam ovšem nebyla pažbička, těžko by to člověk dokázal. Naši reprezentanti v lovecké střelbě letos vyhráli na MS Evropy kuličku dost s náskokem. Ovšem měli dělané pažby na míru - a všimli jste si úchopové části těch reprezentačních zbraní ? Od běžných loveckých kulovnic se liší docela dost. A už jsem požádal Kasinu, aby zbraním naší reprezentace věnoval v Myslivosti samostatný podrobný článek - nevím ovšem, zda mi vyhoví.
Kritériem pravdy je praxe.
Petr Vysok
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: pát 11.11.2011, 13:05

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od Petr Vysok »

U nových zbraní pro reprezentaci v lovecké střelbě je mimo pažby i nový spoušťový mechanismus. Samozřejmě pistolová rukojeť nebo thumbhole pažba dělají také hodně. CZ na zakázku provádí zapažbění a výměnu spouště s tímto "reprezentačním" provedením, použije zákazníkův system (hlaveň, pouzdro závěru a závěr). Co vím tak pouze pro 223 Rem, cena cca 15 tisíc.
Dálkoměr Zeiss 8x26, , Anschutz 64 MPR + Nikon Monarch E 6-24x50, Baikal Sporting, Titan 6 Target 7mm Rem Mag + Vortex Viper PST 6-24x50
Odpovědět