odpor spouště u kulovnice

Vše o kulovnicích a malorážkách
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od Choochoo007 »

fesoj píše:Podle mého možná blbého názoru napínáček dokáže eliminovat chyby, kterých se člověk dopouští při stisku spouště....
Dle mého je hodně důležitá délka chodu spouště do výstřelu. Chod mám rád hodně krátký, pak to funguje podobně jako napínáček. Továrně nastavená Howa při jemném spouštění poskočila a spustila až na druhé táhnutí, což bylo nepříjemné a délka nešla bez úprav nastavit jako u CZ. Podobný problém měl kamarád u ZG, tak trochu se bál rány a jak to neprásklo hned, tak při delším táhnutí to lítalo všude. u ZG sel zkratit chod jako u 550.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Petr Vysok
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: pát 11.11.2011, 13:05

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od Petr Vysok »

Hodně se dá natrénovat, ale tím myslím minimálně řádově stovky ran ročně, což si s kulovnicí nemůže dovolit každý, především kvůli ceně střeliva a vhodné střelnici na min. 100m. Proto pokud má někdo chuť a možnost si pořídit plně stavitelnou spoušť (odpor, délka chodu před spuštěním a propadu po spuštění), je to nejlepší volba. I kvůli bezpečnosti. Když jsem si u CZ537 "poladil" spoušť že šlo jemně spouštět bez napínáčku, dvakrát během 1/4 roku mi vyšla samovolně rána už při dovírání závěru. Fakt nic příjemného, I když šlo "jen" o 243W. Když jsem to přitáhl tak aby samovolně nespouštěla, už to bylo tak tvrdé, že o jemném a přesném spouštění nebylo ani řeči, takže leda s napínáčkem, kdy je spoušť o 2 cm víc vpředu a zase je v haji ideální poloha prstu na spoušti a tah ve směru podélné osy zbraně. Výměna spouště u této zbraně nemožná (neznám puškaře který by se do toho pustil), takže kdybych neměl jiné zbraně, je to pro mne důvod k prodeji. Teď ji budu nosit jenom na naháňky.
Dálkoměr Zeiss 8x26, , Anschutz 64 MPR + Nikon Monarch E 6-24x50, Baikal Sporting, Titan 6 Target 7mm Rem Mag + Vortex Viper PST 6-24x50
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od Choochoo007 »

Nevim, ale aby mi vysla rana pri dovirani zaveru to uz musi byt hodne na hrane nastavene. Osobne u CZ 550 nathnu zaver, zavru a tocim zadnim sroubkem pro nastaveni delky chodu. Pri pomalem otaceni sroubkem dostanu spoust do polohy, kdy mechanismus spusti., pote vratim sroubek o ctvrt otacky zpet. Pak nastvim prednim na odpor ktery mi vyhovuje, tech 800g mi prijde pro opakovacku pro samostatny lov akorat. Overim raznejsim bouchnutim zaveru pri zasouvani naboje a neni problem.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Petr Vysok
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: pát 11.11.2011, 13:05

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od Petr Vysok »

Problém u CZ 537 je ten, že valná část spoušťového mechanismu je v pažbě. Takže záleží i na stažení systému s pažbou pomocí šroubů. Další vliv měla prokazatelně tepelná roztažnost - po první této příhodě jsem spoušť zpět částečně dotáhl (v létě), pádová zkouška a stovky "nabití" na sucho i na ostro bez závady. Potom v prosinci flinta 3 hodiny v autě, smrštění kovu, při nabití výstřel. Flinta šla k puškaři, ten prováděl nevím co všechno a vrátil mi ji s tím že je v pořádku. Takže jsem dotáhl o dalších 360 stupňů a střílím opět přes napínáček jak psáno drive. Naučilo mne to jedno: Opravdu s nabitou flintou NIKDY nemířit do nebezpečných směrů, a raději vybít a znovu nabít i za cenu zrazení zvěře. Lidský život ať už můj nebo někoho jiného je nenahraditelný.
Dálkoměr Zeiss 8x26, , Anschutz 64 MPR + Nikon Monarch E 6-24x50, Baikal Sporting, Titan 6 Target 7mm Rem Mag + Vortex Viper PST 6-24x50
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od Zdenek41 »

Mám 537.Jak může spustit...Napínáček vždy vycvaknu.Potom odjistím a vyjmu náboje..Pokud nabíjím snad nemám napnutý napínáček...?Vždy po vyjmutí nábojů přes záver spouštím bicí mechanismus.
Docela mě to zajímá jak může vyjít ráma když nabíjím.
Jo ted jsem to přečetl zasah do spouště,ale proč?537 má perfektní napínáček.Pokud píšeš na nahánky tak tam bych to teprv neriskoval..Nebo jo,ale když tam nebudu já :wink:
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od Toma »

Petr Vysok,klika ale už byla zavřená když to vystřelilo ne?Nechtěl bych být u toho kdyby to vystřelilo při nedovřené klice.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Petr Vysok
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: pát 11.11.2011, 13:05

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od Petr Vysok »

Reakce na dva příspěvky výše:
1. Rána vyšla po dovření závěru, kdy se úderník neudržel za ozub a spustil
2. Alespoň u mojí 537 není chod spouště při napnutém napínáčku hladký, má určitou dráhu po kterou "drhne", při přerušení tlaku na spoušť se zastaví v daném místě jeho dráhy. Navíc je spoušť o víc než 1cm vpředu oproti nenapnutému napínáčku, což při mých krátkých prstech znemožňuje přímý tlak na spoušť ve směru její dráhy. Tj. celkově horší přesnost střelby díky špatnému spouštění. Na naháňky ji nebudu brát kvůli riziku samovolného spuštění - to jsem eliminoval přitažením spouště, ale proto, že na zvěř v pohybu střílím bez napínáčku i s tvrdší spouští.
Dálkoměr Zeiss 8x26, , Anschutz 64 MPR + Nikon Monarch E 6-24x50, Baikal Sporting, Titan 6 Target 7mm Rem Mag + Vortex Viper PST 6-24x50
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od Zbrojovák »

Nevím přesně, ale myslím, že do 537 by mělo jít implantovat spoušťové ústrojí z CZ550, které po vyštelování a pojištění všech stavítek chodí dobře - optimum je skutečně bodová spoušť s velmi malým propadem, minimálním -téměř nulovým chodem a odporem těch cca 800-900g - hlavně aby byl odpor konzistentní. Napínáček pak netřeba, pochopitelně nějaký ten tréning nutný.
Takto jsem to měl na svém ZG, naprosto dokonalé. Odstřelovači volí, jak jsem měl možnost střílet z urňáckých Sako, něco mezi 700-800g, s lehkým namáčknutím, pak definovaný bod spuštění a velmi malý propad. tak jsem to měl na upravené spoušti u zetka, s německým napínáčkem to nešlo jinak upravit aby byl ještě funkční. To by mi ale při lovu moc nesedělo - hlavně na pohyblivý cíl.
Jinak ta závada na 537 bude podle mě v unaveném péru spoušťové páky na ozubu, chce vyměnit za zdravé, raději tužší. Jinak řečeno, když se to s podepřenou spouští (např. ZG) přežene, její nastavení - pak padá, ale vždy tak, že spadne ihned zároveň s dovíráním závěru, to se mi kdysi stalo u cizího ZG opakovaně s nábojem v komoře a nedošlo k iniciaci.
Všechny klony M98, mají tvarovaný úderník tak, že nedoběhne přední polohy při nedovřeném závěru. Předpokládám, že by to tak měla mít i 537. Z a ZG to má to vím jistě.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Belson
Častý návštěvník
Příspěvky: 66
Registrován: ned 19.12.2010, 22:19
Bydliště: Tatry

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od Belson »

Zbrojovák píše: Všechny klony M98, mají tvarovaný úderník tak, že nedoběhne přední polohy při nedovřeném závěru. Předpokládám, že by to tak měla mít i 537.
Nema. Aspon nemala ta, ktoru som riesil. Poskodeny zaver nebolo to najhorsie. Ale ulomky zapalky strelcovi z oka vybrali a zostalo to bez nasledkov na zdravi....
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od Choochoo007 »

Zbrojovák píše: Jinak ta závada na 537 bude podle mě v unaveném péru spoušťové páky na ozubu, chce vyměnit za zdravé, raději tužší. Jinak řečeno, když se to s podepřenou spouští (např. ZG) přežene, její nastavení - pak padá, ale vždy tak, že spadne ihned zároveň s dovíráním závěru, to se mi kdysi stalo u cizího ZG opakovaně s nábojem v komoře a nedošlo k iniciaci.
Proste si nejak nedokazu predstavit, kdyz napinam udernik klikou, ze opakovacka spusti pri otevrenem zaveru. Chapu, ze udernik vykukuje uz pri neuplne zavrenem zaveru, ale to si myslim, ze by nemelo znamenat zadny vyznejsi problem, odhaduji zavreni zaveru tak na 80%.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od dalas »

U mých zbraní se úderník natahuje při otevírání kliky. Můžete si to vyzkoušet jak se výstražník pohybuje ze závěru ven při otevírání kliky. Tím je úderník blokován maticí závěru a k jeho odblokování dojde až malý úhel před úplným zavřením závěru, kdy se přestane úderník opírat o matici a opře se o záchyt úderníku. Snad jsem to názvosloví nezmastil. Běžně nosím zbraň místo zajištění pojistkou s otevřenou klikou a závěrem v přední poloze. pak stačí jen kliku spustit do uzavřené polohy. Nesouvisí to sice s odporem spouště ale chtěl jsem jen říci, že odpálení náboje u běžného závěru s klikou v otevřené poloze je nemožné.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Belson
Častý návštěvník
Příspěvky: 66
Registrován: ned 19.12.2010, 22:19
Bydliště: Tatry

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od Belson »

dalas, neviem, či si tvoju poslednú vetu mám spájať s mojim príspevkom. Pre istotu podotýkam, že som písal nie o otvorenom, ale nedovretom závere.....
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od Zdenek41 »

A jednalo se o 537?Je fakt,že když je klika nahoře tak žádná rana a ani tuk. :wink:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od dalas »

Belson: nebylo to bezprostředně na Tvůj příspěvek. Musím svou poslední větu taky poopravit "otevřeném nebo nedostatečně zamčeném" Je ale fakt, že jsou odsuvné závěry, kde toto nebezpečí hrozí. U těch se ale zpravidla napíná úderník při dopředném pohybu závěru.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: odpor spouště u kulovnice

Příspěvek od Zbrojovák »

Může dojít k iniciaci, že úderník spadne ze záchytu a ozuby závěru jsou zavřeny na půl v lůžkách ozubů. Tlak pak způsobí otevření závěru. Zažil jsem opotřebované ozuby u nejmenované zbraně tak (po životnosti) že po výstřelu ze zavřeného závěru - zůstal závěr v zadní poloze, nábojnice vyhozena - bez defektů :)
Jinak proto se tam u M98 ten tvarovaný úderník dělal aby byl systém bezpečný - zpustí jen když je naplno uzavřený (ozuby naplno v lůžkách).
Dělá to tak dodnes i Rigby, Johannsen magnum apod. Prostě to převzali. Těžko se dá něco lepšího vymyslet. U některých systémů je blokován záchyt ozubu do úplného uzavření závěru, někde to je řešeno i délkou úderníku - hlavně u přímotahů a poloautomatů. Třeba M1 to měla tak, že kladívko při dopadu na nedovřený závěr buď minulo pozici zápalníku, nebo samo při lehkém nedovření, dopadem na tvarovanou výseč v závorníku ho samo dovřelo do plného uzamčení.
Nějaké to jištění tam být vždy musí. jinak jde o krk
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět