Bergara Scout

Vše o kulovnicích a malorážkách
Marwin857
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: úte 23.2.2010, 21:03

Bergara Scout

Příspěvek od Marwin857 »

Dobrý den. Máte někdo zkušenosti s touto zbraní. Přesnost, závěrové vůle, weawer lišta apod. Nic jsem zde nenašel.
Ivo L AJČOK
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: sob 03.10.2009, 8:33

Re: Bergara Scout

Příspěvek od Ivo L AJČOK »

Osobní zkušenost nemám a sám jsem pokukoval po Apex light. Dnes jsem měl řeč se zkušeným sportovním střelcem a lovcem na téma jednuška Bergara, měl ji v ruce, vyzkoušel ji a údajně spoušť je hrozná a degraduje jinak celkem slušně udělanou zbraň. Muselo by se na ní hodně zapracovat. To mě dost odradilo. Máte-li někdo praktické zkušenosti s uvedenou zbraní, sem s nimi!
krabat
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: pát 02.9.2011, 10:07

Re: Bergara Scout

Příspěvek od krabat »

Mám jí několik dní doma. Spoušt je bodová, odpor pro mně tak akorát, u mého kusu tedy problém ve spoušti není. Zatím jsem na ní nenašel nic špatného. Ale ještě jsem z ní nestřílel, takže se teprv ukáže jestli k něčemu bude...
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Bergara Scout

Příspěvek od pufr »

Střílení je u pušky celkem klíčový Krabate :)
Jinak v článku v DWJ se jim nezdála odolnost potahové folie pažby - asi to soudruzi hned při testování někde naškubli :)
Pufr
krabat
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: pát 02.9.2011, 10:07

Re: Bergara Scout

Příspěvek od krabat »

To vím pufre, ta poslední věta měla tak vyznít, doufal jsem že to tak ostatní pochopí :wink:
Spíš jsem reagoval na ten předchozí příspěvek o špatně fungující spoušti.
krabat
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: pát 02.9.2011, 10:07

Re: Bergara Scout

Příspěvek od krabat »

Jeste k te pazbe, ta moje cerna zadnou folii potazena neni takze se nemuze naskubnout. Neni nad nesprostredkovanou zkusenost... 8) Clanek vDWJ jsem necetl (ani nevim co to DWJ je), mozna tam meli pazby s imitaci dreva nebo maskac a tam treba folie je.
fivlas
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: sob 03.8.2013, 14:32

Re: Bergara Scout

Příspěvek od fivlas »

Krabate,jak ta Bergara střílí?Měl jsi už,nějakou příležitost? :wink: Myslíš,že na šoulání by to byla dobrá zbran?
krabat
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: pát 02.9.2011, 10:07

Re: Bergara Scout

Příspěvek od krabat »

Střílel jsem zatím jenom jednou, protože chci zkusit Win. Power Point (ráže .243win) a ty v obchodě museli objednat (přišli až včera). Už jsem nevydržel čekat, a tak jsem ze zoufalství koupil v této ráži zatracované Sel@Bel SP 6,5g. Po první ráně nešla stisknout páka u lučíku, kterou se odemyká závěr. Před prvním výstřelem šla přiměřeně lehko, ale po 1. výstřelu jsem za ní rval vší silou a vypadalo to, že půjde otevřít jen těžkým kladivem :D . Nakonec jsem ji z posledních sil otevřel, ruce jsem mněl docela zmordované, pak jsem mněl přesně střílet :cry: . Po druhé ráně šla otevřít už o něco lehčeji, po čtvrté ráně už to šlo v pohodě jako před střelbou. Přesnost: na 75m jsem se po nastřelení vešel do 3cm, což asi pro mnohé není nic moc, ale já byl hodně nervózní (nastřeloval jsem sám poprvé, včetně namontování puškohledu), dělalo mi problém udržet zbraň v klidu, jako kdybych měl loveckou horečku. Subjektivně mně překvapil na tuhle ráži docela velký zpětný ráz (asi jako u ZKK 7x64 se kterou taky střílím). Tahle puška v ráži 30-06 bude asi hodně kopat. Jinak je to puška docela lehká, rejdná, krátká, všude se s ní vejdu, na šoulačky jak dělaná. Mně tato zbraň sedla perfektně, hned jak jsem si jí dal poprvé do ramene (naše zbraně, které znám CZ, ZKK, ZH jsou pro mě moc dlouhé, na všechno se musím natahovat).
Marwin857
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: úte 23.2.2010, 21:03

Re: Bergara Scout

Příspěvek od Marwin857 »

Nové zkušenosi s BA 13 nebo BA 13 TD, spolehlivost, přesnost.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Bergara Scout

Příspěvek od vasil »

koukal jsem, že u verze TD s hlavní 308w (42cm) má zbraň pouhopouhých 80cm. Tu zbraň snad není ani nutné sundávat z ramene při nastupování do auta :D
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Bergara Scout

Příspěvek od vasil »

K oživení tématu: BA13TD 308 v 16“ mě zaujala natolik, až jsem zjistil, že jí vlastně potřebuju. Pár postřehů: i přes miniaturní délku to není žádné pírko. Zbraň je velice robustní a první co vás na ní překvapí, když jí vezmete do rukou je váha, ale myšleno jako kontrast mezi očekávanou a skutečnou. V reálu má něco kolem3kg. Celkové zpracování je na velice dobré úrovni, bez vůlí kdekoliv a při zavírání ucítíte tuhé zaklapnutí. Tato zbraň má v originálním provedení pouze jednu slabinu a tou je weaver lišta. Je to odlitek, bez opracování. Tu jsem nakonec nahradil vlastním výtvorem, kde mi jako polotovar posloužila lišta od vzduchovkářů TAU Brno, která byla jako jediný dostupný "polotovar" na trhu (hledal jsem několik hodin) dostatečně vysoká, tedy s přídavky pro další opracování. Výše uvedené komentáře kritizovaly spoušť, která je na mém kuse velice zdařilá. Byl jsem velice příjemně překvapený, stejně jako pár kolegů, kterým jsem jí dal ozkoušet. Rozptyl zatím nemohu hodnotit, protože byla zatím jen na 50ti m střelnici. Na foto je střelba s tréningovými 147gr SaB a 43gr S060, které trochu plamenometí. Laborace s 220gr střelou již bez záblesku.Zpětný ráz je díky hmotnosti, v mém případě v kombinaci s puškohledem 56mm pohodový. Při volbě pažby Thumbhole je potřeba koupit vysoké kroužky, já mám 12mm a je to akorát. S nižšími by se už blbě lícilo. Díky takto vysoké pažbě se jedná o vhodnou pušku na noční vidění, které nají okulár obvykle vysoko.
Přílohy
xxxxxxxxx.JPG
xxxxxxxxx.JPG (86 KiB) Zobrazeno 11064 x
fanda2
Častý návštěvník
Příspěvky: 62
Registrován: pát 25.7.2014, 13:26

Re: Bergara Scout

Příspěvek od fanda2 »

Jsem také vlastníkem bergary ba 13 td 308w hlaveň 20" zatím jen zírám jak může být flinta za tyhle peníze tak dobře udělaná, Jasně při otevření jsou vidět sváry na klíně, nicméně vše funguje střílí a hlavně trefuje takže za mě super volba na rejdnou pracovní flint.
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Bergara Scout

Příspěvek od campo »

Dobrý den. Vlastníte někdo BA13 v knedlíku 45-70Gov ? Zjistil jsem že tuhle ráži potřebuji :) a teď řeším z čeho to střílet. Pákovku nechci, tak zbývá Bergara nebo nějaká přestavba. Za sdělení případných zkušeností předem děkuji.
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Bergara Scout

Příspěvek od tonny »

To je pěkné zjištění :D . Myslím, že v pákovce je nejlepší. Já ji mám ve zlamovačce Thompson Encore Katahdin ale jen proto, že Thompsony mám rád.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Bergara Scout

Příspěvek od precechtel »

no pákovky mají většinou tvrdou spoušť. Mám v této ráži překopanou ruskou jednušku IŽ18 staré produkce, resp. mám ji jako soupravu tj. hlaveň 45-70Gov + hlaveň 20/70, spoušť poladěna. Pořídil jsem si tuto ráži poté, co se u nás začala objevovat prasata v řepkách a kukuřicích, mám tím uloveno prasata, srnčí, vysoká, jako střelivo používám Federaly s ONV 100 yardů. Během roku hodně chodím i s tou brokovou na drobnou škodnou a kolem nor. F.
politice a politikům zmar
Odpovědět