CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Vše o kulovnicích a malorážkách
FGoody
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: pát 13.11.2015, 10:51

CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od FGoody »

Ahoj,

stal jsem se čerstvým majitelem kulovnice CZ 550 Standard v ráži .308w, verze se schránkou. Zbraň je nová (byť r.v. 2009) a z výroby trpí některými (jak jsem se dočetl pro CZUB typickými) neduhy – pojistka jde ztuha, je poměrně hlučná, chod závěru není úplně hladký, napínáček se natahuje poměrně ztuha a pod. V prodejně mi bylo řečeno, že shora uvedené nedokonalosti jsou způsobeny tím, že se jedná o novou zbraň s tím, že „se to ochodí“ a bude to OK. Rád bych dal kulovnici zcela do pořádku a vyladil ji, aby vše fungovalo, jak má.

Rád bych se Vás proto zeptal, co byste mi doporučili - čekat až se vše "ochodí", nebo dát kulovnici rovnou puškaři? Co všechno byste na kulovnici 550 nechali doladit? Jak by vlastně měla ta zbraň vypadat a chodit v ideálním případě?

Díky moc za názory a zkušenosti!
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od kojot »

V ideálním případě stačí, když spolehlivě přebíjí včetně ukázkového vyhození hilzny a přesně střílí. Pokud splní tyto základní atributy opakovací kulovnice, zbytek jsou jen kosmetické úpravy, které na požadovanou funkci nemají až tak zásadní vliv.
V zásadě máš dvě možnosti:
A) zvyknout si na ni a místo času stráveného u puškaře, tento strávit v lese
B) pustit se do úprav
V první řadě je třeba posoudit podle zažitého etalonu, zda je úprav třeba.
Osobně bych jako první věc nechal kulovnici (u puškaře!)rozebrat, vyčistit, nakonzervovat , seřídit spoušť - krok, odpor, doraz, citlivost štechru (mimochodem ten tlačný odpor je v pořádku), odladit pojistku a kroužkově zalapovat závěr pro hladší chod. Posléze by měla číza vyhovět.

Mimochodem ta pojistka jde při troše cviku odjistit vcelku rychle a nehlučně. Chce to jen sednout si s tím k televizi, otevřít nealko pivo a trénovat a trénovat. :D
Kdo netermí s námi, termí proti nám
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od crif »

Kdyby nepomohlo to nealko, tak mám čerstvě vypáleno....... :lol: :lol: a pak se ti bude zdát vše ok :D
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od Skalák »

Vozit úplně novou flintu k puškaři na "doladění", tak to je opravdu flinta za všechny peníze. LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
kajinek.sniper
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 138
Registrován: úte 01.6.2010, 17:12

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od kajinek.sniper »

Taky mi to nepřijde nic moc vozit novou zbraň k puškaři. Za ty prachy za úpravu už mohla být zbraň jiná a třeba i lepší.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od pufr »

Z doslechu od osob celkem znalých poměrů ve výrobním závodě mám několik let staré info, že celkem dlouhou dobu nebylo odjehlení hran některých součástí spoušťového mechanizmu v popisu práce ani výroby ani montáže zbraní a pokud některý montážník odjehloval sám - iniciativně - snad to nebylo managementem oddělení montáže ani vnímáno příliš pozitivně :) :D

Zda a v jaké míře tahle dobrá tradice pokračuje nevím. Ona ta páteční i jiná technologická nekázeň je velkou bolestí nejen tuzemských výrobků (možná ale taky technolog skutečně nepředpokládal, že tam ty otřepy vzniknou a do svých karet to odjehlení nedal ...)

Pokud ale spoušť, pojistka atd. výrazně "drhnou" a sám bych se na to necítil + by mi nebylo líto nějaké koruny, asi bych se po nějakém puškaři se slušnými refencemi poohlédl (trochu tady pomíjím základní možnost reklamace u prodejce ...)
Popsal bych puškaři nedostatky zbraně, u ČZ 550 bych ho asi požádal i o kontrolu vůle v zádlabu kolem hlavně, případně uložení pouzdra závěru v lůžku (bedding) z pevné pryskyřice, téhle zbrani taky vždy prospěje, úplnou výjimkou není ani deformace pouzdra závěru při kalení, takže pokud by ten řemeslník uměl upnout pouzdro závěru třeba pod frézku a změřit v několika místech rovinnost horní plochy pouzdra závěru (vpředu a vzadu na obou stranách prizmatu pro optiku), taky by to nebylo marné - třeba jen k tomu, abych se nesnažil o použití násuvné montáže ...

Mimo to existují klasické ladičské techniky ověřující stejnou vůli na obou uzamykacích ozubech a rovinnost uzamykacích ploch atd. atd., to ale už není to, naco se Goody ptá, ani to není u loveckých pušek v téhle cenové kategorii obvyklé a nějakou korunu nebo € to stojí (a není to zdaleka záležitost jen téhle značky, pečlivý a znalý puškař si najde práci i na dražších puškách - otázkou je samosebou přidaná hodnota takového ladění pro daný účel použití zbraně a daného uživatele :? )
Pufr
Sam60
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 128
Registrován: stř 12.6.2013, 6:35

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od Sam60 »

Mám 550-ku taky , sice v luxu ale trpí podobnými neduhy jako ta tvoje. Ale tyto problémy nemají na přesnost střelby vliv. Ano, závěr jde trochu hůře ale o naháňce když potřebuješ rychle přebít tak to vůbec nevnímáš . Pojistka je hlučná ? Jde spustit i potichu, stačí chtít, vezmu ji mezi ukazováček a palec a pomalu odjistím . Podle mě je důležitá přesnost a bezpečnost zbraně. Už jsem to tady psal několikrát ale na 100m se zásahy dotýkají a na 200m je soustřel 4 cm. A to se bavíme o ráži 375 H&H . Střela Hornady RN 300grs . Používám to s Photonem na noční lov černé na polích.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od crif »

Taky jsem ji vlastnil a hned po koupi směřovala k puškaři jen tak pro klid duše. Kupodivu bylo vše ok. Na rozdíl od Effecta, který musel na kompletní rozborku.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od michalos »

Kdyby měl všechny úpravy udělat puškař, ke kterému bych flintu po zakoupení v krámu měl donést, tak to si rovnou nechám udělat u tohoto puškaře zbraň se všemi úpravami při skládání zbraně na zakázku např. starší model brna 98 s novou pojistkou, bleskovou spouští, pažbou rovnou na míru a naháňkovými mířidly. A jsem na stejné ceně co stojí flinta z krámu + její úpravy :lol:
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od kabát »

Všechno je o ceně. Nemyslím si, že by nová flinta od výrobce nefungovala. Pokud nefunguje, reklamuju.
Pokud chci ladit a vylepšovat tak je na místě nechat to někomu, kdo zbrani rozumí.
Puškař dokáže ze základu vykouzlit fajnovou věc.
Ale těžko bude vyrábět celou zbraň. Potřebuje základ, materiál, opracovaný, tepelně upravený.
A součástky, které kdyby vyráběl po kusech tak se nedoplatíte.
Měl jsem CZ 550, jak jsem ji vybalil z krabice tak fungovala bezchybně, střílela přesně, spoušť šla tak akorát, pojistka se dala odjistit neslyšně - když jsem chtěl aby slyšet nebyla.
Jinak nechápu, proč si někdo kupuje flintu na které mu spousta věcí vadí a nevyhovuje.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
FGoody
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: pát 13.11.2015, 10:51

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od FGoody »

Pánové děkuji za reakce a a tipy! Pro dovysvětlení: Puška se mi líbí, je funkčně v pořádku a byla za velmi dobrou cenu. Ve stavu, v jakém je, se určitě dá bez problémů používat. Vzhledem k cenové kategorii je zřejmé, že nebude tak odladěná, jako mnohonásobně dražší a vychytanější zahraniční modely. Rád bych z ní ale dostal co nejvíc - pokud se dá například něco udělat pro zlepšení chodu závěru, myslím, že by to mohlo stát za to ji trochu doladit. Jak vyplývá z některých příspěvků (a i jiných starších vláken), 550ka má slušný potenciál, aby se z továrního stavu stala příjemně vyladěná puška, se kterou bude o to větší radost střílet..

Pojistka je třípolohová a jde poměrně ztuha. Pokud ji opatrně chytnu mezi palec a ukazovák a velmi opatrně pomalu spouštím, je "cvaknutí" mnohem tišší, nehlučné ale není.. Myslíte, že je to o cviku? Nebo skutečně pomůže s pojistkou hýbat tak dlouho, dokud se chod trochu nezkulturní? Jak jste to na Vaší zbrani vyřešili vy?
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od kounek »

chod pojistky se zlepší asi tak o 0,247 procenta po 1000 cyklech odjištěno/zajištěno :lol:

Těchto 1000 cyklů ale bude mít znatelný vliv na opotřebení kolečka, co je v pojistce...

Mám na jedné CZ550 taky třípolohovou pojistku, kultivovanost chodu přišla až se zásahem do tvaru ozubů pojistky, které bylo nutné trošku zploštit...

Osobně bych opravdu flintu dovezl k slušnému puškaři, který by nakroužkoval závěr, odladil pojistku a spouštění, případně se podíval na pažbení a vše správně nakonzervoval. Pro zkušeného puškaře to není zase tolik práce, dělá ji většinou často a cena taky není tak závratná.

Každopádně převáží přínos uživatelského komfortu nad cenou práce...

Toť můj názor...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od Zbrojovák »

To je těžko, 550ka je tak zbytečně složitě udělaná, plná kuliček, pružinek a silonových pojistek, přitom nemá základní plochy zalapované, tvary křivek na ovladači pojistky nesmyslné...
To svého času raději koupit BO98 - jen rozebrat (kdo není technický antitalent) si lehce funkční plochy zabrousí sám, vyčistí a namaže CLP.
K CZ550 - spoušť se dá vyřešit kitem 700-900g Tymney - vymění i uživatel, pojistka - 3plohy jsou na nic, stačí 2, a jak tu někdo psal zaoblit výstupky na přeskok kladky, vylapovat, namazat
nakroužkovat závěr pomůže, ale víc udělá když se vylapuje od černění vnitřek pouzdra - dráhy pro závěr, to už je náročnější, anebo jsou na to pasty, kdy se ucpe něčím hlaveň a cykluje, nevím kde to sehnat, měli to amíci, vše rozebrali namazali takovou srágorou a cyklovali pár hodin - někde jsem na to viděl i stroje, pak se to muselo komplet rozhodit a vymáchat v desolu, promazat clp, sestavit a šlo to jak hodinky
Novou flintu bych kupoval leda M12, starší stavěnou leda M98, tu mám (notně modernizovanou - spoušť, pojistka, montáž) vpodstatě nic lepšího k mání na mausery a kulovnice op.obecně dnes není
u CZ 550 ale není zdaleka vše z toho aplikovatelné a ty kity navíc něco stojí, už tu o tom byla řeč
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od figi »

BO98 ne, než úderník iniciuje roznětku, stihnu sníst svačinu ..
Spoušť u CZ 550 jde vyladit perfektně, lépe, než Timney.
CZ 550 se vybírá podle chodu závěru, to tady píšu od začátku.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: CZ 550 - úpravy / vyladění zbraně

Příspěvek od pufr »

Funkční čas bicího mechanizmu CZ 550 ve standardním provedení a BO 98 se zas tak moc neliší - měřeno Dvořákem :?
Pufr
Odpovědět