Lehká krátká kulovnice

Vše o kulovnicích a malorážkách
ludaZ1000
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pon 28.11.2011, 23:43

Lehká krátká kulovnice

Příspěvek od ludaZ1000 »

Zdravím, uvažuji o výměně svojí kulovnice IŽ-18 za nějakou opakovačku. Chtěl bych kratší flintu a hlavně lehkou. Česká výroba výhodou. Mělo by to být v ráži 8x57JS. Vzhledem k financím bych kupoval použitou (i starší) v ceně do 15tis kč. Nemám absolutně v tomhle směru přehled, dá se něco takového u nás sehnat, co by naplnilo mé představy a požadavky? Díky za info.
Pesta
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 26.11.2015, 8:39

Re: Lehká krátká kulovnice

Příspěvek od Pesta »

Z naší produkce mi napadá asi jen klasická Zetka(ta s tou placatou klikou). Ta se v osmě dělala a dá se sehnat za rozumný peníz. :wink:
ludaZ1000
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pon 28.11.2011, 23:43

Re: Lehká krátká kulovnice

Příspěvek od ludaZ1000 »

Jo, ještě mě napadá, kdyby měla závěr Mauser, byl bych rád.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Lehká krátká kulovnice

Příspěvek od Jiří K. »

Bohužel Tě zklamu taková kulovnice neexistuje. Z něčeho budeš muset ustoupit. I zetka v celopažbě má 3 kg bez optiky.
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: Lehká krátká kulovnice

Příspěvek od Marcus.das »

Pokud by byla na prvním místě hmotnost, a byl bys ochotný místo klasické osmy pořídít nějakou "skoro osmu" (308win, 30-06spr), tak bych doporučil něco s plastovou pažbou. Myslím, že jsme nedávno narazil na inzerát na použitého Marlina X7 v 308 win s rozumnou cenou. Pokud ti připadá hmotnost okolo 3,3kg ještě přijatelná, doporučil bych klasickou cz 550, nebo její inovovanou verzi. V akci, co teď mají na podnikových prodejnách, se dá pořídit za rozumnou cenu i nová flinta, až na to, že se nejspíš budeš muset zase uskromnit i v ráži...
A pak je třetí možnost-nechat si na na mauserově závěru postavit novou flintu s konturou hlavně takovou, aby splňovala tvoje nároky. Až na to, že pak bude cena asi o něco vyšší, než požaduješ.
ludaZ1000
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pon 28.11.2011, 23:43

Re: Lehká krátká kulovnice

Příspěvek od ludaZ1000 »

Jsem si říkal, že toho chci nějak moc... :lol: Teď jsem zvážil svojí IŽ a s puškohledem váží 3,8kg. Nový puškohled co chci pořídit , váží skoro 0,5kg, tak flinta kdyby měla 3kg, byla by to paráda. Ale ten výběr bude asi složitý. Jak jsem tak pátral na netu, všiml jsem si kulovnice ZG 47, ráž 8x57JS - máte někdo zkušenost? (váha bohužel 3,5kg, což je asi standart)
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1404
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Lehká krátká kulovnice

Příspěvek od Choochoo007 »

Howa delala model Howa Lightning, mela snad 2,8Kg. To uz nedela, ale dela asi hezci a lehci model Howa Alpine Mountain s vahou cca 2,6Kg. Neni to ale ve dreve a raze 308W.
http://www.legacysports.com/alpine-mountain-rifle
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Lehká krátká kulovnice

Příspěvek od bon »

ludaZ1000 píše: . . .všiml jsem si kulovnice ZG 47, ráž 8x57JS - máte někdo zkušenost? (váha bohužel 3,5kg, což je asi standart)
Dobrá volba, ale není nijak zvlášť lehká a ani krátká :lol:
Pokud chceš něco lehčího a kratšího, tak nějakou celopažbu Zetkou počínaje a CZ550 konče. Ona hodně lehká flinta není na střílení žádná výhra, ale proti gustu žádnej dišputát :D
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Lehká krátká kulovnice

Příspěvek od vesrad »

lehoučké jsou Tikky v plastu - varianta Lite, akorát ta cenovka je někde jinde :?
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Lehká krátká kulovnice

Příspěvek od BwanaHunter »

luda> Se ZG47, pokud netrváš na napínáčku a bude ti vyhovovat její blesková spoušť nebo jak se tomu říká, a vyhovovalo by ti její provedení a hmotnost, chybu určitě neuděláš. Plnohodnotný, ničím nešizený Mauser systém, velmi bezpečná a spolehlivá zbraň a držák. Pokud nezlikviduješ lauf, nebo ho nezlikvidoval předchozí majitel, ničeho bych se nebál. Víc by ti k tomu řekl zdejší kolega Zbrojovák. Ještě bych zvážil Mannlicher Schönauer, já sice nemám rád ty předělávky do jiných ráží než původních, ale jak mi bylo vysvětleno, a člověkem který ví co mluví, když je ta přestavba na 8x57 udělaná dobře, není to problém. A to bys měl flintu jako víno. Jen je potřeba nekoupit krám, napadený kutilem domácím apod. ale to je u každé starší zbraně. Záleží, kolik za to chceš dát. Zetka bude asi lehčí a asi i kratší, než ZG, a službu ti taky udělá dobrou. Zase za předpokladu, že koupíš flintu v dobrém stavu.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Lehká krátká kulovnice

Příspěvek od Petr1970 »

co varianta hulvát?:-)
vybrat libovolnou zbran (levná, vhodná ráže) a pilka?:-) když to někdo spočítá...:-)
dosáhne se lehkosti, krátkosti:-) a na těch 100-200 metrů to bude stačit:-)

aneb jsou 2 cesty jak udělat celopažbu:-)
1) prodloužit dřevo
2) zkrátit železo
:lol:
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
medo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 21.1.2010, 13:37

Re: Lehká krátká kulovnice

Příspěvek od medo »

Ja sa stotožňujem s BawanaHunterom

Z ľahkých pušiek mám v 8x57 rossler titan 6 , tikku T3 lite , teraz som u kamaráta pozeral zg 47 a tá sa mi páči najviac dokonca má aj normálnu poistku nie ako zkk naopak , je ľahučká údajne má púzdro záveru a záver z četnickej karabíny vz.33 čo je najlepšia verzia K 98 a jej klonu čz vz. 24 . Bohovsky sedí v ruke ľahučká , bodová spúšť super flinta . Jediné čo ma od nej odradilo problém s montážnym rozhraním weawer. Rosler je slušná puška , T3 tiež ale povrchovka je už bohužiaľ ubohá , dokonca aj remington aj čz je už o triedu čo sa týka povrchovky lepší , stala sa z toho masovka a na povrchovku kašlú, keď takto budú pokračovať skončí reputácia kvalitnej zbrane ..
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Lehká krátká kulovnice

Příspěvek od vesrad »

Weaver na ZG 47 není neřešitelná věc. Buď přímo na rybiny nasadit redukci, nebo nechat původní rybiny nahradit. To jsem si nechal dělat na svojí při přestavbě, původní rybiny byly zprasené přestavbou na klapku a zpět, tak se komplet odfrézovaly a nahradily dvoudílnými kameny weaver. Nevypadá to zas tak hrozně (pravda není to jak Merkel Helix) a funguje to bezvadně.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Lehká krátká kulovnice

Příspěvek od Zbrojovák »

Napadá mě lehká krátká mauser závěr a8x57JS do 15ti tisíc
1) ZG47 bez dodatečných úprav, v lehčí verzi co se dělala s odlehčenou hlavní 520mm - polopažba - to by byla asi nej volba
https://www.google.cz/search?q=zg+47&bi ... CVtbXVM%3A
anebo
2) Bo98 v celopažbě, v případě že by se nelíbila verze, tak buď vyměnit pažbu anebo zkrátit předpažbí a probrat na volno https://www.google.cz/search?q=BO+98&bi ... sgbi3UM%3A

3) cz 550 v celopažbě nebo rovnou krátká hlaveň 520mm a úprva dtto

appropos dost váhy udělá jak montáž, tak optika - duralový zeiss na děleném švenku ERA váží třeba mnohem míň než optika s pevnou průběžnou montáží a ocelovým tubusem.
Na tom se dá něco váhy ušetřit.
moje M98 má hmotnost s montáží a optikou 4,5kg, hlaveň 56cm, silnější kontura, dost mi ale dělá dřevo - je to hustota
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 533
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Lehká krátká kulovnice

Příspěvek od xHonza »

Ta Howa Alpine Mountain Rifle stoji 1740 EUR, takže to je hooodně mimo :) Ale je to hezkej kousek, ze stejné stáje vymazlených hraček by se dalo poradit ještě Sako Carbonlight...
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Odpovědět