Mauser 98K v myslivosti a různá OT

Vše o kulovnicích a malorážkách
majodus
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 24.12.2015, 13:47

Re: Mauser 98K

Příspěvek od majodus »

Quipi -prosimta mozes mi povedat kolko ti robi na terci na 100m rozdiel 731ms a 815ms? mam pocit z to zbytocne dramatizujes .pozri sa na rakuske a nemecke tohtorocne katalogy .keby boli Vlasim srot ta na takych narocnych ztrhoch by neuspeli -a cena nie je to jedine.Ale ta otazka plati ,som zvedavy kolko to robi u osmicky
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Mauser 98K

Příspěvek od dalas »

V balistické křivce to nebude až tak hrozné z loveckého hlediska, ale bude podstatnější rozdíl ve zpětném rázu. Takže bude dost záležet na držení zbraně. Kolik to dělá ve 100m bude spíše individuální hodnota.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Oupi
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: stř 25.11.2015, 4:41
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Oupi »

Stříleno štucem ze stolice, který na 100m s RWS 8 x 57 JS ID Classic umí (opakovaně) opsanou kružnici 23mm. S SB 8x57 JS SPCE jsem byl na opsané kružnici 75mm. Ale z tohohle těžko vyvozovat, jestli je to dáno jen rychlostí, musel bych víc měřit a na to nemám k dispozici prostředky a asi ani znalosti. Rozdíl ve zpětném rázu byl pocitově velký. Pro mě je tenhle rozptyl nepřijatelný.

A pokud se nic nezměnilo, tak zahraniční produkce SB je v jiné kvalitě než pro domácí trh, takže chápu, že jsou s nimi spokojeni.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Choochoo007 »

Oupi píše: Ad tvrdost) V tomhle se přít nebudu, ale tombak je od cca 50-85(85)HB a kolega, který dělá přesnou strojařinu a blbne s přesnou střelbou naměřil vážený průměr u .308WIN SB Match 123HB. Máme SB střelivo (6,5x55SE, 8x57JS, .308WIN, .300 Win mag a .338 LM) testnuté celkem hodně, protože jsme se dohadovali s kolegou, který tvrdil, že SB střelivo je úplně v pohodě a lítá jednou dírou.
Jaky tombak ma tech 123HB, co jste merili?
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Oupi
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: stř 25.11.2015, 4:41
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Oupi »

žádný, železo má tuhle tvrdost. Myslel jsem rychleji než psal. Pardon.

EDIT: Tím jsem chtěl říci, že železo je v tomhle případě tvrdší než tombak.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Mauser 98K

Příspěvek od lovec »

Oupi píše: ... A pokud se nic nezměnilo, tak zahraniční produkce SB je v jiné kvalitě než pro domácí trh, takže chápu, že jsou s nimi spokojeni.
Az tak nie su... ale priemerny nemecky jager, cesky myslivec a slovensky polovnik nie su typickym zakaznikom premiovych vyrobcov streliva. Takze aj preto sa toho v Nemecku ci Francuzsku preda spusta, takisto ako Prvi Partizan, Geco a hocico ine, co je v prvom rade lacne, v druhom rade aspon ako-tak presne z danej zbrane a vsetko ostatne je tretorade, alebo sa neberie do uvahy.

K teme Mauser 98k - velmi podobne vlakno som teraz cital na nemeckom WuH, puska do 1400€ pre zaciatocnika aj s optikou. Z odporucanych odkazov, ci uz na E-Gune, alebo vo Frankonii a inde vypadli tak solidne zbrane znamych znaciek aj s vynikajucou (aj ked starsou) optikou, ze by sa jeden cudoval. Kdeze nejake predvojnove 98k, alebo povojnove ZG, skor velmi elegatne kusky od Steyra, Sauer 90 a pod., kde je spracovanie a ergonomia diametralne ina. Na tom posadeny solidny Zeiss, S&B, alebo v horsom pripade Docter.
CZ/SK trh je trochu zdeformovany a za stare rachotiny si ludia pytaju horentne sumy, pretoze to je "tátovo/dědovo ZG" a pod. Ked vidim tie inzeraty, kde za to pytaju stovky eur, tak sa cudujem, za co su ochotni ludia vyvalit peniaze. No a potom, ze su im drahe naboje alebo solidna optika...
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Oupi
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: stř 25.11.2015, 4:41
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Oupi »

LOKI: Narazil jsem na Sauer 80 v 7x64. http://www.myslivost-lovectvi.cz/inzerc ... e:4/28585/
Dle mého soudu je to jedna z nejlepších zbraní na systému mauser98, která se dá pořídit.
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Mauser 98K

Příspěvek od bon »

2LOKI: z této diskuse ti jde určitě hlava kolem. Do začátku bych ti doporučil koupit starší flintu ve slušném stavu (klidně CZ, Tika nebo něco podobného ze soudobé produkce) standardní ráže 7 až 8 mm, dát na to slušný starší variábl 3-12x50 na pevnou montáž, případně u puškaře nechat poladit spoušť, pojistku, zkontrolovat vůli okolo hlavně a to se vejdeš do 35 tis. Kč. Za zbytek střelivo a trochu potrénovat. Lovit začít do 100m a potom se můžeš zlepšovat. Pokud tě to chytne a půjde ti to, tak nebude problém v budoucnu pořídit něco lepšího a hlavně už budeš mít zkušenosti a vědět co ti vyhovuje. :wink:
Boci1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 12.12.2011, 17:49

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Boci1 »

Dle mého soudu Sauer 80 nemá společnýho s M98 nic,ale flinta to dobrá je.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Mauser 98K

Příspěvek od BwanaHunter »

Jste se do Oupiho pustili jak sršni, ale já se musím postavit na jeho stranu. Po vlastní empirické zkušenosti (tedy ne že bratranec kamarádova spolužáka povídal) jsem vyhlásil SB zákaz vstupu do komor mých zbraní. Už poměrně dávno do revolveru .357 mag., kde důvodem bylo nesmyslné procento selhačů, které jsem u žádného jiného střeliva nezaznamenal. To jen tak bokem. Jinak šlo o to, že jsem taky pojal ten geniální nápad, když jsem na něco trénoval s 300 WM, že ušetřím nějakou pětku a budu do papíru střílet Vlašimí. Nakoupil jsem jich ne zas tak málo....a ať jsem dělal cokoliv, nebyl jsem schopný dosáhnout uspokojivého výsledku. Rozptyl byl výrazně přes jakoukoliv hranici, kterou jsem ochoten akceptovat. Test s jiným střelivem (Hornady Superformance) ukázal, že problém není ve zbrani, ani v té součástce mezi pažbou a zemí, takže přišlo na řadu měření. Na to mě přivedl kamarád, který je na tohle fanda a má na to vercajk,a měřili jsme, delaborovali a vážili. Výsledek byl ten, že rychlosti, navážky a dokonce i hmotnost střel se lišily natolik, že jsem se divil, že to jsou vůbec schopní vyvalit na trh... Takže tím jsem s nimi skončil. Takže pokud to Oupimu rozhazovalo víc, než by se dalo vysvětlit rozdíly v rychlosti, nepřekvapilo by mě, kdyby hmotnosti střel byly stejně "konzistentní" jako ty, co jsme zkoušeli my.

cr001> pokud ti měření rozdílů mezi jednotlivými šaržemi připadají nekošer, možná vycházíš z pravidla, které se razilo v minulosti, kdy nic jiného než Vlašim nebylo, tedy - když seženeš patrony jedné šarže, kup jich najednou aspoň 100 či 200, protože nikdo neví, jak bude další šarže lítat. :D Tak s tím ať se jdou bodnout. Když uděláš stejný test u Hornady, a ačkoliv RWS nemám moc rád, tak musím uznat že i u nich, nenajdeš podstatnější rozdíly. Ze zvědavosti jsem to absolvoval se stejným týpkem, jako ty SB. Hornady vyšlo vůbec přesně.

majodus> To že SB je v katalogách prodejců na západ od nás nevypovídá vůbec o ničem. Jak správně napsal lovec, průměrný německý jager někde z chudého regionu Bavorska je zrovna takový, ne-li horší kolenovrt, jako ten český, a když to tak nějak lítá (obvykle nemá moc představu o tom, jak) tak hlavně ať je to levný a je toho hodně :D
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Oupi
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: stř 25.11.2015, 4:41
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Oupi »

To boci1: Máš pravdu, děkuji za opravu. Mea culpa, mea maxima culpa.

To Bwanahunter: Díky náčelníku, že ses mě zastal. :-) Střely neměly stejnou hmotnost, ale nebylo to nijak dramatické. Spíš byly do nábojnice různě zalisované a přišlo nám, že nemají pravidelný tvar (dle měření). Ale na to abychom to dokázali jsme neměli potřebné vybavení.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Mauser 98K

Příspěvek od crif »

Tak dám taky něco OT. Před dvěma roky jsem byl u jednoho prodejce střeliva a tak nějak jsme oba žasli.
Ve Vlašimi vyrobili sérii, jestli si dobře vzpomínám, cca 80tis kusů 8x57 JS. Povídá:pojď se na něco podívat, co dokáží dát do oběhu. Celková délka náboje lítala v rozmezí třech mm ale co bylo ještě zajímavější, střely byly zalisovány excentricky. Vyndal jich dvacet na stůl a strčil do nich. Opisovaly krásné vlnovky..... :lol:
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Reno »

Možná by stálo za to, aby admin, nebo nějaký moderátor, tuto zajímavou diskusi rozdělil, a to, co se týká jen střeliva, přesunul na příslušné místo.

Nějaké další OT ohledně střeliva: Když já osobně začínal, také jsem střílel pouze S&B, protože nic jiného se prakticky nedalo sehnat. Protože jsem střílel jen do 100 m a pouze dobře vypracované rány, dalo by se říci, že jsem s ním byl ohledně přesnosti celkem spokojený, stejně tak ohledně spolehlivosti. Ohledně účinku jsem až později zjistil (nejen sám, ale i ze zkušeností jiných), že různé šarže měly evidentně různě tvrdé střely, takže jednou se to rychle otvíralo a fragmentovalo (dobrý stop-efekt, ale často neprostřelilo), jindy zase otvíralo málo (vždy prostřelilo, ale účinek slabý) a někdy se střela chovala co se týče stop-efektu i průbojnosti optimálně. Jak je to teď ovšem nevím, s S&B už hodně let nelovím. Jinak jsem měl pocit, že se ty výkyvy nejvíc negativně projevují u menších ráží, ty od 8 mm nahoru k tomu byly tolerantnější. Každopádně jsem časem, když se stalo i střelivo jiných značek v ČR dostupným, zkusil i něco jiného (včetně šrotů ála Barnaul & spol.) a nakonec skončil u "Finů", jako pro mě optimální kombinace přesnosti, účinku, spolehlivosti a ceny. Ale co si budeme namlouvat, nemálo myslivců ohledně loveckých nábojů zajímá výhradně cena, takže každý, který po stisku spouště udělá bum a střela vyletí směrem dopředu, je "dobrá patróna"... :roll: Taková perlička: Jeden můj kamarád chodí na naháňky na černou jen s brokovnicí a vždy před "sezónou" nakoupí slugy a potrénuje do papíru. Obvykle střílí S&B Special Slug, mají z jeho zbraně dobrý soustřel. Když se na podzim ptal v obchodě, jaké slugy jsou k mání, prodavač mu řekl, že si lidi hodně chválí a nejvíc kupují nějaké myslím turecké slugy (značku jsem bohužel zapomněl), které jsou navíc levnější než S&B. Tak vzal mimo osvědčených S&B i krabičku oněch turků na vyzkoušení. Už když to na střelnici vysypal, tak zjistil, že některé střely jsou v tom plastu zalisované nějak nakřivo. A výsledek? S S&B, když si dá záležet, standardně z obou hlavní trefuje černé pistolového terče až na 50 m, dál s tím nestřílí. A oni turci? Na 35 m rozptyl deseti ran necelých 40 cm... :shock:
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Zbrojovák »

ježíšmarjá vy jste tady z toho udělali teda guláš... :roll: platí můj předchozí příspěvek, nemám co víc říct, tedy HOWK :wink:
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
medo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 21.1.2010, 13:37

Re: Mauser 98K

Příspěvek od medo »

K Zbrojovákovmu príspevku z prvej strany sa môžem len pripojiť . ešte by som doplnil :

- poistka , treba bezpodmienečne vyskúšať funkčnost ! u niektorých skladačiek nemusí fungovať , pri skladačkách nesedia tolerancie , dá sa to bez problémov doladiť , skrátiť výška páčky kvôli optike , prípadne vymeniť , za dlhý model páčky poistky keď chceš, dobovú zbraň ale cena samotnej páčky je 100 eur a viac . pripadne rôzne / konverzie ešte drahšie /
- spúšť je dvojodporová , dá sa bez problémov urobiť jednoodporová , skoro bodová ako na moderných zbraniach .
- orginál pažba spolu s dobovou optikou a montážou je len na streľbu v stoji a v sede , pažba je príliš dlhá .
- orginál puška je ťažká opacha váži to ako moderný varmint s oveľa lepšou presnosťou .

Skrátka túto pušku bez úprav neodporúčam v pôvodnej konfigurácii , avšak ako základ na prestavbu je OK ale to sa dá kúpiť hotová puška . Radšej choď do ZG , ZKK alebo tak nejak máš za pár korún slušnú pušku . K presnosti Zkk len toľko že keď som jeden deń nastreľoval 4 pušky tak najlepšie som nastreľal zo ZKK ,potom rossler ,steyr , a najhoršie najdrahší sauer 202 , takže to nie je len o cene zbraní.
Zamčeno