Mauser 98K v myslivosti a různá OT

Vše o kulovnicích a malorážkách
Zamčeno
L0KI
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pon 18.1.2016, 20:53

Mauser 98K v myslivosti a různá OT

Příspěvek od L0KI »

Dobrý den všem čtenářům,
píši jako úplný laik a potřeboval bych poradit a slyšet pár vašich názorů. Nastoupil jsem do mysliveckého kurzu a začínám přemýšlet nad volbou kulovnice. Osobně mám sympatie k odstřelovacím puškám a když jsem viděl, že se německý "Mauser" dá použít v myslivosti, tak jsem byl nadšen. Nenašel jsem však žádné informace, které by říkaly pro a proti této zbraně, při použití v myslivosti. Máte někdo zkušenosti s touto zbraní? Čím více pro a proti napíšete, tím budu raději. Po případě budu vděčný za doporučení jiné zbraně.
Předem moc děkuji za odpovědi a přeji "Lovu zdar!" :)
Tikka T3x Varmint 7 RemMag + Sako TRG 22 - Meopta ZD 6-24x56 MilDot2
Baikal IŽ 94 Tajga 308Win-12/76
Baikal IŽ 27 M 12/76, 12/76
Zetka 7x57
CZ 75 Shadow line
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Petr1970 »

to myslíš "originál" II.sv nebo nějakou echt-pravou sčíslovanou originál-sérii od renovaných českých dovozců?:-)

technicky je to opakovací kulovnice, ten systém zamykání je použit na spoustě zbraní tohoto typu, takže s tím problém nebude..
ráže také bez problémů..

co se týče vzhledu, je to dle vkusu, mě to přijde vojenské a nic moc - je to "humpolácky udělaná flinta, dřevo takové velké-neohrabané.., nebylo to myšleno pro lov (třeba ve srovnání s msch..)

navíc montáž optiky atd.. nevím jestli má smysl do toho nějak investovat..

jinak si tu pročti fora, narazíš na kruciální otázky:
typ - kulovnice, brokovnice, kulobrok...
prober to s tím co budeš teoreticky lovit..

víceméně máš spoustu možností, počítej s tím že stejně budeš časem pořizovat další a jiné:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
medo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 21.1.2010, 13:37

Re: Mauser 98K

Příspěvek od medo »

Týchto zbraní mám viac kusov s orginál optikou , zo začiatku som zvažoval , že niektoré z nich použijem na poľovačku hlavne model s násuvnou bočnou montážou lebo je tam super priestor pod puškohľadom - asi najlepší typ montáže čo sa týka podhľadu .
Čo sa týka ráže tak 8x57JS je super náboj na lov som s ním veľmi spokojný ale používam ho v iných moderných zbraniach , presnosť týchto zbraní sa v pohode vyrovná dnešnej bežnej produkcii .Tieto zbrane mám napísané aj na poľovné účely ale nikdy som ich na to nepoužil ...skrátka je to také retro na lov by som sa pozeral po inej modernej zbrani v tomto kalibri použivam rossler a tikku T3 skôr by som sa zameral na modernú zbraň ..
Oupi
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: stř 25.11.2015, 4:41
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Oupi »

Zeptám se Tě co a na jakou vzdálenost s tím chceš lovit?
L0KI
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pon 18.1.2016, 20:53

Re: Mauser 98K

Příspěvek od L0KI »

Ano, mám na mysli originál z II. SV..

Jedná se totiž o to, že otec (myslivec nováček) zdědil po dědovi několik zbraní. (dvojku Hammerless, kozlicu s dvouma laufama - kulo/brok a brok/brok, a malorážku) Podrobnější informace jako ráže a výrobní označení k těmto zbraním zatím neznám, ale myslím, že to teď není důležité. Jak je vidět, tak nám chybí do výbavy čistá kule. Jelikož mám značně omezený rozpočet, tak si moc vyskakovat nemůžu. Chtěl bych zbraň, která je přesná, spolehlivá, univerzální, a za rozumnou cenu. Taky dostatečně silná, aby v případě, jak se říká: "Náhoda je bl...!", kdyby se mi poštěstilo dostat se k lovu i něčeho většího, jsem po zvěři "neplival kuličkovkou". :)

K98 mi přišla jako zajímavá možnost (cena ku výkon), ale na netu se setkávám spíše s negativními názory. Tak nevím.. :roll:

Snažím se udělat si vlastní názor, jestli se pustit do shánění této zbraně nebo ne, protože je mi jasné, že sehnat takhle starou zbraň v dobrém stavu bude nejspíše na dlouho.

Co se honitby týče, tak lovná zvěř by byla srnčí, černá, drobná a škodná. S vysokou se setkám jen zřídka na přizvaných honech.
Vzdálenost, na kterou bych střílel je po většinou 100 - 200m.
Tikka T3x Varmint 7 RemMag + Sako TRG 22 - Meopta ZD 6-24x56 MilDot2
Baikal IŽ 94 Tajga 308Win-12/76
Baikal IŽ 27 M 12/76, 12/76
Zetka 7x57
CZ 75 Shadow line
Oupi
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: stř 25.11.2015, 4:41
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Oupi »

Napíšu něco ošklivého. Jestli máš omezený rozpočet, tak nestřílej. Než se s ní naučíš zacházet, cena střeliva několikrát převýší cenu zbraně. Neber to osobně, ale pokud chci střílet, musím na to mít. Viděl jsem několik M98k upravených na lov a sám to mám v plánu, ale to je jiná liga. S origo pažbou Ti to vykloubí rameno, než se s ní naučíš střílet.
L0KI
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pon 18.1.2016, 20:53

Re: Mauser 98K

Příspěvek od L0KI »

Oupi píše:Napíšu něco ošklivého. Jestli máš omezený rozpočet, tak nestřílej. Než se s ní naučíš zacházet, cena střeliva několikrát převýší cenu zbraně. Neber to osobně, ale pokud chci střílet, musím na to mít. Viděl jsem několik M98k upravených na lov a sám to mám v plánu, ale to je jiná liga. S origo pažbou Ti to vykloubí rameno, než se s ní naučíš střílet.
V pořádku, Váš názor beru a souhlasím. :wink: Omezený rozpočet znamená, že si nemůžu koupit novou kulovnici za 40 kolíků a k tomu optiku za 30. Mám na zbraň zhruba 40.000Kč. Co se střelby týká, tak nejsem úplný nováček. Něco už nastříleno (jako bývalý voják) mám, ale je mi jasné, že se to srovnávat nedá. Určitě mi ale dáte za pravdu, že každá zbraň má svoje a než si na ní člověk zvykne, tak to logicky zabere několik výstřelů a nástřelů. S tím se musí počítat :)
Tikka T3x Varmint 7 RemMag + Sako TRG 22 - Meopta ZD 6-24x56 MilDot2
Baikal IŽ 94 Tajga 308Win-12/76
Baikal IŽ 27 M 12/76, 12/76
Zetka 7x57
CZ 75 Shadow line
Oupi
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: stř 25.11.2015, 4:41
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Oupi »

Pokud mohu poprosit, nevykej mi.

Neříkám pořídit si novou a ani ta nová by na tuhle vzdálenost nestála tolik. Ale počítej se mnou. Za Mausera dáš cca 8.000,-. Abys zjistil co jí chutná a jak se Ti to v ní chová, je to cca 100 ran. Při průměrné ceně 70,- za ránu jsi už skoro prostřílel zbraň. Dalších alespoň 100 bych doporučoval na to kolik předsazovat před co. A každý měsíc dalších alespoň 50, aby ses trochu vystřílel a když potkáš zvěř, tak nebyl zklamaný, že jsi chybil. Pro mě osobně jsou tohle minimální počty. Jenže když to spočteš dohromady, udělá Ti to za rok 40.000,-

Nechci Tě od mauseru zrazovat, mám tenhle systém velmi rád. Osobně, bych si ale M98k nevybral. Jednak kvůli pažbě a za druhé kvůli stavu v jakých jsem viděl většinu prodávaných. Buď se podívej po loveckých zbraních s tímhle závěrem (starší se dají sehnat určitě do 20.000,- ve slušném stavu) nebo zkus dát dohromady nějaký peníz a nech si jí přestavět puškařem na loveckou.
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Mauser 98K

Příspěvek od cr001 »

L0KI píše:Podrobnější informace jako ráže a výrobní označení k těmto zbraním zatím neznám, ale myslím, že to teď není důležité. Jak je vidět, tak nám chybí do výbavy čistá kule.
Podle mě to teda důležité je. Já bych v první řadě zjistil, co je to za ráže a v jakém je tech. stavu. Pak z toho šel pár ran střelit a teprve pak dělal nějaké závěry. Čistá kulovnice pak ani nemusí chybět - spousta myslivců vystačila celý život s kulobrokem (má svoje výhody i nevýhody) a pokud to bude v nějaké standardní ráži, tak je bez problémů použitelný i na "něco většího".
Jiná otázka je, jestli se ti samostatní kulovnice líbí, a chceš si ji pořídit....
L0KI
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pon 18.1.2016, 20:53

Re: Mauser 98K

Příspěvek od L0KI »

cr001 píše:Podle mě to teda důležité je. Já bych v první řadě zjistil, co je to za ráže a v jakém je tech. stavu. Pak z toho šel pár ran střelit a teprve pak dělal nějaké závěry. Čistá kulovnice pak ani nemusí chybět - spousta myslivců vystačila celý život s kulobrokem (má svoje výhody i nevýhody) a pokud to bude v nějaké standardní ráži, tak je bez problémů použitelný i na "něco většího".
Čistou kuli sháním hlavně pro to, abychom mohli s tatíkem sednout na posed v jednu chvíli oba. Nic méně jsem už zaúkoloval otce, aby mi napsal podrobnosti o jeho zbraních. Tak doufám, že to budu vědět co nejdříve. :wink:
Tikka T3x Varmint 7 RemMag + Sako TRG 22 - Meopta ZD 6-24x56 MilDot2
Baikal IŽ 94 Tajga 308Win-12/76
Baikal IŽ 27 M 12/76, 12/76
Zetka 7x57
CZ 75 Shadow line
L0KI
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pon 18.1.2016, 20:53

Re: Mauser 98K

Příspěvek od L0KI »

Oupi píše:Buď se podívej po loveckých zbraních s tímhle závěrem (starší se dají sehnat určitě do 20.000,- ve slušném stavu) nebo zkus dát dohromady nějaký peníz a nech si jí přestavět puškařem na loveckou.
Ty bláho, tak to jsou brutální počty! To koukám, že je u našeho tatíka něco špatně, když z těch zbraní co doma jsou dohromady vystřelí maximálně 20 ran za rok. :lol: I když je fakt, že na střelnici ho tahám už více jak rok.

Když bych nechal udělat úpravu na loveckou... neznehodnotí to cenu této zbraně?
Tikka T3x Varmint 7 RemMag + Sako TRG 22 - Meopta ZD 6-24x56 MilDot2
Baikal IŽ 94 Tajga 308Win-12/76
Baikal IŽ 27 M 12/76, 12/76
Zetka 7x57
CZ 75 Shadow line
Oupi
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: stř 25.11.2015, 4:41
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Oupi »

LOKI: To nejsou brutální počty, to je minimum. Brutální počet (1000+ měsíčně) už nestřílím, protože na to nemám. A o 20 ranách za rok mi radši ani neříkej. Když to hodí do kanálu, vyjde to nastejno.

Jsou dva pohledy na věc. Znehodnotíš ji jako historickou zbraň, ale získá na ceně jako lovecká. Ale počítej s tím, že to není úplně levná záležitost. Na druhou stranu získáš přesnou zbraň podle Tvých požadavků, kterou zdědí i Tvůj syn a as i i vnuk.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Mauser 98K

Příspěvek od palkopal »

Nevěř všemu, co se zde píše.
Za 40 tisíc pořídíš na bazaru http://bazar.hunting-shop.cz/ docela slušnou kulovnici i se slušnou optikou na noc (dost záleží na Tvých očích). Na to, co chceš střílet, např. 7x57, 7x64, 8x57 (ten Tvůj Mauser) v našich podmínkách bohatě stačí. Střelnici ano, ale vlašimské terčové střelivo cca 20 - 22 Kč za kus, stačí i 1 - 2 do roka. Zbytek malorážka, rána cca 2 Kč, když jich vysypeš 1000 za rok, bohatě to stačí. A se vzduchovkou se dá natrénovat taky hodně.
Tady se mi možná budou smát, ale začínal jsem na vzduchovce, jako dítě školou povinné jsem jezdil i po závodech okresní úrovně ( to byly doby, jako dvanáctiletý kluk se školní vzduchovkou autobusem či vlakem do okresního města), s malorážkou jsem býval na střelnici víckrát do roka, teď už pomálu, jenom takovou udržovačku (200 nábojů za dopoledne, tisícovka za rok ani náhodou). Co se se vzduchovkou a malorážkou člověk naučí, s kulovnicí se hodí a pokud to člověk skutečně dostane do paže, není třeba bouchat stovky patron měsíčně.
Asi to dělám špatně, ale mně to fakt padá, trefuju, co chci, do těch mých zatím 180 m zatím pohoda. Ano, i nějaké kusy mi utekli, ale podstatně míň, než jich zůstalo v ohni či kousek od nástřelu.
Oupi
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: stř 25.11.2015, 4:41
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Oupi »

[quote="palkopal"]Nevěř všemu, co se zde píše.
Za 40 tisíc pořídíš na bazaru http://bazar.hunting-shop.cz/ docela slušnou kulovnici i se slušnou optikou na noc (dost záleží na Tvých očích). Na to, co chceš střílet, např. 7x57, 7x64, 8x57 (ten Tvůj Mauser) v našich podmínkách bohatě stačí. Střelnici ano, ale vlašimské terčové střelivo cca 20 - 22 Kč za kus, stačí i 1 - 2 do roka. [quote]

Promiň, ale na tohle reagovat musím. Cpát do flinty vlašim, když budu střílet nečím jiným je nešťastné. A jít s flintou na střelnici 1-2x do roka... Za tohle bych řezal přes pazoury. S tímhle přístupem se dá střílet tak maximálně na 50m z posedu na hromadu.

Začít s malořážkou není vůbec špatné, ale oproti velké flintě je to rozdíl. Získá na ní sice správné návyky,jakmile ale začne střílet velkou, není proč se vracet. Je to úplně jiná střelba. Ne horší, ale jiná.
Naposledy upravil(a) Oupi dne čtv 21.1.2016, 14:21, celkem upraveno 1 x.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Zbrojovák »

Měl jsem taky kdysi takové nutkání, jít do pušky vz.24 nebo vz.33 v čisté podobě origo 8x57IS- v podstatě nic spolehlivějšího asi nenajdeš, leda mosin 91, který byl prověřený obdobným způsobem.
Problém je trochu v uživatelském pohodlí - lovit se s nimi pochopitelně do 200m dá, je li hlaveň OK.
1)Pojistka je klasika křídlo - jde blbě pod optiku
2)spoušť je jednoduchá nepodepřená, přímý záchyt - aby byla bezpečná, musí mít chod - namáčknutí a pak odpal, je dobrá ale musíš se s tím sžít - pokud se sžiješ, zase nic jednoduššího není a nemá se co pokazit
3) montáž - ta se musí přivrtat a napájet, nějaká forma můstků, dle typu montáže
4) výklopná schránka, chybí, trochu nepohodlí to furt vypáskovávat
----------------------------------------
tyto všechny neduhy poměrně bravurně odbourává nákup ZG47 v dobrém stavu, vše už má doplněno a modifikováno a přitom je to převzatý plnohodnotný systém z mauser98 (K98, vz.24, 33. atd)
S tvým rozpočtem 40tis kč vč. montáže a optiky - se při troše štěstí na kus z druhé ruky- určitě vejdeš v pohodě
(příkladně a není to dogma: ZG47 v dobrém stavu koupíš v republice do 15tis kč nebo z Egunu, tady v inzerci je zrovna optika docter8x56 s bodem za 18tis, seženeš si přes inzerát originál násuvnou montáž ZG47, necháš dodělat u schopného puškaře oka - sestavit, ajsi v 40ti tis kč akorát, můj odhad) Máš to stylové, uživatelsky OK, a máš systém M98 v nejlepší možné kvalitě

případně tady jedna akce, máš vše nové, řekl bych slušné kvality a hned. Přidáš jen 13tis kč
http://www.arms-cz.cz/novinky/akcni-nab ... slevy/231/
Jinak, mám přestavěnou origo K98k z roku 1943, vím co to obnáší a co to stojí (je to víc než 40tis), ale je to maximum co můžeš uživatelsky z nesmrtelné klasiky M98 dostat.
případně přes sz
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Zamčeno