Jak kdo děláte bažanty??

Kulinářské rady a recepty
Uživatelský avatar
Hany1693
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: úte 27.10.2009, 18:19
Bydliště: Černíkovice
Kontaktovat uživatele:

Jak kdo děláte bažanty??

Příspěvek od Hany1693 »

napište,jak děláte bažanty...různé recepty a tak...dikes :D
Yukon Futurus 12x50WA... zatím...zbroják a lovecký lístek teprva bude..
Zakov
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: ned 15.11.2009, 22:24

Re: Jak kdo děláte bažanty??

Příspěvek od Zakov »

Mám bažantů přes szónu hodně a dlouho jsem nemohl najít něco mému jazyku lahodící. Většinou jsem vytěžil pouze prsa a kýty, ty jsem opekl s dostatkem slaniny a zeleniny nebo jsem prsa nakrájel na nudličky a udělal z toho čínu. Teď jsem přišen na chuť bažantovi na víně a bažantí pomazánce.
Bažant na víně je klasika.Na másle (ale opravdovém) orestuji na drobno nakrájenou cibuli. Na ni pak položím bažantí prsa hodně prošpikované slaninou či špekem, nasolené a okořeněné jalovcem, pepřem(výborná je pikantní směs pepřů). Můžeš tam dát i koření na zvěřinu. Prsa ze všech stran orestuji a následně zaleju 750 ml alespoň průměrně dobrého čeveného vína (nejlépe Merlot, cabernet). Taky přidávám vrchovatou lžíci brusinkového kompotu. Takto ponechán cca 45 minut do změknutí (hodina neublíží). Pak prsa vyjmu a omáčku zahustím moukou (nebo jíškou ). Následně opět vložím prsa na cca 15 minut. Podávám s bramborem a hodně mlaskám.... Bažantí pomazánku později, musím se najíst, nějak mi z těch představ vyhládlo.... Žako
Zakov
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: ned 15.11.2009, 22:24

Re: Jak kdo děláte bažanty??

Příspěvek od Zakov »

Oběd nic moc, není čas. Takže ta pomazánka. Je to recept mých přátel z bažantnice, kde ale fakt trochu plýtvají touto zvěřinou. Nicméně : 2 stažené bažanty povaříme s kořenovou zeleninou, její složení je na dva bažanty asi toto 1 celer, 2 petržele a 5 středních mrkví. Do tohoto vývaru přidáš celý pepř, nové koření, bobkový list, dosolíš (přiměřeně). Já jsem bažanty před povařením nechal 2 dny v lednici uležet ve směci soli, pepře a samozřejmě pomačkaného česneku. Zeleninu je nutné vytáhnou po jejím změknutí a bažanta necháš vařit až změkne a jde lehce od kosti. Pak pokrájíš zeleninu na kostky (nebo postrouháš na hrubém struhadle), maso z bažanta pokrájíš na kousky, přidáš tatarku a můžeš si s tím hrát dle chuti. Já jsem tam přidal trochu hořčice (dijon), samozřejmě česnek dle tvé chuti a snášenlivosti okolí. Vše pochopitelně smícháš. Celer je tu docela dominantní chutí, pokud ho nemusíš, v jeho množství na vaření výrazně uber. Celé je to vhodné rychle zchladit (v zimě to obvykle není problém) a dále uchovávat mimo konzumaci v lednici. Je to skvělé s čerstvou houskou či chlebem nebo i samotné, když je dost zeleniny. Holky z bažantnice k vývaru přidají zeleninu do polévky, nějaké maso a mají navíc skvělou bažantí polévku. Měl jsem to i jako drobné pohoštění přátel npo společném honu a hodilo se to. Takže dobrou chuť.
Petr Kaděrka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: sob 27.12.2008, 22:29
Bydliště: Bílá

Re: Jak kdo děláte bažanty??

Příspěvek od Petr Kaděrka »

Bažant nadívaný
Nádivka:
-na másle zpěnit cibulku, přidat špek a libové uzené (ev. šunku), smíchat s 1-2 houskami které byly namočené v mléce, vajíčkem, zelená petržel, sůl, pepř
Bažant:
- stáhnout, našpikovat, vyplnit nádivkou, podlít vodou (možno přidat i červené víno :D), pomalu péct
Naposledy upravil(a) Petr Kaděrka dne pon 29.2.2016, 21:07, celkem upraveno 1 x.
Petr Kaděrka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: sob 27.12.2008, 22:29
Bydliště: Bílá

Re: Jak kdo děláte bažanty??

Příspěvek od Petr Kaděrka »

Bažantí polévka

Potřebujeme:
1 bažant stažený (pokud máme, můžeme přidat i kousek krku s kostí vysoká, srnčí...) 1 menší cibule, 1 struček česneku, 1mrkev, 1 petržel, celer (1/4 velkého), 10 celých pepřů, 5 nových koření, 1lžička soli, 2l vody, na dochucení např. vegetu, zvěř. koření

Vaříme cca 3/4 hodiny v papiňáku(do měkka - maso :D ), pak přecedíme bažanta a zeleninu nakrájíme na kostky a šoupneme zpět do vývaru, přidáme nudle nebo uvařenou pohanku

Dobrou chuť
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Jak kdo děláte bažanty??

Příspěvek od rimar77 »

Petr Kaděrka píše:Bažantí polévka

Potřebujeme:
1 bažant stažený (pokud máme, můžeme přidat i kousek krku s kostí vysoká, srnčí...) 1 menší cibule, 1 struček česneku, 1mrkev, 1 petržel, celer (1/4 velkého), 10 celých pepřů, 5 nových koření, 1lžička soli, 2l vody, na dochucení např. vegetu, zvěř. koření

Vaříme cca 3/4 hodiny v papiňáku(do měkka - maso :D ), pak přecedíme bažanta a zeleninu nakrájíme na kostky a šoupneme zpět do vývaru, přidáme nudle nebo uvařenou pohanku

Dobrou chuť
určitě dobrej recept ale na polívku je třeba bažantí slepička a né bažant :-) a lepší polívku jsem než z té slepičky jsem nejdl
Petr Kaděrka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: sob 27.12.2008, 22:29
Bydliště: Bílá

Re: Jak kdo děláte bažanty??

Příspěvek od Petr Kaděrka »

určitě dobrej recept ale na polívku je třeba bažantí slepička a né bažant :-) a lepší polívku jsem než z té slepičky jsem nejedl
Jestli je na polévku lepší slepička, nejsem schopen posoudit :oops: .V neděli jsem měl k obědu 2 kohoutky. Jeden jako nadívaný, z jednoho polévka, obojí výtečné. Jak se obejdu bez polévky, tak bažantí nepohrdnu nikdy, ať kohoutkem nebo slepičkou :lol: .
Naposledy upravil(a) Karel61 dne pon 20.1.2014, 0:04, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Oprava chyby HTML tagu.
Sršeň Milan
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: úte 26.1.2010, 22:40

Re: Jak kdo děláte bažanty??

Příspěvek od Sršeň Milan »

Zakov píše:Mám bažantů přes szónu hodně a dlouho jsem nemohl najít něco mému jazyku lahodící. Většinou jsem vytěžil pouze prsa a kýty, ty jsem opekl s dostatkem slaniny a zeleniny nebo jsem prsa nakrájel na nudličky a udělal z toho čínu. Teď jsem přišen na chuť bažantovi na víně a bažantí pomazánce.
Bažant na víně je klasika.Na másle (ale opravdovém) orestuji na drobno nakrájenou cibuli. Na ni pak položím bažantí prsa hodně prošpikované slaninou či špekem, nasolené a okořeněné jalovcem, pepřem(výborná je pikantní směs pepřů). Můžeš tam dát i koření na zvěřinu. Prsa ze všech stran orestuji a následně zaleju 750 ml alespoň průměrně dobrého čeveného vína (nejlépe Merlot, cabernet). Taky přidávám vrchovatou lžíci brusinkového kompotu. Takto ponechán cca 45 minut do změknutí (hodina neublíží). Pak prsa vyjmu a omáčku zahustím moukou (nebo jíškou ). Následně opět vložím prsa na cca 15 minut. Podávám s bramborem a hodně mlaskám.... Bažantí pomazánku později, musím se najíst, nějak mi z těch představ vyhládlo.... Žako
*lOVU LESU pánové zkuste si řízečky jsou vynikající vyloupnu prsa potřu utřeným česnekem a nechám chvíli odpočinout potom klasický trojobal :P nebo to udělat v těstíčku taky vynikající MILAN
Flash
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 118
Registrován: pon 07.7.2008, 8:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak kdo děláte bažanty??

Příspěvek od Flash »

Mně kdysi kamarád poradil svíčkovou.

Díval jsem se na něj s vyvalenýma očima. Nicméně od té doby bažanta skoro jinak nedělám.
Jak ideální kombinaci považuji bažantí polévka a jako hlavní chod právě zmíněná svíčková.
Zdenecek
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: úte 01.3.2011, 10:55

Re: Jak kdo děláte bažanty??

Příspěvek od Zdenecek »

Nejlepší je nadívanej bažant... buď děláme nádivku z cukýny, a nebo takovou tu "jarní", do tý můžete dát třeba i kopřivy nebo pampeliškový listy a fakt teda lahůdka...
Petr Kaděrka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: sob 27.12.2008, 22:29
Bydliště: Bílá

Re: Jak kdo děláte bažanty??

Příspěvek od Petr Kaděrka »

Zdenecek píše:Nejlepší je nadívanej bažant... buď děláme nádivku z cukýny, a nebo takovou tu "jarní", do tý můžete dát třeba i kopřivy nebo pampeliškový listy a fakt teda lahůdka...
Možná jsou Vaše nádivky nejlepší, můžete se prosím rozepsat (recept)?
Děkuji :wink:.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Jak kdo děláte bažanty??

Příspěvek od Lotr »

Sice pozdě (po roce :D ), ale zaujal mě recept na bažantí svíčkovou. Kolego Flashi, můžeš se o té bažantí svíčkové rozepsat podrobněji? Díky předem :wink:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Jak kdo děláte bažanty??

Příspěvek od fesoj »

Když už jsem vzpomněl Ing. Mimru, ten nám říkal - a docela vážně - že vynikající je bažant pečený v huse, samozřejmě domácí. Ona bažantí zvěřina je přece jen trochu sušší, což jí leckdo vytýká, ale v této úpravě... Bohužel, zatím jsem neměl možnost to vyzkoušet v praxi.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak kdo děláte bažanty??

Příspěvek od Zdenek41 »

Doporučuji.Nic lepšího nelze.Ovšem pozor na žlučník.Já opravdu husu pečenou nemusím.Mám na to vzpomínku z mládí,když jsem jezdíval za holkama na hody na kyjovsko.Ale bažant z ní je lahudka.Opečený brambůrek...Jen toho bažanta,hus je dost...
lovecloncaku
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: pon 17.9.2012, 16:09

Re: Jak kdo děláte bažanty??

Příspěvek od lovecloncaku »

fesoj píše:Když už jsem vzpomněl Ing. Mimru, ten nám říkal - a docela vážně - že vynikající je bažant pečený v huse, samozřejmě domácí. Ona bažantí zvěřina je přece jen trochu sušší, což jí leckdo vytýká, ale v této úpravě... Bohužel, zatím jsem neměl možnost to vyzkoušet v praxi.
Perfektní je také kombinace kachna-bažant. Samozřejmě je zapotřebí víc než jedna kachna. :D
Odpovědět