Jerky

Kulinářské rady a recepty
Odpovědět
lojza
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: ned 14.3.2010, 20:21

Jerky

Příspěvek od lojza »

Děláte někdo domácí jerky ať z hovězího nebo ze zvěřiny? Jaké koření používáte a jaký poměr soli?
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Jerky

Příspěvek od Jiří K. »

Jerky si vcelku pravidelně připravuji. Jak z hovězího tak ze zvěřiny. Konkrétně s jeleního masa. Osobně mi jerky ze zvěřiny připadají chutnější, ale manželka preferuje hovězí. Přesné množství soli ti bohužel neřeknu, neb většina receptu obsahuje worcester a ten je slaný sám o sobě. Takže přiměřeně.
Mnou nejčastěji používaný recept:
Maso nakrájím na tenké plátky posolím česnekovou solí, tu si sám připravuji s česneku a mořské soli, posypu hrubě drceným pepřem a zakápnu worcestrem. Přes noc nechám odležet a pak suším na roštu v pootevřené troubě.

Možnosti je samozřejmě daleko víc dá se přidat třeba chilli vločky, sušená cibule, sojovka atd.
lojza
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: ned 14.3.2010, 20:21

Re: Jerky

Příspěvek od lojza »

A jak dlouho to sušíš a při jaké teplotě? A z jakého masa to děláš? Z kýty nebo ze hřbetu? Mám v plánu to zkusit v udírně. Myslím tak na 60 stupňů tak 8 až 10 hodin
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Jerky

Příspěvek od Petr1970 »

receptů je tuna, doporučuju třeba
http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.ph ... ilit=jerky

1) problém - nemoci a paraziti

téhle udírny bych se bál (bez předchozího převaření, ošetření...) jen 60 stupnů je dost málo na likvidaci
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Jerky

Příspěvek od Jiří K. »

Dělám to v horkovzdušné troubě. Začínám na vyšší teplotě 80°C a pak snížím na 50-60°C. Doba záleží na tom jak tence to nakrájíš.
V udírně jsem to ještě nezkoušel, ale podobná videa jsem již viděl. Moc mně to neláká. Mám strach s velmi intezivní uzené chuti, která přerazí chuť masa.
Určitě se vyhni sušárnám na ovoce.

To Petr1970. Proboha pokud bych se měl bát těch parazitů. Tak celé uzení studeným kouřem je špatně, fermentace je špatně, tatarák je špatně.
Osobně to raději risknu a pro organizmus je to menší zlo než sterilní výrobky dnešního chemicko-potravinářského průmyslu.
Odpovědět