Průsery

Cokoliv se událo ve spojitosti s lovectvím a myslivostí.
Odpovědět
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Průsery

Příspěvek od cr001 »

99% starších kolegů (čímž myslím dejme tomu 70+) se stejně sami hlásí na štonty, které jsou a) blízko a b) z hlediska možnosti ulovení zvěře řekněme podprůměrné. Pro ty starší je to kolikrát jediná příležitost jak se potkat s kamarády a pokecat. Je to prostě o tradicích a úctě ke starším. Všude, kde jsem byl, se po skončení leče vybije flina na ještě na štontě - ne tak s ní ještě pochodovat k výloži...jestli se u někoho kdokoli motá na výloži s nabitou flintou, tak bez ohledu na věk "asertivně jebejte", ale já jsem ještě v životě nic takového neviděl a to už myslivost dělám asi 25 let.
K tomu průšvihu - asi si každý z nás dokáže vzpomenout na nějakou situaci, kdy mu pak nebylo dobře po těle nebo kdy ho od průšvihu zachránilo jen pověstné štěstí. Tyhle nehody se statisticky vyloučit nedají. Je to neštěstí pro všechny zúčastněné a nepřeju to nikomu bez ohledu na jakýkoli věk.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Průsery

Příspěvek od kabát »

Co mají poslední leče společného s chováním?

No přece všechno.
Jaké si to uděláte, takové to máte!
Jestliže mám pověření organizovat, řeknu co a jak se bude dělat.
Pokud někdo neposlouchá, je moje práce ho napomenout.
Není to o drzosti a aroganci mladých vůči starším, je to o bezpečnosti, etice. Všech.
Nepotřebuju být oblíbený u všech, stačí mi spolupracovat s těma kdo mají rozum.
A je mi jedno, jestli ten kdo pravidla nedodržuje bude uražený. Budu jenom rád když tento člověk příště nepřijde.
Samozřejmě existuje i ta varianta, že bude uražená většina, pak tam ale nemám co dělat já.
Podle mě člověk který " neposlouchá " ten to dělá opakovaně. Jestli hon nebo natláčku vedu, musím to vědět, lidi postavím opravdu podle jejich chování.
Taky třeba ten SOUD je nástroj k tomu, abych na prohřešky upozornil. Jde to dělat zábavnou formou, přesto jsem zažil lakomce a ješity, kteří nespolupracovali.
Ti lidi jsou pořád stejní.
Pro mě opět poznatky abych věděl, komu pozvánku dát, koho nezvat příště.
Nejsem žádné ucho ale když člověk začíná v novém kolektivu a může ti být i 50. pořád jsi tam mladý a nový.
Když vidím, že i ti chlapi co jim to už nechodí jako za mlada, přijdou na poslední leč, nasát atmosféru i jen z vyprávění, to jsou pro mě myslivci. Myslím si, že už jen z vyprávění které poslouchají, jim jde v hlavě film, " Kudy přišel, jaký byl, kam se poděl. "
Nevím jak to napsat, prostě ty zážitky si dělá každý sám.
Díky kamarádi, že jsem měl možnost se něco naučit, něco vidět, prožít, a snad to předám i dalším.
Bylo by príma hodit sem nějaké fotky, videa, inspiraci jak na to, jak to baví vás.
Někdy i maličkost potěší.
Přílohy
2015-11-30-2324.jpg
2015-11-30-2324.jpg (23.61 KiB) Zobrazeno 6669 x
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Průsery

Příspěvek od kabát »

nebo
Přílohy
2015-11-30-2322.jpg
2015-11-30-2322.jpg (20.72 KiB) Zobrazeno 6669 x
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Průsery

Příspěvek od fesoj »

Tu reportáž v odpoledních televizních novinách na Nově jsem viděl. Nehodlám psát o tom, co a jak se tam vlastně stalo, protože v té reportáži žádné relevantní skutečnosti sděleny nebyly - ALE hned jsem si našel e-mailovou adresu pana Pika, autora reportáže, a napsal jsem mu - slušně, ale ostře - co si o něm myslím. Naštval mne totiž tím, že na závěr si neodpustil přiblblé kecy o tom, že za spoustu úrazů v myslivosti může alkohol. I když nakonec uvedl, že právě na tomto případu se alkohol nepodílel. Tak jsem mu napsal, že své znalosti zřejmě čerpá z filmu Slavnosti sněženek, že je lhář a cintá si ořes pysky, protože minimálně za posledních 10 let mi není znám jediný případ, kdy by byl u myslivců na společném honu zjištěn alkohol, už proto, že kontroly jsou poměrně šasté a hrozící sankce natolik přísné, že chlastat si nikdo nedovolí. Samozřejmě, průsery byly, jsou a budou, stejně jako byly, jsou a budou dopravní nehody - ale to přece neopravnuje kdekterého pisálka k tomu, aby nás veřejně označoval jako bandu opilců.
Kritériem pravdy je praxe.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Průsery

Příspěvek od crif »

Ať jsou kontroly jaké jsou, ty případy s alk. jsou. Na jednom středočeském okrese na vůbec prvním honě byli hned tři adepti. Policie činila jak činila...netřeba rozebírat. Jen se o tom neví, neb to nemělo tu správnou mediální masáž.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Průsery

Příspěvek od Leon »

To máš pravdu že záchyty jsou 0,10 0,16 atd. Já jsem mohl mít taky když jsem si dal 4 birelli tak jsem nafoukal naštěstí jenom do trubičky a přitom když jsem jich měl 6 tak jsem nenafoukal ani ň
CZ 550 american 308win.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Průsery

Příspěvek od crif »

Tohle byl Leone zbytkáč. A všichni tři dotyční měli nad 0,30. Asi dobrý večer......ale ráno docela blbé probuzení.....
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Průsery

Příspěvek od Petr1970 »

tak nemám tolik zážitků, ale pár blbejch sem už taky zažil.. většinou za to můžou "machři" - starý ve smyslu zasloužilý... ne třeba ani věkově - 50 let věku..

1) nevybíjení flint.. - skončí leč, hodí flintu na rameno a jde.. skáče přes potok.. budme upřímný, půlku těchdle flint bych nepíchl ani k rajčatům - nečištěný, stříkaný autoolejem - to je pak otázka kdy i svatá kombinace "bajkal-zh" může spustit.....

2) starý místní členové si štonty a nástupy upravují podle sebe.... jdou, závodčí(hospodář) je postaví.. jdeme dál.. mě postaví vedle, stojím.. ten starej pyskuje že stojí blbě, že přeci ví kudy to chodí a že tam nic nebude..a popojde 5-10-50 metrů... hospodář je mladej ucho, já vím líp kde to chodí mladej, postup o 30 metrů.. a ted co.. sem tam host, hospodář mě postavil.. a nějakej starej tatík mě po odtroubení komanduje a hejbe se jak zajcev...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Průsery

Příspěvek od fesoj »

Tři adepti nejsou tři myslivci ! De fakto i kdyby byli na šrot, tak nejsou ozbrojeni, takže nebezpečí vystavují jenom sami sebe. Policie konala, jak konala - tomu moc nerozumím. Co mohli s dotyčnými udělat, maximálně je poslali domů- A proti vedoucímu honu, resp. MH nemohly být vyvozeny žádné sankce - za zbytkáč nemůže odpovídat.
Kritériem pravdy je praxe.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Průsery

Příspěvek od crif »

Možná jsem se špatně fesoji vyjádřil. Šlo o myslivce, ne adepty. Myšleno ve vztahu na kontrolu alk.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Průsery

Příspěvek od Zbrojovák »

Ale chlapi, ty co to baví, ať tam chodí. Budu upřímný - 1) se zbraněma a výbušninama jsem ve styku a už jsem něco zažil. Kombinace nebezpečí - protože tam kde je kumulované množství zbraní a ) střeliva a množství střelců na omezeném prostoru prostě vždy smrdí průserem a za 2) věčné žabomyší války a boje o hovno a politikaření, paktování, prdelolezectví 3) mrzačení a nedohledání nebo nedosledování zvěře či její rozstřílení anebo špatné rány a tím zbytečné utrpení - mi nevyváží ani tombola ani myslivecký soud.
To raději ten čas a prostředky obětuju vlastnímu pohybu v terénu anebo rodině. Bohužel jsem za svou činnost nabyl penzum znalostí o vlastnostech českého člověka - myslivce a to mi nikdo nevykecá - všude je to víceméně stejné. :wink:
Pokud kdysi byla drobná stěžejním artiklem, tak ano hony měly opodstatnění, byly dobře připravené, chlapi vystřílení - prosím, ani tak by to nebyl můj šálek čaje, preferuji spárkatou a částečně- sezónně škodnou.
Pokud se ještě mám kde projít s flintou, a můžu si vybrat, raděj půjdu sám.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
běžkař
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 21.1.2010, 21:14

Re: Průsery

Příspěvek od běžkař »

Zbrojovák, naprostý souhlas.

Je to již nějaký rok zpět, kdy jsem již zde na forum psal, proč naháňky ne.
Já respektuji naprosto každého názor a nikomu nic nechci vyvracet.
Ale mně jde v prvé řadě o co nejhumánnější přístup k lovu. A naháňka je zkrátka přesný opak. Jen naiva si myslí, že je to jinak.
A argumentovat tradicemi je směšné. Abych něco dělal jak trdlo, jen k vůli tomu, že je to tradice.........?
Co se týče společných setkání, troubení, soudů, pasování....atd. Jsou to rozhodně silné a krásné chvíle, ale zkrátka pro mně je víc respekt ke zvěři. Velmi často, když už se většina baví a hoduje, tak nějaký kus(y) (je jedno jestli černá, jelení nebo škodná....) bojuje z posledních sil nebo se trápí v těžko myslitelných mukách. Ano i při individuálním lovu se to stane, ale oproti společným lovům je to marginální počet.
Myslím, že podobné setkání by se dalo suplovat plesem či jinou akcí. Pak by se i lépe poznalo, jestli lidi přijdou k vůli společenským vztahům nebo chodí jen k vůli lovu.
Dokážu si představit, že v místech, kde je opravdu zvěř mimo udržitelné stavy a páchá velké škody, tak tam bych to za určitých okolností pochopil. Nicméně i tam by se dala najít alternativa např. v podobě nabídky např. hostování. Mladí myslivci z polních honiteb by tuto možnost předpokládám využili.

Fesoj, souhlasím s tebou, že dělat z myslivců alkáče je hloupost. Na druhou stranu myslivecká veřejnost zastupuje určitý reprezentativní vzorek naší populace a vždy se někdo najde, stejně tak, jak pitomec za volantem. Já mám malé pole působnosti a taky o žádném případu nevím, nicméně jsem si skoro jistý, že každý rok jsou nějaké pozitivní případy, které se vůbec do médií nedostanou.......
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Průsery

Příspěvek od BwanaHunter »

Je hezky videt, jak to kazdy vidi z toho sveho uhlu pohledu a hleda si na tom to svoje. Ja se neskryvam s tim, ze jsem "nahankovej", nahanky me bavi a ucastnim se obvykle vetsiho poctu akci za sezonu. Nebudu tvrdit, ze je vsechno cernobile vsechny akce, kterych se zucastnim, jsou uzasne a bez chyby, na druhou stranu hruzy jako popisuje Zbrojovak jsem snad fakt nezazil, typu strelba cimkoliv, vetsina zvere pobita nebo rostrilena, nedohledava se... To fakt nezazivam a kdyby, asi bych byl taky dost protivny. Je pravda, ze si akce vybiram, kam jit a kam ne, a za ty roky uz ma clovek svuj okruh akci, ktere mu vyhovuji a kde se citi fajn. A musim rict, ze to jsou akce, a ne zas tak malo, ktere jsou dobre organizovane, kde jsou k dispozici dobri psi, vybaveni, lidi co to berou vazne, dohledava se vse a jednak hned a jednak jeste druhy den, kdyz je potreba, organizace strelcu a stontu funguje atd. No a kdyz to je nekde jinak, a neni to dobry, tak uz tam priste nejdu. Jasne, kecaci jednotky, znevazujici makacku chlapu v leci, se potkaji, osobne me to taky irituje, to je potreba hned zatrhnout, a kdyz jsem v pozici, kdy si to muzu dovolit, treba vedu akci, tak jsem prvni, kdo je jebe, bez ohledu na vek, tomu prizpusobim tam max. zpusob domluvy. Odchod z prideleneho stontu je horsi nesvar, tam uz jde o zivot, a zase, je potreba to hned resit a je to na vedoucim akce. Je tedy pravda, ze zrovna nedavno jsem resil konflikt s takovym pitomcem, co se pred odtroubenim lece sebral ze stontu, protoze uz videl honce jak se blizi, a motal se po ceste, ktera byla vymezena jako bezpecny prostor strelby. Samozrejme jeste sla zver tesne pred honci, nastesti strelci pod cestou toho vola videli, takze "jen" utekla zver zbytecne bez rany a honci dreli castecne zbytecne (nebyla to jedina zver v te leci) no tak dostal neco nevybiravych slov a uz neprijde. Ale za dlouhou dobu je to jediny takhle vazny incident, co si pamatuju, a ani jinych nebylo moc. Asi mam kliku, ale s takovymi desy, o jakych mluvite se nesetkavam a obecne akce, na ktere chodim, prevazuji ty dobre. Vedouci honu musi mit koule na to, aby si zjednal kazen, pokud se najde pitomec, ale jak uz jsem rikal, setkavam se s tim vyjimecne. Strelecke umeni myslivcu je kapitola sama pro sebe, osobne si myslim, ze u znacne vetsiny myslivecke verejnosti je nedostatecne, a ze kazdy by mel byt mit dost sebereflexe, aby vedel, na co ma, na druhou stranu, u lidi, co je nahanky bavi, pravidelne je navstevujou a venujou se jim se da logicky predpokladat, ze maji zkusenosti, jsou vystrileni, maji adekvatni flintu/optiku/razi a pak to vypada zase jinak, a taky jich neznam zas tak malo.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Průsery

Příspěvek od kabát »

Jsem rád, že to tak má víc lidí. Už jsem měl dojem, že žiju v iluzi.
Ale ne, jsou lidi a místa, kde se společný lov organizuje a hledí se na etiku lovu, bezpečnost lidí a zvěř se dohledává, dosleduje.
A mám takovou zkušenost, že lidé kteří se aktivně prací podílí na chovu a péči o zvěř, si dovedou lovu vážit.
Horší je to se " střelci ", kteří si štont zaplatí aby si zastříleli.
Ono to možná souvisí s tím, jestli tě zvou kamarádi se kterýma se chceš scházet, to si pak dáváš pozor na to co děláš,
nebo jestli střelci na okolí nezáleží a jde si za ranou.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Průsery

Příspěvek od BwanaHunter »

Kabat> opet nejde hazet vsechny do jednoho pytle, ucastnim se i poplatkovych nahanek, jako host i je pomaham organizovat, a ano, zazil jsem par skupin pitomcu, co se chovali jak mistri sveta, plnou hubu kecu, a trefit neumeil poradne nic a pak si jeste stezovali, ze se nenastrilelo, jsou skupiny, ktere se chovaji v pohode a ukaznene, jen holt neumi moc strilet, vzpominam si na par incidentu, to vsechno jo, ale znam i party, ktere jsou z tech lidi o kterych jsem mluvil, nahanky je vylozene bavi, i tim ze maji nejakou korunu jich obrazeji hodne, jsou to dobri lovci i strelci, rada z nich byli myslivci davno pred tim, nez vydelali koruny, takze to nejsou ty koupene papiry apod., maji odpovidajici vybaveni, tim ze jsou kazdy tyden treba na jedne az dvou nahankach tak jsou vystrileni a ukazneni a nejsou hladovi na kazdou ranu...a s takovou partou je daleko vetsi radost lovit, nez se stadeckem splasenych lidolovcu. Tim nesiju do nikoho, ale mnozstvi volnych prostredku a ochota utracet je za konicek nic nevypovida o kvalite toho cloveka. Samozrejme ani jednim smerem. A samozrejme, nic neni cernobile, pitomcu jsem taky par potkal, ale zase - tem uz nezavolas, kdyz davas neco dohromady, ale kdyz se seznamis s dobrou partou, zavolas jim kdykoliv rad. Takze jak rikas, je to o tom, jak si to udelame.
A uprimne, ja na nahanky taky chodim lovit, ne se vykecavat s kamarady, na to je vecer pripadne, a i jdu rad na poplatkovou nahanku, kdyz je dobra, tj.neni to podvod kde se honi prazdny les, a je dobre organizovana z hlediska lovu, bezpecnosti a etiky, ale tak mam nejakou vychovu, presvedceni, etiku a sebereflexi a svedomi, abych se choval jako myslivec a ne jako hovado, i kdyz tam jsem "jen kvuli rane", jak pises. Ne kazdy je tak spolecensky tvor, jako ty :D
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět