Jeleni Krušné hory

Cokoliv se událo ve spojitosti s lovectvím a myslivostí.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od dalas »

Problém může mít dvě příčiny. 1. Buď lovná hodnota kusu jelení je vyšší, než škoda tímto kusem způsobená a lesníkem vyčíslená. (Je jasný, že tohle není lineární záležitost, ale čím větší bude hustota populace, tím bude škoda na kus vyšší). Ten rozdíl generuje prostředky pro umoření nájmu a provozních nákladů a vytváří motivaci pro nájemce, mít co nejvíce kusů. Tomu odpovídá extenzivní hospodaření se zvěří. Jediná páka je pak to, že škody v poměru s lovnou hodnotou narostou do té výše, že nájemce s tím bude muset něco dělat.
2. Nebo jsou škody na kus vyšší jak lovná hodnota kusu, no ale kompetentní pracovník dostane něco do vrecka a platnou se stane příčina 1. To je můj laický pohled nelesáka.
No a snaha o dobrou 3 a 4 věkovou? Obávám se, že každých 10 let je silně zredukována zvěř právě v těchto skupinách, protože "co když to vyhraje někdo jiný". A ten co to vyhraje zase ví, že za 10 let to nebude mít jistý a chce sklidit, to do čeho investoval.
Jen můj laický názor.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od BwanaHunter »

kasari> vím a souhlasím, že tohle není jednoduché rozseknout. Ale osobně si myslím, že pokud někde měli nájemce, který 20-30 let dobře hospodařil, dodržoval zásady chovu, plnil plán..., že si ho měli trochu víc vážit a vyjít mu vstříc trochu jinou formou opce, než že to bude znamenat to, že buď doplatí to, co nabídla nejvyšší nabídka, nebo ať jde do háje. I když chápu ekonomická kritéria, tak si myslím, že státu by při hospodaření se zvěří nemělo jít jen o prachy. To "jen" je podstatné. Druhou velkou ranou pro chov vysoké bylo rozdělení honiteb na dvorečky 600, 800 ha podle zásady čím víc honiteb, tím víc vybereme na nájmech, což taky byla aktivita LČR.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od crif »

Není se čemu divit, pokud takovou organizací řídí lidé v kravatě. Je zajímá jen byznys. Co tam roste či běhá je druhořadé.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od Lotr »

jéééééééééé kasari se vrátil :D Petře já se nezlobím, proč bych měl, situaci s jelení v Německu neznám, můj osobní pocit je, že jí tam musí být dost a dost, když má na to zásobovat jelení zvěří všechny české příhraniční honitby :shock: Ale řekl bych, že ostatní mají pravdu, LČR tvrdě tlačí na plnění už takhle vysokých plánů lovu spárkaté, a pokaždé, když se dostanu na nějakou lesáckou akci, tak staří lesáci nadávají a pláčou, jak to u lesů vypadá, když je řídí manažeři a né lesáci. Něco na tom bude. Tihle hoši v kravatách řídí miliardový byznys.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od kasari »

Nářky nad tím, že zvěř přichází do Čech z Německa jsou stejně staré jako nářky honiteb z podkrušnohoří, že neloví, protože k nim zvěř přijde až na konci sezony a je zajímavé, že v té době už nahoře taky dávno není, jak tvrdí ti z náhorního plata... :wink:
Pobytové znaky, ani škody na listnatých dřevinách jsem v Německu nikdy neviděl ani v polovičním rozsahu a to si troufám tvrdit, že jsem si toho dost prohlédl na německé straně KH zhruba od Klínovce, po Cínovec. Prostě zvěře je tam pořád hodně a jen přechází mezi " pidihonitbičkama ", jak správně potvrzuje Bwana. V konkrétní lokalitě u Výsluní zvěř vytahuje z jedné honitby, prochází přes druhou a pase se ve 3. To vše při vzdálenosti 2 km mezi stávaništěm a loukama.
To, že všichni brečí, že zvěře už tolik není, je potřeba brát v kontextu místa a doby. Vysoká až do 50. let v KH prakticky nebyla a její populační exploze nastala s počátkem exhalačních těžeb a produktivním intenzivním polaření státních statků. Navíc s přibývajícími holinami na ní bylo čím dál líp vidět a šla hůře lovit. Zajímavý pro všechny byli jeleni, holá občas kvůli masu. Od poloviny 80. let se pořád dokola píše o nutnosti radikálního zásahu a po 30 letech se nezměnilo nic. Takže pokud budeme současný stav porovnávat se začátkem 90. let, pak ano, zvěře ubylo. Ale ve srovnání třeba s 50. lety jí je x-násobně více. Tolik na vysvětlení.
K výše zmiňované studii - nechtěl jsem se původně vyjadřovat vůbec, ale nedá mi to. Pozadí vzniku i načasování uveřejnění totiž znám. Stejně jako min. 1 autora. Je to můj kamarád. A od něj vím, že v r. 2008-9 dostali zadání spočítat nástřelu plánu lovu, pokud by se měla zvěř redukovat během 5 let a vycházet z reálného stavu pomocí zpětného propočtu ze skutečného lovu. Ten výsledek je pravda ohromující a ohromil i autory, ale udělali přesně to, co se po nich chtěli. Pak nastalo ticho...
Nedávno ale vláda rozhodla, že teď bude KH zachraňovat a že tudíž musí eliminovat vlivy, které by jí mohly hatit účelnost vynaložených prostředků. Proto uvěřejnění až teď, proto vznik nového generelu obnovy lesa na Krušných horách, proto debata v Mostě, proto jednání na MZe, atd...
A jen pro zajímavost, protože to už opravdu zveřejňovat nebudu - to ještě není konec překvapivých změn a dosavadních postupů...
Ulkomaalainen...
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od BwanaHunter »

kasari> je otázkou, nakolik je metoda zpětného propočtu podle výše skutečného odstřelu realitu odrážející, ale jinak máš samozřejmě pravdu. Od období první republiky, do nějakých 70. let se počty úlovků jelení zvěře pohybovaly v jednotkách kusů a nejen v KH. Dnes to jsou desítky i stovky kusů. Takže jde o to, s čím se srovnává. Já nemám ani tak rébus s početními stavy, jako spíš s jejich strukturou...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od Tim »

Jarda 357 - smím se zeptat, v jaké části KH se pohybuješ? Protože mně přijde tvrzení, že v KH nenacházíš stromky zdevastované od vysoké asi tak málo pravděpodobné, jako kdybys bydlel v Teplicích a řekl mi, že tam nepotkáváš cikány. Nemyslím to zle, jen si to nějak neumím představit....

Ostatní - ale jo, na naplnění plánu lovu sice jako LČR tlačíme. Jenže plán lovu ve spoustě honiteb neodpovídá ani přírůstku. Tím spíš, když se nyní všude pohybují stavy přesně mezi minimálním a normovaným stavem, aspoň dle sčítání, že? To problem spíš prohlubuje. Já psal, že se netlačí na uhrazení skutečné výše způsobených škod. A ani to se současnou legislativou nepůjde... Nesmím v jednom porostu účtovat škody více než jedenkrát. I když jsou v něm samozřejmě každý rok.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od sara »

Škody způsobené jelení zvěří v KH a jejich úhrada. Podle mě nájemce honitby pronajaté od LČR platí státu formou nájmu především škody zvěří způsobené. Chtěl bych vidět např. výše zmíněné lidolovce, jak zaplatí škody ve statisících, třeba formou nájmu. . Jinými slovy: Nájemče honitby LČR vidíš ty škody? Ale ano vidím, a proto vezmi mých dejme tomu 250.000,- až 1000.000. Kč za 800ha, které ti ročně dávám a kompenzuj reálné škody/ a ještě ti zbude :D /. Pronajímatel nezaplatí za škody jen těch např. 25.000,. , ale jako můj kamarád nájemce 520.000,-, plus / v tomto poměru směšných/ 25.000,- Kč. Sara
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od crif »

To je právě Time tak debilně nastavený systém. Zaplatím jednou- což se vyplatí. Z pohledu našeho- přijdu - li o terminál- přijdu o vše. Najít po čase dvacet či třicet "terminálů"- žádný problém. Takto to mám, když to zveličím, v nárazové zóně s LČR.
Jarda 357
Nový návštěvník
Příspěvky: 28
Registrován: pon 07.3.2016, 22:53

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od Jarda 357 »

Tim-tak nějak okolo Sokolov, Kraslice, Vary, Cheb, Rovná.
Ono teda je pravda, že nelezu do míst ohraničenej oplocenkama (který povětšinou maj ďouru), to jsem udělal jednou :oops: , byla tam pobořená mezera cca 3 metry, jak jsem s tam rval mezi smrčkama a jedlema (který tim byly ohraničený), bylo uvnitř docela velký stádo holý, která se vyděsila co se to na ně dobejvá za hnusnou příšeru, takže to vzala ven tak nějak přeze mne, splašený krávy hadr, naštěstí se nikomu z nás nic nestalo. Možná ale mám cink na voku, nebo já a jeleni nemáme stejný oblíbený lokace, já to beru kolem potoků.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od BwanaHunter »

Tim> ty bys chtěl dostat pokutu za to, že nasčítáš realitu? :D Čímž se oslím můstkem dostáváme k debatě o zákonu, ale ta má vlákno jinde...

sara> kéž by to bylo tak jednoduché...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od sara »

bílý lovče: já vím, kéž by věci šly řešit tak jednoduše :( . Ale když se vytrhne úzký segment tohoto tématu, tak mě prudí, že se o statisících dodaných státu za pronájem práva myslivosti v honitbách LČR "taktně" jakoby neví. Teď co napíšu je samozřejmě z oboru utopisty Campanelly. Bylo by hezké z těchto" brutálních" nájmů nejenom hradit škody. Ale třeba oživovat krev místních druhů spárkaté, vysazovat okusové a ohryzové dřeviny v alejích na exponovaných místech, zakládat a financovat zvěřní políčka, atd.. ............... Prostě ty peníze do zvěře beze zbytku zase vrátit. Ale to byl příspěvek v tématu Jeleni KH a jiná lovná zvěř v ČR a nepodložený idealismus. Sara
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od Tim »

Crif - přesně tak. Já schválně dnes udělám pár fotek porostu za který už neuvidím ani korunu a hodím to sem...

Bwanahunter - no jasně že nechtěl. Prostě systém na 3,14ču :roll:

Jarda 357 - tak teď už tomu docela rozumím. V Sokolovské pánvi vysoká moc není, pokud beru vyloženě ten ďolík zahrnující Sokolov, D. Rychnov, Březovou atd... Rovná už je Slavkovský les. Tam je ale zvěře docela dost, spíš moc :shock: Dělal jsem u LZ Kladská a kolem Rovné to znám velmi dobře. Takže jsi chodil asi údolím kolem Lobezského potoka, viď? Tam je to zase pořád přeryté od prasat až do zahrádek. Co se Kraslic týká, tam opravdu zvěře moc není. To se musí až na Přebuz (kam mimochodem jezdím fotografovat tetřívky, jedno z mála míst kde ještě jsou ). Jezdil jsem tam na naháňky a snad nikdy se nic neulovilo. Moje manželka pochází z Oloví :wink:
Cheb - tam něco je, ale to už je zase Český les. Nebo směrem na Aš - Nebesa, Nový Žďár... Tam jsou ale ty škody dost markantní...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od palkopal »

TO BH - metoda zpětného propočtu je dost přesná. Pokud znáš statistiku odstřelu za delší dobu (na Internetu lze zjistit od roku 1966 v členění jelen, laň a kolouch), tak je jednoduché zjistit, co v daný moment v lese bylo, resp. být muselo. Jestliže se 25 let loví v průměru cca 19 tisíc ks jelení zvěře, potom není možné, aby za stejné období byly vykazovány JKS laní v průměru cca 10 tisíc ks.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od BwanaHunter »

palkopal> no takhle ano. Ovšem aby ta čísla skutečně odpovídala realitě, musíš znát skutečný odstřel. A tom je ten problém, statistika odstřelu... znám revíry, kde se vykazoval/uje cca každý třetí reálně ulovený kus, "aby ten plán nebyl tak velký" a naopak revíry, kde se loví tužkou na papíře, a reálný odstřel je třetina i méně, protože "přeci si to nevystřílíme". Myslivecká statistika je fůra práce a přesné metodiky nad hausnumery.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět