Myslivecká kamizola vs. maskáče

Kdo co nosí, schání a doporučuje.
Odpovědět
Michal S
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: stř 12.10.2011, 16:53

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od Michal S »

Já ač na lov chodím jedině v zeleným bych ještě rád rozdělil ty v maskáčích.
Jsou lovci co se opravdu za zvěří plíží příkopem a maskáče jim pomůžou ale pak jsou hlavně ty starý dědci co si jsou sednout na posed kde zelený oblečení na maskování úplně stačí, ale nechce se jim za to utrácet tak na sebe radši nahodí maskáče z výprodeje a jdou si sednout.
Nejvíc to je vidět na našem předsedovi kterej na lov nosí šedo bílí maskáče (takže maskování žádný) kolikrát se divim že si nevezme aspoň ty zelený maskáče. :D
Westernman
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: ned 06.1.2013, 17:05

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od Westernman »

.. omlouvám se, že jsem v Tradicích založil duplicitní vlákno. Já si tohodle opravdu nevšiml ... vlčí mlha, nebo co ? :oops:
Jen k tomuto tématu ... našel jsem na Youtube video anglických lovců, co nedávno lovili na společném honu na Dobříši. Oblečeni v CAMO, tak jak jsou zvyklí ... upřímně, mě osobně to vůbec nepřijde v nějakém konfliktu s tradicemi ...
pro zájemce ... link : https://www.youtube.com/watch?v=3G7sOsZ38-g
Opravdu nechápu proč si myslivec na honu nemůže přiznat, že je lovec.

je to jen názor laika, tak se na mě moc nezlobte.

H.
P.S. jen tak pro zajímavost dva obrázky ... http://www.realtree.com/sites/default/f ... max1-6.jpg a http://www.realtree.com/sites/default/f ... 4_0094.jpg
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od Onďa »

Musíš se holt připravit na to, že tě bude občas někdo pranýřovat a "nadávat" ti do lovců... Myslím, že třeba tenhle článek mluví za všechno http://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivo ... ESCO-.aspx
Jinak, když si projdeš forum, uděláš si obrázek sám. Už tady na tohle téma byly v některejch vláknech slušný flamy :roll: Můj názor je, že na individuální lov, ať si každej nosí, co chce, když mu to je pohodlný, funguje atd... U společnejch je to podle mě případ od případu - osobně kdybych šel na nějakej nóbl hon, hlavní hon sdružení, atd., oblíknu se taky trošku podle mysliveckýho bontonu, tedy přiměřeně významu okamžiku :wink:
Myslím, ale že s tímhle dotazem se stejně ničeho nedobereš - časem si to tady rozdají militantní tradicionalisti s volnomyšlenkářema, admin s moderátorama rozdají pár napomenutí a banů a bude vymalováno. Předpokládám, že ti není patnáct, takže nakonec to stejně budeš jenom ty, kdo si bude muset srovnat v hlavě, jestli má dost sebevědomí na to, aby odhadl situaci a oblíkl co chce :wink: Btw, mě kdyby někdo lacino nabízel dobrý oblečení, co by se mi líbilo, tak bych určitě neřešil, co na to řeknou ostatní...
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od dalas »

Tohle se nedá nikomu poručit, to musí vycházet z nitra každého jedince. Nemůžeme ale taky nutit ostatní okolí, aby se přetvařovalo, když na ně něco působí špatně.
Jak jsi na tom ve skutečnosti? Zkus si představit toho trubače na videu v camo a s oranžovou kšiltovkou na hlavě. Já bych se buď neudržel smíchy, nebo bych se rozplakal. Je ale dost možné, že někomu to přijde super.
Myslím, že to u toho oděvu začíná. Fajn, ať si každej jde v čem chce. Pak se zamyslíme a řekneme, na co smekat při troubení, uvítací a závěrečné řeči vedoucího honu a hospodáře. Vždyť je mě zima na hlavu a nechápu, proč to dělat. To troubení taky jen zdržuje. Vynecháme. Pak si řekneme, naco úlomky, dyť je to zvíře stejně zabitý, tak jej jen tak popadnem a odvlečeme do mrazáku. No a nějaká péče o zvěř, dyť drobná stejně není, o co se tedy starat a spárkatá je přemnožená, tak když něco uhyne, co na tom. Proč obcházet výřad, dělat si nějakou branku, když to vezmu přímo, překročím dvě řady a jsem u kusu. No není to pohodlnější? A tak bych mohl pokračovat až do aleluja. Jenže co by z nás zbylo. Banda vydrbanejch trampů. Je nutno si uvědomit, v čem je česká myslivost jedinečná a snažit se tuto jedinečnost zachovat. U nás na Jižní Moravě, když jsou hody, lidé považují za čest jít v kroji.
Na druhou stranu moderní věci neodsuzuji. Je známo, že zvěř vnímá siluetu postavy, vadí ji zejména chůze po dvou. V tom spatřuji účel různých camo obleků, masek, rukavic a pod. Na posedu je to jedno, ale při lovu ze země a u zvěře s výborným zrakem je to mnohdy pro úspěšný lov rozhodující. I ten blbý hubertus, když je dostatečně dlouhý, zakryje nohy a hned je šance vyšší.
Shrnuto. Na společných lovech (takový lov je téměř vždy považován za sváteční událost) je třeba vzít v potaz tuto atmosféru a oblek tomu přizpůsobit. Na individuální lov bych volil účelové oblečení, ale vždy takové, které je určeno pro lovce.
To je můj názor na tuto problematiku.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od RuStaff »

to, co napsal dalas mi dává smysl - ale některá argumentace v článku, na který dal odkaz Onďa, mě nazvedla i pobavila už když to vyšlo... :) Pochopil jsem, že podle autora musí být "tradiční myslivec" masochysta milující déšť a mráz i na holém těle... :-D
6,5x55SE☝️❤️ 8)
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od Leon »

tak to jsi trefil Rudo s tím masochistou :lol: :lol: já nikdy v huberťáku chodit už nebudu protože vím že jsou lepší hadry ve kterých nemrznu ani nepromoknu :wink: dalas to má narozdíl od některých v hlavě srovnaný já osobně gamo nemusím ale jestli to někomu vyhovuje tak mi to je jedno když jde na samostatný lov na společných by měla být nějaká kultůra tak tam bych to netoleroval a nejvíc mě na tom jednom videu dojalo to ruský pasování klackem za to bych je pasoval násadou od lopaty
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
TWitko
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: sob 05.1.2013, 19:50

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od TWitko »

Predesilam, ze jsem laik, prozatim nemyslivec, takze to prosim berte s lehkym nadhledem - jako nazor nekoho "zvenku". Ale to, co zde nadhodil westenman me zaujalo. Da-li osud, budu resit casem podobny "problem", jen s tim rozdilem, ze mne nikdo nic neda :-))) Koukal jsem na to Camo obleceni a nechapu, proc se setkava s takovym odporem. Pokud nekdo argumentuje tim, ze si lovce budou lidi plest s vojakem, tak bud ucelove lze, nebo se zblaznil. Staci se podivat o jakem obleceni je rec a tento agument musi padnout. A pokud si me lidi letou s vojakem, pak predevsim kvuliva zbrani. A navic .. dnes uz si nikdo myslivce s nikym neplete ... kazdymu je to naprosto jedno.
Jina vec je tradice. Chapu, ze opravdovi Myslivci jsou na tradice hrdi a snazi se je udrzet. V poradku. Problem je, jak to kdo prijme. Jsou lidi co chteji byt Myslivcem. Se vsim vsudy. A jsou lidi, co chteji byt lovcem (ted me prosim nechytejte za slovo - lovcem ted nemyslim nekoho, kdo chce jen strilet a plnit mrazak masem) ... jsou treba ochotni se o zver starat stejne dobre jako ortodoxni myslivci, chteji ji lovit stejne jako myslivci. Jen ty tradice (nebo vetsina) jim nic nerikaji. Bylo by to jednoduchy, kdyby u nas bylo vic sdruzeni/asociaci. Kdo chce tradice - Myslivec. Kdo chce neco jinyho - jina asociace. Bohuzel to tak neni. Pokud chces mit neco spolecnyho se zveri, lovem a vsim okolo, nezbude ti nez Sv. Hubert. Hotovo a pokud se ti to nelibi, bez treba na ryby.
Ja nemam s tradicemi problem, ale tradice by mela byt neco, co lidi sami vyhledavaji protoze chteji a ne proto ze musi. Jaktoze moderni obleceni tradicionalisti odmitaji, ale moderni flinty uz ne ? Nebo strelivo ? Jaktoze neladuji predovky tak, jak se to delavalo "kdyz jeste bejvavalo dobre"? Jak muze nekdo v jeden den odmitnou camo obleceni a vzapeti mit na krku nejmodernejsi optiku s NV a infra ? Co rika tradice, kdyz honce rozvazi traktor ? .. proc se na honech mluvi cesky, kdyz v prevazne casti myslivecke historie v nasich zemich se na honech dozajista mluvilo nemecky ? ... atd
Tradice jsou krasna vec .. to rikam vazne ... libi se mi zahajeni honu, vyrad, ucta k zastrelene zveri ... nic proti. Tohle vsechno jsou veci, ktere by se mely zachovat a urcite zachovaji. Ale obecne - tradice by meli lidi prijimat z vlastni vule a s radosti a ne z donuceni ... protoze tradice, ktera lidi zbytecne sikanuje a tim padem stve to ma "za par"...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od dalas »

Pozor na to, taradice se nerovná automaticky historie. Tradice je to, co se předává z generace na generaci, tedy to, co následovníci přejímají. Tradice není neměnná a nové tradice vznikají. Doposud byla pojata jako tradice barva mysliveckého obleku. Nikoliv provedení, nebo materiál. Souhlasím, že oblek by měl být účelný, ale trochu postrádám účelnost maskovacího vzoru při společné akci, kdy na druhé straně na sebe navlečeme reflexní oranžové doplňky, abychom byli nahony vidět. Je spousta kvalitního jednobarevného oblečení, které při společných lovech nepůsobí nijak rušivě. Představ si ten nástup. Jeden CAMO bíločerný, druhý CAMO hnědočerný, třetí hubertus, čtvrtý vzor 60, pátý modráky, protože se v nich cítí nejlépe, atd. a této společnosti troubí trubač v riflích. Schválně jsem to přitáhl za vlasy, aby byl vidět ten rozpor. Když se nad tím tak zamyslím, řek bych, že k maskovacímu tíhne spíše mladší generace, kterou minula vojenská prezenční služba. U nás starších k tomu vznikl jakýsi odpor, proto možná ta argumentace vojákem. Pokud to kluci tahali denodeně dva roky proti své vůli, není se co divit. Je nutno ale říci, že bych nikdy nevyčetl jakýkoliv oblek u lidí, kteří chodí do tlaku, jak honci, chlapi se psy, střelci. Ti si mnohdy tak užijí, že by mne hamba fackovala jim něco říct, když si sám chodím jak šafář. Skutečně je třeba používat současně jistý cit a rozum. Ano, můžeme zrušit tradici barvy mysliveckého obleku, ale pak se dostáváme k tomu, co jsem psal ve svém předešlém příspěvku.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od Petr1970 »

Twitko: jako amatér sem si tím prošel před 2 roky... to si můžeš říkat u kominiků.. kohokoli kdo má nějakou stavovskou historii a oblečení -znaky.. můžeme řešit jestli česká "lidová myslivost" je to pravé.. na druhou stranu je to tak... podívej se na rakušáky a jejich hadry - a nemusí to bejt myslivci - padací kalhoty a štětka je automatická.. moravský kroje...

osobně nemám problém se zelenou (a to sem před 2 rokama neměl zelenej ani vosk na lyže..) - patří to k tomu.. camo obleky mi evokujou americký huntery (byl sem tam půl roku a pár jich viděl v sezoně když sem projížděl koncem října-listopadu rockies..) - nevadí mi to, ale neříkal bych tomu česká myslivost.. to samý různý maskáče, hejkaly... nevadí mi to, ale pro určitý příležitosti...

vzhledem k tomu že hon je víceméně "společenská" akce jako vyvrcholení roku, spojená s určitými věcmi - troubení, ohně, poslední leč-soud... tak beru že u "české myslivosti" by měl bejt nějakej oblek zelenej ..

ani slovo proti honcům a těm co jsou v tlaku, ti klidně ať chodí v montérkách (vz.80, 95..)
ani slovo proti brigádám a jinejm pracovním akcímm kde jdu klidně v montérkách s červeným laclem...

a to říkám jako člověk myslivostí nepolíbenej kterej nikdy nic zelenýho neměl (maskáče sem nosil do lesa na paintball..)
kdo chce s vlky výti...:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od kasari »

Ona je ta problematika je možná trochu složitější, než se na první pohled zdá. Možná se to dá trochu porovnat s hasičema. Maj svojí uniformu, ale vezmou si jí jen na slavnostní příležitosti, např. ples. Myslím, že to podobně dopadne v myslivosti.
Není to tak dlouho, co camo oblečení nebylo. Ano, vojenské maskáče ano, ale to je úplně jiná kategorie. Camo, tedy vzor maximálně napodobující vzhled prostředí, v němž se lovec pohybuje je otázka posledních let. Oproti tomu myslivecké oblečení klasického vzhledu se měnilo od německého vzoru, přes deklaraci příslušnosti k dělnickému kádru v 50. letech, až po klasický sortiment z Nasavrk, Třeboně apod. Takže to dnes došlo do situace, kdy část chce mít tuhle variantu, ovšem s moderními technologiemi izolace a pohodlí a část chce navíc technologii umožňující skrytější pohyb. Hon, nebo naháňku bych za tak významnou událost nepovažoval, protože jde hlavně o to, aby byl člověk maximálně vidět, takže radši oranžová. Doufám, že i u nás bude zavedena povinnost reflexních prvků na společných lovech.
Mám kolegu, absolvuje ročně skoro 100 dosledů a nějakou naháňku. Odjakživa k němu patřil myslivecký klobouk, golfky, vesta a fajfka. Za poslední 2 roky mu zůstala už jen fajfka. Klobouk nahradila čepice, protože nepadá z hlavy v podrostu, navíc oranžová, k tomu oranžová bunda ze silný tkaniny, která se neroztrhá ani v trnkách a z podobnýho materiálu kalhoty, kde je tý oranžový trochu míň.
Za mysliveckou slávu považuju plesy, slavnosti, výstavy, zkoušky. Ale jinde by se mělo postupovat podle žebříčku - bezpečnost, účelnost až pak estetika...
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od Lotr »

Kluci já nevim jak u Vás, ale u nás hasiči chodí v modrém a s nápisem HASIČI i do hospody. Proč? Protože jsou hrdí na to, že jsou hasiči. Mají svoje tradice, zvyky, mluvu, vlajky a já nevím co všechno. Stejné je to u i nás, myslivců. Nejsem proti novotám v myslivosti a reflexní prvky pro bezpečnost jenom vítám, to vědí všichni, kteří mě znají. Taky moc dobře vím, že vývoji se zabránit nedá a v rámci globalizace sem pronikají prvky jako je camo oblečení, plastové pažby a další. Budiž. Ale americký způsob lovu není zapsán do evropského kulturního dědictví, jako česká myslivost se svými tradicemi a zvyky. Doufám, že se vyjadřuji srozumitelně a chápete mě, co tím chci říct. Stejně jako jiná odvětví lidské zájmové činnosti si musíme zachovat svoje tradice jako národní kulturní dědictví. Docela by mě zajímalo, zda takové diskuze vedou i rybáři, pár jich znám a většina chodí v maskáčích a u té vody se maskují do křoví pod maskovací sítě a já nevím jaké doplňky, skoro mám někdy pocit, že zpod sítě místo prutu trčí hlaveň odstřelovače :) Přitom záběry z jižních Čech ukazují fešné rybáře v zelených uniformách, podobným těm našim.
A ještě jedna věc. Tradice rozhodně nikoho nešikanují. Když to trošku přeženu, nikdo nikoho nenutí mít doma na Vánoce stromeček a k večeři brsalát s řízkem a kaprem. :wink:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od RuStaff »

Lotr píše:...A ještě jedna věc. Tradice rozhodně nikoho nešikanují. Když to trošku přeženu, nikdo nikoho nenutí mít doma na Vánoce stromeček a k večeři brsalát s řízkem a kaprem. :wink:
Lehce nesouhlasím - dle pisatele článku v Myslivosti 2012/12 lehká "šikana" v tomto směru (potírání "netradičního" oblečení ala módní policie) zřejmě někde probíhá... :wink:
Cituji: "Vážím si těch mysliveckých hospodářů a předsedů mysliveckých sdružení, kteří ve svých sdruženích, dokážou tyto nešvary korigovat, kteří se nebojí vykázat „myslivce“ v kamooblecích, v montérkách nebo maskáčích z lovu, kteří se nebojí říct kolegovi, že oblečení není zrovna nejvhodnější."
6,5x55SE☝️❤️ 8)
odo
Nový návštěvník
Příspěvky: 40
Registrován: čtv 26.1.2012, 12:23

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od odo »

když jsme u tradic, rád vzpomínám na vesnické hony na drobnou (ulovený divočák byla událost, o které se rok mluvilo :))) z okolí Písecka, kterých sem se před 25 lety účastnil jako honec a pozdeji jako myslivec. typický myslivec z té doby - na nohách filcáky - ohrnutý, modré montérky - ty nejšpinavější, zelený váťák a promaštěnej klobouk. až na výjimky - vážené hosty, takto byli oblečení všichni místní myslivci ze všech okolních vesnic. :D
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od kasari »

Lotr píše:Kluci já nevim jak u Vás, ale u nás hasiči chodí v modrém a s nápisem HASIČI i do hospody.
:lol: já čekal, kdo se chytne - tohle totiž není " uniforma ", ale pracovní oblečení. Proto jsem použil ty hasiče... :wink:
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od Lotr »

4 RuStaff: Je to pořád stejný :wink: Nikdo ho nenutí v tom camu nebo montérkách na ten hon chodit. Buď se přizpůsobí místním zvykům a přijde v zeleném, nebo tam nemusí chodit vůbec. Možná je to i mysliveckou výchovou, já pocházím ze starého mysliveckého rodu a byl jsem k tradicím v myslivosti veden. Přijít na pozvání na hon k sousedům v maskáčích nebo montérkách by mě ani nenapadlo. Jiný - a chraň Hubert nikoho nenapadám - se dostal k myslivosti jinými cestami, je fandou moderních technologií a tak mu camo přijde úplně normální a na ten hon v camu přijde a zřejmě mu to - možná v dobré víře - přijde úplně normální.
4 kasari - já se chytil schválně :D hasiče zná každý a naši hasiči na každou obecní slávu přijdou ve slavnostních uniformách, prostě reprezentovat. Taky jsem je použil schválně, jako vhodný příměr :lol:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Odpovědět