Vábení lišek

Kdo co používá a jak mu to funguje :-)
Odpovědět
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od figi »

Já používám jen skolení lišáka, je to univerzálnější a není to omezeno jen na kaňkování. Používám ale velmi málo, i když se na mne jednou přišly podívat tři současně, každá z jiné strany. Vábnička DEVANA.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od dalas »

O DEVANE vážně uvažuji. Mám liščí sadu, ale na toto období bych rád vyzkoušel skolení. Ten Baud přednostně imituje kodrcání bažanta, ale dle popisu na něj jde i skolení, vřeštidlo a tok bekasiny. Tak bych se o ní rád více dověděl. I když tyhle univerzály musí zákonitě v něčem slevit na věrnosti.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od Jirka C. »

Mám tu vábničku od Devany, co o ní píše Figi. Funguje - taky používám častěji lišáka. Za poslední rok jsem jí měl asi 25x v ruce. Hlavně v období březen - prosinec. Neustále mi překážela a fakt už jsem na ní byl alergickej, jak jsme se nechtěně potkávali, kdykoli jsem zabořil ruku do kapsy. a že mám 4 bundy a asi patery kalhoty. Furt jsem jí měl v pazouře. No a přišlo kaňkování a já už jí 4 dny hledám. Převrátil jsem to snad už i u sousedů a furt nic :-D :-D
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od BwanaHunter »

dalas> pokud myslíš tuhle

http://www.vabnicky.cz/zbozi/vabnicky/z ... na-lisku-2

tak tu mám. Jde na ní slušně liška i lišák, a není to těžké. Lišky reagují, odpovídají, přijdou se podívat. Mám jí asi třetím nebo čtvrtým rokem. A jakkoliv souhlasím, že univerzálnost bývá na úkor něčeho, tak u téhle vábničky, když jí otočíš a místo vtahování vzduchu do sebe, tak foukáš, je z ní velmi slušné vřeštidlo. Věrný zvuk a silnější, tedy hlasitější, než třeba Hubertus, který je dobrý, ale jednu už jsem zničil, když jsem ve snaze přitáhnout lišáka, kterého jsem viděl na velkou dálku, jsem do ní zadul asi moc. Nicméně lišáka ještě dala :D . Hubertuse vřeštidlo jsem koupil nového, má prima zastřený zvuk, a používám ho na komornější vábení na blízko a tak, ale na velkých planinách vřeštím na Baud skoro raději. Nějaká ta medailová lebka už díky ní doma přibyla. Takže si myslím, že s ní neuděláš chybu. Ale s vábničkami Devana (byť jinými, než to liščí duo) mám taky dobré zkušenosti, takže bych i věřil, že ani s Devanou. Přiznávám, že na vábničky a vábení mám slušnou úchylku :D
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od crif »

Včera večer jsem si tak z 3/4 km natáhnul lišáka na turbomyškovačku a zbývajících zhruba 200 m od sebe už jemnou myší. Turbo je od Hubertusu. Dobré zkušenosti mám s napodobením lasičky.
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od lörinc »

Mám od Devany skoro všechno :D . Skolení dobré, častěji využívám lišáka, nebo to kombinuji. Pokud je liška v dosahu, tak vždy přijde na čumendu :wink: . Když odpovídám lišce tak je to 100%...... Taky mám vábničkouchylku :lol:
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od dalas »

Díky chlapi za sdělené zkušenosti. Jsem rád, že funguje vše, i když mi právě tohle výběr neulehčilo. Půjdu tedy do Bauda (přesně toho, co na něj Bwana dal link) a časem možná koupím i DEVANU. Vábniček není nikdy dost, což může potvrdit Jirka.C. Stejně jako on, marně hledám zánovního predátora již půl roku a marně. Jinak musím konstatovat, že letos jsou ty zrzky obzvláště drzý.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od Marpie »

Bwana: A který zvuk té vábničky se ti nejvíc osvědčuje? Používáš i to kodrcání bažantů nebo bekasinu? Nebo jen skolení a vřeštidlo?
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od BwanaHunter »

Marpie> bekasinu jsem ani nezkoušel, a kodrcání jsem zkoušel jen tak doma. Chystal jsem se na jaře, že si udělám pár fotek divokých kohoutů v toku, ale nakonec jsem na ně nevyrazil a u nás je nemáme. Takže v praxi jen skolení a vřeštidlo.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od Jirka C. »

Už jsem jí našel!!! :-)
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od dalas »

Dotaz na BwanaHuntera. Stal jsem se tedy šťastným majitele vábničky Hélen Baud - liščí speciál. Jenže není k ní žádný návod. Zkoušel jsem různé techniky, které bych rád zkonzultoval. Zaječí vřeštidlo, klasika, dokonce jdou zajíci dva. :D Bažant: foukám z tlusté strany, poměrně silně a zvuk moduluji prstem na výstupu na tenčí straně. Co se týká skolení, vtahuji vzduch do sebe na tenší straně. Liška jenom vtáhnu do sebe. U lišáka vábničku oddaluji a znovu přikládám ke rtům za kontinuálního vtahování vzduchu s posledním štěknutím protaženým a klesajícím. Štěkot je tak ostřejší. Děláš to taky takto, nebo máš jiný finty, případně moduluješ ještě zvuk skolení rukou?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od crif »

Já jsem nějak podobně Dalasi ladil vřeštidlo. Kdysi jedno z mojich prvních. Sedl na kazatelnu a začal. Když to se zajíci nic nedělalo, něco bylo špatně. V moment, kdy se jich najednou postavilo třeba deset na zadní, tak jsem byl na tom správném tónu. Zajistil jsem proti nechtěnému pohybu a hotovo.
Zkoušet něco podobného, jak bude liška reagovat...No nevím. V každém případě by musela být "na viděnou".
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od dalas »

crif> jasně, to jemný doladění je nutný udělat na zvěři. Já jsem zatím ve fázi, abych něco nedělal úplně blbě v základní technice. :oops:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od BwanaHunter »

dalas> v podstatě ano, jak píšeš. Na lišku vtáhnu vzduch s tím, že začnu vtahovat prudce jakoby do pusy a pak zvolním a vdechnu zeširoka jakoby do plic (snáz by se to předvedlo, než složitě popsalo :D ), čímž udělám takové to zakolísání ve skolení a ten táhlý konec. A pomůžu tomu rukou, kdy na začátku jí mám do trubičky a při té změně jí roztáhnu do kornoutu. (Jestli z toho popisu chápeš, co myslím, jsi nejspíš génius :D ). No a na lišáka tedy vábničku z pusy nevyndávám, ale vtahuju přerušovaně, a ten konec zase moduluju (v)dechem za pomoci ruky.

crif> možná pro ověření stačí, když ti začnou odpovídat. Opakovaně se mi stalo, že bylo všude ticho, jak kdyby žádné lišky nikdy nebyly, zaštěkal jsem lišáka, a začali odpovídat, a to i dost z dálky. Ne vždycky přišli, ale pokecali jsme si hezky... :D
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od crif »

Tak dnešní čekaná nezdar. Sedím v lánu cca 200 ha, bílé pončo, pruhem prostěradla omotaná flinta.....prostě klasika na volném prostranství. Liška asi 400m ode mě v rychlém klusu. Použiji myškovačku- liška zastaví, sedne, kouká......zase do rychlého klusu..... Vábím, sedne, kouká a to samé..... Zkušenost taková po mnoha let. Prostě pokud má nějaký směr někam, tak se nezastaví. Zato lišky, které jsou vyloženě na lovu, okolo cest , příkopů,potoků....., tak je úspěch téměř 100%.
Odpovědět