Myší hrad

Kdo co používá a jak mu to funguje :-)
Odpovědět
Koblížek
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: ned 23.12.2012, 21:21
Bydliště: Podorlicko

Myší hrad

Příspěvek od Koblížek »

Pánové, máte někdo zkušenosti s tzv. myším hradem, který popisuje Hespeler v německé publikaci Lišky a kuny??zkoušel jsem něco takového vyrobit, je to paleta, z vrchu dobře odizolovaná a vystlaná slámou, jež je notně prosypaná obilim či jiným vhodným krmením..Jde vlastně o živé újediště, které funguje i v největších mrazech :lol: podělte se o zkušenosti, dík a lesu lovu!!
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myší hrad

Příspěvek od fesoj »

Na lišky a kuny by to mělo fungovat dobře. Ale asi by to chtělo ze všech stran to zajistit nějakými silnými, do země zatlučenými kůly, aby to divočáci nerozebrali - ať už kvůli obilí, nebo kvůli myším.
Kritériem pravdy je praxe.
Koblížek
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: ned 23.12.2012, 21:21
Bydliště: Podorlicko

Re: Myší hrad

Příspěvek od Koblížek »

Fesoj to máš pravdu, teď přes zimu, to nebude takový problém, ale na jaře až se začnou prasata stahovat do polí, tak to určitě problém bude..díky :)
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Myší hrad

Příspěvek od Karel61 »

Já bych v těch prasatech tak velký problém neviděl. Boudu odhodí, myšinec rozryjí - dejme tomu. Tak boudu postavím kousek vedle a jedu dál. Jak často to budou bourat? Jednou za rok? Dvakrát? - Pohoda. No a když tam budou chodit každý den, tak se obětuji a místo lišky slovím prase. :idea: Teď bez legrace - asi by bylo vhodné to dát do místa, kde prasata často nepřechází.
hofi
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: stř 04.1.2012, 15:02
Bydliště: Náchodsko

Re: Myší hrad

Příspěvek od hofi »

Zdravím kolegové
Tak máte nějáké nové zkušenosti s myším hradem,funguje to? :D
Koblížek
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: ned 23.12.2012, 21:21
Bydliště: Podorlicko

Re: Myší hrad

Příspěvek od Koblížek »

No jelikož u nás není sněhu ani památky tak nic moc...řekl bych že lišky stejně jako prasata nemají nouzi, takže zatím potravu intenzivně nevyhledávají...včera jsem seděl vedle jeteliště a ani jedna liška..počítám že škodná k tomu začne chodit až bude sníh a to hodně sněhu..v únoru dám vědět :D
hofi
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: stř 04.1.2012, 15:02
Bydliště: Náchodsko

Re: Myší hrad

Příspěvek od hofi »

No zkusím jeden o víkendu postavit a počkáme na sníh :) taky pak napíšu jak se to osvědčilo...
Vojtěch Ch
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: sob 20.10.2012, 21:12

Re: Myší hrad

Příspěvek od Vojtěch Ch »

hofi píše:No zkusím jeden o víkendu postavit a počkáme na sníh :) taky pak napíšu jak se to osvědčilo...
Zdravím,před časem jste psal,že budete myší hrad dělat.Mohu poprosit o foto?Momentálně ho také dělám,rád bych načerpal inspiraci .Díky za případnou odpověď a foto.Vojta
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Myší hrad

Příspěvek od pufr »

Tady nějaký pan učitel z Jägerschule Wiesensteig klade důraz na koňský hnůj jako "central-hajcunk" pro myšky. Slámu nebo starý papír proložený čtyřmi paletami přikrývá PVC, spodní hnůj v jámě mají ušlapávat tučnější jágdkamaráden, kteří tak konečně najdou ocenění. Boční díry na spodní části centrální PVC trubky na obilí mají mít průměr 10 mm.

http://www.jaegerschule.com/cms/index.p ... eburg.html

I Google zná hned na první šťouch spoustu obrázků (no, ne všechny jsou do revíru :) )
https://www.google.cz/search?q=revier+m ... 08#imgdii=_
http://forum.wildundhund.de/showthread. ... burg/page2

Jinak ty prameny doporučují budovat nejlíp v srpnu, by si myšky hrad oblíbily a namnožily se :?
V prvním návodu, co uveřejnil před více než 20ti lety časopis W&H ještě celý hrad pokrývali drnem - to je ale asi takový opruz, že to na obrázcích skoro není vidět + drn asi většinou stejně uschne :?
Pufr
Vojtěch Ch
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: sob 20.10.2012, 21:12

Re: Myší hrad

Příspěvek od Vojtěch Ch »

Díky moc za odkazy,některé jsem znal,některé večer v klidu pročtu.Ty palety jsem chtěl původně také využít,nakonec jsem zvolil jednoduchou konstrukci ze střešních latí.Ještě váhám nad tou vsypovou trubkou,původní verze,které jsem se při sestavování držel je odklápěcí střech,kudy pak jednoduše vsypu nějaké ty pochutiny přímo do slámy.Využiji ten koňský hnůj,ale asi až na jaře.Stejně neočekávám osídlení v těchto měsících,to až v létě a nějaký ten úspěch v odchytu až za rok:-).Zatím to mám pouze rozdělané,o víkendu to dokončím a na pletivo,kterým bude hrad omotán,připevním chvojí.Původně jsem zamýšlel kulatinu,kolega F.Mlčoch mě poradil právě to chvojí a bude to myslím lepší řešení.Pár fotek ze sestavování na odkaze:http://vv2.rajce.idnes.cz/Mysi_hrad-mauseburg

http://vv2.rajce.idnes.cz/Mysi_hrad-mauseburg
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Myší hrad

Příspěvek od rimar77 »

ten hnuj tam máš jako topení na zimu taková myší podlaahovka :-) když to založíš na jaře může se ti stát že v zimě už to nebude muset tolik hřát a tudíž fungovat do pařeniště se taky dával až na podzim
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Myší hrad

Příspěvek od Choochoo007 »

pufr píše:Tady nějaký pan učitel z Jägerschule Wiesensteig klade důraz na koňský hnůj jako "central-hajcunk" pro myšky. Slámu nebo starý papír proložený čtyřmi paletami přikrývá PVC, spodní hnůj v jámě mají ušlapávat tučnější jágdkamaráden, kteří tak konečně najdou ocenění. Boční díry na spodní části centrální PVC trubky na obilí mají mít průměr 10 mm.

http://www.jaegerschule.com/cms/index.p ... eburg.html
Chapu, ze kdyz je to z palet a slama trci z nich (pripadne nejak pobito deskama), ze i mysi tak nejak lezou okolo a liska ma co lovit. Co ale lovi na tom hnojisti? Zespoda hnuj po stranach hnuj, tim ty mysi prolezaji?
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Bory
Častý návštěvník
Příspěvky: 95
Registrován: pát 04.6.2010, 13:15
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Myší hrad

Příspěvek od Bory »

Já ho postavil asi jsou to dva (3) roky, ale žedná sláva. Postavil jsem tu paletovou, vycpal slámou a obil tím co doma bylo :) . Otvírací střecha a tam vyřízl kotel pro kuny..dole vchod a palety upravené jako schody az do kotle. Jediné co bych doporučil je ať jedna strana lze otevřít...po par měsících je sláma fuč :twisted: myšky rozkoušou a nedá se tam vrchem doplnit, hlavně do spodních palet. Momentálně jsem ji po teto době šoupnul manipulátorem Manitou do kraje lesa vedle posedu, musím poopravit a udělat tu otvírací stěnu. Účinností si nejsem jist, ale stopy tam vedli...ale nikdy se mi nestalo že bych pobouchal myší hrad a vyběhla kuna a Já jí střelil :D .
Momentálně se mi více osvědčila obyčejná betonová návnadová roura 100 cm dlouhá a 20 cm široká. Položená 20 m před posedem a z důvodu hojné se vyskytující černé zvěře ukotvené kolíky. Návnadu položenou hluboko do roury nemohou prasata sežrat :wink: (cit. Myslivecká zařízení v honitbách, Gerold Wandel). V současnosti jsem ji nechal zahrnout před posedem do stráně a paráda (z důvodu sekal mi tam nedavno traktor a kus roury mi urazil.. :roll: ). Jinak vhazuji tam kosti, kukuřici...a parda druhy den prázdno a chodí na to i myši+kuny+lišky...
Blaser r8 ps .308win 47 cm + ZD 6-24x56 MIL-DOT 2 a 6,5CM 52 cm + S-B Exos 3-21x50 + A-TEC Optima 45; Lanber Hunter, r.12/12x76; IŽ-43EM-M-1C, r.20x76
Odpovědět