Baset a myslivost

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
Klára
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pon 30.1.2017, 15:42

Baset a myslivost

Příspěvek od Klára »

Dobrý den,
chtěla by jsem více zjistit o tomto plemeni přímo nejlépe od chovatelů, kteří tyto psy využívají v myslivosti. Psa pro lovecké účely jsem nikdy necvičila. Jaká obtížnost výcviku je u baseta? Jsem začínající myslivkyně a zastávám, že bez psa je myslivec pouze poloviční myslivec. Ovšem si uvědomuji, že pes více poslechne mužský hlas a do budoucna počítám s dětmi, proto potřebuji klidnější plemeno psa. Přítel tvrdí, že baset není vhodný pes pro myslivce. :roll: Co vše baset v terénu zvládne? Jaká je pravda, že v zimě má problémy se sněhem? A je pravdivé, že nemá rád vodu? Může být i venku, nebo pouze celoročně doma?
Děkuji za jakoukoliv odpověď a budu ráda i když napíšete cokoliv navíc. :)
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Baset a myslivost

Příspěvek od fesoj »

Klárko, baseta používá jako loveckého psa dost málo myslivců. Ale pokud si pamatuji, tak jeden čas pracoval s basety výborný chovatel a cvičitel Jarda Čihák z Opočna - bohužel už dlouho o něm nemám žádné zprávy. Zkus s ním navázat kontakt, nejlíp prostřednictvím SSM Dobruška nebo OMS Rychnov n.Kn.
Kritériem pravdy je praxe.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Baset a myslivost

Příspěvek od Petr1970 »

jsou i jiná klidná plemena...:-) spíš podle účelu.. zkusil bych se spojit s lidmi z článku např...

baseta sem viděl na BZ, neměl problém:-)

http://myslivost.cz/Casopis-Myslivost/L ... usi-vasniv

asi se odvolávali na tohoto pána, osobně neznám, chs z hlubocké hájovny?

Pokud máte zájem, prosím kontaktujte pana J.Kesnera, telefon: 737 215 275 nebo mail: jan-kesner@seznam.cz.

jinak bych třeba doporučoal přímo barváře - obvykle klidní:-) psi.. např. hannover. barvář, přímo na nahánky do leče to zrovna není, ale také může fungvat :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Baset a myslivost

Příspěvek od Onďa »

O basetech byl článek+rozhovor s vůdcem i v některým z podzimních čísel Světa myslivosti. Zkus se po tom podívat někde v knihovně, popř. chvíli počkej, až to doplní do digitálního archivu - přístupný zde
http://lmda.silvarium.cz/search/i.jsp?p ... 1b63bd97ba

(zatím tam je jen první pololetí 2016)
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Baset a myslivost

Příspěvek od rimar77 »

kdysi jsem četl v myslivosti článek o basetech a dohledávkách a to co tam uváděli byl skvělý výkon na barvě takže jako barvář určitě super ale jestli je vhodný pro úplného začátečníka těžko říct
Klára
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pon 30.1.2017, 15:42

Re: Baset a myslivost

Příspěvek od Klára »

Děkuji za vaše názory a rady :-)
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Baset a myslivost

Příspěvek od kabát »

Mám takovou zkušenost, že pokud je úplný začátečník odhodlaný a má jasno co chce, je schopný se psovi několik let věnovat, bývá to vynikající vůdce bez ohledu na plemeno, které má.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Baset a myslivost

Příspěvek od BwanaHunter »

Klára píše:Děkuji za vaše názory a rady :-)
No to jsi se toho moc nedozvěděla. Předpokládám, když mluvíš o basetovi, že myslíš klasického Basset hound(a). Toho jsem zažil na naháňce jednou, a ten tedy ostudu nedělal ani nenadchnul. Takový standard. Na zkouškách jsem viděl pár vendéeských, ti obvykle dělali dobře. To tedy byly lesní zkoušky malých plemen, na HZ jsem ho viděl jednou. Jinak trochu postrádám informaci, proč zrovna baset. Jestli se ti to plemeno líbí, máš ho ráda, zajímá tě nebo tak něco, pak zřejmě proč ne. Pokud by byl jediný důvod to, že myslíš, že je vhodný k dětem, k dětem je vhodná i řada jiných plemen, které ale mají vlohy úplně pro jinou práci, než baset. Takže napřed bych si asi řekl, co za typ psa chci - honič, ohař, malé plemeno....a pak vybral takové, které zvládnu s dětmi.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Baset a myslivost

Příspěvek od fesoj »

Všichni basseti bez výjimky nemusí skládat žádné zkoušky z výkonu, je to jen dobrovolné. U basset hounda si dovedu v praxi představit práci na pobarvené i nepobarvené stopě, ale při střetu s poraněným divočákem asi není jisté, zda by přežil. Práci ostatních bassetů si neumím představit, nic o ní nevím, ale předpokládám, že budou pohyblivější a tím pádem méně ohrožení.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět