ZVVZ

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
Carloss
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: ned 20.8.2017, 17:56

ZVVZ

Příspěvek od Carloss » ned 20.8.2017, 18:21

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu ohledně těchto zkoušek. Pořídil jsem si hladkosrstého foxteriéra ( můj první lovecký pes) a v říjnu bych s ním chtěl udělat tyto zkoušky, odložení zvládáme, ale rád bych dostal radu ohledně výcviku celkově.

Děkuji moc za radu.
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 415
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48
Bydliště: Sedlčansko

Re: ZVVZ

Příspěvek od Posmiros » pon 21.8.2017, 7:08

Ahoj, není se čeho bát, jsou to asi ty nejlehčí zkoušky po norovačkách. Letos jsem taky v podstatě cvičil prvního psa a taky jsem to neznal a nevěděl co mě čeká, tak jsem byl hodně nervózní.

Zkušební řád tady: http://www.myslivost.cz/Upload/zkus-rad-2014.aspx tam je vše celkem dobře popsaný jak to má vypadat.

Základ je, aby se pes nebál výstřelu. Na disciplínu, chování na stanovišti se dá připravit tak, že si prostě stoupneš do lesa, psa zadaunuješ a stojíš třeba 10 minut a každou chvilku vystřelíš. Pes musí zůstat ležet, nesmí kňučet nebo se smíkat na vodítku. Nejdřív to zkoušej sám, a při každým náznaku psa se postavit nebo zakňučet ho hned napomínej. Po chvíli to pochopí. Nejlepší je domluvit se třeba s dalšíma lidma co mají psa, aby to šli cvičit s tebou ať je to jako na zkouškách, kde je více psů, který můžou tvýho rušit.

Vodění na řemeni je klasika.

Vyhánění z houštin- chce to nechat psa při výcviku trochu nechat ať běhá v delší vzdálenosti, pokud se spolehlivě vrací. Ideál při zkouškách je, abys ho jedním povelem poslal do leče a jednou si pes přiběhl pro kontakt, kdy ho tam pošleš zase znovu. Chce to ho na tohle cvičit jenom ukazováním rukou do leče, bez hlasitých povelů. Většina psů na zkouškách z týhle disciplíny, dostane horší známku proto, že pes hledá moc blízko, až se mu hledat moc nechce, když zjistí, že tam nic není.
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
CZ-USA Canvasback 12/12
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1865
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: ZVVZ

Příspěvek od Petr1970 » čtv 24.8.2017, 19:26

můžeš tomu při nácviku pomoct že tam vždy něco je ))) at už mu to hodíš nebo..

tyhle hledání-slídění na čas jsou jen "opruz".. pes má super nos, takže když jde s vysokým natáhne a ví jestli tam je teplá stopa nebo ne (čím víc pes z praxe, tím víc..) - proto nechodte na zkoušky s vychozeným psem z praxe )))))(jestli chcete závodit...)

typicky disciplíny slídění v rákosí atd.. má tam být 5-10 minut a posíláte ho do prostoru? 100 metrů na délku a do rákosí...
pes to proběhne za minutu a je venku..

kolikrát se nám stalo že pes se rozběhl podél rákosí, nos vysoko, došel na konec, 2x natáhl, zaběhl tam a vyskočil.. a hotovo.. rozhodčí říká - to je pes z praxe co? říkám jo, chodíme na divoký kachny a tahy...

on - je to vidět, nebude tu jak blbc vyšívat na 100 metrech aby člunkoval po 5 metrech když to nosem dá na 2x...

my sme třeba slídění na vodě (trénovali tak že tam měl dummy, tenisáky, hozený kachny... a furt tam něco našel.. no a holt chudák na zkoušce to neměl, ale chodil krásně daleko:-)))

pak jen se rozhodčí smál když po disciplíně kdy se odcházelo z vody jsem si dovolil o jednu kachnu, hodil jí tam naslepo a poslal ho tam cvičně aby zase našel a nezradil se:-)))))))
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Odpovědět