Bulterier vs vlk

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
Radek Gahura

Bulterier vs vlk

Příspěvek od Radek Gahura »

Včera jsem byl svědkem docela zajímavé debaty, která se točila kolem toho, jak minulý týden v Jeseníkách potkal nějaký horal s bullterierem na vodítku na nějaké tůře vlka. Nestalo se nic, vlk údajně ze vzdálenosti cca 20 m oba turisty chvíli pozoroval, a pak si šel svojí cestou.
Nicméně debata se vedla hlavně kolem toho, kdyby se vlk s tím psem do sebe pustili (myslím že je to ale velmi málo pravděpodobné), kdo by byl vítězem střetu.
Jak to vidí zdejší lidi, kteří kynologii dobře rozumí ? Zajímalo by mě to :-)
běžkař
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 21.1.2010, 21:14

Re: Bulterier vs vlk

Příspěvek od běžkař »

Ahoj Radku,

tohle bude asi individulani zalezitost. Je to jak u lidi, casto vyhrava nejen sila, ale i zkusenost z danych situaci. Vlk je zabijak a vi kam kousnout, aby to klaplo (je to jeho "denni chleba"). Pokud by byl bullterier zvykly napr. z nahanek - natlacek na "sarvatky", byly by sance dle meho pomerne vyrovnane. Pokud by to byl pes od deti😃, tak jako mam ja moji feknu (staffbullku) a nevenoval se kontaktu, tak bych i pres obrovskou silu a houzevnatost daval vyrazne vetsi sance vlkovi nez bullterierovi.
Ale radeji at jsou vsichni zdravi a vlci nam neprerostou pres hlavu....😉
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Bulterier vs vlk

Příspěvek od pufr »

Někde tu kdysi visel odkaz na video z kamerky, kterou měla na obojku nějaká lajka nebo podobný "špic", když ji vlk zadávil.
Vlk byl teda o pěkný kus větší, psa nejprv v takovém nějakém psím kočkování, které nebylo úplně natvrdo "přemohl" a nenechal už odejít, odběhnout. Pak tam byla dlouhá, tak asi patnácti až dvacetiminutová fáze, kdy vlk zkoumal, jestli je tam psék opravdu sám, koukal kolem dokola a na psa vystartoval jen, když se chtěl "vypařit". No a pak se do toho vlk opřel doopravdy, nebylo to samosebou žádné "lousknutí prstem" ale po cca pěti minutách nářků bylo hotovo :?
Pufr
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Bulterier vs vlk

Příspěvek od palkopal »

Z dvaceti metrů pozoroval: a kolik to mělo vlčí krve, 50%? Před necelým rokem mi něco podobného došlo až k autu. Nevěřím, že to byl čistokrevný vlk.
fradus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 21.6.2016, 20:53

Re: Bulterier vs vlk

Příspěvek od fradus »

No já osobně mám obavy, že v té naší kotlině se nepohybuje ani jeden čistokrevný vlk, ale vždy jde o křížence. K tomuto závěru docházím na základě toho, že byly dělány genetické testy nalezených mrtvých vlků a žádná zeleno-eko-vypatlaná organizace nikde slavnostně nehřímala o čistotě genetického základu vlka. Kdyby i jen jeden výsledek byl kladný, tak se o tom bude všude psát, ale to ticho po pěšině mne utvrzuje v mém názoru, že se jedná o vypuštěné křížence, kteří se dále množí a kříží.
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Bulterier vs vlk

Příspěvek od msoukup »

A jsou to vůbec vlci?

http://www.svetmyslivosti.cz/zpravy/v-n ... rocent-psa

V německém státě Šlesvicko-Holštýnsko bylo v loňském roce zaznamenáno 173 vlčích útoků na zvířata. U 46 případů nebylo možné prokázat, že útočil vlk. Chovatelé hospodářských zvířat se proto přestávají spoléhat na výsledky genetických testů Senkenbergova institutu, nově sázejí na hamburskou laboratoř ForGen. Její analýzy naznačují, že ve volně žijící populaci vlka může být přítomen velký podíl kříženců se psem.
Ve Šlesvicku-Holštýnsku došlo v roce 2018 k přibližně 173 vlčím útokům. Dalších 46 útoků nebylo možné vlkům jednoznačně přisoudit, výsledky genetických testů totiž byly nejasné. Až dosud byly všechny vzorky za účelem přesného stanovení DNA odesílány do Senkenbergova institutu ve Frankfurtu. Nově začnou myslivci a chovatelé odesílat vzorky do hamburgské laboratoře ForGen.

V databázi je již 200 profilů DNA
Forenzní vědci z laboratoře zajistili již 200 vzorků DNA. Z databáze budou vycházet při hodnocení nových případů. Původně se odborníci z laboratoře specializovali na lidský genom. U soudu mnohokrát svědčili v případech vražd.

K vlkovi se dostali náhodou
„K vlkovi jsme přišli náhodou,“ říká vedoucí laboratoře Dr. Nicole von Wurmb-Schwark. „Náš kolega je myslivec a mezi svými přáteli má několik chovatelů hospodářských zvířat.“
Všechny odebrané vzorky jsou odesílány na analýzu do Frankfurtu. „Když se však opakovaně neprokázalo, že na zvířata zaútočil vlk, přestože ho pastýři viděli, obrátili se na nás.“

ForGen používá složitější postup
Forenzní vědci z ForGen používají kromě analýzy mateřské DNA (mtDNA) i složitější postup.
„Analyzujeme mateřské a otcovské charakteristiky (STR analýza) na 17 lokusech. Je například pravděpodobnější, že budeme schopni rozlišit i sourozence, přestože často mají stejný první lokus,“ říká Thorsten Schwark.

Stanovení hybridů vlka a psa
Určení kříženců vlků a psů je tedy mnohem přesnější. Zatímco „Senckenberg“ trvá na tom, že v Německu není žádný hybridní problém, ForGen obvykle získá výsledky např. 60 % vlk, 40 % pes, často labrador nebo kavkazský pastevecký pes.
Odborný závěr ForGenu je tedy jasný: „100% vlk se tu stěží vyskytuje. Buď je třeba změnit definici vlka, nebo přijmout hybridy.“
Podle jagdwechsel.com, 29. 7. 2019, redakce
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Bulterier vs vlk

Příspěvek od Climber »

No já jednou potkal vlka na Orave, Babia hora a byl ode mě cca 3 metry. To už se mi asi nikdy nezopakuje. Takže asi se dá potkat i na blízko. To samozřejmě nesnižuje pochybnosti o genetické čistotě současné vlčí populace.
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
Dennis
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pát 14.5.2021, 16:08

Re: Bulterier vs vlk

Příspěvek od Dennis »

Velmi pravděpodobně by vyhrál vlk, bulteriéry chovám a vím co dovedou ale jeden na jednoho s vlkem bych na něho nevsadil. Každopádně nebyl by to pěkný pohled a nerad bych ho tady potkal jen s jedním. Ve dvouch by si nejspíš poradili, ale ani po tom neprahnu. Legrace by to nebyla.
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Bulterier vs vlk

Příspěvek od Radan »

já jsem čistě laicky dával větší šance bullovi, vlka si silově představuji někde na úrovni německého ovčáka, samozřejmě s tím, že bude obratnější mrštnější atd., plus zvyklý lovit což je jeho rutina. byl by to asi zajímavý souboj :-)
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
Drapalikzn
Nový návštěvník
Příspěvky: 40
Registrován: sob 09.1.2021, 15:23

Re: Bulterier vs vlk

Příspěvek od Drapalikzn »

Bullik to sice neni, ale podle me, by dopadl stejne.
Vlk je uplne "jina liga", co se tyka boje na zivot a na smrt.

https://youtu.be/2PBl5DFdGN0

Proti vlkovi bych mozna sazel na nejakyho kangala, nebo stredoaziata.
Lidi maji skresleny predstavy o bull plemenech.
Maji jenom jinak nastaveny "startovani" po jinejch psech,ale zas takovi borci to nejsou.
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Bulterier vs vlk

Příspěvek od Radan »

No začínám tomu věřit, že pes typu bull by se nechytal... Kangal, středoasiat, kavkazák by vlka stáhli z kůže, ale to jsou 80 kg monstra co se postaví i medvědovi. Ale stejně je to pro mě překvapení, myslel jsem že bulíci a spol. by s vlkem šanci měli ! Vlci jsou svině zákeřné útočící ve smečkách, nemám je rád, v budoucnu nás díky celospolečenské debilitě (ochránci, aktivisti, veřejnost proti myslivcům atd.) čekají velké problémy s těmito tvory !
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1060
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Bulterier vs vlk

Příspěvek od Josef Kuřitka »

To RG.

Jen pro upřesnění. Vlk je velká šelma, na severní polokouli v podstatě vrcholový predátor, který loví velkou a silnou zvěř . Tato kořist je mnohdy násobně těžší, mnohdy žije ve stádech, či tlupách a jeho smečková strategie při lovu, je plně legitimní, daná vývojem a to prostě běžný přírodní projev a ne značka toho, že by byli svině. Jsou snad svině myslivci, když k lovu černí používají tzv. smečku?!
Jinak v přírodě je mezidruhový zápas relativně stejně silných predátorů poměrně vzácný a dochází k němu za extrémních situací, zpravidla boj o kořist v době nouze, případně oj o teritorium a vytlačení konkurence. Žádný zraněný predátor si neodskočí k veterináři a nikdo mu do misečky nenasype granulky. Ani ti naši "ochránci". V divoké krajině, s poměrně řídkým stavem velké zvěře a hlavně se zvěří, která je přirozeným výběrem držena ve 100% kondici a střehu, znamená každé, jen trochu vážnější zranění predátora smrt!
Co se týká "Bulů", tak je nutno konstatovat, že vznik těchto plemen je podmíněn dobou a tím, že tzv. zápasy byly mimo jiné (chlast, děvky a čumění na podivná sportovní utkání) i zábavou a kratochvílí lumpenproletariátu. V jeho možnostech nebylo zajistit stabilní přísun " kamčatských vlků, ale samozřejmě různá dravá zvěř a v různím fyzickém stavu, se seznat dala. Nakonec se pouštěli i proti lidem, jiným ztroskotancům. Obecně u tohoto typu zábavy platí, že čím ubožejší a pompéznější, tím to u této cílové skupiny vzbuzuje větší nadšení. To nakonec věděli už staří Římani.
Co se týká pasteveckých psů, tak ti se ve svých zemích původu a při své práci ochránce stáda s vlkem potkávali a ke střetům docházelo a pro přežití a tuto práci byli a jsou náležitě vybaveni. I u těchto plemen, v rámci jakési primitivní plemenitby a zkoušek "kvality" docházelo k zápasům mezi psy a i s vlky, tak přesto šlo o psa především pasteveckého (obránce stáda a domova) a ne psa loveckého a do pitu.
I 100% lovecký specialista na vlky, Irský vlkodav, kdy byl v době největší slávy vypuštěn na Sibiř , za Ural, tak by byl vlky uloven, pokud by ovšem nepošel hlady. To dělá rozdíl mezi mezi zvěří a domestikovaným jedince. Lovecký pes, loví s člověkem a zpravidla pro člověka a pokud není jejich lov jedinou podmínkou vzájemné obživy, tak v podstatě není na výsledku závislý. Predátor, ale obecně každá zvěř, musí uspět nebo následuje smrt.
Zápas zvířat je patologická nenormalita vytvořená člověkem a podle pravidel člověka a za účelem ukojení jeho vášní.

V průběhu života jsem se v zahraničí setkal s kolekcí ulovených sibiřských a kamčatských vlků, kteří byli vypreparování. Nejlehčí byla fena, mela 64 kg. samci 78 kg. Špičáky byly silné jako palce.

Nejsem vlkofil a s bulama jsem dlouho lovil, ale tady nám to téma trochu upadlo do primitivismu!
Odpovědět