Irský teriér

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
niva
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: úte 14.12.2010, 21:02

Re: Irský teriér

Příspěvek od niva »

Zdravím,
jak vidno pejsek Ti dělá radost a má se k práci = pracovní hře. Vypadá velmi dobře a pokud dobře chápu, stává se (nebo už je)členem rodiny.
Pokud Ti mohu doporučit pro podporu hlasitosti, tak si vyzkoušej s dekou na konci hýbat. Není moc vhodné, aby pejsek přišel k obrácené pohozené dece.
Já jsem to dělal i dělám tak, že na deku ze selete (pokud možno s hlavou a spárky) přivážu ze spodu špagátem minimálně ve dvou místech kus přiměřeně silného klacku od hlavy po kýty(deka ho překrývá). Deku po přeložení zdéli na půl proříznu pod klackem a zde ji přivážu. Místa přivázání =vyztužení deky pak nad hřbetem spojím. Uchopením za tento spojovací špagát najdeš těžiště a do něj uvážeš další delší špagát - lanko. Dobrá je šňůra na prádlo. Tento špagát pak jen přehodíš přes větev v lepším případě ještě přes malou uvázanou kladku. Napřed si vyzkoušej, jak se toto prase - atrapa při potahování a tahání pohybuje a potom můžeš zkusit dělat vlečku či stopu(spárek či kus deky z něho) . Tahací špagát (pokud nemáš asistenta) si předem při instalaci natáhni cca 5 m ve směru příchodu se psem. Když pes k tomu přijde, nech ho zpočátku samostatně projevit( zájem, nezájem, hlasitý, ...), pak s tím potáhni tak, aby se "sele postavilo", ale nepřevyšovalo psa, aby se zbytečně nelekl a povzbuzuj, chval a chval a povzbuzuj. Pejsek se tím nabudí a útoči a často i s hlasem. Později svou vzdálenost od psa s atrapou prodlužuj, ale nepřestávej chválit a povzbuzovat, musíš to mít pod kontrolou.. Při velkém štěstí je pejsek sám od sebe hlasitý, když dojde k dece. Pokud není, chval psa, podněcuj a hlavně pohni s dekou nebo s ní hýbej. Zpočátku pozor, abys pejska tou atrapou moc nepraštil a nezradil ho, později při několikerém opakování už to ten pes tak nebere a je to dobrá průprava pro budoucno. Tento způsob pracovní hry a cvičení je vhodné zkoušet i při vycházce, kdy pejska přivedu pod větrem k takto připravenému "praseti" a nechám ho "na volno" najít si ho. No a pak už jen tahám a tahám a chválím a povzbuzuji.
Pokud má dotyčný dobrou fyzičku a nebojácného nebo již zkušenějšího psa, lze použít i deku z lončáka, ale tam ta kladka je velmi užitečná. Takto upravená deka se dá v zimě použít i několikrát, jen je třeba měnit místa.
No pokud máš v okolí kolegu s mladým a hlasitým psem, který se nebojí, tak to zkuste společně, napřed ale zkušenější pes, pak štěně. Pozor, aby ho starší pes u kusu nenpadl.
Mně se tento výše popsaný postup osvědčil u dvou psů. První byl hlasitý jen u živého kusu, ten druhý hlásí k mé radosti i zhaslý kus.
Tohle jsou moudra starších kolegů, ale fungují.
Přeji hodně úspěchů.
niva
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Irský teriér

Příspěvek od motolada »

Niva:Jsem rád,že se taky někdo připojil do diskuze,páč si tu vlastně přispívám sám pro sebe,což už začínám pokládat za zbytečné :wink:
Dobrá rada,dík za ni jakmile se dostanu ke škáře tak to vyzkouším.
Prozatím přihazuju další video,jak postupejeme ve vývoji.Stáří 3.5 měsíce.
Pokud to někdo čte tak se nestyďte připojit ať vím,že to tu nekrmím jen sám pro sebe :wink:

Němé plemeno Irského teriéra :lol: :
http://motolada.rajce.idnes.cz/Rony_hlasi_na_vysavac/

Učíme píšťalku:
http://motolada.rajce.idnes.cz/Ucime_pistalku
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Irský teriér

Příspěvek od motolada »

Prasata si chodí jinde než na ně čekám já :cry: takže jsem rád když najdu aspoň stopu.
Vím,že na sněhu to není správné,ale pro mě velice vhodná příležitost na tréning.
http://www.youtube.com/watch?v=CuRnnILxDXQ
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Irský teriér

Příspěvek od kopov.c »

On se ti to časem naučí na sněhu sledovat zrakem a přestane používat nos :) Ale i to se mu jednou bude hodit a až pořádně pochopí oč jde,tak si stopu sem tam ověří i čichem.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Irský teriér

Příspěvek od motolada »

Já vím,ale když já neodolal,živá je živá.Jak já bych ho vzal rád na dosled,ale nechci to ukvapovat,ať mě potom tu šlapanou bere.Maximálně ho vemu po ulovení k zhaslému ještě teplému kusu a to ještě mimo stopní dráhu kudy šlo.
Jak roztaje tak budu muset začít šlapat,pokud bude dobře chodit proložím to ostrým dosledem.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Irský teriér

Příspěvek od motolada »

No takže věci nabraly rychlejší spád a já neodolal,viz zážitky: http://www.youtube.com/watch?v=zNtzotP8 ... e=youtu.be

Video je dost špatné,páč sem toho měl plné ruce,ale aspoň pro atmosféru :wink:
niva
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: úte 14.12.2010, 21:02

Re: Irský teriér

Příspěvek od niva »

Blahopřeji k práci - zájmu pejska, fakt dobrý. Jen jsem si říkal, jestli máš ověřený, že sele je zhaslé. Barvy sice bylo vidět dost, ale s mlaďochem bych měl obavu jít na dosled bez jistoty zhaslého kusu. Po přečtení zážitků hodně vysvětleno.
Ověřil sis, že má zájem, že mu barva voní. To je u tak mladého psa skvělé.
Hlásil, když došel k seleti?
V dalším bych ale preferoval šlapané stopy či vlečky = suchý trénink zpestřený event. atrapou, ještě máš před sebou zkoušky na LUP. Jinak samozřejmě také LOVU ZDAR.
niva
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Irský teriér

Příspěvek od motolada »

Na konci videa je slyset fuj,to se rozhodl prejit na mou stopu,byl jsem tam uz pred nim,sele bylo zhasle.U kusu nehlasil,stengroval sem ho i doma,ma zajem prase skube,tot vse.Ted nataham par vlecek se skarou pro zklidneni.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Irský teriér

Příspěvek od kopov.c »

No to ho teda uklidní :lol: Je vidět,že hafan má zájem což je dobře.Ale líce ti jak janek-příště nech stopu trochu zestárnout.Byla moc čerstvá.Ale pes má zájem a to je hlavní.
Naposledy upravil(a) kopov.c dne čtv 24.1.2013, 23:22, celkem upraveno 1 x.
niva
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: úte 14.12.2010, 21:02

Re: Irský teriér

Příspěvek od niva »

Dobrý, jen to neuspěchej.
Má ještě spoustu času na skutečnou práci a tím je myšlen i výcvik. Myslím, že i tu platí ono někdy zprofanované "ŠKOLA HROU".
niva
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Irský teriér

Příspěvek od motolada »

Jo jo,ono to mozna vypada,ze maka nejak moc,ovsem tak to neni.Ted treba nemel dosled dost dlouho,jen se povaloval doma,max poslusnost.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Irský teriér

Příspěvek od motolada »

Včera mě manželka volá do práce,že ze psa teče krev :?
No po příjezdu vidím,krev v moči.Popravdě to byla snad jen krev,zhrozil jsem se.Trochu mě uklidnilo když se vycikal za půl hodiny normálně,pak ale zase krev :cry:
Tak jsem to umělecky po kapkách sbíral z dlažby,jak doma tak v průjezdu.
Ráno se vzorkem na veterinu,pak se vzorkem na špitál,když jsem sestře oznámil,že pokud tam najde žulu tak to nejsou ledvinové kameny,ale písek z průjezdu,tak šla do mdlob.
V 11 je výsledek,zánět a krystalky čehosi v moči.Takže dvoje antb.,urologický čaj,pekelně drahé granule na rozpouštění krystalů v úterý na sono :cry: :cry:
niva
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: úte 14.12.2010, 21:02

Re: Irský teriér

Příspěvek od niva »

Držím palce i pěsti, ať to dobře dopadne.
niva
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Irský teriér

Příspěvek od motolada »

Snad to bude pohoda,mám na ty lazary štěstí ohaře si podávali chirurgové za mlada pořád :x no a teď se mlaďoch taky začal sypat :(
Nevím kde vzal zánět ani doktor neví,mám ho pořád doma ven se dává jen na venčení,no a pak když je se mnou venku,ale to neprochladne protože má pohyb,tak nevím.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Irský teriér

Příspěvek od Leon »

mladému psu stačí málo na to si musíš dávat bacha v tomhle poblázněným počasí
CZ 550 american 308win.
Odpovědět