Irský teriér

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Irský teriér

Příspěvek od Perník »

Zajímá mě názor diskutujících na toto plemeno. vždy, když se zde někdo dotazuje na málé plemeno všichni doporučují bordíky, welsche apod. Ale o irčanech ani zmínka. Chystám se pořídit si štěně tohoto plemene a tak scháním veškeré informace, kde se dá. děkuji za případné informace a zkušenosti :?:
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Karel Č.
Nový návštěvník
Příspěvky: 42
Registrován: pon 03.9.2007, 18:52
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Karel Č. »

když nechceš norníka tak na práci na povrchu je to dobrý pes.
CZ 550 Lux 6,5x55SE, Meopta Artemis 7x50
Chasník
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pát 14.1.2011, 16:29
Bydliště: Podřipsko

Re: Irský teriér

Příspěvek od Chasník »

Zdravím, dle data je to již trochu historie, ale pokusme se to trochu rozproudit. Jaké máte zkušeností s prací irčanů? Mám už druhou fenku ira. První byla Cira Terkakr a nedám na ni dopustit. BZH II. cena, jediná krizovka, že bláznivě neškube nalezený kus černé jako border, to je pod její úroveň, jinak na třetím místě. Na honě na drobnou fantastická práce s dohledáním a aportem postřeleného zajíce a to několikrát po sobě. Na kachním honě zesměšnila ohaře, kterým se nechtělo za sněžení do vody, tahala střelené kačeny jako ďas. Vodařka vyjímečná. Na procházce si šla jen tak zaplavat do kaluže vody z roztátého sněhu pod kterou byl ještě led. Bohužel nepřežila srážku s autem když u cesty vyvstal zajíc z lože. Druhá dáma už takový vodař není, ale plave dobře. Aport z vody nemá úplně utvrzený, do vody nejde s vervou, spíše z donucení. Na drobnou je expert, bažanty a koroptve má v nose na dálku o králících a zajících nemluvě. Naštěstí u nás jsou. Bohužel na PZ jsme vypadli na aportu pohozené pernaté. Slepici našla, pocuchala, ale nepřinesla. Jestli to bylo tím, že byla čerstvě zapeřená, nevím. Fakt je že studenou nosí dobře. Budem zkoušet letos. Upevnili jsme poslušnost a trénujeme naháňky na černou.Srnčí prožene, ale na písknutí se vrátí a hledá dál. Na prose v roští doráží a uhýbá výpadům, střelené poškube, ale jak se zavení, tak jde nahánět. Naposledy na naháňce hnala lončáky, ale potichu, jelena hlásila na viděnou, ale když viděla, že už je po 15.1., tak se vrátila a koukala kde je další černá. Hlasitost na stopě, ale i hlášení u kusu srnčího po dohledávce je problém. Spíše to poškube, na písknutí příjde a dovede ke kusu. Rození hlásiči to nejsou. Letos nás čeká perný rok, zkoušky, výstava. Nudit se nebudeme.
Asta (irský terier), ZKK 601 7x57, 2,5 - 10x50, kříž, červený bod, Khan 12/76 chromroury, 5X vyměnitelný choke, jednospoušť, Fomei 8x56 Leader Pro DCF EDGlass
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Irský teriér

Příspěvek od Perník »

Dříve , jak je vidno ze zadání dotazu, to byl můj favorit. Nakonec jsem se ale rozhodl pro křepeláka a letos zjara snad bude štěndo. To ale neznamená, že bych na irčany z nějakého důvodu zanevřel. Líbí se mi stále, jen jsem zvolil plemeno, které u nás možná lépe využiju.
Přeju Ti hodně zdaru na zkouškách i výstavách!!!
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
anton102
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 28.10.2010, 14:01
Bydliště: Valašsko

Re: Irský teriér

Příspěvek od anton102 »

Irčani jako plemeno mají jednu slabinu a to je hlasitost. Jinak jsou to pohodoví a naprosto všestraně použitelní psi(samozřejmě kromě nory) a je jen škoda, že nejsou k lovu více využíváni. Také dospívají o něco později, než většina teriérských plemen, zhruba okolo třetího roku. Co se týče té hlasitosti, tak moje stará fena hlásí výborně na viděnou, stopu ne, ale to v našich podmínkách považuju za výhodnější. Pes a mladá fenka jsou na tom hůř. Když jsem dovezl psa byl jsem z něj naprosto něštastný, jelikož poprvé na zahradě zahlásil asi až v 6timěsících a to vyrůstal z uřvaným jezevčíkem, který vydával na každé šustnutí. Hodně jsem je to učil, třeba na kočku v kleci a podobně, tam se naučili co se po nic chce a hlásí perfektně, ale v leči to je poněkud horší, většinou při vyražení za zvěří párkrát zahlásí a pak už ženou tiše, někdy ale hlásí naprosto perfektně a někdy ani neblafnou, takže pokud by tam nebyl jiný pes, či někdo viděl danou situaci, tak se ani neví, že něco ženou. Je vidět, že se něco naučili, ale bohužel to nemají v sobě vrozené. Jelikož jsem z oblasti, kde převažuje vysoká a srnčí a v poslední době se tu taky dost rozšiřuje černá a také jsem bydlel několik let v čechách, kde černé bylo hodně, využívám je hlavně na naháňkách či na dosledu, i když těch zase tolik nebývá. Ale jinak je sebou beru i na šoulačku či na kazatelnu, případně k jakékoli jiné práci v honitbě, dá se říct, že bez psa ni krok. Drobná se u nás nevyskytuje, takže práce na ni je nám naprosto cizí, ale musím souhlasit s kolegou výše, znám pár psů kteří se vyskytují v polní honitbě a pracují výborně.
Početná čtyřnohá smečka.
Chasník
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pát 14.1.2011, 16:29
Bydliště: Podřipsko

Re: Irský teriér

Příspěvek od Chasník »

No, s tím hlášením je fakt problém. Asta se naučila hlásit na povel, i když vyloženě volný hlas nemá, na povel štěká, ale u kusu nehlásí. Nevím přesně jak to zařídit, aby si spojila naučené hlášení aspoň s dekou zvěře. Střelenou srnu našla bleskově zhaslou po 20 m v houští, ale nehlásila a já nevěděl už po tmě kde je. Na písknutí přišla a že byla u kusu jsem poznal podle vlny v mordě. Postupně na povel "ukaž srnečka" mě tam dovedla, ale kdyby aspoň párkrát štěkla, věděl bych kam se houštím prodírat. Chtěl bych si od ní nechat štěně. Myslím, že třeba dva psi (feny) by se mohli při práci dobře doplňovat ( na naháňkách určitě) a třeba by se zlepšila i ta hlasitost a doufám, že i vodní práce. S jagošema pracuje v pohodě a nahánějí. Je neskonale poslušnější a často za to sklízí uznání, když žene za vyvstalou srnčí a na hvizd otočí. Jagoši většinou mizí v nedohlednu. Horší je to o pauze, hlavně když ji jagošky nedají pokoj a provokují, to je pak mela. Ulovenou zvěř si hájí. Jinak ji beru taky všude sebou i na sedačku nebo kazatelnu. Při kulové ráně nehne ani brvou, naopak zbystřením mě upozorní, že jde zvěř z krytu. V létě na sedačce nám přiskočil srnec na 10 m, z napětí dostala třesavku, ale ani necekla, aby ho nezradila. Zradil jsem si ho sám, když cvakla pojistka. To je zase lepší než kdyby začala blafat. Na dosledy holt jako vodič. Ta tvoje smečka jsou irčani nebo různá plemena? Jak se ti s nimi chodí?
Asta (irský terier), ZKK 601 7x57, 2,5 - 10x50, kříž, červený bod, Khan 12/76 chromroury, 5X vyměnitelný choke, jednospoušť, Fomei 8x56 Leader Pro DCF EDGlass
anton102
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 28.10.2010, 14:01
Bydliště: Valašsko

Re: Irský teriér

Příspěvek od anton102 »

Jo jo tři irčani a ještě mám fenku velša, ale ta je na rozdíl od nich dost problematická. Mně se jednou stalo, když jsem v létě šoulal se starou fenou po chodníku na srnca, že nám vyšla naproti srna se dvěma srnčaty uviděl jsem je dřív, tak jsem se namáčkl na strom a fenu zadaunoval před sebou těsně u stromu. Srnčata šla první a srna pár metrů za nimi, byl dobrý vítr a nehýbal jsem se a fena se taky ani nehla, první srnče došlo až k nám a dokonce natáhlo větrník směrem k feně, až když bylo pár cm od ní, tak zjistilo, že tady asi něco nehraje, otočilo a odskočilo a ostatní s ním, v ten moment vystartovala i fena, ale byla na vodítku, takže daleko nemohla. Myslím si ale, že mít tam psa, tak ten by to rozhodně tak dlouho nevydržel. Na společných s nimi problémy nejsou, feny jsou úplně v pohodě pes je sice trochu dominantnější, ale pokud je na volno je klid, na vodítku už je to trochu horší, ale nic strašného. Jen je velmi majetnický, ke kusu se jiný pes nesmí přiblížit (snese jen mou starou fenu) to je pak hned bitka. Od srnčího je teda neodvolám, ale ženou jen krátce a rychle se vrátí a s věkem se ten čas čím dál víc zkracuje. Jinak při práci se doplnují dobře, ale bohužel to na nějaké zlepšení té hlasitosti nemá prakciky žádný vliv, co se týká dosledu, tak já preferuju práci na řemenu prozatím se nestalo, že bych musel vypouštět ke štvaní, takže tam to hlášení zatím nechybělo.
Početná čtyřnohá smečka.
Chasník
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pát 14.1.2011, 16:29
Bydliště: Podřipsko

Re: Irský teriér

Příspěvek od Chasník »

To je krásný lovecký zážitek. Kolega od Kladna co má taky Irčana psa ho odkládá pod posedem. Říkal, že jednou díky jeho zbarvení k němu přišla zvědavá srnka asi na 5 m a sála vítr, aby zjistila o co jde. Kolegy na bidýlku si vůbec nevšímala, jak jí pes zaujal. Pravda, byl přivázaný, ale říkal, že taky nevyrazil a zůstal ležet. Jinak na hony ho bral párkrát, ale že si "oblíbil" jednoho MOKa a zvěž nezvěř za chvíli mu visí na krku a hotovo. Takže společný hon je pro něj mínus. Jinak prý pěkně pracuje na černou, hlásí ji při stavění a v roští a nejde zbytečně do kontaktu jako jagoš. Dohledává taky na řemeni. Co ta tvoje smečka a vodní práce? Máme tady dvě 40 ha plochy vody v pískovně s nádhernou vodou a kachnama a aport z vody nemáme zrovna chuťový. Mohl by jsi prozradit jak jsi to cvičil, cviči-li jsi to vůbec? Jinak na kachním honu jsme byli a křídlovaného kačera dohledala v kopřivách a aportovala skoro předpisově. Ale prohledat zrcadlo a aportovat z vody se jí nechtělo, pak jí předběhl MMO. Ta voda mě díky tomu, že ji tady máme dost mrzí. Třeba se to letos trochu zlepší. V rámci výcviku jsem pořídil gumovou pískací kachnu, tak bude muset plavat jak povolí ledy. :-) Na suchu jí aportuje radostně.
Asta (irský terier), ZKK 601 7x57, 2,5 - 10x50, kříž, červený bod, Khan 12/76 chromroury, 5X vyměnitelný choke, jednospoušť, Fomei 8x56 Leader Pro DCF EDGlass
anton102
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 28.10.2010, 14:01
Bydliště: Valašsko

Re: Irský teriér

Příspěvek od anton102 »

Jsem z hor a žádné vodní plochy, ani žádná pole tady nemáme, takže vodní práce, ani jinou práci v poli jsem s nimi nikdy nedělal. Feny sklony k aportu mají, když jim jen tak pro zabavení něco házím, tak nosí. Pes ne tomu to vůbec nic neříká. Jednou jsem byl pozván na hon, dvě leče drobná a že tam těch zajíců bylo a dvě leče kukuřice na prasata. Psi viděli zajíce pořádně snad poprvé v životě, slídili velice solidně, ale když na nějakého ušáka natrefili honili ho jak splašení, bylo to pro ně prostě něco nového neznámého a velmi atraktivního. Jednoho dokonce fena chytla, dalšího už už měli a najednou,jako by se vypařil, točili se na místě s nosy na zemi, byl jsem asi 20m od toho a taky jsem nechápal kde zmizel. No místní kolegové vedle mě se jen usmívali. Měli tam umělou noru a zajíc na poslední chvíli do ní před psy zajel. Tak teda povolali jezevčíka a pustili ho tam, ten ho vyhnal, ale mazaný zajíc šup do nory druhým vsukem, pes byl ale rychlý a zajíce chytil kousek za vsukem, takže kolega strčil do nory ruku vytáhl za prut psa i se zajícem v mordě.
Početná čtyřnohá smečka.
Chasník
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pát 14.1.2011, 16:29
Bydliště: Podřipsko

Re: Irský teriér

Příspěvek od Chasník »

Dobré! :D
Asta na drobnou chodí ráda. Skoro se naučila od fouska vystavovat bažanty a koroptve, ale jen krátce. Když hledali spolu, tak mu krátce přiznávala. Když na honu natrefí zajíce, tak ho žene podle řady střelců, když prorazí řadou, tak se ho snaží otočit zpět. Na honě mi nahnala zajíce, střelil jsem ho na předek, ale neudělal kotrmelec a ještě běžel. Dohnala ho, zadávila, ale zatím neaportovala. S teplou zvěří si moc hraje, to nás čeká ještě cvičitelská šichta. Cira, ta byla kadet, nenechala si nic vzít od jiných psů. Když hnala za postřeleným zajícem s bulíkem, bulík ji ho radši galantně přenechal, aby si ho aportovala sama. Aportovala i ty lesní těžké, ti měli snad 5 kg. Hospodář koukal jak jeho kraťaska tancuje kolem zajíce a ne a ne ho vzít. Cira přilítla, bafla jí ho u nosu a aportovala hospodáři. Ještě teď se na to vzpomíná. Byla svalovec. Asta je jemnější, nemá takový drajf, ale je ovladatelnější. Ale bažanty a koroptve má v nose i na 20 m ve vysoké trávě. Časem se taky vyučí. Je to vidět, že Cira byla z pracovní linie a Asta spíše z té výstavní, i když její otec měl BZ, BZH a lesní myslím. Musí se v ní ten lovecký drajf více probouzet. No jo, každý je jiný. Chtělo by to na krytí pracovně zdarného psa s tvrdou srstí a dobrým uchem, to aby jeden pohledal. :roll: Na černou jezdíme ke kolegům do Šachova, aby se zapracovala a teď v lednu jsme měli v leči i vysokou, tu hlásila na viděnou. Pěkná zkušenost.
Asta (irský terier), ZKK 601 7x57, 2,5 - 10x50, kříž, červený bod, Khan 12/76 chromroury, 5X vyměnitelný choke, jednospoušť, Fomei 8x56 Leader Pro DCF EDGlass
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Irský teriér

Příspěvek od motolada »

Debatu přesunuji z tématu jaké plemeno,protože tam jsme to už vyřešily..... :wink:

Původně jsem chtěl fenu,kvůli značkování a následným uhynům všeho rostlinstva na dvoře od psa.Ovšem nabídka zněla jednoznačně,špičkový otec se všemi prac. zkouškami a 19 tituly a matka také lovecky vedená s pěknou prací na černou.Otec navíc hlasitý.
Tím se naplnil můj hlavní požadavek na pracovní linii mého štěněte.Zbývalo poslední štěně Elf od bedrčského dubu.Proto na nic nečekám a beru ho rovnou.

Takže rafan,se mě líbí čím dál víc.
Je veselý,hravý s malou dceruškou si vyloženě rozumí a blbnou spolu.
Kocour málem vyskočil z kůže když ho doma viděl,první ráno mě vzbudilo hlášení valím do obýváku s radostí že není němí,pod televizí se krčí kocour,pes ho hlásí :) Radost veliká,ne tak manželka která mě krotí v chválení Ronyho(pojmenovali jsme ho).

Jinak jsem koupil obojek k mojí radosti ho snáší bez problému ihned jako by ho znal.
Když sedí vedle vysavače omylem jsem ho zapnul,ani sebou netrhl :shock: ,nebojí se žádných zvuků takže bázlivý nebude.
Nejvíc hlasitý je když trhá s nohavicí domácího osazenstva :D
Předevčírem jsem si "zašel" do revíru pro prase na "výcvik",když jsem ho přitáhl domů,nedočkavě volám Rony,no žádná sláva obcházel ho jako svátost,měl nedůvěru,pak zelezl do tepla.
Takže zatím je jediný problém s kálením po domě,které se ho snažím odnaučit,ale nejde to moc jak si představuju.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Irský teriér

Příspěvek od motolada »

Tak čurání doma se pomaloučku posunuje ven,jsme ve fázi kdy už čůrá na povel,stačí ho vzít ven a hned to zněj teče z toho mám obrovskou radost,ale i přes to je doma každý den nálož.

Jinak mám pár videí po prvé na vodítku v 8 týdnech a to poslední z toho mám největší radost.Protože jsou prý němí,musím to v něm podpořit,ke zvěři ještě nemá vztah tak mě napadlo zneužít švagrového cholerického 3 letého jorkšíra ten řve i když foukne vítr no a jak se dařilo posuďte.

Vido katastrofa(mobil)
http://motolada.rajce.idnes.cz/Rony_vycvik
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Irský teriér

Příspěvek od motolada »

Takže blížíme se k 3 měsíci,začal jsem pohazovat petardy at zjistím jak jsou na tom nervy.Pohoda zvedne hlavu a jistí směrem k ráně.
Velkou radost mám z povelu sedni,je učenlivý stačilo to sním párkrát během týdne zkusit a tady je výsledek :)

http://motolada.rajce.idnes.cz/ucime_sedni
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Irský teriér

Příspěvek od motolada »

Takže má naučeno povel k zemi.Není to ukázkové v sekundě,chvilku mu to trvá,ale udělá vždy. :wink:
Mám škáru ze selete,tak jsem na to vyrazil,byl to jeho první "dosled".
Po 10m pravý úhel,celkem 20m.Do dráhy jsem zapíchnul pár piškotů.
Udělal mě radost,bez nějakého váhání,se vydal s nízkým nosem až ke škáře,pod kterou ho čekala miska z masem.
Aby toho nebylo málo,při obeznávání stop asi za 1h,jsem narazil asi na 12h a více starou stopu rudlu,pěkně mě vedl,zase nízký nos šlápotu po šlápotě pod drátama vinice,asi po 30m jsem to s pochvalou ukončil,chtěl by táhnout dál,ještě si i zakňučel :) Děkuji za návod nejmenovanému členu fóra.Kopov nechával akorát na konci sardinky 8)
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Irský teriér

Příspěvek od motolada »

Takže dnes ruhé kolo
http://motolada.rajce.idnes.cz/skara_selete_2.vlecka

Pak znovu na stopy:našly jsme rudl od včerejšího večera,nasadil jsem ho a vydrželo mu to asi 300m terasovitým terénem ve vinici.Pak si začal pohrávat s vodítkem,tak jsem uznal,že dnes stačilo s pochvalou a piškotem jsme odešly.
Odpovědět