Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Daňčí zvěř

Příspěvek od Alda »

presne jak pise vhool - chybama se clovek uci! tedy jen nekteri z nas (kdyz jsme ted po case tady na foru cetl, jak se jeden clen ne a ne poucit, nevedel jsem, zda se smat, ci plakat - admin, sorry za OT, ale ja musel :wink: )

tyto zkusenosti jen potvrzuji, jak dulezity je mit vhodneho psa pro danou honitbu - ne nadarmo se rika, ze myslivec bez psa je polovicni mnyslivec. a to ja bohuzel jsem - i kdyz psy ja i manzelka milujeme, bohuzel, nemame na ne misto a ani potrebny cas. a to je moc skoda - vsem, co maji psa, uprimne zavidim. v mem pripade pak nezbyva jen spolehat na ostatni - a to si clovek nemuze prilis vybirat - proto to vetsinou "odnese" kamarad s vymarackou. jiste se ale shodneme, ze dalsi hledani univerzalnosti ma sva omezeni, jako kdekoliv jinde.

jeste jedna zkusenost s touto vymarackou, dosledem a vitalitou cerne zvere z lonskeho roku: v listopadu jsem v noci strilel po seleti, na nastrelu jsem nic nenasel, tak jsem se rano vydal na misto s kamaradem a touto vymarackou - barvu jsme nasli cca 50 m od nastrelu, sele pak slo travou a rakosem dalsich asi 50 m, kde preplavalo potok - cca 20 m se silnym proudem. vymaracka se tam vrhla do potoka, prekonala potok a my si lamali hlavu, co se deje a jak ji dostaneme zpet - a asi 30 m od brehu lezelo sele: vstrel zadni komora na jatra, vystrel streva, vyvrzene 15 kg...

(to admin: diky diskusi o cerne dam link i do prislusneho topicu)
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Daňčí zvěř

Příspěvek od František Fořt »

I já úspěšným lovcům přeji Lovu zdar!

Akorát je zvláštní, že třeba mně nejmenovaný moderátor k ulovení dvou kusů daňčí zvěře v jednom odpoledni nepopřál ....., byť na příspěvek bezprostředně reagoval ......
vhool

Re: Daňčí zvěř

Příspěvek od vhool »

to FF: protoze nejmenovany moderator ma celkem pamet a pamatuje si,ze se tu resilo zasirani fora prispevky typu "lovu zdar" bez dalsiho komentare.na to je SZ a navic dotycny moderator kdyz narazi na takovyto velmi strucny prispevek tak ho maze.kdyz uz blahoprat tak je lepsi osobne a nemusi se tim placat na sklo aby vsichni videli jaky je myslivec ze popreje... navic onen moderator se neciti myslivcem ... 8)
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kabát »

to vhool - dovolím si jen poznámku, množstí psů přítomných v okoli nezajišťuje kvalitu, spíše naopak.
Náš předseda choval 5 chovných fen nejmenovaného plemene a přes to žádnou z nich nikdy nikdo na společném lovu neviděl.¨
Jsem velký fanda barvářů, snažím se v oblasti dosledů poučit. Kdyby povaha honitby a okolních honiteb zaručovala dostatek práce pro barváře, neváhal bych ani minutu nad hanoverákem.
S fenou kterou jsem měl jsem jezdil na ližní moravu na hony, u nás kačeny, zajíci, dohledávky lišek, kun,srnčí, občas i natláčka. A na to byla profesorka! Zvěř vysoká a černá se u nás vyskytuje občas a to v malém počtu.
Myslím, že by to pro barváře byla ještě horší situace. Jeden kolega koupil bavorského se zkouškama a pouští ho na natláčkách do leče. Ten pes je jinak k ničenu stal se z něho honič čehokoliv.
Tím chci říct, že nejdůležitější je souhra psa a vůdce, samo plemeno ani rodokmen nic nezaručuje.

Druhá poznámka je k zapaření zvěřiny: dříve se zapaří zvěřina u zvěře černé a vysoké při teplotách kolem 0 a na sněhu, jelikož zvěřina chládne pomaleji vzhledem k zimní srsti a zabělení zvěře.
To jsem nezkoušel, vycházím ze staré literatury.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
vhool

Re: Daňčí zvěř

Příspěvek od vhool »

to kabat: no muj prispevek ani nebyl myslen tak ze mnozstvi psu ukazuje na kvalitu,pouze jsem chtel rict,ze jsem techto psu zazil relativne hodne pri praci a moc dojem na me neudelali.v ostatnim souhlasim.
co se tyka zapareni zveriny tak tuto teorii me ucili kdysi take,stari praktici z hor vsak vzdy rikali "ono to do rana nezkejsne" pravdou je,ze kdyz byl kus strelen navecer a dohledan rano tak kdyz ho nepotkalo hejno krkavcu nebo rudl prasat nebo nebyl vice porusen travici trakt tak vzdy byl kus v poradku (obcas nacaty liskou ale ne moc) .naopak v letnich mesicich uz v nem byly mouchy a hmyz a "vune" uz taky nebyla nej...
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Daňčí zvěř

Příspěvek od kabát »

to vhool - když jsem kupoval 1. VOK tak jich v republice tolik nebylo. Dnes je to dost moderní plemeno a s tím se pojí problémy jak povahové tak exterierové. Jidi si je kupují na gauč. To se snad naštěstí barvářů netýká.
A masařky jsou fakt hnus.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Daňčí zvěř

Příspěvek od Alda »

je to dost OT, ale souvisi s diskusi: takto dopadl loni cunik, ktereho jsem ulovil nad ranem - na nastrelu nic nebylo, tak jsem se vratil rano hned po rozedneni (za cca 3 hodiny)... vykousane kyty nejsou videt.

ono ja se porad neubranim tomu, ze je to vzdy dilema, jak daleko jit za kusem, nebot clovek si rika "zkusim jeste 10 m.." :wink:

Obrázek
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Daňčí zvěř

Příspěvek od Zdenek41 »

Černá se nejrychlejc zapaří na sněhu a při větším mrazu třeba na podzim je to v pohodě i v létě přes noc v kukuřici,kde je proudění vzduchu to jde.Predátoři to už je jíná otázka.A proč je to v zimě a při mrazu horší?Pokožka je vlastně membrána ta okanžitě zamrzne srařenou párou utvoří na povrchu pro další větrání neproniknutelný krunýř.

I já nechal dosled předloni na ráno.Ares s Donou si neztěžovali.
Obrázek
Obrázek
vhool

Re: Daňčí zvěř

Příspěvek od vhool »

to alda: no v byvalem reviru bylo lisek opravdu hodne ale na cerstve prasatko nikdy nesli,tipnul bych to na kanibalismus nebo psika i kdyz o liskach jsem slysel ledacos ... me se stalo jen jednou ze jsem nasel zhasly kus jeste vlazny a uz nacaty ...vysvetleni bylo celkem jednoduche .... kocky a hned dve ... jinak tam kde lovim nyni jsou nejvetsim nebezpecim krkavci a ti za tmy neletaji ...
vhool

Re: Daňčí zvěř

Příspěvek od vhool »

to zdenek: ja ti nevim,uz jsem nekolikrat byl na dosledu rano a nikdy problem nebyl (az na priciny o kterych jsem psal vyse)....
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Daňčí zvěř

Příspěvek od Zdenek41 »

Když tobě se ty prasaci nemstí.To jsem měl za to,že jsem na ne z posedu ten navečír dělal kšá.Mě teda načla liška sele i do rána přesně jak Alda ryj slechy a kýta a díra okolo vstřelu.Krkavci ty tady jsou,ale okolo 10ks.Taky výborně dohledávaj.Ten čich bych chtěl.
vhool

Re: Daňčí zvěř

Příspěvek od vhool »

OT krkavci .... no u nas jich je mraky,nekde jsem slysel,ze krkavec ma nejen nadmiru vyvinuty cich ale ze pry i hledaji i zrakem,ze vidi i to co videt neni ... kazdopadne jsou ale pres den dobrym pomocnikem pri dosledu padleho kusu ....
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Daňčí zvěř

Příspěvek od Alda »

to zdenek41: presne takto vypadal ten danek, o kterem jsem psal - jelikoz to bylo na snehu, bylo videt, ze to byly jen lisky. udusaly kruh cca 2 metry kolem kusu. a to nemuzu rici, ze mame v reviru moc lisek... a vice jak pulka cca 50 kg danka byla do rana pryc!

to vhool: nebyl snih, takze nemuzu 100% rici, zda to nebyly prasata, ale to bych ocekaval vetsi ujmy nez takoveto nacnuti.
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
vhool

Re: Daňčí zvěř

Příspěvek od vhool »

no me se jednou ztratil celej srnec behem cca deseti minut .... strilel jsem na tak 50m staryho vidlaka,komora a 20m odskocil a padl,sel jsem k nemu a byl zhaslej.jdu pro auto a za deset minut jsem zpatky a :shock: srnec nikde a jen plnobarvy kde lezel ... nechapave jsem sel pro psa a svete div se,za deset minut jsme byli u branky plotu na zacatku vesnice za naspem.dokonce na klice byla i barva ... ale nikdo doma ...
BBrit
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 28.11.2006, 19:54

Re: Daňčí zvěř

Příspěvek od BBrit »

Souhlas se Zdenkem 41: Podle mojí zkušenosti, se dřív černá zapaří v zimě, než v létě nebo na podzim.
Jednou jsem dohledával sele po naháňce. Když jsme scházeli do dolinky a to už bylo v cizím revíru, tak jsem uviděl, jak po odvozní cestě odjíždí traktor. Přišli jsme do těch míst a pes se furt motal na fleku a pak mi to došlo :D :D Za 14 dní mi to kamarád potvrdil, sousedé, co stáli na odrazu ho dostřelili a vzali. A podruhé co si vzpomínám, jsem dohledával lončáka, který šel do Slovenska. A jak tak vlaju za psem, tak mně dotahl k lesným robotníkom ke studánce:D . Ti lončáka našli už zhaslého ve studánce a chystali se ho stahovat :D , ale byli fér a vyvezli nám ho až na kopec na hranici.
Odpovědět