Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od motolada »

Soráč,ale přečti si to po sobě..pak se zadumej...lze mít snad nějakou takovou zkušenost?
Nesmysl...Ani dobrý pes nemusí mít vždy úspěch a co teprve po naháňce.
Ale rád si poslechnu tvou zkušenost.

Jinak v průběhu sobotní naháňky,mě pes našel postřelené sele v 3m neprostupném rákosu a to ho 20min před tím i s dalšíma 2ma selatama hnal z lesa do toho rákosu dobrých 500m u rákosu se otočil a upaloval zpět k noze,po cestě se musel napít z kaluže.Takže dal 500m tryskem a 500m klusem,pak dosled,samozřejmě běhal před tím celý den.
Popravdě nebyl to složitý dosled,stopa pobarvená,ale i přes to ten 3m rákos,všechno zapachované a měl ho do 5 min od nasazení na stopu takže u mě tentokrát dobrý :lol:
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od michalos »

Jagoš, border teriér....ta stejná situace na třech natláčkách.... vyběhl rudl, moře ran jak to bývá zvykem a pes šel vždy po střeleným kusu ikdyž rudl zpomalil. Dohnal postřelené sele a dorážel na něj do příchodu střelce. Jiná situace, pes v klidu poté nasazen na stopu, kde přeběhl rudl prasat a postřelená vysoká, bez barvy, po 1 km dohledán, nebo ta stejná situace akorát místo postřelené vysoké bylo sele. Ale musím uznat, že není vždy posvícení.... je to pořád stále pes a my jsme zase lidi a taky se mýlíme.....
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od motolada »

Nevím zda jsem tvůj příspěvek pochopil správně,tak nevím proč je špatně že ti bord nebo jagoš staví postřelený kus.To je snad v pořádku ne?
A ten klidný dosled dopadl taky úspěšně od psa ne?
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od michalos »

Ano...ale já reagoval na příspěvek někoho jiného nademnou....
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kopov.c »

michalos píše:Já mám prostě jinou zkušenost.... jinak to bylo řečeno obrazně a s nadhledem...a vy se hned všichni chytnete každýho slovíčka.... :roll:
michalos píše: Nechci se považovat za ostříleného kynologa, ale jestli je patrné, že to prase zhaslo na následky tvého zásahu tak ten pes je akorát dobrej do škopku
Jakoui máš zkušenost? To mě zajímá :) Dle tvých příspěvků asi nevíš ani o čem píšeš 8) Jestli ano,tak mě vyved z omylu :wink:
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od suhl »

Včera po naháňce jsme se zapotili. Byl jsem požádán o 4 ověření po střelbě na černou s tím, že "něco přece ten kus musel dostat".
Vzal jsem jezevčíka Rona a malého münsterlanda Flota a vyrazili jsme na první dosled hned po ukončení poslední leče. Popis od střelce - stříleno na sele cca 30kg, ráže 7x65R 11,2g SPCE, kus zaznačil nahrbení a volně odběl po louce pryč. Nasazen münsterland, zkušený, hlasitý pes. Střelec nebyl schopný označit nástřel, tak jsem psa pustil, jestli najde barvu. Pes se hned pomalou chůzí pustil po louce. Nejdříve šel pomalu, potom zrychlil a já s upoutaným jezevčíkem jsem se pustil za ním. Flot se mi během chvilky ztratil z dohledu, tak jsem šel na 300m vzdálený horizont, za byla přes metr vysoká stařina, v které nebylo nic vidět, po chvilce slyším hlášení, ale vzhledem k silnému větru jsem nemohl určit, odkud pes hlásí. Šel jsem tedy dál s tím, že za kopcem snad uslyším lépe. Za 100m už jsem psa slyšel lépe a co nejrychleji jsem se snažil k němu dostat. Pes hlásil obíhaje smrkový nálet. Pustil jsem tedy mladého jezevčíka a společně mi sele vytlačili a já ho mohl bezpečně dostřelit, aniž bych ohrozil psi. Sele mělo skutečně asi 30kg, střelené naměkko, vyhřezlé střevní kličky ven, celá stopa bez barvy, délka dosledu asi 500-600m.
2. dosled - stříleno na 50m v průseku na rychle přesazujícího lončáka, značení nebylo patrné, 308W Geco TM. Zde střelec po leči označil svůj štont i nástřel. Na nástřelu nic, barvu jsem nalezl až po asi 40m. Semtam kapka, tmavá barva. Nasdil jsem jezevčíka, který hned pevně zalehl do řemene a vedl mne. Po dalších 50m barvy trochu přibylo, našel jsem i kousek běle. Když jsme se blížili k rokli, říkal jsem si, to bude ležet dole. Opak byl pravdou a začali jsme stopat nahoru. Pes stále šel dobře, barvy dost. Takhle mne provedl asi 500m lesem a houštinou, bez zálehu, na ostružiní semtam běl a otěrky na stromcích. Blížili jsme se ke kraji lesa, barvy lehce ubylo a já měl špatný pocit z toho, že když vyjde ven, nebude to dobré. Pes mne vedl dál přes rokličku, přes silnici a po poli do asi 400m vzdálené větší a trnkami zarostlé rokle. Říkal jsem si, tak tam bude ležet. Pole jsme přešli, na trnkách lemujících rokli pes označil barvu, jak kus narazil do stromu, pochválil jsem ho a šli jsme dál. Do rokle jsem sjel po zadku, naštěstí jsem pustil řemen a nestrhnul tak psa. Když jsem se otřepal a zkontroloval zbraň, vidím jezevčíka, jak táhne roklí proti potoku, tak rychle za ním. Než jsem ho dostihnul, už táhl z rokle ven a po poli dále do takové enklávy, kde se zbíhají jámy do mělké, ale širší a trnkami zarostlé rokle. Vstoupili jsme do jedné jámy a hned z ní zase vylezli. To už byla stopa prakticky bez barvy. Před námi jáma se starými vývraty a vše prorostlé bezem a trnkam. Zde už končilo vícero dosledů, proto jsem poslal střelce obklikou zastoupit jámu s tím, že tady musí kus být. Vypustil jsem jezevčíka z řemenu a do minuty slyším hlášení, vypouštím tedy i rychlejšího münsterlanda a snažím se prodrat za nimi. Jaká byla moje úleva, když jsem je viděl hlásit u již zhaslého kusu - asi 60 kg lončáka. Vstřel za posledním žebrem, výstřel za plecí. Strašně malý a téměř neznatelný výstřel. Odhadovaná délka dosledu - asi 2km. To už bylo asi 3 hodiny, kolegové seděli v hospůdce a před námi ještě dva dosledy. Zajistil jsem traktor na odvoz kusu a my honem zpět na další nástřel.
Střelec ukázal na místo, kde a kam střílel a barvu a kde našel, prý, záleh. 8x57IS 12,8g SPCE. Já jsem ale uznal, že to není záleh, ale kus zde musel nějak upadnout, to se z něj vylilo trochu barvy a dál už jen pár kapek. Nasadil jsem zase jezevčíka a ten po asi 50m v hustším porostu našel asi 50kg bachyňku. Zásah na kýtu, bez výstřelu. Střela se musela o kost roztrhnout, větší fragment prosekl bránici a roztrhl plicní lalok.
Na 4tém, kontrola nástřelu, nikde nic, jen rýha v zemi, psi bez zájmu. Zde k postřelení nedošlo.

Do hospody jsme se dostali až za tmy, když už někteří odcházeli. Velmi mne mrzí, že spousta"myslivců" nemá ani trošku zájem o to, zda není zvěř zasažena a co se se zvěří děje. Absolutně bez zájmu a čistým svědomím zasednou do hospody a spokojeně hodnotí úspěšný den.
Každopádně mně se spalo velice dobře, měl jsem radost z práce psů, hlavně 1,5 roku starého jezevčíka a výborné pivo z místního domácího pivovaru vše dokonalo :lol: :lol:
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Gratuluji a Lovu zdar. Třikrát zasloužený úlomek pro vůdce a psy. Udělal jsi slušný výřad. Velmi by mě zajímalo, zda jsi šel na dosledy se psy staženými z naháňky nebo jsi byl na štontu a v záloze, což by podle kvality práce bylo logičtější? Kdysi platil zvyk, že by lovec neměl střílet na kus pokud není dohledán předchozí, jím postřelený kus , nebo bezpečně prokázáno, že kus chybil. To asi nelze úplně na naháňce realizovat, ale nebylo by na škodu, kdyby střelec už nešel na další leč a byl vůdci psa k dispozici.
Jezevec drsnosrstý, hlaďák či dlouhán? Jak je starý a má nějakou aprobaci - zkoušky? Po 27 letech jsem si pořídil jezevčici a dneska musím říct, že jsem v kynologii těch 27 tak trochu projel, i když zkušeností s různými plemeny nelituji.
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od suhl »

Lovu Zdar! Naháňku jsem absolvoval s oběma psi jako honec, zejména na již 10ti letém münsterlandovi (2x MVZ) to bylo znát. Sám jsem v leči jedno sele ulovil. Jezevčík je 19 měsíců starý standard hladkosrstý, tmavá jelení červeň. V srpnu 2014 jsem s ním absolvoval LZ. Je to můj první jezevčík, doteď jsem se věnoval münsterlandům, ale práce pro ně ubývá, jsme téměř bez drobné, tak jsem si pořídil jezevčíka.
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Zdenek41 »

Upřímné Lovu zdar. Nahánka už taková někdy bývá a vůdce psa ten má za ten den nadháněk několik. Lidé jsou v poslední době hodně pohodlní a bez svědomí. Nevím co je k tomu vede, když umí vysypat celý zásobník a neleží to na fleku tak se pro ně není asi s čím chlubit.
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od suhl »

To Josef Kuřitka - jen doplním k tvoji myšlence o střelcích. Víš, u nás není moc lidí, kteří se věnují kynologii. A to, že někdo je schopen říci, že "asi trefil, ale není to tam" je spíš výjimka a střelec, který ještě navíc označí nástřel, či označí směr úprku zvěře je zlatá jehla v kupce sena. Když mne někdo požádá o dosled a já se zeptám, kam nejčastěji míří a jakou ráží a střelou lovil, není výjimkou odpověď - "jak to s tím souvisí?" a jednou dokonce "co ti je do toho".
Jen málo lidí ví, o co skutečně jde. Jde to ruku v ruce s tím, jak a kolik zvěře ten lovec loví, či jestli měl někdy psa. Možná je chyba už v kurzech o získání LL, kde se mladí doslova trápí nad tím, aby rozeznali kraťase od pointra a velše od foxla... Ale aby to nevypadalo, jako že to vztahuju jen na mladé, popel mají i ti, kdo se chvástají, že mají naloveno xy kusů.
PS: a co tvůj jezevčík? Nějaký zážitek, úspěch?
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Momentálně dosled asi pěti kusů, ale problém je, že to nejsou žádné řádné dosledy. Prostě jsem střílel prasata na plíce, aby trochu odběhly a pes se naučil zpracovat nástřel s barvou a zahlásil si v křoví do těch 50m. Je dobře vycepovaná na studené nepobarvené stopy do 12 hod.. Cvičím furt. Neberu vědomě postřelení na měkotu. Jinak mám trpaslici drsnosrstou. Myslím, že jí začíná 18 měsíc, má po bonitaci a v 15 měsících BZH v první ceně, 201 bodů a byla vítězkou zkoušek.
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od suhl »

Tak gratuluji a Lovu Zdar! No jsem na tom v podstatě podobně. Po 30-06 mi to nechce a nechce běhat :D Mimo jedné laně siky jsem toho moc po barvě nenachodil. Dosledy jsem cvičil s dřevákama a spárkama z divočáka.
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Před zkouškama jsem se dostal asi na 25 stop. Po cca 15, když začla trochu chodit jsem je už přestal počítat. Jinak jsem měl asi 75% procent spárků z vysoké a zbytek černá. Mám rád, když je pes dobře vychozený a tak pokračuji. Před zkouškama jsem chodil i stopy, které mě dělali lidi, co chodí soutěže a memoriály, aby se naučila na jiných terénech a jiném stylu. V dřevák mě bolí noha a tak gumáky a spárky na hůlky. Prostě musí dál dělat pravé háky a měnit stopu i bokem po vítr atd.. Bohužel náš revír je plný té super směsi trnek s šípků, že se to občas dá prolézt jen po břiše a tam je práce na řemeni v pytli. Jinak není nic těžšího, něž dlouhá práce na tvrdém poli mezi zmolami a lesy,kde nejde kontrolovat psa po otiscích spárků kusu a barvě. Stačí, aby se párkrát kus zamotal, pohl se vítr a je to pak těžká robota. Ať se ti daří.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od BwanaHunter »

suhl> dobrá práce a Lovu. Už jsem se chtěl zeptat, co to sakra bylo za naháňku, že jsi na všechno byl sám se svými psy, ale už jsi na to asi odpověděl... To máte tedy dost nevychované střelce. Takovým, pokud to nejsou zrovna hosté, nota bene poplatkoví, dávám čočku. Stát na štontu do konce leče, řádně obeznat nástřel/nástřely, řádně označit a ohlásit patří k loveckému slabikáři. Je to smutný. Pak si myslím, že takový střelec by byl u dosledu spíše ku škodě a leda, aby ještě něco vyvedl. To, jestli půjde střelec na další leč nebo na dosled by mělo záležet na vedoucím honu, který by měl nejlépe vědět, co mu z hlediska organizace a bezpečnosti nejlépe sedí. Osobně si myslím, že pokud jsou na dosled k dispozici zkušení vůdci s dobrými psy, že je skoro lepší, když se jim kolem toho střelec nemotá a jde na další leč.
Jinak řeším podobný problém jako vy, mám mladého psa, a úmyslné postřelení na měkko, kýty apod. mi taky nějak nejdou přes pajšl, tak když se mi chce hledat, střílím 7x65R s Nosler Partition (továrna Hirtenberger), po té se vzorovou komorou běhají i srnci až 50-60m a prasata i 200-300, opakovaně vyzkoušeno.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od dalas »

Střelec by měl provést veškeré úkony a podat veškeré informace, které mohou vést k úspěšnému dosledu. Samozřejmostí a slušností je nabídnout spolupráci při dosledu. Pokud myslivec provádějící dosled s díky odmítne, může klidně pokračovat v lovu s ostatními. Ten dosled je součástí lovu a nabízí dle mne mnohdy mnohem větší lovecké zážitky, jako stání na štontu.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět