Elektrický obojek

Pejskové a jejich výcvik
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: elektrický obojek

Příspěvek od motolada »

Kolo je výborná zdraví prospěšná věc,ale u ohaře jsem se přeorientoval na motorku.Já už na kole nešlapal,nechal jsem se táhnout,ale ani po mnoha km,to výsledek moc nepřineslo druhý den znova...
Každopádně utahat ho je jediná rozumná věc.
Nakonec jsem zkončil u obojku,ale při štvaní stejně nereagoval,přišlo to až s léty...
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: elektrický obojek

Příspěvek od Petr1970 »

mě přijde lepší(rychlejší) zaměstnat psovi mozek... vytuhne mnohem rychleji, "bezduchý" běhy na to jsou zvyklý, lítaj furt :-)
poslušnost, nějaký navádění, aporty... něco učeho pes musí přemejšlet, zkoušet nový cviky-triky ...
samozřejmě jinde jsou pachový práce atd...

pes kterej jako trotl běhá s druhým 2 dny... a třetí den je připraven běhat znovu - proti tomu pár hodin se zvěří (tah kachen na 2 hodky) a pes je zřízenej 3 dny potom :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický obojek

Příspěvek od kopov.c »

Petře nevím co vlastníš za plemeno psa,ale tvůj svěřenec na tom asi nebude povahově úplně nejlíp a zdřejmě měkčí povahy.Temperamentního,chutovího psa cviky poslušnosti určitě neunaví. :lol: A pokud si temperamentní pes usmyslí neposlouchat,tak dobrovolně poslouchat nikdy nebude. Elektrický obojek konkrétně na výcvik honiče(s jinými plemeny zkušenost nemám) nepovažuju za špatnou pomůcku.Ale je potřeba s obojkem zacházet opatrně a domýšlet následky který impuls může mít.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: elektrický obojek

Příspěvek od motolada »

No právě,můj ohař měl extrémě vyvinutý lovecký pud.Už na podzimkách to rozhodčí poznal a nahlas sděloval ostatním,jediný ze psů co přinesl při společném honu zajíce ze řepy na 200m,žádný ho nenašel,vodu dával 3m skoky a potápěním,kunu našel vždy,lišku v noře taky.Tenkrát na těch PZ jsem si vysloužil potlesk celé korony a já byl v sedmém nebi.Bohužel ne vždy byl tento talent a lovecký pud za potřebí a uvítal bych klidnější povahu.Bohužel na ní letos ve 12letech doplatil a už má náhrobek.POkud štval zvěř obojek jen cukal a nic.Asi ve 4 letech ho to pustilo a dal se odvolat od srnčího i zajíce...
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický obojek

Příspěvek od kopov.c »

Tihle temperamentní jedinci který mám na mysli a o kterých píšeš ty nebudou niky na 100% poslušní,ale svými výkony vždy předčí ty poslušný pejsky :) Nějaký cvičení je niky nedokáže unavit-prostě jak ucítí jen malinkou možnost lovit atd.tak znovu ožijí :lol: Bohužel to jsou s těmito psy taky někdy pěkný nervy... Obojek je supr věc,ale je potřeba ho opravdu používat s rozumem.Nikdy jsem psovi nedal větší ránu,než kterou snesu já.Spíš se snažím používat jen píštalku a takový brnění- jako upozornění.Výsledky se nedostaví hned,ale po čase to pes sám pochopí a já ho nemusím mít na procházce nebo šoulačce mít strach mít na volno.I když před náma vyskočí srnčí atd,tak pes ví že má obojek a za zvěří dokud mu nedovolím nevyrazí. Kdyby obojek neměl,tak by byl pud silnější... Sem tam používám obojek i na dosledech. Třeba onehdá ho neměl a mrzelo mě to- kolem 22hod jsem postřelil u turkyně prase.Teda puvodně jsem myslel,že jsem minul,ale šel jsem ověřit se psem na volno nástřel. čuba mi udělala dvě takový kola a vrátila se,tak jsem ji pobídl,šla znovu a po 5minutách hlášení asi 200m odemě v kukuřici.Tak du za hlasem,jenže prase se nedalo dostřelit tak abych neohrozil psa a dvakrát po mě dost brutálně vyjelo.Čuba samozdřejmě nešla odvolat a já vylezl ven s tím,že kdž se jí nebudu ozývat,tak třeba po nějaká době doběhne.Nedoběhla a já si nakonec ustlal před kukuřicou a poslouchal až do 5 do rána hlášení :? Až bylo světlo,tak jsem teprv vlezl dovnitř a prase dostřelil. Kdyby na sobě měla el obojek,tak su přesvědčenej že bych ju to večer na jedno zapískání odvolal a na dosled bych se v klidu vrátil ráno. Ale jednu výhodu to přece jen mělo-v poli se dalších 14 dní neukázala ani štětina,takže nevznikali škody.. :)
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: elektrický obojek

Příspěvek od Petr1970 »

jako že tam po celonočním rajtování prasete a psa zůstala nějaká kukuřice nebo to rovnou vymlátili?:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: elektrický obojek

Příspěvek od Leon »

přivolání je základ všeho když ho nemáš tak jsi v pr.... pak vede smečku pes a ty jsi na konci hierarchie ale to pochopí málokdo :lol: a to co píše Petr je 100% pravda jenom musíš dokázat toho psa zaměstnat když tě má na háku tak ho neunavíš :wink:
CZ 550 american 308win.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický obojek

Příspěvek od kopov.c »

Leone,ty dokážeš honiče odvolat od postřelené zvěře? Jestli ano tak smekám :lol: Nebyl jsi to náhodou ty,kdo tu někde psal,že kopov je vítr v horách a že loví v první řadě pro sebe :) ? Já neříkám,že Petr nemá částečně pravdu a že to může někdy fungovat,tak nějak pes unavenej bude,ale pokud i po téhle psychické únavě ucítí pach zvěře,tak se tjamtadadá-unava neůnava :)
Mikulda
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: čtv 16.8.2012, 17:48

Re: elektrický obojek

Příspěvek od Mikulda »

No, já myslím, že odvolávat psa od postřelené zvěře nebo ze štvaní je nesmysl(jak už jsem psal). U honičů v tomhle směru ani nelze vyžadovat nějakou extra poslušnost(žádný honič nemá být cirkusácký pes) ta přichází zkušenostmi a věkem, kdy pes musí zjistit, že bez pána neuloví nic. Poslední dobou mám dojem, že pes(honič), který se dá odvolat ze štvaní je snem "profesionálních vůdců" na zkouškách, ale noční můrou myslivců "praktiků". Obvykle to bývají psi co nejdou od nohy, zapírají černou atd...Lepší je brzdit než postrkovat! U jednoho mého psa JGT jsem měl problémy s útěky, švaním na dlouhé vzdálenosti, neodvolatelnost, díky svojí jankovitosti nebyl schopen chodit ani po barvě...Cvičil jsem ho pořád stejně s tím, že jsem vyžadoval základy jako daun atd...Po třech letech se to zlomilo a dneska spolu chodíme na posed(srnčí chodí pod posedem, pes se ani nehne), norovat, na kachny, dosledy atd...Časem pochopil, že jsme partneři a lovíme spolu. Chce to čas, pevné nervy a hlavně dát psovi hodně příležitostí, být s ním denně venku. Proto el. obojek nemusím. Jestli se psem udělám zkoušky v roce nebo ve čtyrech letech je mi úplně jedno. To, že je kopov vítr v horách(jak měl psát leon) je snad v pořádku k tomu byl vyšlechtěný - k prohánění rozsáhlých ploch. Kdybych chtěl psa, který na pohnutí prstem udělá salto, koupím si pudla z cirkusu. Takže moje rada je, poslušnost vyžadovat neustále, v pravou chvíli trestat, stejně tak chválit, být v pohodě, brát to s úsměvem a pak to přijde samo...
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: elektrický obojek

Příspěvek od Leon »

kopov.c píše:Leone,ty dokážeš honiče odvolat od postřelené zvěře? Jestli ano tak smekám :lol: Nebyl jsi to náhodou ty,kdo tu někde psal,že kopov je vítr v horách a že loví v první řadě pro sebe :) ? Já neříkám,že Petr nemá částečně pravdu a že to může někdy fungovat,tak nějak pes unavenej bude,ale pokud i po téhle psychické únavě ucítí pach zvěře,tak se tjamtadadá-unava neůnava :)
to nevím evropskýho honiče jsem doma neměl ale zatím jsem si vychoval filu kterej chodil na hodně velké vzdálenosti bulla ten tak daleko nejde pointry to je kapitola sama o sobě setra i jezevčíky a ty nemá cenu ani komentovat :lol: :lol: a všichni byli ovladatelní u nás by pes který není ovladatelný brzo skončil pod autem nebo pod vlakem tak že přivolání je pro mé psi důležité :wink:
CZ 550 american 308win.
nice-friend.cz
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: sob 04.12.2010, 1:56

Re: elektrický obojek

Příspěvek od nice-friend.cz »

kopov.c píše:.. Obojek je supr věc,ale je potřeba ho opravdu používat s rozumem.Nikdy jsem psovi nedal větší ránu,než kterou snesu já.Spíš se snažím používat jen píštalku a takový brnění- jako upozornění.Výsledky se nedostaví hned,ale po čase to pes sám pochopí a já ho nemusím mít na procházce nebo šoulačce mít strach mít na volno.I když před náma vyskočí srnčí atd,tak pes ví že má obojek a za zvěří dokud mu nedovolím nevyrazí. Kdyby obojek neměl,tak by byl pud silnější... Sem tam používám obojek i na dosledech. Třeba onehdá ho neměl a mrzelo mě to- kolem 22hod jsem postřelil u turkyně prase.Teda puvodně jsem myslel,že jsem minul,ale šel jsem ověřit se psem na volno nástřel. čuba mi udělala dvě takový kola a vrátila se,tak jsem ji pobídl,šla znovu a po 5minutách hlášení asi 200m odemě v kukuřici.Tak du za hlasem,jenže prase se nedalo dostřelit tak abych neohrozil psa a dvakrát po mě dost brutálně vyjelo.Čuba samozdřejmě nešla odvolat a já vylezl ven s tím,že kdž se jí nebudu ozývat,tak třeba po nějaká době doběhne.Nedoběhla a já si nakonec ustlal před kukuřicou a poslouchal až do 5 do rána hlášení :? Až bylo světlo,tak jsem teprv vlezl dovnitř a prase dostřelil. Kdyby na sobě měla el obojek,tak su přesvědčenej že bych ju to večer na jedno zapískání odvolal a na dosled bych se v klidu vrátil ráno. Ale jednu výhodu to přece jen mělo-v poli se dalších 14 dní neukázala ani štětina,takže nevznikali škody.. :)
Každý obojek je postaven tak, aby si snesl i ten nejvyšší impulz (krátkodobě) .... pokud ne, tak takový obojek vyhoď.

Snad to uneseš :

Z toho co píšeš je zřejmé, že si s obojkem cvičil špatně ( jako 90 % lidí - dokonce jsou i špatná "výuková DVD") ... a pak ještě s nedocvičeným psem jdeš do revíru na dosled, kde ho ujistíš, že bez obojku poslouchat nemusí, nevím proč ho tam neměl, když víš, že to bez něj nedá...

Omlouvám se za strohost, ale proč chodit kolem horké kaše ...
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický obojek

Příspěvek od kopov.c »

Jasně proč chodit kolem horké kaše :lol: V pohodě 8) Hele nevím jestli jsem cvičil špatně nebo dobře,ale cvičil jsem tak jak jsem potřeboval a dnes bych necvičil jinak :) Pro mě je důležitý,že mě pes poslouchá kdy potřebuju-dá se říct,že skoro nezná vodítko a já zároven nemám strach,že mi uteče nebo neposlechne a při tom máme mezi sebou dobrý vztah. Pokud jde o to,že mě pes neposlechne když je u postřelené zvěře-tak to je asi v pořádku a je to spíš snem majitelů honičů :lol: Špatně je spíš to,že se ho od postřelené zvěře snažím odvolat a pro mou pohodlnost(abych nemusel spat u kukuřice bych ho obojkem odvolával). Neznám povahy ostatních plemen,ale pokud se konkrétně kopov nechá odvolat od postřelené zvěře,tak je něco špatně-bud je po něm houby a nebo je majitelem zlomenej :? Než napíšeš,že takovýto pes je nedocvičenej,tak si zjisti co je kopov vlastně za plemeno-vždyt samostatnost a schopnost samostatného rozhodování je to,co u něj bylo vyzdvihováno a šlechtěním podporováno. Že si ho dnešní majitelé předělávají podle sebe,lamou v něm jeho vrozené vlohy snaží se i násilím aby je na slovo poslouchal je spíš to co tohle plemeno kazí :(
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický obojek

Příspěvek od kopov.c »

Každý obojek je postaven tak, aby si snesl i ten nejvyšší impulz (krátkodobě) - to je bezpochyby pravda,ale taky je postaven tak aby měl různý impulzy-každej pes má ten práh bolesti asi někde jinde. Dát čivavě tu největší ránu co obojek umí,tak se asi vyvalí :)
nice-friend.cz
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: sob 04.12.2010, 1:56

Re: elektrický obojek

Příspěvek od nice-friend.cz »

kopov.c píše: Než napíšeš,že takovýto pes je nedocvičenej,tak si zjisti co je kopov vlastně za plemeno-vždyt samostatnost a schopnost samostatného rozhodování je to,co u něj bylo vyzdvihováno a šlechtěním podporováno. Že si ho dnešní majitelé předělávají podle sebe,lamou v něm jeho vrozené vlohy snaží se i násilím aby je na slovo poslouchal je spíš to co tohle plemeno kazí :(
Já myslel, že máš tohoto :

CHARAKTER:
Slovenský kopov je čilý, rázný a duchaplný pes, s výjimečně vyvinutým smyslem pro směr. Slovenský kopov je ve své vlasti oblíbený jako všestranně nadaný pracovní pes. Výcvik pro hlídací službu, lov i provázení slepců se doporučuje začít již ve věku štěněte. Je to bystrý, chápavý a poslušný pes, v mládí někdy příliš bouřlivý a samostatný.


Takže se omlouvám, že jsem si nezjistil, že existuje ještě jinej :-)

Myslel jsem, že psi, kteří dokáží vodit slepce, nebo cvičit pro hlídací službu se dají přivolat s elektronickým obojkem na krku :-), že chyba byla v tom, že když Ti pes může takto zmizet, že ho v tu chvíli na krku neměl.


SAMOZŘEJMĚ CHÁPU, CO HLEDÁŠ ZA POVAHU A VLOHY asi bych také nechtěl jiného Kopova .... JEN ŠKODA, ŽE SI MU NEDAL POVEL K PRÁCI, NEŽ TI ZMIZEL, NEBO NEMĚL TEN OBOJEK...
nice-friend.cz
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: sob 04.12.2010, 1:56

Re: elektrický obojek

Příspěvek od nice-friend.cz »

kopov.c píše:Každý obojek je postaven tak, aby si snesl i ten nejvyšší impulz (krátkodobě) - to je bezpochyby pravda,ale taky je postaven tak aby měl různý impulzy-každej pes má ten práh bolesti asi někde jinde. Dát čivavě tu největší ránu co obojek umí,tak se asi vyvalí :)
Samozřejmě na čivavy jsou zcela jiné obojky s jinými parametry ...

Ad výše impulzu - jak jsem psal jinde - fantastická funkce RISE - postupné zvyšování - pes si uposlechnutím sám vybere intenzitu a příště si vybere nižší a nižší, až ji má "jako píšťalku".
Odpovědět