Lehání (daunování)

Pejskové a jejich výcvik
nice-friend.cz
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: sob 04.12.2010, 1:56

Re: Lehání (daunování)

Příspěvek od nice-friend.cz »

Toma píše:Ale tak je to i v knížkách o výcviku psů,povel zdůrazníme prutem.
V knížkách je tolik blábolů .... Je "fantastické", že všichni cvičí podle knih dávno překonaných, starých 40 i více let.

Dovedl byste si představit, že Vám bude někdo vařit podle takto staré kuchařky, nebo nedej bože Vás bude léčit podle takto staré knihy ?

Výcvik psů je dnes úplně někde jinde, stejně tak jako sport, nebo jakékoliv lidské počínání ... Syn hraje fotbal, nedovedu si představit trenéra, který by trénoval stejně jako trenéři před 40 lety ....

A proč si myslíte, že ty knihy už nikdo nevydá ? Protože jsou překonané a mimo jiné obsahují návody k porušování zákonů.

Pokud máte na mysli nějakou novou knihu, tak se omlouvám - prosím uveďte titul této knihy.
nice-friend.cz
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: sob 04.12.2010, 1:56

Re: Lehání (daunování)

Příspěvek od nice-friend.cz »

fesoj píše:DAUN není totéž, co LEHNI, ač to mnoho myslivců zaměňuje. Při daunování musí pes zaujmout předepsanou polohu s hlavou položenou na zemi mezi předními běhy - a to opravdu nejde naučit jinak, než parforsem, tj. použitím nátlaku. Staří cvičitelé např. daunováním i trestali, např. za prohánění zajíce nechali psíka v této proň nepříjemné poloze ležet třeba několik minut u pekáče, z něhož pes zajíce vypíchl. Je pravdou, že i bez parforsního daunování lze psa připravit ke zkouškám, ale další pravdou je, že perfektní zadaunování na povel může psovi i zachránit život - např. když žene kočku a blíží se k frekventované silnici. Přiznám se, že já jsem nikdy perfektní učebnicové Daun na psovi nevyžadoval - ovšem já jsem měl vždy jen slídiče a jednoho jezevčíka, kdy ten klid před zvěří není tak nutný jako u ohaře. A ještě maličkost - i když toto psa naučíme, nikdy ho v této poloze nenecháváme ležet při odložení, tam ať si psík leží jak chce pohodlně, ale vzdálit se nesmí...

DAUN lze naučit i jinak než parforsem ... jak už mnozí dávno předvedli. Já ale proti parforsní metodě nice nemám, tedy pokud se provádí správně - "tedy fyzickým nátlakem přiměřeným věku, kondici, možnostem a schopnostem v danou chvíli se pes přiměje k provedení cviku" ..... s tím ale nemá švihání proutkem nic společného, ani hrozba.

Pokud staří cvičitelé daunováním u pekáče DAUN upevňovali, posilovali autoritu, poslušnost, ovladatelnost .... je to správně. Pokud jim trestali je to špatně. Jakýkoliv cvik nemůže být trestem.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lehání (daunování)

Příspěvek od fesoj »

Cvik, který pes musí provést jen proto, že něco provedl špatně, v zásadě trestem je - a podle mne správným, protože plně platí to, co jsi uvedl o posilování autority. Když nechám psa předpisově daunovat u zadávené domácí slepice, je mu to nepříjemné - a určitě si zapamatuje, že to pro příště dělat nesmí. A stejně "trestným" cvikem bývalo i plazení, i když to dnes snad již nikdo nepoužívá - ale svůj význam to mělo.
Kritériem pravdy je praxe.
nice-friend.cz
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: sob 04.12.2010, 1:56

Re: Lehání (daunování)

Příspěvek od nice-friend.cz »

fesoj píše:Cvik, který pes musí provést jen proto, že něco provedl špatně, v zásadě trestem je - a podle mne správným, protože plně platí to, co jsi uvedl o posilování autority. Když nechám psa předpisově daunovat u zadávené domácí slepice, je mu to nepříjemné - a určitě si zapamatuje, že to pro příště dělat nesmí. A stejně "trestným" cvikem bývalo i plazení, i když to dnes snad již nikdo nepoužívá - ale svůj význam to mělo.
Asi si nerozumíme .... daunovat nenechám za trest. Cokoliv psa učím, nenechám ho to dělat za trest.

U zadávené slepice bych s ním určitě pořádně zatřepal - to je trest, a nenechal bych ho daunovat, abych mu zprotivil daun.

"Trestnými cviky" neposílím autoritu tolik, jako zničím chuť tyto cviky dělat. Trestnými cviky si dokážeš velice rychle pokazit krásné, rychlé a radostné provádění cviků .... třeba plazení. Něco krásně naučíš za týdny práce a za pár minut necháš psa k tomuto cviku získat odpor ? Možná proto málokdo používá trestné plazení ...
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Lehání (daunování)

Příspěvek od Leon »

nice-friend.cz píše: Cokoliv psa učím, nenechám ho to dělat za trest.

U zadávené slepice bych s ním určitě pořádně zatřepal - to je trest, a nenechal bych ho daunovat, abych mu zprotivil daun.

"Trestnými cviky" neposílím autoritu tolik, jako zničím chuť tyto cviky dělat. Trestnými cviky si dokážeš velice rychle pokazit krásné, rychlé a radostné provádění cviků .... třeba plazení. Něco krásně naučíš za týdny práce a za pár minut necháš psa k tomuto cviku získat odpor ? Možná proto málokdo používá trestné plazení ...
tohle by si mělo mnoho těch starých praktiků zarámovat
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lehání (daunování)

Příspěvek od fesoj »

No, chlapi, asi máte pravdu - jak jsem napsal, já jsem od svých psů nikdy to učebnicové Daun, při němž musí být pes srovnaný v lajně, hlavu na zemi mezi předními běhy a vydržet v této pozici, nikdy nevyžadoval a tudíž jsem daunováním ani netrestal. Mně bylo vždy celkem jedno, jak si ten pes lehl, důležité pro mě bylo, aby poslechl na první povel a na jakoukoliv vzdálenost. A ještě něco. Snad v každé učebnici bývá psáno, že pokud psa odložíme, nikdy ho z této polohy nepřivoláváme, ale vždy si pro něj dojdeme. Ale jak se to srovnává s nácvikem šoulačky ?
Kritériem pravdy je praxe.
Jarek Horsky
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: pát 13.4.2007, 19:48
Bydliště: Trutnovsko

Re: Lehání (daunování)

Příspěvek od Jarek Horsky »

Taky to není odložení (zůstaň, místo,..), ale sedni nebo lehni. Prostě pro odlišnou činnost, odlišný povel.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lehání (daunování)

Příspěvek od fesoj »

Měl jsem na mysli to, že pro odloženého psa bychom si měli vždy dojít, kdežto při šoulačce psa pokynem přivoláváme. Teď jsem trochu OT - ale také vám při šoulačce dělalo největší problém to, že k vám pes nesmí přiběhnout, ale přijít pomalu ?
Kritériem pravdy je praxe.
janaA
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: úte 19.1.2010, 18:31

Re: Lehání (daunování)

Příspěvek od janaA »

Měly by být dva povely pro "odložení", jeden na odložení jako takové,při kterém se vždy musí člověk vrátit pro psa (u nás zůstaň) a jeden,když chci psa odložit a přitom vím,že se pro něj nebudu vracet (u nás čekej). Tyhle dva různé povely používám i v běžném životě a psi s tím nemají problém
Lilek
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: ned 19.8.2012, 22:32

Re: Lehání (daunování)

Příspěvek od Lilek »

shadow55 píše:Dobrý den,
můj pes umí daunovat bez problému jak na ruku tak i na píšťalku. Ale problém zde je ten, že mi daunuje u nohy. Protože když jsem ho učil daunovat ve 3 měsících tak jsem se na internetu dočetl, že se pes dobře naučí daunovat za piškot. Piškot jsem si vždycky dal do hrstě a řekl daun a on zadaunoval a dostal piškot. Poté jsem si piškot dával pod botu a kdyz lehnul tak jsem mu ho dal.
A tedka kdyz chci v revíru aby zadaunoval treba na 5 metru i na více ode me, tak on mi pribehne k noze a u nohy mi zadaunuje. Jak se dá toto odnaučit aby na povel mi zadaunoval na míste a ne ze pobezi ke mne. Já mám strach ho nejak nutit aby mi neprestal daunovat uplne. Psovi je 5 mesicu. Prosím vás o pomoc. Za případné odpovedi predem dekuji. :D

Tak první už očividně umí, teď ještě zbývá naučit odložení psa. Daunování na nějakou vzdálenost je vlastně kombinací obou cviků. Myslim, že stačí pouze vypilovat odložení a pak už to samo přijde.
nice-friend.cz
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: sob 04.12.2010, 1:56

Re: Lehání (daunování)

Příspěvek od nice-friend.cz »

janaA píše:Měly by být dva povely pro "odložení", jeden na odložení jako takové,při kterém se vždy musí člověk vrátit pro psa (u nás zůstaň) a jeden,když chci psa odložit a přitom vím,že se pro něj nebudu vracet (u nás čekej). Tyhle dva různé povely používám i v běžném životě a psi s tím nemají problém
Dobře myšleno, asi špatně napsáno.

Já rozlišuji tyto POVELY pro psa :

- zůstaň - tedy , odložení ... vždy se vůdce vrátí ... pes zůstává přesně v poloze, v které je .. tedy pokud leží, ležet, pokud sedí, sedět - užívá se, když vůdce odchází od psa
- daun ... brada na zemi mezi tlapami, dokud nedám jiný povel ( i při daunování na dálku i po návratu pes stále daunuje) - užívá se u nohy i na dálku
- lehni ... lehne přesně rovně, nelehá si bokem - užívá se u nohy i na dálku
- místo .... lehne si jak chce ( pod stolem, nebo v rohu místnosti ) - užívá se u nohy i na dálku, při odkládání psa do auta apod
- čekej .... lehne si jak chce ( před obchodem ) - užívá se, když vůdce odchází od psa

DAUN je také důležité, nenahraditelné povelem LEHNI. Při DAUN pes není vidět, a sám také daleko nevidí ... v myslivecké praxi je obojí jistě důležité.
Jarek Horsky
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: pát 13.4.2007, 19:48
Bydliště: Trutnovsko

Re: Lehání (daunování)

Příspěvek od Jarek Horsky »

To mi připadá drobátko složité. V lovecké praxi podle mne není nutný ani ten daun. Může být užitečný, ale nutný?
Proč učit psa 5 až 6 povelů pro dvě situace?
1.Jedna je odložení - to se pro něj vždy vracím. Jestli mi při odložení leží, sedí je fuk. Nesmí jevit neklid hlasem nebo pohybem.
2.Druhá je u mne sedni. Tj. pes ví, že ho mohu přivolat.

Daun jako povel sloužil nebo slouží k okamžitému přerušení nežádoucí činnosti nebo k trestu. Ano, u velkého psa zabrání pohledu např na unikající zvěř. Jinak to, ale vypadá z pohledu např. jezevčíka.
Mně stačí fuj (tvrdý povel) nebo nesmíš (teď nesmíš).
Další věcí je klid před zvěří. Jestliže budu jezevčíka uklidňovat "daunem" při každém vyražení za zvěří, těžko docílím slušného nahánění, hledání, hlasitosti a jiných dle mne důležitých vlastností.
Rozlišujme prosím o jaké plemeno se jedná a jak má být v praxi využíváno.
nice-friend.cz
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: sob 04.12.2010, 1:56

Re: Lehání (daunování)

Příspěvek od nice-friend.cz »

Jarek Horsky píše:To mi připadá drobátko složité. V lovecké praxi podle mne není nutný ani ten daun. Může být užitečný, ale nutný?
Proč učit psa 5 až 6 povelů pro dvě situace?
1.Jedna je odložení - to se pro něj vždy vracím. Jestli mi při odložení leží, sedí je fuk. Nesmí jevit neklid hlasem nebo pohybem.
2.Druhá je u mne sedni. Tj. pes ví, že ho mohu přivolat.

Daun jako povel sloužil nebo slouží k okamžitému přerušení nežádoucí činnosti nebo k trestu. Ano, u velkého psa zabrání pohledu např na unikající zvěř. Jinak to, ale vypadá z pohledu např. jezevčíka.
Mně stačí fuj (tvrdý povel) nebo nesmíš (teď nesmíš).
Další věcí je klid před zvěří. Jestliže budu jezevčíka uklidňovat "daunem" při každém vyražení za zvěří, těžko docílím slušného nahánění, hledání, hlasitosti a jiných dle mne důležitých vlastností.
Rozlišujme prosím o jaké plemeno se jedná a jak má být v praxi využíváno.
Pokud máš v životě jen tyto dvě situace, tak Ti to stačí ... ono jestli je jezevčík leží nebo sedí je skoro stejné :-) ..... to ale neznamená, že to stačí každému.

Někdo potřebuje šoulačku, někdo odložit psa, někdo daunovat psa ... ,

já psa běžně :
odkládám v restauraci ---- tam bych mu pak mohl dát dle Tebe co ? Jestli tam leží, nebo neleží pod stolem mi fuk není.
daunuji ..... potřebuji aby nebyl vidět a naopak neviděl
přivolávám i z lehni ..... nemůže proto umět jen přivolání ze sedni
odkládám, když pracuji s ostatními psy ...... kdyby měl sedět, chudák by se pořád těšil na práci, a hodinu čekal, kdy hvízdnu na něj, když leží, ví, že teď opravdu pracovat nebude

Pokud někdo dohání STEADINESS (klidy - například před zvěří) DAUNEM není to moc moudré...

Proč DAUN nemá sloužit k trestu jsem psal. Přerušit nežádoucí činnost můžeš jakýmkoliv povelem - přivoláním, lehni, sedni , ale nesmíš tím povelem trestat.
Jarek Horsky
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: pát 13.4.2007, 19:48
Bydliště: Trutnovsko

Re: Lehání (daunování)

Příspěvek od Jarek Horsky »

No vždyť jsem to říkal :)
Rozlišujme prosím o jaké plemeno se jedná a jak má být v praxi využíváno.
Odpovědět