Psi na naháňkách

Pejskové a jejich výcvik
dakslkopov
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 28.2.2008, 22:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Psi na naháňkách

Příspěvek od dakslkopov »

Kopov-Poslední dvě věty do kamene vytesat .Tak to je,a zkušený Psář to zná!!!Horidóóó :D :D :D
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Psi na naháňkách

Příspěvek od MiraDuchek »

Vlkodlak píše:Nadháňky (neplést s naháňkou) bych zakázal úplně, je to nesmyslný způsob lovu stresující veškerou zvěř v revíru většinou v nejméně vhodném ročním období. Nejlepším způsobem lovu veškeré spárkaté zvěře (která se smí lovit dle zákona) je nátlačka. Jenže ta je náročná na organizaci, čas a zodpovědný osobní přístup a schopnost umět střílet přesně bez mrzačení zvěře. Je to krásný způsob lovu kde se musí postupovat v souladu se směrem větru, předešlým obeznáním zálehu zvěře, pomalým a klidným postupem bez psů nebo se psy na řemenu. Naopak nadháňka za účasti hulákajících honců a neukázněných střelců, kteří pálí i brokama po čemkoliv co se hne je sama o sobě hrůza. A když se k tomu přidají nevycvičení psi napadající vše živé v leči včetně srnčí a někdy i lidí nevím co vás na tom láká. Jinak různé vestičky a další vymoženosti záleží na majitelích psů, tzv. chovatelé třeba pudlíků jim taky dávají různé vestičky a pláštěnky aby jim psíci třeba nenastydli. Po každé šílené nadháňce se celý revír dává dohromady 14 dnů až měsíc což zastáncům tohoto způsobu lovu asi vůbec nevadí.
Ty jsi určitě už byl na společném lovu kde terén neumožnoval honcum do houštiny kombinované s trninami ani nahlédnout natož tam udělat pár kroku,viz sobotní Valeč,uloveno 17 kusu černé a bez těsně dotírajících psu to tipuju tak max.4
Prosim napiš mě ten zákon který zakazuje práci kontaktních psu.
Naposledy upravil(a) MiraDuchek dne ned 20.11.2011, 17:18, celkem upraveno 1 x.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Psi na naháňkách

Příspěvek od RuStaff »

...
Naposledy upravil(a) RuStaff dne pát 22.3.2013, 13:03, celkem upraveno 1 x.
6,5x55SE☝️❤️ 8)
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Psi na naháňkách

Příspěvek od MiraDuchek »

vlkodlak píše:zkušební řády mluví jednoznačně, že správným způsobem je hlášení psa v blízkosti zvěře bez útočení, tudíž i kontaktu



Tak paráda,zakážem norování,ohař nebude moct aportovat zajíce a kachnu dokud nezhasnou .....
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Psi na naháňkách

Příspěvek od RuStaff »

....
Naposledy upravil(a) RuStaff dne pát 22.3.2013, 13:03, celkem upraveno 2 x.
6,5x55SE☝️❤️ 8)
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Psi na naháňkách

Příspěvek od kopov.c »

No třeba by nás mohl Vlkodlak pozvat třeba k nim na vzorovou nahánku abyjsme se podívali jak to má v praxi vypadat.Popřípadě nám výcvik alespon v kostce předést na svém psovi-pokud teda nějakého má :)
Mě tak trochu připadá,že se sem nastěhoval hurvínek z lovectví videa :lol: :roll:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Psi na naháňkách

Příspěvek od fesoj »

Když jsem si pročetl všechny Vlkodlakovy příspěvky, nabyl jsem dojem, že LUP, kterého používá k dosledům, má - a taky mě zaráží, že se se svými názory dostal nejen mimo téma, ale zcela evidentně i mimo realitu.
Jinak zcela potvrzuji to o rozdílném hlasu psa, který jde za zvěří nebo který ji hlásí či staví. Spletl jsem se jen jednou, když jsem se domníval, že má křepelačka staví v leči černou a ona zatím dorážela na postřelenou lišku pod vývratem, kam se na ni nemohla dostat - jindy postřelenou lišku "řešila" bez dlouhého hlášení.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Psi na naháňkách

Příspěvek od MiraDuchek »

Na toto video jsem čuměl s otevřenou hubou slušnej kňour a podle mého ho drží jen čtyři psi a ostatní dělají jen kompars.
http://www.youtube.com/watch?v=XNI1LUFi ... re=related
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Psi na naháňkách

Příspěvek od RuStaff »

re: pavelstrycek, vhool ve vláknu Prosionální smečky honičů
chlapi diky za vaše nazory, kterých si vážím, ale podle mě jste fakt rozjeli v kynologické sekci docela slušné OT (vhool z pozice moda i řadového uživatele) - navíc na mě teda působí divně, pokud moderátor následně promaže či výrazně upraví nejen cizí OT, ale i své původní příspěvky - to mi ostatní řadoví členové pak vypadáme jako parta hlupáčků... :(

Každopádně řešit "nadháňky v ČR ano či ne" rozhodně nebylo tématem, které se nastřelilo ohledně smeček a profiskupin (což byla kynologická debata, aspoň já jsem to tak vnímal).

Padlo tam moje jméno tak budu reagovat zde (doufám, že i po promazání vlákna Prosionální smečky honičů to bude dávat smysl):
1) mám uplně stejný názor jako kopov.c a asi i spousta dalších lovců - nadháňky jsem až do pořízení psa nikdy nevyhledával a i teď jsem velmi rád, že v revíru, kde lovím, se neprovozují - z pohledu individuálního lovu jsou opravdu kontraproduktivní a mají řadu nešvarů (protože vše jde dělat dobře i špatně).
2) akce, kde mají honičské skupiny/psi význam, podle mě rozhodně nemají nic společného s tlumením přemnožené zvěře - jak jste na to přišli? Poplatkové lovy se systematicky dělají v revírech, kde stavy zvěře jsou drženy ve výši, aby na podzim měli poplatkové akce nějaký význam (ne klepačky na 0-5 prasat!). Akce se připravují přesně jak popsal kopov.c. Týká se to třeba i obor, tam je to často i primární funkce celého zařízení. Nadháňka možná není nejefektivnější způsob, jak zvěř redukovat, ale je to rozhodně velice efektivní způsob, jak mladou a netrofejovou zvěř (rychle namnožitelnou) finančně využít (u drobné to tak děláme dávno). Jsou akce, kde stojí 2-denní štont i třeba 30tis kč/osoba (výřad a další servis tomu samozřejmě odpovídá) - dovedete si představit, jak vyděláváte třeba 2mega za sezonu poplatkovým individuálním lovem? Já teda ne.
3) Etika lovu, honění si ega, atd. - to bych sem fakt netahal, to bychom jen tuplovali to, co zaznívá v střelbě na dlouhé vzdálenosti, lovu kuší atp. Každý na to má jiný názor, každý preferuje jiný způsob a všechno se dá dělat dobře i špatně (ať máte v ruce kulovnici, vodítko, nebo tesák). Já už také něco odstříleno mám (v řádu stovek ks), asi vím o čem to je, ale když si teď mohu vybrat, jestli jít celý den šoulat a střelit třeba 3-4ks nebo jet se psama na slušnou naháňku (za párek a kafe :)), tak raději necham flintu doma a jedu s tima psama... No a? Za deset let budu třeba už jen fotit, filmovat, sokolničit, nebo třeba začnu střílet LR.... ;) Chodíme sem pokecat lovci, všem přeji, aby je bavil ten jejich způsob lovu a aby ho měli možnost v daných etických mezích provozovat! ;)

Poznámka spíš na odlehčení (trochu demagogická :)):
Spárkatá (i ostatní kopytníci) jsou v potravním řetězci v přirozených podmínkách kořist šelem, po tisíciletí byla lovená smečkama vlků, útoky medvědů a napadáním velkých koček (všechno kontakt s chvatem, většinou žádná rychlá smrt). Stres a neustálý útěk musel být jejich denní chleba. A kulička, která teď přiletí z 0,5km o vteřiny dřív než zvuk "hromu" má být další evoluční krok, který si jediný zaslouží světlo světa? Já myslím že ne... ;)
6,5x55SE☝️❤️ 8)
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Psi na naháňkách

Příspěvek od RuStaff »

dostal jsem od kamaráda přeposlaný a jím komentovaný email týkající se události z této soboty.
Není důležité, kde a komu se to stalo, ale aby se to pokud možno neopakovalo! Osobně jsem se nadháňky s povoleným lovem v leči zúčastnil letos jen jednou a víckrát sebe ani psy něčemu takovému vystavovat rozhodně nebudu! :?

19.12.2011
Přeposílám dopis našeho kolegy,který přišel v sobotu 17.12.2012 na naháňce o
svoji chovnou "kopovku". V posledních dnech se zase znovu objevují v leči
střelci. Posílejte je, prosím, do prdele !!!!! Tenhle případ totiž není
jediný. Uvědomme si že dobrých psovodů a dobrých psů je málo.Hezký den ! PZ


Drazí kamarádi, kolegové.
Bylo to před koncem lovu, pátá leč, v pozdním odpoledni. Konečně plná
zvěře, která postupně opouštěla houštiny. Koncert psích hlasů byl slyšet
ze všech stran, padaly rány. Monča byla v plné práci, dělala to co uměla
nejlépe - černá byla její doménou. Proti jejím útokům měla své zbraně. Po
leči se nevrátila.
Našel jsem ji až druhý den při opětovném pročesávání leče. Stalo se to,
proti čemu byla bezbranná. Byly to lidská ruka, která ji poslala do psího
nebe. Jeden brok prostřelil hrudník, druhý na hlavě. Odešla v zápalu boje,
žel naprosto zbytečně. Ve smutku nad ztrátou nejvěrnějšího přítele
přehrávám v hlavě film jejího života. Přišel jsem o část sebe, o člena
rodiny. ZK
PS: až Vám někdo zase bude vyprávět , že"tyhle broky na prasata zaručeně
platí", nacpěte mu je do úst. Za Monny i za mě.
6,5x55SE☝️❤️ 8)
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Psi na naháňkách

Příspěvek od kasari »

Bohužel obrázek poměrně častý v MS, ale i v některých režijních honitbách. Obrázek názoru - Proč já bych si neměl vystřelit, když jdu do leče?...
Osobně jsem proti střelbě v leči, vyjmy dostřelné rány. Kecy o tom, že se do černé " musí střelit, aby se hnula", mě rozpalujou do běla. Poslouchám je totiž od lidí nadržených na ránu. Jinak je to blbost. Pokud to z krytu nedostanou psi, nedá se do nich ani střelit...
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Psi na naháňkách

Příspěvek od MiraDuchek »

Nemusíš do nich,stačí 2metry od nich do vzduchu a jedou jak dráha.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Psi na naháňkách

Příspěvek od rimar77 »

navíc když se ještě jedná o broky které jsou už kolik let zakázané a přesto se neustále objevují v černé když ulovíš a při rušení na ně narazíš. Bohužel chtivost po ráně se objevuje všude např můj fousek má z kachních honů taky pár broků
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Psi na naháňkách

Příspěvek od MiraDuchek »

No na kachnách postřelit psa to je už vrchol všeho,to jako pes dohledával v rákosu a a někdo do toho střelil?
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Psi na naháňkách

Příspěvek od fesoj »

Míro, to by ses divil, co se mezi lidmi najde za pitomce... Sám jsem to zažil. Kachny nechtějí létat, psi je honí po rybníce, pro jistotu je vydán povel nestřílet na vodu pro ty jó hladové na ránu. Pak se jedna kačenka zvedne, snaží se přeletět rybník jen asi metr nad hladinou - a už padají nejen rány , ale i broky všude kolem psů... Po tom honě jsem se na poslední leči hospodáři omlouval, že jako host bych se měl chovat slušně, ale v této situaci jsem se prostě neudržel a na adresu těch "čarostřelců " /nebyl jen jeden/ jsem se okamžitě vyjádřil hodně hlasitě a hodně nespisovně.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět