Štvaní zajíce

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
Borio
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: sob 31.10.2009, 14:42

Štvaní zajíce

Příspěvek od Borio »

Nechavate mladym psom stvat zajaca?
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: stvanie zajaca

Příspěvek od Petr1970 »

žádnou zvěř nikdy, kromě kachen na rybníku, ale to je aby si fakt ověřil že zdravý nedohoní :-) obvykle toho ti psi po 1-2 pokusu nechaj :D
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
myslivec.standa
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: pon 07.12.2009, 14:26

Re: stvanie zajaca

Příspěvek od myslivec.standa »

Pokud je pejsek velice poslušný a na písknutí se zastaví či se vrátí,tak v poho :D . Ale pokud ne a dohoní zvěř v oplocence a pod. je to v prd...
arasid
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: pon 07.4.2008, 8:35

Re: stvanie zajaca

Příspěvek od arasid »

Podle povahy psa. Pokuď je odmalička chuťový, tak ne, snažím se aby poslouchal a zajíce ani jakoukoliv zvěř neštval a upevňuji klidy. Pokuď v něm potřebuji probudit zájem o hledání zvěře, tak mu jednoho dva dovvolím. A potom už zase jenom upevňuji klidy. Mluvím o ohaři. A upevňuji vystavování a klid po vypíchnutí či zvednutí zvěře.
Ale to vše na volném poli kde nehrozí oplocenka, a úraz na silnici.
Lenka
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: ned 23.1.2011, 21:37

Re: stvanie zajaca

Příspěvek od Lenka »

Dobry den, potrebovala bych poradit se stvanim zvere. Mam prvniho psa, ctyrleteho vymarskyho ohare. Slozili jsme ZV a byl dokonce vitez PZ.Jenze mame problemy se stvanim zajicu i srnciho.Zrejmne jsem neco zanedbala pri vycviku, a uz se ho to pokousim odnaucit snad vic jak dva roky. Dones mi uz i tri nestrelene zajice a to ho asi vic zmotivovalo. Zkousela jsem ostnaty obojek, snuru - se kterou chodi porad a ani elektrika nepomohla. kdyz nenavetri ci nevidi zver, tak pribehne na piskani a na pisknuti zadaunuje.Ale jak bezi za zveri, je uplne v tranzu.Do ostnace uz hodnekrat nabeh a udelal kotrmelec, snuru nekolikrat pretrh a elektrika....mel i 17 ( z 19) a skoro vubec na to nereagoval. Uz nevim, jak na nej. Dik za Vase rady.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: stvanie zajaca

Příspěvek od Petr1970 »

tak jelikož se příspěvek zase objevil, to tak dopisuji ještě jednou..
k té elektrice - jakou máte značku-model? podle mě není možné, je-li el.obojek funkční aby pes při "maximálním výboji" nereagoval.. viděl jsem použití na psech - služební, "bojová", různé cane-corso a jiní psi kteří jsou mnohem odolnější než Lplemena - žádný nepřežil použití více než 50 procent "jentak"...
zkontrolujte jestli obojek funguje (baterie, kontakty, klidně na sobě:-) mezi obojkem a krkem musí být místo maximálně (maximálně) na prst...
potom jak je to s dosahem - jestli někdo píše 200 m, je to v reálu klidně jen 100-150, takže je možné že pes vyběhne "mimo"

samozřejmě nebudu psát že elektrika (a jiné silové metody) chce zkušenost a nepoužívat špatně... ale jak říkám, nezažil jsem psa který by "si nic nedělal" z rány el. obojku v maximální výši

osobně toto považuji za humánější a lepší než převrátit psa na šňůře, ostnáči atd.. - navíc zde už hrozí i nebezpečí ublížení psovi (zlomený vaz)

jen se zeptám - jak jste udělali ty PZ? to neutekl za zvěří např. při vystavování atd?
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: stvanie zajaca

Příspěvek od Petr1970 »

jinak co se týče výcviku - je to dost těžké, je to už dospělý (má svojí hlavu) pes, který si "čuchl" tou nejhorší možností ke zvěři.. navíc přivolání navolno je samo o sobě dost těžké, nemáte na toho psa na dálku žádnou páku (kromě šňůry nebo elektriky), nedá se to trénovat jako aport na kousku místa na dvorku...

z těch dvou metod bych asi zkusil elektrický obojek, šňůra je podle mě k ničemu (riziko zamotání, nemáte možnost větší vzdálenosti, navíc pes to velmi dobře pozná a na šňůře bude fungovat úplně jinak a přesně pozná kdy není na provázku..)
u elektrického obojku se tomu vyhnete - ale ten pes ho musí nosit co nejvíc, nenasazovat mu ho jen na procházku - to také pozná.. klidně vypnutý, i na vodítku.. a nepoužívat ho vždy, klidně nechat psa provést nějaký "neposlechnutí" bez potrestání - psa nemůžete trestat když to není vymahatelné atd... klidně ho 2 dny nezapnout a použít ho jen v jednom pečlivě vybraném okamžiku - aby byl ten pes maximálně překvapený (nejde ani o sílu výboje)

začal bych na co nejklidnějších prostorech - kde je málo zvěře, starší stopy, aby ten pes nebyl příliš vzrušený... přivolání.. a postupně bych přidával vzrušení-prostor.. jakmile by se něco nepovedlo, opět zpátky zase na klidnější místa...

je to zdlouhavé a pomalé, ale nenapadá mě nic jiného
opět ještě jednou na závěr - jakákoli "silová metoda" je potřeba pečlivě rozmýšlet a nejlépe s někým k to umí (mačkat knoflík umí každý, ale elektrický obojek není dálkové ovládání)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: stvanie zajaca

Příspěvek od Petr1970 »

- samozřejmě platí to že pes by se k vám měl rád vracet - odměna, pohlazení, pohrání s míčkem, cokoli - to by pro něj mělo být největší lákadlo - samozřejmě u loveckého psa který je v transu je to dost těžké motivovat ho na piškot :-)
-od toho je celá fixace na majitele, přivolání... - pes by ideálně měl všeho nechat a radostně sprintovat k pánovi - od toho se pak odvíjí naprostá většina discplín - kdo má přivolání má všechno :-)
- je potřeba začít v klidu, fixovat to v psovi, opakovat za ideálních podmínek furt dokola (ale zase jen aby ho to ve výcviku bavilo, nepřetěžovat ho).. a postupně přidávat - venku bez zvěře (fotbalové hřiště třeba)... pak s málo lidmi, s více lidmi, s nějakým psem...
nikdy nesmíte psa když přijde trestat - to je to nejhorší.. naopak se s ním klidně přetáhnout o míček, pomazlit, polechtat - cokoli co na toho psa platí (na každého něco jiného) aby se k Vám těšil... a natom pak stavět přivolání
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Lenka
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: ned 23.1.2011, 21:37

Re: stvanie zajaca

Příspěvek od Lenka »

Dekuji za Vasi odpoved.
Na vlohach mi vzal caru za zajicem, ale do 10 minut se vratil.Podzimky delal v roce a pul a to jsme meli stesti. Vysavil zajice v houstine, ktery odbehl a pes nuchal v lozi, takze jsem ho pak lehce odvolala.Jinak pri spolecnem hone jsme na zadnou zver nenarazili.Jsem z Vysociny a tady zvere moc neni.
El. obojek funguje , kamarad zkousel az do 8.Mam dog trace 400 asi na 250 metru, co uvadeji.Jinak jsem zkousela ho davat psovi asi tri dny od rana do vecera az pak jsem ho pouzivala- vpodstate jen kdyz vybehl za zveri.Nemam moc zkusenosti, je to muj prvni pes, a tak se snazim poslouchat rady ostatnich a neco si z toho vzit.Co clovek, to jiny nazor.A taky trochu cerpam z knizky od Knolla a Baci.
Samozdrejmne hodne chvalim a pamlsky taky pouzivam.S mickem jsem to nezkousela, jen mu obcas sebou na prochajdu vezmu dummy na aportovani - to ho moc bavi.
Dik za rady, zkusim znovu zacit pouzivat elektriku a uvidime. Dlouho ji nemel, tak treba to zas bude jiny.Lenka
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: stvanie zajaca

Příspěvek od Petr1970 »

Lenka: poslal jsem SZ, jen ohledně té elektriky - jestli je to Váš první pes a nemáte zkušenosti s el.obojkem (a celkově parforsem) zkusil bych se podívat po někom kdo Vám řekl jestli to vůbec děláte dobře... není nic horšího než zkazit psa

ohledně dummy atd.. hlavně musíte najít něco co pro toho psa bude maximální odměna (pro některé je to piškot, pro jiné salám, pro jiné pohlazení, hlasová pochvala, pro jiné krátné přetáhnutí s pánem o hračku....) a na tom ho učit že když se vrátí že to pro něj bude maximálně příjemné...
dummy bych moc nepoužíval - rozhodně se s ním netahat, není to dobré vzhledem k aportu .. doporučuji používat jasně oddělené věci - hračky, nikdy mu neházet klacky na aport - aby pak na zkoušce nedonesl první větev....
pes je jednoduchý tvor, akorát je neskutečně rychlý (fyzicky i mozkově) a nepřemýšlí... nekombinuje coby-kdyby, prostě to udělá... takže člověk se musí přeučit na tenhle styl a nepřemýšlet u toho jako člověk - je důležité sledovat psa a odhadovat co udělá, být krok před ním (ve chvíli když už utíká je pozdě že to člověk nepoznal a nezapůsobil na něj tak aby si to rozmyslel..)

trest(v jakékoli podobě) by měl přijít ve chvíli kdy ten pes začíná, ne když už je 10 metrů od Vás
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: stvanie zajaca

Příspěvek od fesoj »

Děda byl myslivec jak se sluší, přírodu miloval celou duší.
On vynikal v umění mnohém, především však byl kynologem
a kolegové ve sdružení uznávali, že nad něj není.
Lovecké psy rozličných plemen ve svém psinci náš děda choval,
špatným výcvikem pokažené svým kamarádům napravoval.
Jednoho dne mu lovec známý mladého pointra přivedl
a přiznal, že svými metodami by s tím psem pranic nesvedl -
nos prý má dobrý, daleko hledá a zvěř perfektně vystaví,
když se však zajíc z lože zvedá, ani čert ho už nezastaví,
daleko za obzor ho žene, až za hodinu se prý vrací.
"Je to holt zvíře nezvedené, budete s ním mít těžkou práci !"
Děda se s psíkem mazlí trochu, hlavu mu v dlaních pochová :
"Tak jako ty, můj milý hochu, se řádný ohař nechová,
ty se snad cítíš vlkem dravým, zajíčky honíš jetelem ?
Však já ti, pejsku, brzy spravím morálku trestným výstřelem !"
Děda jak starý alchymista do své dvacítky náboj chystá,
zvláštní munici připravuje, jež trestá, ale nezraňuje.
Nejmenší brůčky, aby štíply, ale pod kůži nepronikly,
prachu též méně, než je zvykem, aby zásah jen škubl psíkem.
Další den vyšli do revíru, aby psovi vymezil míru,
kterou musí vždy respektovat, jinak bude trest následovat.
Pes za zajícem vyrazil. Aby ho výstřel nesrazil,
děda ho odběhnout nechává. Poslední povel vydává,
ale zbytečně "Daun !" mu velí...Puška vysílá pozdrav vřelý,
zásah naostro zezadu zaráží k štvaní náladu,
pointr proutek stahuje a "povím, povím" žaluje.
Myslí si asi pejsek smělý, že napadly ho vzteklé včely,
u dědy hned ochranu hledá a k noze mu poslušně sedá ...
Když děda pejska předává, pán si ho předvést nechává.
Je jiný, než byl před měsícem, už nehoní se za zajícem.
Překvapil pána i jeho ženu, na zkouškách získal první cenu.

Franta Kovář ... To byl náš děda, kterého jsem si vždycky vážil.
Nikdy se zapomenout nedá, co krásných příhod jsem s ním zažil,
těžká nemoc však život ničí a smrt dělá poslední tečku ...
Ve věčných lovištích teď cvičí svatému Hubertovi psí smečku.

Nakonec ještě, milí páni, přidávám jedno varování,
které vždy na paměti mějte : TOHLETO NIKDY NEZKOUŠEJTE,
ať nedopadnete jak dědův známý, jenž psa "pokropil" desítkami.
Flintu měl zahodit radši... Někdy jediný brůček stačí,
jen zaroloval pejsek milý, pánovi oči pro pláč zbyly ...
Kritériem pravdy je praxe.
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: stvanie zajaca

Příspěvek od kounek »

U nás taky jeden takhle učil neposlušné psy, ale naštěstí jenom ty svoje. Většinou vyndal jeden až dva broky z podkoží, ale jednou se mu nezadařilo a pes už byl vycvičenej nadobro. Od tý doby už toho nechal...

Jinak opět parádní podání příběhu...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
nordic
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: sob 04.6.2011, 15:32

Re: stvanie zajaca

Příspěvek od nordic »

Lenka píše:Dobry den, potrebovala bych poradit se stvanim zvere. Mam prvniho psa, ctyrleteho vymarskyho ohare. Slozili jsme ZV a byl dokonce vitez PZ.Jenze mame problemy se stvanim zajicu i srnciho.Zrejmne jsem neco zanedbala pri vycviku, a uz se ho to pokousim odnaucit snad vic jak dva roky. Dones mi uz i tri nestrelene zajice a to ho asi vic zmotivovalo. Zkousela jsem ostnaty obojek, snuru - se kterou chodi porad a ani elektrika nepomohla. kdyz nenavetri ci nevidi zver, tak pribehne na piskani a na pisknuti zadaunuje.Ale jak bezi za zveri, je uplne v tranzu.Do ostnace uz hodnekrat nabeh a udelal kotrmelec, snuru nekolikrat pretrh a elektrika....mel i 17 ( z 19) a skoro vubec na to nereagoval. Uz nevim, jak na nej. Dik za Vase rady.
Uprimne. Nedokazem si predstavit zeby elektricky obojom nepomohol. Nieco robis zle. Teda konkretne pouzitie elektrickeho obojku.
Odpovědět