Placeni psa na obci.

Pejskové a jejich výcvik
Jarek Horsky
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: pát 13.4.2007, 19:48
Bydliště: Trutnovsko

Re: Placeni psa na obci.

Příspěvek od Jarek Horsky »

Pro upřesnění nejedná se o OMS , ale o Odbor životního prostředí pověřené obce. Tam každá honitba, nikoliv MS, odevzdává statistické výkazy Mysl--. Mezi těmito je výkaz o LUP v dané honitbě. Kontroluje se to jen někde, protože pes může být evidován v honitbě na druhém konci republiky. Navíc písemné potvrzení je z hlediska zákona dostatečné.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Placeni psa na obci.

Příspěvek od Petr1970 »

pes může být evidován ve více honitbách (asi ve 2 tipuju) na "les" a "pole".. takže Učkový pes může být v jedné honitbě na les a v té samé nemůže být na pole, takže se napíše do vedlejší...a pomůže tak splnit limity..

jinak co sem zaslechl tak kdyby se to zkontrolovalo, tak spousta honiteb "skončí" (resp. bude mít problémy) protože mají nahlášené psy kteří jsou jinde víckrát, v reálu jsou nahlášeni i staří psi kteří už "nemohou".. stesky - je prostě málo psů...
což je pro mě docela nepochopitelné, co se pohybuji v klubu a mezi lidmi co cvičí psi, psů mi přijde dost, ale zase to nejsou myslivci... na druhou stranu co je za problém se s někým kdo má psa a není myslivec dohodnout.. hele tady je potvrzení, my si ho napíšeme, ty ušetříš poplatek, když 1-2x přijdeš na hon na kachny tak budeme rádi, potrénuješ... (bavím se o retrieverech třeba...)...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Placeni psa na obci.

Příspěvek od fesoj »

Petře, v první části svého příspěvku se mýlíš. Nikde v zákoně není, že 1 pes nemůže být v jedné a téže honitbě uváděn jako LUP pro různou práci - to by pak z hlediska zákona byli psi s více typy zkoušek /a rovněž uživatel honitby, ve které jsou uváděni/ bezdůvodně znevýhodněni. Jinak souhlas, smluvní "půjčování" LUP do honitby, která jich nemá předepsaný počet, je běžnou praxí, která /aspoň u nás/ nikomu nevadí. Horší je, že zákon určuje počty LUP nejen podle výměry, ale též podle NKS zvěře, takže např. u nás bychom měli mít psy s PZ, přestože zajíce již nejméně 10 let nelovíme a o bažantovi ani pomalu nevíme, jak vypadá. Ještěže tady na OŽP sedí někdo, kdo má rozum. I když moje křepelačka má "U", takže se mě to netýká. Ale kolik takových psů v revírech je ?
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Placeni psa na obci.

Příspěvek od fesoj »

A ještě něco. Nedokážu pochopit, když má MS problém s počtem LUP, probírá se to na schůzi, MS je dokonce ochotné zájemci ze svých řad psa koupit a někteří členové si raději zajedou do útulku pro bouďáka, ze kterého samozřejmě musí platit. I takoví jsou mezi nám. To mi hlava nebere.
Kritériem pravdy je praxe.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Placeni psa na obci.

Příspěvek od Petr1970 »

fesoj: nevím, já jsem amatér a na schůzi ms sedím na poslední židli jako adept :-)
ale bylo mi řečeno, že když je do honitby předepsáno např. mít 4 velké a 2 norníky, honitba má les i pole (myšleno drobná a spárkatá) tak nemůže být 1 pes s U - a nebude za 2 na pole-les, ale fyzicky tam musí být 4 psi.. tzn. "účkař" je na tom bitý.. takže v rámci výpomoci ho půjčí aby si ho na jednu disciplínu napsali ve vedlejší honitbě

prostě stačí 4 psi, 2x drobnou a 2x spárkatou... a nemohou být 2 U psi.
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Jarek Horsky
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: pát 13.4.2007, 19:48
Bydliště: Trutnovsko

Re: Placeni psa na obci.

Příspěvek od Jarek Horsky »

Ne, zákon o ničem takovém nemluví! Již se nerozlišují "velcí psi" a norníci, protože dnes rozhoduje kartička o lovecké upotřebitelnosti. Dále zákon neuvádí ani celkový počet psů, pouze kolik psů z jakou upotřebitelností. To znamená, že ve tvém případě stačí do honitby 2 psi s loveckou upotřebitelností pro zvěř drobnou, 2 psi s loveckou upotřebitelností spárkatou a 2 psi pro lov zvěře pod zemí. Nikde není řečeno , že to nemohou být celkem dva jezevčíci s "U" a norou.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Placeni psa na obci.

Příspěvek od Petr1970 »

no právě hospodář a předseda (nevím jestli mají pravdu) říkali že ne... takže proto psa píšou jinam (resp. na les do jedné honitby a na pole do druhé)
mě je to celkem šumák :-)
ale obecně v myslivosti pozoruju dost různých výkladů všech možných věcí (ať už kynologie, zbraně....)

jinak slyšel jsem historku - retriever, kchls-klubové podzimky CACT, kchls-vodky CACT... majitel se šel zeptat místních myslivců jestli ho nepotřebují do honitby, že sice není myslivec ale že by kdyžtak rád pomohl a zúčastnil se třeba honů na drobnou které pořádají-honec se psem, klidně i nějaká práce-brigády atd, nic za to nechce, jen že by se psem "potrénoval"

bylo mu řečeno "v pohodě, psů máme dost, nepotřebujeme" a pak shání psi v jiných sdruženích a různě šachují s jejich počty... uzavřená sekta, který asi vadilo že majitel je ženská :D
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Placeni psa na obci.

Příspěvek od fesoj »

Petře, dva psi být nemohou, to máš pravdu, ale zákon v tomto případě nerozlišuje psa pro pole či les, ale pro práci se zvěří drobnou a se zvěří spárkatou a pro práci pod zemí. Mám-li v tomto konkrétním případě přikázáno, že musím mít 4 psy na drobnou, 2 na spárkatou a 2 na norování, postačí mi 4 psi s VZ + 2 psi se ZN. Stejně vyhovím požadavku, budu-li mít 4 psy s PZ a 2 norníky se ZN + LZ nebo BZ. Čili pro práci na povrchu musím mít v každém případě minimálně 4 psy, kteří úspěšně složili zkoušku z přinášení a pokud 2 z nich mají ještě LZ či BZ, pro danou honitbu to stačí. I pes, který je v našem MS evidován, může být smluvně "zapůjčen" do evidence sousedům, ale mám takový dojem /nejsem si jistý/ že 1 pes může být jako LUP evidován maximálně ve 2 honitbách.
Jarku, pro loveckou upotřebitelnost na drobnou zvěř musí mít pes složenou zkoušku z přinášení, takže jezevčíci - nevím, nevím...
Kritériem pravdy je praxe.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Placeni psa na obci.

Příspěvek od Petr1970 »

SVP :-) jezevčík může :-)
http://www.kchls.cz/zkus_rady/zkus_rady ... tr.htm#svp

jinak u nás se říká "pole x les" (tím myšleno drobná-pole-voda a spárkatá-dosled, barva) :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Placeni psa na obci.

Příspěvek od kopov.c »

Nevím jak by to mělo,nebo má být,ale jedna věc je jistá-muj pes je evidován ve třech honitbách a nikoho to netrápí :lol: Jinak k tomu Retrívrovi co psal fesoj-ve většině sdružení budou plakat,že nemají psy,že nemají lidi na práci,jak mají starou členskou základnu atd.,ale pokud si napíší psa,tak od majitele co je členem někde jinde.Určitě ne od toho co by se třeba někdy v budoucnu mohl chtít vetřít mezi ně a ukrajovat jim z jejich krajíčku :oops: Jen ta představa je děsí a radši nebudou mít psa
Odpovědět