Speciální zkoušky z vodní práce

Pejskové a jejich výcvik
shadow55
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: ned 06.7.2008, 16:06

Speciální zkoušky z vodní práce

Příspěvek od shadow55 »

Potřeboval bych Vás požádat o radu. Chci jít v červenci na Speciální zkoušky z vodní práce. Všechny disciplíny, které jsou ve zkušebním řádu pro ohaře můj Český fousek (věk 1 rok) ovládá až na jednu kterou je ochota práce v hluboké vodě. Tuto disciplínu vůbec nevím jak ho to mám naučit. Pokud mu do vody vhodím klacík nebo něco na přinášení ihned proto plave bez jakehokoliv přemýšlení (jak to je daleko nebo kolik tam je vody) na povel "přines". Ale pokud mu dám povel do vody, aby plaval sám ve vodě tak to tam vůbec nevleze. Pouze tam vleze pokud se půjdu koupat já nebo mu tam něco hodím. Ze začátku jsem mu tam zkoušel něco házet a to tam proto plaval a poté jsem chtel na povel "vodicka" aby tam sel sam a ani se nehnul a když jo tak šel do vody ani ne na 2m a přitom má sám plavat 20 m. Poradťe mi prosím už mě vůbec nic nenapadá, jak ho to naučit. Předem děkuji za odpovědi.
pivaš
Nový návštěvník
Příspěvky: 43
Registrován: ned 31.5.2009, 17:28
Bydliště: Kolínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Speciální zkoušky z vodní práce

Příspěvek od pivaš »

dost krátká doba na nacvik.Problém je vtom že pes vidí jak házíž aport do vody a potom teprve jde.Natoč ho zádama k vodě a přidrž hlavu aby neviděl hoď kozlík otoč jej a dej povel vpřed.Ze začátku naber kamínky a přihoď ke kozlíku po jednom.Jak bude chodit pro aport na povel vpřed přestaň metat kamení.Urychlíš to když si vemeš napomoc druhého psa,toho svého necháš přivázaného a posíláš toho prvého a hodně ho chválíš.Potom pustíš oba aby závodili kdo bude první u aportu když tak
toho prvního přidržíš aby ten tvůj byl u toho první.nácvik hledání do stran pískneš jednou na píšťalu a ukážeš rukou na danou stranu.Sám na tu stranu vykročíš.Až pes poplave na danou stranu tak vhodíš na opačnou kozlík.Postupně otáčíš psa na obě strany a ke konci hážeš kozlík.Neházej nic jiného (větve)protože se může stát, na skouškách, že ti pes při hledéní narazí ve vodě na větev a tu ti přinese a je hotovo.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Speciální zkoušky z vodní práce

Příspěvek od Petr1970 »

nevím jestli už není pozdě (alespoň na tyhle vodky), navíc nejde aby tam někam doplaval ale i se nechal 2-4x odpískat levá-pravá...

to je trošku problém s "ovladatelností" (že pes chodí kam se mu ukáže, neřeší voda, les-křoví-rákosí) ale že věří pánovi že tam něco je..., není to pouze poslušnost - daun, přivolání, aport

jste schopnej tohle udělat na suchu? poslat psa vpřed, 30 metrů od sebe ho odpísknout(zavolat) aby se podíval, ukázat do leva-prava a pes jde kam se mu ukáže, pak zastavit a zase zpátky na druhou stranu?
vyzkoušel-trénoval bych to na sucho, pak do vody na povely - prostě poslušnost, když mu voda vyloženě nevadí a nevypadá že by k ní měl odpor
pes by měl chodit na vpřed, levá, pravá a věřit pánovi - dobře je to vidět na working testech - taková disciplína kde jsou občas psi za roboty kteří chodí jak pán ukáže 100 metrů od nich

pak na vodě ho prostě "dopovelovat" na tom suchu by se mu to mohlo zafixovat.. když dobře chválit, když špatně tak "trestat hlasem"
..
a naučit se číst psa a dívat se jak se otáčí, občas se podaří vystihnout okamžik, písknout a ukázat - vypadá to pak že je to pod kontrolou:-) a občas to z dálky vypadá že toho psa ovládáte :-)

na závěr - rozhodně bych se nesnižoval k házení kamínků na zkouškách, nestojí to za tu ostudu... lepší 0 než tohle... nebo nenastoupit

a úplný závěr - někdo možná poradí elektriku (hlavně to trestání v dálce na vodě), asi bych do toho takhle naslepo nešel - jestli s tím nemáte zkušenost a riskovat zkažení psa (hlavně na vodě)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
myslivec.standa
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: pon 07.12.2009, 14:26

Re: Speciální zkoušky z vodní práce

Příspěvek od myslivec.standa »

jak pivaš,tak petr1979 ti radí velmi dobře,jen tu elektriku opravdu na vodě nepoužívej!!!!!!
cejlon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 199
Registrován: pon 02.10.2006, 9:54
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Speciální zkoušky z vodní práce

Příspěvek od cejlon »

Měl jsem stejný problém. Zaručená metoda je, když použiješ tenisák.
Prvně nauč psa, aby ti šel do vody, plaval a měnil směr pomocí kamínků. Hlavně ho do vody neházej, nekopej a nepřemlouvej ho....žádné násilí, prostě dokud je potřeba hodit kamínek, tak házej. Pískni, nebo ukaž rukou a hoď kamínek před něj, aby ti změnil směr plaval do místa, kde jsi házel. Až pes bude hledat třeba 25m od břehu a budeš schopen ho tak 2-3 minuty takhle řídit(čas postupně prodlužuj), tak nakonec hoď do vody tenisák tak, aby pes hlavně neviděl, jak ho tam házíš!!!To je důležité. Bude li pes plavat do prava, hoď tenisák nalevo a kamínkem a povelem si ho tam naveď. Pes ti samozřejmě tenisák na břehu musí správně odevzdat!!!
Pes po čase pochopí, že i když tam ze začátku nic není, tak ve vodě stejně tenisák nakonec najde. Bude ochotně měnit směr a prohledávat. Vysílej ho do vody tak, jako ho posíláš na hledání ztracené.
Postupuje se pomalu, psa nepřetěžuj a dobře splněnou prací zkonči výcvik. Stačí 10 minut 2x do týdne. Nedá se to naučit hned, chce to tak měsíc a ono se to zlomí. Kamínků budeš potřebovat stále méně a nakonec všechny, které jsi měl v kapse si zase odneseš. Mě na to stačil měsíc a včera jsme zvládli speciálky v 1.c 92 bodů.
myslivec.standa
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: pon 07.12.2009, 14:26

Re: Speciální zkoušky z vodní práce

Příspěvek od myslivec.standa »

Pro Cejlon : GRATULACE!!!! já jsem v sobotu bouchnul se dvěma psy :lol: Jeden se mi rozštěkal na stanovišti a druhý po povelu voda šel čmuchat chcaní po fenách!!!! :x Tak i takhle se povede :shock:
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Speciální zkoušky z vodní práce

Příspěvek od Petr1970 »

stane se, prostě neměli den... nemá cenu si z toho lámat hlavu... my nedávno vodky III. cena (1, jinak samý 4) a teď 136 bodů, vítěz zkoušek:-)

musí to sednout :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
kanarka
Nový návštěvník
Příspěvky: 35
Registrován: pát 26.8.2011, 15:35

Re: Speciální zkoušky z vodní práce

Příspěvek od kanarka »

Ahoj, mam jezevcici, ktera je ve vode perfektni, zatim jenom aport, vyhleda klacek (mam vypracovanou i tu kaminkovou metodu...hodne dobry) nebo cokoliv a jezdi s nosem nahoru po vode sem a tam dost dlouho. Nekolikrat vlitla na kachny na klidne vode v Cesku, ale perfektne posloucha na odvolani, takze zatim zadny masakr, ale mohla by byt dobra.
Moje otazka je, jestli jezevcici jsou bezni adepti pri vykonu vodni prace a jestli by jsme mohli zkusit zkousky?
Jarek Horsky
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: pát 13.4.2007, 19:48
Bydliště: Trutnovsko

Re: Speciální zkoušky z vodní práce

Příspěvek od Jarek Horsky »

Běžní nejsou, ale dělají to. Viz.http://www.kchj.cz/zkousky.html. Letošní Memoriál R. Kristla (VZ) např. na http://www.kchj.cz/vysledky_zkousek.html
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Speciální zkoušky z vodní práce

Příspěvek od Petr1970 »

jezevčík je jediný pes, který může mít všechny zkoušky :-) tohle trochu závidím, našeho 40 kg "rotvaljera" do nory pustit nemůžeme, rozboural by prkýnka :-) .. chcete-li to brát trošku sportovně, jděte do toho, zahřeje to..
nevěřil jsem že jezevčíci mohou vodky, ale ano :-) to jak tahaj tu 1,5 kg kačenu je fotka k nezaplacení
jestli mu nevadí voda a má aport, proč to neudělat.. budete mít dalšího malýho psa "s upotřebitelností do honitby"... a tu 1-3 kachny donese krásně...
a když to zvládne i trpasličí ...
http://zbludowitz.webnode.cz/news/elega ... s-eliska-/
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Speciální zkoušky z vodní práce

Příspěvek od Leon »

mě se málem jezevčice utopila když nechtěla pustit aport v rákosu tak bacha na to jsou to palice zabedněný když si něco usmyslej tak jim to nikdo nevymluví :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
kanarka
Nový návštěvník
Příspěvky: 35
Registrován: pát 26.8.2011, 15:35

Re: Speciální zkoušky z vodní práce

Příspěvek od kanarka »

Dekuji za informace, urcite to zkusime. Jinak Leone, ja mam uplnou ovecku (2 roky), ovsem nekdy se ji taky zatemni :shock: :lol: , na nahance, tenhle podzim, nasla mrtveho zajice a rozhodla se s nim probehnout celou lec :D
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Speciální zkoušky z vodní práce

Příspěvek od fesoj »

To Leon - nejen jezevčík se může utopit při výciku ! Já málem přičel o křepelačku, která pronásledovala kachnu na volné vodě, jenže té vody tam bylo 10 cm a řídkého bahna přes metr.
Kritériem pravdy je praxe.
nice-friend.cz
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: sob 04.12.2010, 1:56

Re: Speciální zkoušky z vodní práce

Příspěvek od nice-friend.cz »

Vše z handlingu na vodě se nejdříve učí na suchu. Po perfektním zvládnutí na suchu se teprve může na vodu.
Kamínky nepoužívám nikdy.
Klacky a podobné nesmysly snad nepoužívá nikdo, kdo to s loveckým výcvikem myslí vážně.
Uživatelský avatar
kanarka
Nový návštěvník
Příspěvky: 35
Registrován: pát 26.8.2011, 15:35

Re: Speciální zkoušky z vodní práce

Příspěvek od kanarka »

Fajn, takze klaciky ani kameny ne.........dobre, tak tedy rada se poucim..........a to myslim vazne, ne despektivne. Mam s tim celkem problem, ja vim, ale nemam tady to prostredi, kde cvicit, uved mne do realu, dik..
Odpovědět