Speciální zkoušky z vodní práce

Pejskové a jejich výcvik
arasid
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: pon 07.4.2008, 8:35

Re: Speciální zkoušky z vodní práce - hledání na vodě

Příspěvek od arasid »

U prvního psa ohaře, jsme hledání nemuseli moc učit, byl rozený vodař až silně náruživý. Tam se hledání odvíjelo od poslušnosti na suchu.Tento totiž nechtěl vůbec z vody vylézt.
Další pes moc do vody nechtěl, tak jsme mu to vysvětlili následovně. Manžel hodil kachnu daleko na vodu, já vzala psa tak aby šel do vody proti větru a byla šance, že po chvilce dostane kachnu do nosu. Takže když jsem ho vyslala na hledání a pískáním a ukazováním jsem ho navigovala směrem ke kachně, což když ji navětřil tak už nebyl problém. To jsme pátrkrát zopakovali, aby pes pochopil že tam většinou něco najde když bude poslouchat kam ho navádím. Potom už nebyl aport potřeba.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Speciální zkoušky z vodní práce

Příspěvek od Petr1970 »

dobrý postup... jen to chce co nejvíckrát aby tam něco našel, a jen výjimečně (na zkoušce) aby nenašel..
pamatuju jak jsem se brodil 50 metrů po kolena bahnem abych tam hodil toho blbýho "dummy" aby nebyl pes zrazenej... protože ten první co tam byl hozenej se utopil tak že ho nikdo nenašel.. takže jsem tam psovi hodil druhej aby ho našel (nenápadně)... za to se ten pes odmění tím že nyní hledá do padnutí... za 20 minut proběhne fotbalový hriště rákosí a kopřiv, barva mu teče z očí i mordy, furt hledá.... - ale fakt to chce psa posílat jen tam kde by něco mohlo bejt - alespoň jsem tam viděl padat-sedat...
zrazovat psa to chce maximálně na zkouškách (když nevím kde to je), u mladých psů je potřeba to utužování a jistota - když ho někam pošlu, tam aby tam "něco" bylo...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
nice-friend.cz
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: sob 04.12.2010, 1:56

Re: Speciální zkoušky z vodní práce

Příspěvek od nice-friend.cz »

kanarka píše:Fajn, takze klaciky ani kameny ne.........dobre, tak tedy rada se poucim..........a to myslim vazne, ne despektivne. Mam s tim celkem problem, ja vim, ale nemam tady to prostredi, kde cvicit, uved mne do realu, dik..
Hezký večer. Moc se omlouvám, nestihám. Naštěstí nesedím jen u netu. Nedovedu si představit, že nemáš prostředí, kde cvičit. Jsem psal, že to cvičím nejdříve na suchu. Až umí pejsek handling na suchu, může do vody. Myslím, že když si vypátráš můj web - najdeš videa jak to učím štěňátka ve 4 měsících života - na videu to pochopí ony ( a je jich tam spousty ), pokud se budeš dívat pozorně, pochopíš to i ty.
Pokud Ti nenapoví videa - zbývá přijet. Protože odmítám psát na dvě věty dotazu několik stran odpovědí. Prosím nezlob se, ale učím vše postupně, od nejjednodušího k těžšímu až nejtěžšímu. Myslím, že jinak bych nenaučil nikdy psa přinést kachny z protějšího břehu z rákosí, či lesa, když rybník má přes 100 m.
Ten kdo to zvládne za pár dnů - obyčejně naučí psa jen mrcasit se na 20 metrech - zleva doprava a to ještě vůdce ukazuje na zkouškách změny směru honem podle psa - když už myslí, že se pes stejně otočí ... protože dál než 20 m ještě nikdy nedoplaval.

http://www.youtube.com/watch?v=JHXx_yZC ... r_embedded

Ještě hezčí jsou videa z honů - si je najdi.

Držím Ti palce, pomohl bych, ale toto fakt nenaučím na dálku psa, kterého jsem neviděl ... každý se to učí trošku jinak. Málokterý vůdce je ochoten tomu věnovat pár měsíců. Ohař to tak dobře nezvládne jako retrívr, ale viděl jsem loni na poplatkových honech ohaře - kterého vůdce poslal 60 m dopředu doprostřed rybníka na blind ( naslepo- neviděl nikde nic padat )- byl jsem nadšen a vůbec mi nevadilo, že to neuměl na druhý břeh - na ohaře to byl frajer.
nice-friend.cz
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: sob 04.12.2010, 1:56

Re: Speciální zkoušky z vodní práce - hledání na vodě

Příspěvek od nice-friend.cz »

arasid píše:U prvního psa ohaře, jsme hledání nemuseli moc učit, byl rozený vodař až silně náruživý. Tam se hledání odvíjelo od poslušnosti na suchu.Tento totiž nechtěl vůbec z vody vylézt.
Další pes moc do vody nechtěl, tak jsme mu to vysvětlili následovně. Manžel hodil kachnu daleko na vodu, já vzala psa tak aby šel do vody proti větru a byla šance, že po chvilce dostane kachnu do nosu. Takže když jsem ho vyslala na hledání a pískáním a ukazováním jsem ho navigovala směrem ke kachně, což když ji navětřil tak už nebyl problém. To jsme pátrkrát zopakovali, aby pes pochopil že tam většinou něco najde když bude poslouchat kam ho navádím. Potom už nebyl aport potřeba.
Ochota k práci na vodě by neměla být o poslušnosti ale o ochotě, radosti psa.

Základem handlingu je že pes věří vůdci - práce nosem s tím má společného maximálně dohledávku na konci ... tj. plave nejdříve tam, kam mu vůdce ukáže, a hledá nosem až na povel píšťalkou. Můžeš ho tak poslat na protější břeh, nebo někam doleva či doprava až na břeh do rákosí. Můžeš si ho tak poslat i pod vítr, protože víš, že to pak donese rychleji.

A pokud chceš psovi ukázat, kde se vynořila křídlovaná potopená kachna, tak to už vůbec nemůžeš spoléhat na vítr. A pejskovi kolikrát nepomohou ani zkušenosti, že se zapíchne pod břeh ... jsou prostě kachny, co si ze psů dělají srandu a plavou doprostřed ... doleva ... doprava ..... a někdy pomoc vůdce rozhodne o tom, zda ji dostane, nebo se tam vysílí a nepřinese nic :-)
nice-friend.cz
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: sob 04.12.2010, 1:56

Re: Speciální zkoušky z vodní práce

Příspěvek od nice-friend.cz »

Petr1970 píše:.. - ale fakt to chce psa posílat jen tam kde by něco mohlo bejt - alespoň jsem tam viděl padat-sedat...
zrazovat psa to chce maximálně na zkouškách (když nevím kde to je), u mladých psů je potřeba to utužování a jistota - když ho někam pošlu, tam aby tam "něco" bylo...
Ano, pokud nemám "hotovýho" psa - tak tam MUSÍ VŽDY NĚCO BÝT
Odpovědět