Hárající fena v lese

Pejskové a jejich výcvik
Rebecca Kennyngham
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 18.8.2011, 7:51

Hárající fena v lese

Příspěvek od Rebecca Kennyngham »

Dobrý den, jako laik vás prosím o radu. Na víkend chci jet na čundr do lesa s fenou, bohužel nyní začala hárat. Jak velkému nebezpečí ji vystavím, když ji vezmu s sebou? Jak moc mají zbouřené hormony vliv na fenu samotnou a taky na ostatní zvířata v lese? Spíme vždycky ve stanu. Děkuji za odpověď. Rebecca Kennynghamová
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Hárající fena v lese

Příspěvek od fesoj »

Na fenu samotnou je vliv "vzbouřených hormonů" značný, na ostatní zvířata kromě psů nulový. Všeobecně je možno uvést, že hárající fena může mít a zpravidla má sníženou poslušnost, může Ti utéci, aby si vyhledala ženicha - a potká-li myslivecká stráž v lese psa bez majitele či dokonce dvojici nebo smečku, asi nebude zkoumat, zda jde o pytláckou výpravu či svatební cestu... Můj kamarád takhle přišel o krásnou fenku německého ovčáka, která se za normálního stavu nikdy netoulala... Já jsem taky pejskař. Pokud potkám v lese člověka se psem, ani ho nenutím k tomu, aby ho uvázal na vodítko, je-li zřejmé, že jde pánovi u nohy, poslouchá a nejde o volné pobíhání. Ale i když máš fenu sebelíp vychovanou, hárání je hárání. Kurz und gut - dost riskuješ !
Kritériem pravdy je praxe.
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Hárající fena v lese

Příspěvek od RuStaff »

no já bych se toho trempování zase tak nebál - že fena v lese potká "ženicha" je šance docela malá - pokud to není lovecky vedený pes/honič (nemá k tomu výrazné sklony) a má základy poslušnosti, tak se bude držet "v divočině" o to více u paničky. Když hárá fena mně, tak se naopak snažíme co nejčastěji vypadnout do přírody a co nejdál od civilizace - nějaké výrazné změny v chování/poslušnosti jsem zatím nepozorovat. Jinak platí to co píše fesoj - nějaká pravidla pro pobyt v lese se psem prostě jsou a pes může mít při jejich "porušení" i smůlu, že narazí na nějakého ránychtivce, takže hárání/nehárání prostě bacha ...
6,5x55SE☝️❤️ 8)
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Hárající fena v lese

Příspěvek od figi »

Ale na trampování asi nepojedou autem až na místo. A pokud půjde s fenkou pěšky, " ženich " si ji najde sám :D :D :D
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Rebecca Kennyngham
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 18.8.2011, 7:51

Re: Hárající fena v lese

Příspěvek od Rebecca Kennyngham »

Moc děkuju za názory. Risknem to na Brdy, to máme jenom tak 30 minut vlakem a tam se zapikolujeme někde hluboko v lese mimo civilizaci. Mohlo by to vyjít, protože čuba je po úraze slepá, tudíž na vodítku je běžně tak cca 80% času. Ve zbývajících 20% je odkázána na mě, abych ji slovně vedla. Ale pravda je ta, že už se mi jednou v tomhle stavu v lese ztratila a bylo to sakra zlých 15 minut, než jsem ji našla. Takže hlídání, opatrnost a předvídavost je určitě na místě a nyní ještě o trochu víc! Je dobré si uvědomit i takové situace, o kterých tady mluvíte.
Nejvíc jsem se bála, aby ten pach nelákal nebo neznepokojoval zvěř (třeba divočáky a paní divočákové nebo jeleny). Normálně chodíme tak 25 až 30 km denně, ale uvidím v jaké bude kondici a nebudu to lámat přes koleno.
Ještě jednou děkuji. Rebecca Kennynghamová
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: Hárající fena v lese

Příspěvek od Steyer »

To Rebecca: u nás není ve volnosti zvěř, která by na popsanou situaci nějak (nevhodně) reagovala. Jóó to kdybys jela s hárající čubou na trail za velkou louží, tak to by byla jiná. Řekl bych, že by to byla tutová vstupenka na setkání s míšou, teda jako ne s Míšou, ale s míšou - brum brum 8) :) :D
Podobná situace, jako když by se tam do divočiny vypravila dáma ve svém strawberry period.
Ale u nás toto nehrozí, snad jedině v době jelení říje, ale ta ještě není.
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Hárající fena v lese

Příspěvek od Zdenek41 »

Jo nehrozí...Hlavně nesmí ta dotyčná dáma přelézt ohradník s obecákem.To je pak mazec...Ale to jsem OT.Pro fenku v našich končinách v jeho dnech nehrozí nic,kromě oříšků.
jdodo
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: pát 12.11.2010, 12:04
Bydliště: Jeseníky

Re: Hárající fena v lese

Příspěvek od jdodo »

Když poprvé hárala moje Patterdalle teriérka tak jsme měli možnost poprvé dosledovat postřelené prase,vše zvládla na výbornou pouze barvář kterého jsme měli pro jistotu sebou byl z toho dost špatný. :D
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: Hárající fena v lese

Příspěvek od curil »

Rebecco při hárání je poslušnost horší to je bez debat ale když ji budeš mít pořád na vodítku tak by to mělo být v pořádku,docela odvaha v takových mrazech někde čundrovat.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Hárající fena v lese

Příspěvek od fesoj »

curil píše:Rebecco při hárání je poslušnost horší to je bez debat ale když ji budeš mít pořád na vodítku tak by to mělo být v pořádku,docela odvaha v takových mrazech někde čundrovat.

No já nevím jak kde, ale u nás v srpnu, když Rebecca svůj příspěvek psala, ještě tak moc nemrzlo. :D
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Karlos23
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: pon 09.1.2012, 20:58
Bydliště: Český Ráj

Re: Hárající fena v lese

Příspěvek od Karlos23 »

:lol: :lol: :lol:
Taky jsem se podíval na datum,až když jsi to napsal.
Ale i teď je v lese dost lidí se psy. Bydlím na samotě a včera mě překvapila skupinka důchodců na běžkách, jak se hrnou z lesa přes naší zahradu a okolo pobíhal potrhlej pes. Neodradilo je ani, že jsem v ruce držel sekyru, vysekával jsem díru v ledu na rybníce, a vedle mně stál můj pes a nasraně vrčel. Došli až ke mně a když jsem je požádal, aby si toho psa zavolali, že nechci jet někam na veterinu, řekli, že to nejde, protože jejich Bertíček je vůbec neposlouchá. A když je to soukromej pozemek, tak prej si to mám oplotit. :evil:
Michal S
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: stř 12.10.2011, 16:53

Re: Hárající fena v lese

Příspěvek od Michal S »

No běžkaři to je připad sám pro sebe. jeden byl dokonce tak drzej že když jsem šel po poli cestou po běžkách abych nemusel chodit 30cm sněhem tak si stěžoval že prý mu ničím dráhu na běžky , tak sem mu to trochu vrátil tím že sem mu dal přednášku o tom že mu volně pobíhá pes v honitbě :evil:
Omlouvám se za OT.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Hárající fena v lese

Příspěvek od Reno »

Michal S píše:No běžkaři to je připad sám pro sebe. jeden byl dokonce tak drzej že když jsem šel po poli cestou po běžkách abych nemusel chodit 30cm sněhem tak si stěžoval že prý mu ničím dráhu na běžky , tak sem mu to trochu vrátil tím že sem mu dal přednášku o tom že mu volně pobíhá pes v honitbě :evil:
Omlouvám se za OT.
No tos mu to tedy nandal... :roll: Ono by neškodilo se na každou situaci podívat i z jiného úhlu pohledu, než jako správný omezenec jen z toho svého. Nevidím nic špatného na tom, aby se v honitbě pohybovali houbaři, turisté, běžkaři, cyklisté a podobně, pokud se chovají tak, jak mají. Vždyť oni na to také mají zákonné právo, honitba není jen naše. :idea: Co se týče volně pobíhajících psů, pokud se drží v dosahu svého "páníčka" a poslouchají, tak mně osobně vůbec nevadí. Kde jinde by měli nechat svého psa trochu proběhnout bez vodítka, když je skoro vše něčí honitba? Jinak na běžky chodím také a tak vím, jak namáhavé je si na nich prošlapat stopu, např. nějaký okruh nebo kratší trasu, kde si člověk může dát trochu do těla na zdravém vzduchu. To, že mi jí pak někdo díky své vlastní pohodlnosti rošlape a zničí, by mě naštvalo také.

PS: Rovněž se omlouvám za OT vzhledem k původnímu tématu, ale nedalo mi to... Zastávám totiž názor, že jednostranné majetnické postoje ve stylu "honitba je moje a nikdo jiný tady nemá co dělat" dobrým vztahům myslivců se zbytkem naší společnosti příliš neprospívá.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Hárající fena v lese

Příspěvek od kasari »

Máš naprostou pravdu. Ovšem že to není samozřejmost je vidět i na našem fóru, bohužel... :roll:
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Hárající fena v lese

Příspěvek od fesoj »

Spousta - zejména starších - myslivců nemůže pochopit, že jde-li někdo po lesní cestě a má s sebou neuvázaného psa, který se od něj nevzdaluje, nedochází k porušení žádného zákona. Já se v takovém případě, je-li to trochu možné, snažím "hodit řeč" ve smyslu "já jsem taky pejskař" a slušnou formou upozornit na to, co by se mohlo stát, kdyby pejsek odběhl za zvěří - od stresované zvěře, možnosti zápalu plic a případné stržení kusu na straně jedné po možnost pokuty, náhrady za strženou zvěř a případné zastřelení psa na straně druhé. Řvaním na lidi si jen naděláme nepřátele a nic se tím nevyřeší.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět