CECS (Canine Epileptoid Cramping Syndrome) u BRT

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
Anik
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: úte 04.10.2011, 20:30

CECS (Canine Epileptoid Cramping Syndrome) u BRT

Příspěvek od Anik »

Zdravím všechny příznivce plemene border teriér.
Chtěla bych vás všechny poprosit o spolupráci ohledně zdraví BRT. V chovu po celé Evropě i v Americe se u tohoto plemene objeviloa poměrně nové onemocnění tzv. CECS (nebo také Spike's diesease"). Onemocnění se projevuje záchvaty podobné epileptickým, ovšem jsou tu zásadní rozdíly. Při CECS pes neztrácí vědomí! Má svalové křeče, může se svalit, nebýt schopný vstát, ale stále je při vědomí. Veterináři v ČR o tomto onemocnění téměř nevědí, přesto se výskyt onemocnění odhaduje na 10-15% populace BRT. O onemocnění informovala již paní Vladimíra Tichá (hlavní poradkyně KCHT), já sama jsem psala článek do zpravodaje KCHT, ovšem pořád není dostatečně v povědomí chovatelů/majitelů, mnozí si ani neuvědomují riziko - jelikož je toto onemocnění dědičné. Zatím není jisté, jak přesně se nemoc dědí, ani není jiné možnosti zjištění onemocnění než přímo příznaky, proto je jen a jen na svědomí chovatelů/majitelů, aby takového psa/fenu do chovu nepouštěli. Jedna z mála věcí, kterou můžeme udělat, je zmapování chovu - proto všechny PROSÍM, pokud máte či víte o psu, který má tyto příznaky, napiště mi prosím email (Aninka-Charin@seznam.cz). Nejde mi o nic jiného, než o zdraví tohoto skvělého plemene. Žádnému chovateli nechci "ublížit", ale CECS je onemocnění, které je třeba brát vážně a zodpovědně, a je třeba ho dostat nejen do povědomí chovatelů, majitelů, ale i veterinářů. Pro další informace odkazuji na webové stránky Canine Epileptoid Cramping Syndrome: http://www.borderterrier-cecs.com/ případně ráda zodpovím jakékoli dotazy prostřednictvím emailu. Uvítám Vaše komentáře, postřehy a příspěvky.
Anežka
Odpovědět