která plemena mohou skládat předběžné zkoušky barvářů

Pejskové a jejich výcvik
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: která plemena mohou skládat předběžné zkoušky barvářů

Příspěvek od kopov.c »

Našel jsem na klubovejch stránkách barvářů výsledky z předběžek.Podle nich se jich učastnil v roce 2008 kopov Amík boží Stolec a obstál bohužel až v IIIceně.Od té doby se tam kopov neukázal. Takže na tom co píšete asi něco bude.Jinak to tak trochu chápu-jedná se tak trošku o speciální zkoušky pro barváře a kopov je honič.Věřím tomu,že by to kopov dokázal ale v každým případě bych do zkoušek musel uplně vypustit honičskou práci pro kterou byl šlechtěn a kdybych chtěl aby dál dosahoval tyhle výsledky na dosledech,tak bych ho musel používat jen na dosledy. V každým případě by u kopova šlo o potlačování vrozenejch vloh a utváření ho k obrazu svému.Kopov může být vynikající barvář i vynikající honič,ale nikdy ne obojí v jednom :(
BBrit
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 28.11.2006, 19:54

Re: která plemena mohou skládat předběžné zkoušky barvářů

Příspěvek od BBrit »

Přesně jak píše Kasari, PZB se mohou účastnit jen HB, BB a Bloodhound a naopak barvář na BZH loveckou upotřebytelnost nezíská.
Ikdyž tuším 2 roky nazpět vím o jednom vůdci, který s BB BZH dělal a letos chtěl jít s jiným BB na BZH, aby dostal loveckou upotřebytelnost, ale shodou okolností BZH zrušili, takže šel na PZB. Shodou okolností je to představitel OMSU, tak nevím, jak mu to prošlo. Jinak co se týká účasti jiných plemen než barvářů na PZB při případné změně ZKŘ. Mně osobně je to šuma fuk. Ale dle mého názoru úspěšné vykonání zkoušky je pouze předpoklad k tomu, že dotyčný pes bude schopen dělat dosledy.Že braka, kopov nebo i ten barvář zvládli vypracovat 18-20 hodin starou, umělou, nepobarvenou stopu vysoké (dančí,mufloní) ještě neznamená, že až se dostane na přirozené stopy poraněné zvěře, tak psa nasadím po 12hodinách na nástřel, po třech km bude následovat výpust,štvaní, stavění a dostřel a to ještě v dobře zazvěřeném revíru. Po úspěšném složení PZB ještě následují pro barváře IHB a spousta práce a praxe, tak aby ze psa byl špičkový barvář a ostatní plemena ne že mu šlapali na paty, ale byli od něho na km vzdáleny. A jestli chci, aby dobře vycvičený barvář s praxí zůstal spolehlivým, tak s ním nesmím honit. To mám sám za x let praxe ověřeno. Takže je otázka, co si chce kdo dokazovat úspěšným složením PZB např. s kopovem nebo ABJ, kterou stejně po PZB bude používat i jako honiče? Kdy vlastně všechno úsilí při výcviku na starých, studených, nepobarvených stopách, tak aby na nich byl pes utvrzený a nezajímali ho stopy teplé, pokazí ani ne jednou sezonou naháněk?
OT:Pro KOPOV.C: Chov. stanice Morské oko je pana Jevčáka, který chová i BB. Abecedu jmen už otočil 2x kolem prstu, což něco vypovídá. Co, to nechám na Tobě. Jinak jestli je pes hlasič,tak z mé praxe to není žádná výhra, teda pokud nemáš GPS.Pes bude o dvě doliny ve větru hlásit zhaslý kus a ty budeš jezdit po kopcích, hledat a poslouchat, kde pes hlásí. Já pořád nechápu,proč je hlasič tak velmi ceněný a většina by si takového psa přála mít, když oznamovač,který přijde,je dle mého názoru praktičtější.
BBrit
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 28.11.2006, 19:54

Re: která plemena mohou skládat předběžné zkoušky barvářů

Příspěvek od BBrit »

Kopov mě předběhl.Máme stejný názor :D
anton102
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 28.10.2010, 14:01
Bydliště: Valašsko

Re: která plemena mohou skládat předběžné zkoušky barvářů

Příspěvek od anton102 »

Jen taková poznámka k tomu zařazení plemen. Bloodhound - anglický barvář, poněkud mate pojmenováním, ale je to čistokrevný honič a taky je tam podle FCI zařazen. Např. ve Francii je hojně využíván k práci ve větších smečkách. Co se týká ABJ, tak ho FCI řadí mezi barváře a to proto, že ho tam řadí země původu, Rakousko. A tam je také využíván převážně jako barvář.
Početná čtyřnohá smečka.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: která plemena mohou skládat předběžné zkoušky barvářů

Příspěvek od kasari »

to anton102 - trochu jsem to nepochopil. FCI zná přeci jen skupinu VI. - Honiči, barváři a příbuzná plemena, ne? Jak se to dělí u nás už je druhá věc.
Ulkomaalainen...
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: která plemena mohou skládat předběžné zkoušky barvářů

Příspěvek od Petr1970 »

Nik.308 - to je taky nelogický - jít s ohařem BZ malých plemen? malé plemeno není ohař (německý dlouhý).. tak jak ho můžou pustit podle řádů malých plemen? - to by se nikde v řádech nemohlo psát "ohařů a malých plemen" u jiných zkoušek
retrívři jsou malá plemena, i když jsou těžší než většina psů.... taky logika

osobně asi souhlasím s tím co psal rustaff
v řádu je odvolávka jen na barváře
Předběžných zkoušek se mohou zúčastnit psi i feny všech plemen barvářů, kteří den před zahájením zkoušek dosáhnou věku alespoň 12 měsíců.

podle FCI členění je barvář jen AJB, BB, HB - http://cs.wikipedia.org/wiki/Plemena_ps%C5%AF

nechápu podle téhle logiky proč může bloodhound jít.. nejdřív by měl někdo? změnit FCI členění podle logiky (bloodhound je barvář) a pak by mohl.. nevidím v řádu vyjímku pro bloodhounda - že by tam byl extra jmenován
kopov je podle toho honič....

je to jak s právníkama:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
anton102
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 28.10.2010, 14:01
Bydliště: Valašsko

Re: která plemena mohou skládat předběžné zkoušky barvářů

Příspěvek od anton102 »

kasari píše:to anton102 - trochu jsem to nepochopil. FCI zná přeci jen skupinu VI. - Honiči, barváři a příbuzná plemena, ne? Jak se to dělí u nás už je druhá věc.

Ale FCI skupiny ještě dál dělí na sekce. Konkrétně VI. má sekce tři, níže si je vyjmenoval, ještě to dokonce dělí i na podsekce, ale to už je celkem nepodstatné. Ale nikde v řádech jsem se nedočetl, z jakého zařazení psů do skupin vycházejí. Mám za to, že by měly vycházet z FCI (ale třeba se pletu), v takovém případě by ale některé věci neodpovídaly.
Početná čtyřnohá smečka.
anton102
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 28.10.2010, 14:01
Bydliště: Valašsko

Re: která plemena mohou skládat předběžné zkoušky barvářů

Příspěvek od anton102 »

Ono je to hlavně velmi zajimavé z hlediska ABJ, ten se u nás v podtatě bere jako honič, ale dle FCI je to barvář. A chtěl bych vidět, jak by se tvářili na klubu, kdyby najednou někdo přišel s tím, že HZ nee. No ale pokud řády vycházejí ze členění dle FCI,tak by to tak mělo být.
Početná čtyřnohá smečka.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: která plemena mohou skládat předběžné zkoušky barvářů

Příspěvek od fesoj »

To Kasari a Jana A - bloodhoundovo zařazení mezi honiče není náš český nápad ! Vycházím z českého překladu italské knihy Psi. Bloodhound je řazen mezi "velké honiče" dle rozdělení FCI. Ale myslím, že tomu bloodhoundovi je to srdečně jedno :wink: .
To Anton 102 - taky se pleteš, pokud se týče ABJ, ten je dle FCI řazen mezi "malé honiče" a v sekci 2 - "barváři" - jsou, jak jsem již psal, pouze 2 plemena a to bavorák a hanoverák. Ovšem pokud v předpisech FCI od r. 2001, kdy tato kniha vyšla, nedošlo ke změnám.
Kritériem pravdy je praxe.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: která plemena mohou skládat předběžné zkoušky barvářů

Příspěvek od Petr1970 »

fesoj: nevím jak je to důvěryhodné, tady je v barvářích..
http://cs.wikipedia.org/wiki/Plemena_ps%C5%AF

tady z cmku je to barvář :-)
Alpský jezevčíkovitý brakýř
(Alpenländische Dachsbracke)
FCI - Standard Nr. 254 / 18. 06. 1996 / D

Překlad z němčiny: ing. Iva Černohubová

Původ: Rakousko

Datum zveřejnění platného standardu: 10.10.1995

Použití: tento silný a proti veškeré nepřízni odolný pes je používán horskými lovci jako barvář k dosledům spárkaté zvěře, nebo jako honič na stopě zajíce a lišky.

Klasifikace FCI: Skupina 6 honiči, barváři a plemena příbuzná
Sekce 2 barváři
S pracovní zkouškou (honičská a barvářská zkouška).

podle encyklopedie PES - je to honič :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: která plemena mohou skládat předběžné zkoušky barvářů

Příspěvek od fesoj »

Tož v tom aby se už prase vyznalo... Asi se zeptám jen tak pro zajímavost na ČMKU, jejich výklad by měl být směrodatný.
A odpověď zní : Bloodhound je řazen mezi velké honiče, ale může se zúčastnit předběžných zkoušek barvářů dle našich ZŘ, nikoliv však IHB. ABJ je řazen mezi barváře, ale dle našich ZŘ na předběžné ani individuální hlavní zkoučky barvářů jít nesmí, jen na ZH a BZH. Kopov taktéž a navíc pro něj existují individuální zkoušky honičů - slovenských kopovů. Toto mi bylo sděleno jak pí Tichou na ČMKU, tak na ČMMJ.
Kritériem pravdy je praxe.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: která plemena mohou skládat předběžné zkoušky barvářů

Příspěvek od kasari »

No takhle jsem to taky psal... :wink: Směrodatný je vždy jen výklad ČMKU.
Ulkomaalainen...
anton102
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 28.10.2010, 14:01
Bydliště: Valašsko

Re: která plemena mohou skládat předběžné zkoušky barvářů

Příspěvek od anton102 »

http://www.cmku.cz/soubory/plemena/306_ ... brakyr.doc

http://www.fci.be/nomenclature.aspx

Tak z tohohle by to zařazení mělo být jasné.

Jinak co týká těch zkušebních řádů, tak by mě zajímalo, kde napsáno, že bloodhound může na předběžné barvářů a naopak pro ABJ ač je zařazením barvář, platí zkušební řády pro honiče. At jsem četl, jak jsem četl, nenašel jsem o tom ani čárku. Je sice pěkné, že to tak paní Tichá vyložila, ale zajímalo by ze kterých konkrétních ustanovení takový výklad vychází ?
Početná čtyřnohá smečka.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: která plemena mohou skládat předběžné zkoušky barvářů

Příspěvek od kasari »

To, co jsi uvedl, ti nemůže nic objasnit. Jde o překlad z něm. originálu a stanovení FCI. To se ale v jednotlivých zemích liší. Podstatné je jen to, jestli je rasa FCI uznaná, nebo ne. Přečti si zkušební řády a tam se dozvíš víc. Ještě víc na školení rozhodčích z výkonu.
Ulkomaalainen...
anton102
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 28.10.2010, 14:01
Bydliště: Valašsko

Re: která plemena mohou skládat předběžné zkoušky barvářů

Příspěvek od anton102 »

Jakto, že to nic neobjasnuje, je to oficiální zařazení dle FCI viz 2. odkaz. A to platí pro všechny země, které pod FCI spadají a lišit se nemůže. Samozřejmě ZŘ z něho vycházet nemusejí, ale pak by mělo být někde specifikováno z čeho vycházejí. Zkušební řády jsem samozřejmě četl, proto jsem také psal, že o dané problematice nikde ani čárka.
Početná čtyřnohá smečka.
Odpovědět