Výcvik staršího psa - velšteriér

Pejskové a jejich výcvik
šárka
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: pát 13.1.2012, 12:01

Výcvik staršího psa - velšteriér

Příspěvek od šárka »

já jsem měla voříška do té doby než´si ji mamča přivlastnila a odvesla k sobě domu.Ale tedka hodně přemýšlím a váhám o velšteriérovi,tedy měl ho můj dědeček ale pes si dělá co chce a hlavně je pořád zavřený poslední dobou.Dříve dědeček chodil s pesanem na hony,ale je to rok co mi děda zemřel a baráček se prodává a já si psa chci vzít ale háček je v tom že bydlím v bytě a on celých svých 5 let byl venku.Nedávno jsem si ho zkusila vzít přez noc k sobě domu a byl uzasnej poslouchal a ani louzicku neudělal.Myslíte že by to byl dobrý nápad si ho vzít do bytu.? :wink:
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Co máte za psy?

Příspěvek od Petr1970 »

dokážete toho psa unavit?
lovecký pes v bytě - neštěstí pro psa (když mu nedopřejete..)

navíc "dopřát" neznamená 1-2 hodiny denně procházku kolem bloku na vodítku.. to psa neunaví.. psa unaví "práce" - mozkem.. povely, pořadovky, lovecký výcvik, služební výcvik - prostě něco kde se mu unaví mozek - potom není problém s jeho tělem...

jestli tohle dokážete udělat (nebo praktikovat myslivost) kdy je pes o víkendu v práci-revíru a v týdnu udržovací, bude v pohodě.. jinak - týrání psa

po náročném víkendu kdy je pes v zápřahu ani nebude chtít ven na procházky pondělí-úterý... bude jen spát a spát...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Co máte za psy?

Příspěvek od Onďa »

Petr má pravdu. Jen bych k tomu podotkl, že pokud pes nemá odpovídajíc vyžití trpí i zavřenej v kotci nebo na zahradě (tady se k tomu podle mě potom přidává i nedostatek konatku s pánem). Žádnej pes, snad mimo vyložený hlídače, se na zahradě nevyběhá ani jinak nevyžije (a pokud jo, tak to teda většinou fakt stojí za to....) Hlavní věc je se psovi opravdu hodně věnovat a smířit se s tím, že to občas je i na úkor vlastního pohodlí. Měl jsem (a rodiče pořád mají ) víceméně v bytě ohaře, teď se mnou bydlí teriér prakticky v centru Brna, takže vím, o čem mluvím. Pokud psovi vneseš do života řád (to oni potřebujou), nebude problém. Např můj pes ví, že ráno se jde jen venčit, pak spí nebo se povaluje, dokud nepřijdeme z práce a nejsou s ním problémy, protože už dobře ví, že odpoledne jdeme ven, kde se vyblbne. To ale znamená, že buď já nebo přítelkyně mažeme po práci co nejrychleji domů, neb i kdyby ho náhodou nečekala plnotučná procházka, potřebuje se aspoň vyčůrat.. Taky si je potřeba ujasnit, kdo se o psa postará v případě služební cesty, atd.. No, a pokud ten velšík byl lovecky vedenej, je potřeba se připravit i na zvládání jeho nemalé lovecké vášně..V tom případě by možná bylo nejlepší, kdyby ses rozhodla poznávat krásy lovecké kynologie (nemusíš na to být myslivec).
Takže závěr: ani loveckej pes v bytě nemusí trpět, ale klade to zvýšené nároky na majitele - nelze např jít po práci do hospody a vrátit se ve dvě ráno :D
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Co máte za psy?

Příspěvek od RuStaff »

...
Naposledy upravil(a) RuStaff dne pát 22.3.2013, 12:51, celkem upraveno 1 x.
6,5x55SE☝️❤️ 8)
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Co máte za psy?

Příspěvek od Petr1970 »

ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
šárka
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: pát 13.1.2012, 12:01

Re: Co máte za psy?

Příspěvek od šárka »

No lovecky byl vedenej od 1roku asi do3a půl.pak ne.a nejhorší je že když s ním někam jdu na procházku kde nic tu nic tak ho pustit nemuzu pač by za mnou nepřišel.poslechl pouze pánička.Já bych ho k myslivosti určitě už nevedla.(jedině půjčovat kamarádovi ale to je kravina pač je protoho psa uplně cizí)ale dlouhé procházky hraní..určitě ano je velmi temperamentní když si usmyslí že nebude poslouchat tak neposlechne tak se na něj musí křiknout.Ale říkala jsem si přece už jenom je mu 5 let tak by si na ten byt mohl zvyknout více,a ze své zkušenosti vím že je neunavný...:)
šárka
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: pát 13.1.2012, 12:01

Re: Co máte za psy?

Příspěvek od šárka »

a co mám dělat, abych ho unavila při mysli a přemýšlení..?povely to je jasné ty bude dostavat pořád ale jak jinak ještě ..?
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Co máte za psy?

Příspěvek od Petr1970 »

jednoduše:
volné pobíhání psa - procházky kdy pes jen tak si čuchá, běhá... to je jeho přirozeno, žádná námaha.. to mozek neunaví (ne tolik kolik potřebuju)

únava mozku(psa) - pes se musí soustředit, vykonávat něco nacvičeného, učit se... běžné sedni-lehni když to ten pes cvičí není extra namáhavé...

na vodítku - když ho nějak tak tahnete, pes chvíli jde, chvíli se nechá tahnout protože značkuje.... to také extra neunaví...

teoreticky:
nejvíc únavové pro psa jsou pachové práce, z toho nejtěžší je záchranařina - lidské pachy, rozpoznávání vzorků - viděl jsem psy v top kondici kteří po 15 minutách lehli a spali 3 hodiny v autě před další prací...lovecké pachové práce - to samé
služební výcvik - opět- pachové práce, poslušnost....

můžete s libovolným psem na amatérské úrovni dělat tancování (dog-dancing), můžete dělat "agility-běhání kolem tyček"
váš problém - pes je v nejlepším věku - 5 let, čuchnul si ke zvěři, rok byl nechanej "na divoko"...
osobně - začal bych poslušnost, poslušnost, poslušnost - cvičák se psama aby se socializoval, vy ste okoukala co a jak..
při tom zkoušet a oživovat aporty s činkou - podívat se na working testy - navádění na 2-3 aporty najednou.... vše na cvičáku, kontrolocané prostředí.. až vás pes začne poslouchat na 300 procent - za chůze, mezi psy.... můžete vyrazit do terénu....

berte to tak že všechno tohle obětujete pro psa, ne pro svůj pocit...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Co máte za psy?

Příspěvek od Petr1970 »

jinak - dokud nemáte čistou a pořádnou poslušnost - povely při "pořadovce" neuvažujte o dalším výcviku... ve vašem případě, přivolání a "daun" a pak můžete řešit co dál.... pes vás musí poslouchat, jinak nemá nic cenu dál cvičit.... jelikož nejste původní pán-výcvikář, musíte nejdřív získat "místo nad ním" aby poslouchal
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Výcvik staršího psa - velšteriér

Příspěvek od fesoj »

Šárko, předpokládám, že ten pejsek je lovecky upotřebitelný pes se zkouškami, takže se nejedná o výcvik jako takový, ale o utvrzování v tom, co už umí. Proto myslím, že pro pejska a možná i pro Tebe samotnou by bylo nejlepším řešením, pokud ten Tvůj kamarád myslivec aspoň trochu rozumí lovecké kynologii, aby sis někdy našlo čas a vyrazila s nimi oběma do honitby. Tak nejlíp poznáš, co v psovi je a není, naučíš se mu pod odborným vedením rozumět a pes Ti za to bude vděčný. Pro Tebe jako nemyslivce je především důležité, aby Tě pes uznával za paní a poslouchal Tě a od toho se pak může odvíjet další výcvik, lovecký i nelovecký. A na Tvém místě bych z toho neměl takový strach. Podívej se například na herečku Klárku Jandovou, která si pořídila jezevčíka původně jen jako kamaráda - a dnes je jeho zásluhou plnohodnotnou členkou naší velké myslivecké rodiny. A jak už bylo několikrát napsáno, pobyt psa v bytě vůbec nevadí, naopak čím víc bude v Tvé přítomnosti, tím lépe pro Váš vzájemný vztah. Přímo nad počítačem, u kterého sedím, mi visí "Prosba psa" - je to něco podobného, jako známá "Modlitba koně" - a z ní cituji : "Ty máš svou práci, zábavu, rodinu, já mám jenom Tebe. Mluv na mne a často ! Stačí mi Tvůj hlas, který se na mne obrací a který mi dělá dobře..." Přeji pejskovi i Tobě hodně příjemně strávených společných chvil a snad i zážitků v přírodě !
Kritériem pravdy je praxe.
šárka
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: pát 13.1.2012, 12:01

Re: Výcvik staršího psa - velšteriér

Příspěvek od šárka »

Děkuji moc všem za rady..no zkoušky má ale to byl 1rok starý(a musí se po nějaké době přezkoušet myslím že.a podle mě to zapomělvšechno?a to on už nemá..:(,a teďka je mu 5 a hlavně co ho musím naučit aby si NIC neznačkoval doma z toho mám úplně největší strach jelikož mám celý byt nový a nebo aby něco neokusoval když budu pryč.Strašně moc bych si ho chtěla nechat ale nějak z toho všeho mám strach..:( . a musím začít úplně od začátku sedni,lehni a zůstaň a hlavně nesmíš.Tady u Moravských Budějovic nikdo cvičák nemá ani o nikom nevím..:(
šárka
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: pát 13.1.2012, 12:01

Re: Výcvik staršího psa - velšteriér

Příspěvek od šárka »

Jo a hlavně vždy na honě byl náš pes středem pozornosti vždy něco provedl..vloni ho pokousal pes,měl drát v zadní pacce a teď mám strach jít mezi ostatní psy ještě jsem to nezkoušela ale hnedka zítra si jdu kupovat košík a nové vodítko.A vadilo by něčemu kdybych z něj udělala domácího psa..:)
Jak jinak mu mám namáhat mysl než jak jste jmenoval ty pachové práce a záchranařina.?
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Výcvik staršího psa - velšteriér

Příspěvek od Onďa »

V Mor Budějovicích cvičák je http://vycvik-psu-mb.wz.cz/ :wink:
Zajdi tam, určitě ti minimálně poradí. Když jim předneseš, co ti pal Petr1970, tak ti to určitě i vysvětlí. Já jen dodám, že unak unavit psa zanemná, že ho jen nenecháš lítat, jak ho napadne (to on vydrží i celej den a moc unavenej nebude), ale dáš mu nějaké zadání, tzn. budeš ho něco učit, procvičovat to s ním atd., aby jen nepobíhal, ale musel taky trochu myslet. Jinak myslím, že neprohloupíš, když si koupíš pár tzv. psích časáků - Pes přítel člověka, Psí sporty, Svět psů. Tam najdeš spoustu informací a hlavně inspirace, co vše byste mohli dělat (jsou např. psí sporty postavené na aportu - flyball, nebo dog frisbee). Taky na netu je toho spousta.
Co se kousání a ničební bytu týče, tak ze začátku se tomu možná nevyhneš (kor jestli strávil poslední rok v kotci), ale dá se na to připravit (např. odstranit z dosahu psa okousatelné a zničitelné předměty - boty, kabely od spotřebičů, kytky atd). Ale hlavně, čím dřív zavedeš psovi pravidelnej program a poskytneš vyžití, tím dřív tyhle případný problémy zmizí - bude rád, že si pospí zatím co jsi pryč :)
Ničeho se neboj, nepůjde to asi vždycky hladce, ale pokud to budeš dělat z lásky k psovi, tak za ty rozářený oči to stojí a až to spolu zvládente budeš na ty jeho lumpárny ráda vzpomínat.
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Výcvik staršího psa - velšteriér

Příspěvek od Petr1970 »

no, nejdřív trošku pesimisticky - jestli je to 5 letý "zdivočelý" pes a necháte ho celý den(tipuju min. 9 hodin) samotného v novém bytě - to bude hodně bolet.... hlavně vás....
ve starším baráku máte různé předsíně, chodby, nevím jak vy... rozhodně bych mu nenechal pohyb po celém - ten pes se bude hodně-hodně-hodně nudit ... klidně okousávat, očurávat (značkovat), jestli nebyl zvyklý na pravidelný režim tak klidně i vykoná potřebu..

popřemýšlel bych o nějaké možnosti dovolené-chození dřív domů na několik týdnů (vím že to vždy nemusí), se štěnětem sme byli doma měsíc co to šlo (střídání dovolené, uvolňování z práce) protože se nám pozdržel dům ...


se psem můžete dělat cokoli, to že jsem psal záchranařina - neznamená že polezete po sutích, když někde objevíte kynology co to dělají tak není problém se podívat, chodí tam spousta lidí které nemají ani závodní ani záchranářské ambice, jen mají šikovné psy a snaží se jim dopřát - to aby se ze psal stal vycviřený záchranářský pes není otázka jednoho léta.....

jinak bych si dal pozor na zdraví (přeci jen už dospělý pes) než začnete dělat něco extrémnějšího - běhání, tahání kola, skákání překážek, skákání za talířem...

zpočátku bych se zaměřil hlavně na poslušnost - aby bylo možné postupovat dál - pes který na vás nebude fixovaný, nebude na vás při "zavolání" koukat - nemá cenu dál nic dělat, protože toho psa ani nedonutíte aby se na vás podíval, natož aby poslouchal nějaký povel ....

zkuste nějaký cvičák kde dělají různé socializace a základní výcviky "amatérů" - spíše pro pány:-) aby se nauřili znát svého psa a reakce... tam můžete v kontrolovaném prostředí i zkoušet s jinými psy, uvidíte jak chování, strach...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
šárka
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: pát 13.1.2012, 12:01

Re: Výcvik staršího psa - velšteriér

Příspěvek od šárka »

Ondro děkuji za stránky,já myslela že už to tam není..určitě se na to obrátíme,kdyby si bývaly i v Budějovicích ale to taky zrušily.
Odpovědět