Ako zvládnuť skúšky

Pejskové a jejich výcvik
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: zkoušky

Příspěvek od curil »

gratuluju! BZ jste skládali podle řádu malých plemen?
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: zkoušky

Příspěvek od roedear »

curil píše:gratuluju! BZ jste skládali podle řádu malých plemen?
Podle zkušebního řádu pro lovecké slídiče - tj. 12 a více hodin stará pobarvená stopa, šoulačka s odložením+plazení+výstřel, slídění+výstřel, čisté odložení a vodění na řemeni.
ZKK 600 30-06 Spring. Sierra 11,7g (SBT)
Uživatelský avatar
ridgeback
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 185
Registrován: pon 14.4.2008, 16:20
Bydliště: pardubice

Re: zkoušky

Příspěvek od ridgeback »

vkládám odkaz na požadavky při různých zkouškách psů. Třeba to někomu pomůže, jako mně.

http://www.kchls.cz/zkus_rady/zr_uvod.htm
Ruger M77 LH 30-06 Meostar R2 2-12x50, dvojka 16/70, hnědý Labrador, Forester
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: zkoušky

Příspěvek od Petr1970 »

jen pro info, o víkendu jsem mluvil s lidmi z kchls, rozhodčí a tak.. chystá se změna Zřádů... co jsem tak zaslechl tak by tam opět mělo být že vlečka srst-peří je vlečka - aby šel pes po stopě, ne slídění 100 metrů na každou stranu...
další změny nevím, ani nevím jak moc a kdy se to chystá..
tak uvidíme
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: zkoušky

Příspěvek od Petr1970 »

tak se musím pochlubit, mezinárodní všestranky, I. cena, i titulek se našel :-)
je zajímavé vidět ty psy druhý den, spousta těch mladších to neustála (a pánové jim to neusnadnili že je tahali do hospody všude a ti psi si neodpočinuli).. první den super výkony, druhý den tragédie... - zapírali zvěř, neposlouchali, nenechali se přivolat....

na účka by se mělo zavést nějaké věkové omezení (2-3?) roky, závodníci co tam tahaj 1,5 letý psi nemaj rozum.....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: zkoušky

Příspěvek od Leon »

gratuluji k tomu věku když vidím na zkouškách ty 1,5 letý roboty tak se mi zvedá adrenalin 99,9% jich je bez energie která by měla z mladého psa přímo sálat to by měla být nadupaná raketa s radostí ze života :!:
CZ 550 american 308win.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: zkoušky

Příspěvek od Petr1970 »

tak je to fakt síla... jako nechat psa na vlečce 45 minut (ano, 45, ano minut) a pak říct jen možná byste měla odstoupit)..
pes kterej na vodění zalehlej v řemeni za 3..

to už se nedá omluvit tím že rozhodčí nezná detaily řádu plemene, to je fakt vyloženě snad dávačka...
setkávám se s tím na OMS čím dál víc... tak ať rovnou ty spolky vyvěsí ceník, tohle tu kynologoii fakt posílá do pekel...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
ridgeback
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 185
Registrován: pon 14.4.2008, 16:20
Bydliště: pardubice

Re: zkoušky

Příspěvek od ridgeback »

Na konci listopadu se konají zkoušky: Field Trials Retrieverů
Pokud by pes uspěl, dá se zapsat jeho lovecká upotřebitelnost pro sdružení, místo podzimních zkoušek?
Ruger M77 LH 30-06 Meostar R2 2-12x50, dvojka 16/70, hnědý Labrador, Forester
janaA
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: úte 19.1.2010, 18:31

Re: zkoušky

Příspěvek od janaA »

Na FTR může jen pes,který už má složené zkoušky s aportem,takže PZ,LZ,SZVP nebo ZPR, tedy upotřebitelnost na drobnou zvěř již má :wink:
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: zkoušky

Příspěvek od Petr1970 »

u ne-oms akcí je následující problém - akce zajišťuje obvykle kchls (rk konkurence) a tam je občas problém
na libovolné zkoušce (vodky, podzimky, lesky)

1) podle usnesení tě nenechají dojít jen limitní disciplíny pro LUP když z něčeho vypadneš..

2) o upotřebitelnost se stejně žádá u OMS - resp. ten klub to musí mít domluvené aby jim potvrdili kartičky - a už několikrát sem zažil že se snažili lidi odradit "aby si o to nežádali" protože s místním OMS moc nevycházej a ten jim odmítl potvrdit karty - resp. se na místě zúčastnit aby to podepsal, protože se nedá dost dobře posílat karty někam v tejdnu - logicky se nabízí finta podvodu že by si někdo požádal o LUPa na jiného psa..

pro LUP je nejlehčí zajít na nějaké místní OMS ... sice narazíš na jiné problémky, ale LUPa dostaneš na počkání :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: zkoušky

Příspěvek od Petr1970 »

jinak Field trials, MSR nejsou zkoušky podle zkušebního řádu - jsou to už jen "mistrovství" soutěže...
FTrialy, mezinárodníFTrialy, MSR by se mělo zkoušet už na "teplé zvěři" - tzn. reálný hon, na rozdíl od "studených" - všechny ostatní zkoušky

OVVR - ověření vlohových vlastností retrievera - není upotřebitelnost
ZV -zkouška vloh, není upotřebitelnost
SZVP - speciální zkoušky vodních prací - upotřebitelnost drobná
PZ - podzimky - upotřebitelnost drobná
LZ - lesní zkoušky, upotřebitelnost drobná i spárkatá
BZ - barvářky - spárkatá (podle řádů teriérů-jezevčíků nebo slídičů, co se vyhlásí...)
ZPR - zkoušky přinášení retrieverů - dvoudenní, drobná upotřebitelnost
VZPR - všestranné zkoušky přinášení retrieverů - dvoudenní, drobná i spárkatá, Účko...

na VZPR je už nutné mít předem SZVP nebo PZ nebo LZ nebo ZPR

pak jsou ty soutěže, v reálu je to hon s přechody lečí atd, každý pes musí donést stanovený počet kusů, celý den se chodí na volno(řemen snižuje známku), při libvolném vyražení za zvěří pes končí, celé je to o tom maximálně zdůraznit klid před zvěří a perfektní aport až po výstřelu...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
janaA
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: úte 19.1.2010, 18:31

Re: zkoušky

Příspěvek od janaA »

Petře,nedá mi to - vy tady neustále brojíte, špičkujete proti omsový zkouškám. Samozřejmě záleží na oms, na konkrétních rozhodčích,ale určitě neplatí,co omsový zkoušky,to problém,pletichaření atd. Naopak to se dost často stává i na klubových akcích, respů. všech kynologických akcích,kde jsou ve hře lidské ambice a ješitnost.Opačně je řada oms,kde posuzují stejní rozhodčí jako na klubových akcích a ta úroveň tomu odpovídá. Je to všechno jen o lidech jako všude
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: zkoušky

Příspěvek od Petr1970 »

obecně - co jsem viděl tak "na omsu" je to dost horší - na každé zkoušce problém (porušení řádů, špatné posuzování atd..)

zkusím se trošku rozepsat - samozřejmě je jasné že každý rozhodčí (klub, oms) je myslivec, klubové zkoušky by bez MSdružení ani nešly...
jinak ještě osobně rozlišuji KCHLS a RK - KCHLS beru asi jako nejlepší, u RK to má kolísavou úroveň - někdy na úrovni KCHLS, jindy je to horší než na OMS - to souvisí že RK je celkem novej-truc podnik udělaný proti KCHLS, který nemá moc svých rozhodčích takže někdy jsou to klasické "oms zkoušky" pod hlavičkou RKlubu - to ovšem nebrání některých vůdkyním vytahovat se že "RK zkoušky" jsou kvalitnější než OMS :-)

1) velký problém - retrieveři jsou malá plemena, jenže spousta rozhodčích je moc nezná-neposuzuje, malá plemena jsou pro ně jiní psi, které mají-vodí-znají... takže na zkoušce moc nevědí typické chování
- s tím souvisí problémy že si někdy ani nepřečtou ten řád pro disciplínu a posoudí to jinak
kluboví rozhodčí - obvykle jsou to lidi kteří retrievery sami mají, případně mají chs, takže vědí co by mělo být typické

2) starší myslivci-praktici-rozhodčí - preferují "nos, chuť a samostatnost" - to je problém na některých retrieveřích disciplínách kde je to naopak špatně

pár příkladů:
1) marking - naprosto špatně kdy pes nejde přímo a nepadne na kus - je to paměť k aportu, navíc se zpožděním 10 vteřin... snad ani na jedněch oms zkouškách jsem to neviděl proběhnout správně - běžné že nechají vůdce vypustit psa hned, pes na konci 2-4-5 metru slídí protože si nepamatuje kde to je - hodnoceno obvykle známkou 4 s pochvalou jak má nos atd..
TOTO je hodně špatně

2) předsedání - retrieveři nemusí předsedat při předávce - spousta rozhodčích to dává za chyby(snižují známku)

3) ovladatelnost - tady kolikrát pes běhá jak střelený, nenechá se vůdcem navést kam má (dohledávky, slídění), rozhodčí to nechávají a chválí "samostatnou práci" - to záleží jak kdy, pes má pracovat samostatně ale má být v určitých chvílích ovladatelný

4) chyby v papírech - nepořádek (občas přímo podvádění) s přihláškami - preference domácích, ohýbání zkušebního řádu - často se pořadí jde podle rozhodnutí rozhodčího - hele pepo teď ty... i když los je jinak
na jednu stranu to chápu - místní lidi, dělají to pro sebe, na druhou stranu je to špatné "pro ty kteří nemají dědu u toho spolku"

bohužel, za poslední 3 roky jsem byl docela dost zkouškách a to co jsem viděl hlavně na OMS mě důvěrou nanaplnilo - plus to co mi říkají důvěryhodní známí - kolikrát ty zkoušky jsou opravdu fraška které nejdou pro retrievera použít ani jako trénink

samozřejmě se porušování řádů děje i na klubovkách (typicky slídění s dohledávkou v rákosí - kachna se vhazuje na začátku a ne až po proslídění, ale nejsou to takové ty základní chyby co jsem popsal

takže bohužel, upotřebitelnost ano, ale z hlediska typické práce a posouzení retrievera jsou OMS zkoušky u malých plemen v případě retrieverů spíš horší než lepší...
prošel jsem si v hlavě posledních 5 oms zkoušek a na každých bylo něco špatně - různé okresy, různí rozhodčí takže pro mě asi opravdu platí "co oms zkoušky, to problém"
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
janaA
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: úte 19.1.2010, 18:31

Re: zkoušky

Příspěvek od janaA »

za mě :) ad 1 - tohle opravdu někde problém je,proto je potřeba se zajímat,zda u oms,kam se člověk hlásí, mají s retrívry zkušenost nebo ne, jinak znovu opakuji někde posuzují rozhodčí omsový zkoušky i ty klubové
ad2 - tohle je spíš problém zkušeního řádu kontra praxe. Kromě bažantnic jsou retívři používání v praxi jako slídiči,takže zrovna ta samostatnost je opravdu preferována např. u slídění, ovšem o způsobu slídení tak,jak je posuzován na klubovkách (tj. děláme ze psa blbce,protože ho nutíme slídit pod naší taktovkou,ačkoli pes ví,že ten kus leží X metrů vepředu, v praxi samozřejmě při dohledávce po nebo při honu chci,aby pes ve chvíli,kdy o kusu ví,šel přímo pro něj) se diskutuje i mezi vůdci,rozhodčími,funkcionáři klubů. Marking je opravdu disciplína, ve které se na omskách můžou dělat chyby z nepochopení,neznalosti (já jse ovšem letos na omsových zkouškách absolvovala marking třikrát,pokaždé naprosto regulérně, pes musel navolno sedět, vyběhnout až na povel po pokynu rozhodčího,jít přímo ke kusu - pravda,na leskách jsme měli marking s králíkem v lese,ale jinak byly podmínky zachovány). A opět,co si budeme povídat,detailní provedení markingu (tedy ne to,že pes musí čekat na pokyn) se na každých klubových zkouškách hodnotí jinak a i odborníci z oblasti WT potvrzují,že to není to,co by mělo být podstatou této disciplíny.
Předsedání -nezažila jse zkoušky,kde by chtěli od retrívra předsednout
Papíry - osobně jsem to nezažila,ale i od svých známých vím,že někde ten kamarádšoft funguje. Ale to je i na klubovkách
Suma sumárum,to, že jsou někde problémy a někde i dost závažné, je samozřejmě pravda. Ale rozhodně bych to nezevšeobecňovala.... poslední dva roky chodím s nejmladší labradorkou a u nás na oms jsem se s problémy nesetkala,teď jsem byla na vlohách v jiným oms a taky OK. Byla jsem hlášená na oms všestranky,bohužel se z důvodu málo psů neuskutečnili,ale mluvila jsem s lidmi s retrívry, kteří na nich byli v minulých letech a říkali taky,že se šlo v souladu se řádem retrieverů
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: zkoušky

Příspěvek od fesoj »

Lze vystavit novou kartu LUP při ztrátě původní, nebo v tom případě, že si pes po získání LUP na PZ rozšíří kvalifikaci dejme tomu LZ či BZ, ale původní kartičku si mezitím majitel nechal zalít do plastiku a tím pádem už na ni nelze nic dopsat ?
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět