Malý a velký münsterlandský ohař

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
Zdeněk Plíva
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: úte 23.11.2010, 17:34
Kontaktovat uživatele:

Malý a velký münsterlandský ohař

Příspěvek od Zdeněk Plíva »

Dobrý den,
je mezi těmito plemeny (MMO a VMO) nějaký rozdíl? Samozřejmě kromě exteriéru. Zajímají mě hlavně pracovní vlastnosti, povaha... O MMO se nějaké informace dají najít, ale s VMO je to již horší. MMO je prý více, než ostatní ohaři, náchylnější ke štvaní zvěře a má slabší vlohy pro vystavování. Ale zase je prý poměrně dobře použitelný na dosledy a práci na barvě. Jaký je v těchto ohledech VMO? A pokud jsou jejich vrozené vlastnosti podobné, proč je v lovecké kynologii více využíván MMO? Je to pouze kvůli velikosti, nebo i jiným vlastnostem?
Za jakýkoliv postřeh a názor budu rád. Můžete srovnat i s jiným dlouhosrstým ohařem.
pavlina
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: pon 14.2.2011, 20:43

Re: Malý a velký münsterlandský ohař

Příspěvek od pavlina »

Mezi těmito plemeny je docela velký rozdíl, VMO je vlastně odnoží Německého dlouhosrstého ohaře, kde byla povolena jen hnědobílá barva, proto vzniklo nové plemeno VMO, které je v černobílé variantě. Narozdil od nich je MMO plemeno vyšlechtěné z křepeláka, dlouhosrstého ohaře a mluví se i o krvi barváře. Proto je MMO svou povahou jiný než VMO. U MMO aspoň z mého okolí nějakých 15 psů a fen jsem se nesetkala s problémy při vystavení. Je zde spíš problém, že MMO jsou velcí lovci a rádi zaskakují, ovšem pílí a chozením do zvěře se dá vše naučit. Jinak jsou MMO celkem vášniví vodaři a mnoho vůdců je používá i na prasata, jelikož se vejdou do kohoutkové výšky 55cm. A z vlastní zkušeností mohu říct, že jsou celkem ostří na škodnou(náš pán zdrhl za prasetem z auta, jelikož si dokázal odrolovat okénko) Za sebe nedám na MMO dopustit. Ovšem musím říci, že opravdu učení klidů je u nich celkem záležitostí na delší dobu, ale s pevnými nervy a chozením jsme na 100% klidech na pernatou a na srnčí. zajíci jsou horší, ale většinou se tak po 300 metrech vrací. Vystavení má tak pevné, že ho nemůžu vůbec odvolat a hledám ho po lese kde zase vystavuje. Další vlastností je, že jsou snad všichni hlasití na viděnou, nekteří i na stopě. O VMO toho tolik nevím, ale jsou určitě lépe ovladatelní a stejně jako dlouhosrstí ohaři jsou to celkem hlasití psíci. A nejsou tolik tvrdohlaví. Každé plemeno má něco do sebe a také záleží na jakého psa narazíte:)
Zdeněk Plíva
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: úte 23.11.2010, 17:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Malý a velký münsterlandský ohař

Příspěvek od Zdeněk Plíva »

Děkuji Pavlíno za odpověď. Jelikož to bude můj první pes, kterého bych chtěl dovést k lovecké upotřebitelnosti, tak se trochu, jako kynologický zelenáč, obávám toho temperamentu u MMO. Takže asi zvolím ovladatelnějšího VMO. Ale jak píšete: je to i o konkrétním jedinci. Z velkých münsterlandů se mi líbí zejména ti tmaví jedinci, s velkým podílem černé, nebo hodně žíhaní.
pavlina
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: pon 14.2.2011, 20:43

Re: Malý a velký münsterlandský ohař

Příspěvek od pavlina »

https://www.youtube.com/watch?v=0GeSxC5e4Bw konecne se mi podarilo zachytit vystaveni a dokonce ustalovani u MMO:)
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Malý a velký münsterlandský ohař

Příspěvek od Hirc »

moc pěkný klip, více takových :P
Odpovědět