Ohaři a vystavování

Pejskové a jejich výcvik
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od kabát »

Já vím, jde o to, že rozhodčí chce vystavování. Mám třetího výmara za 19 let, měl jsem vynikající fenu, odchoval jsem štěňata. O některých potomcích vím jak pracovali a neztratili se ani na zkouškách ani v honitbách.
Měl jsem i psa, 38 kilo svalů a šlach, který v 16 hodin po honě stále nebyl unavený.
Vystavoval, miloval aport z vody i v Lednu a potmě z Dunaje,
byl hlasitý u zhaslého kusu a dohledávku dělal na volno jako oznamovač.
Ale zahynul, je pryč a nikdy se nevrátí.
Mám dalšího, je úplně jiný a nemůžeme se domluvit. Někdy dělá jako hodinky, jindy si dělá co chce. Od štěněte je takový.
Je to těžká a únavná práce, znovu a znovu od začátku, a pak si stejně zase udělá co chce on.
Potřebuju s ním udělat podzimky, na les a vodu už si troufnu. To se dá naučit. Ale to vystavování prostě neumím.
Neumím ho uklidnit jak je ode mě dál. Rupnou mu nervy a vyrazí, za zajícem i bažanta, pokud nevyletí tak ho chytne.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od Leon »

už jsem to psal jednou nakup křepelky dej tak 3-5 do travin s motýlkem a trénuj na dlouhý šňůře nic jiného nefunguje a hlavně se vyhni honům v bažantnici to je cesta do pekla s neutvrzeným a nažhavený psem
CZ 550 american 308win.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od kabát »

Jo, on to v sobě má, jen už si čuchnul k odchovaným bažantům na honě a tak se vystavováním nezdržuje.
Moje chyba.
Protože jsem byl dnes krmit, sbírám si hříbky v řídkém lese s podrostem borůvčí a náletem, psa na volno ale držim si ho u nohy. Najednou čučí do neznáma, vystavuje, obvykle vystavuje i srnčí nebo černou když ji větří z křoví. Tak jdu k němu a metr před ním vyskočí zajíc. A to jich máme v lese asi 5. Vyběhne za ním, písknu, okamžitě se vrátí.

Jsou ty křepelky schopné zůstat na místě nebo budou popocházet, popoletí?
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od kabát »

Já je měl minulý týden, dával jsem je do trávy v kleci, na řemeni k nim postupoval, na volno jsem to nezkoušel.
Víkend jsem jel na 4 dny z domu, tak jsem je " vyexpedoval".
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od Leon »

klícka je dobrá ale ten motýlek je lepší křepelka neuletí a jenom odchází a pes musí v klidu postupovat za ní z vystavení je dobrý aby byl reflexní aby jsi je pak našel :D
CZ 550 american 308win.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od BwanaHunter »

kabát> já vím, že chce. Ale sorry, "dospělý" bažant, který se nechá chytit od psa, pokud to není ve 150cm vysokém rákosu, si nic jiného nezaslouží. Na honu ti postřelený kus pes má taky dohledat a přinést, tak proč ho solit za to, že chytil kus, který se chová, jako že ho už někdo přizabil... je to bída. Takové zkoušky nežeru, ale ze mě si příklad neber, jsem starý anarchista :lol: Ty podzimky potřebuješ kvůli chovnosti, upotřebitelnosti nebo že chceš, aby je měl?

Jinak - vím, že nenapíšu nic objevného, tak nebrat, že dělám chytrolína, ale chci říct, že každý pes je jiný a jsou rozdíly i mezi jedinci jednoho plemene někdy dost podstatné. Měl jsem pár ridgebacků, než se z nich - minimálně tady v Evropě - stalo něco, k čemu se už nehlásím. A měl jsem fenu, která byla multitalent od pánaboha, a na dohledávce druhý den po honu dohledávala studenou zvěř, kterou přešli dva fousci. Samozřejmě, na začátku, když jsem jí tam přivedl, jsem slyšel plno keců, nahlas i jakoby potichu, a pak chlapi čuměli s otevřenou hubou a já se tlemil a nafukoval :lol: . A pak volali, ať s ní přijdu, že potřebujou něco najít... A jiná fena - opravdový zájem jen o to, co se dá sežrat, nebo co může chytit a zabít sama, něco jsem jí naučil, ale nikdy to nebylo ono.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od BwanaHunter »

Leon> mají ty omotýlkované křepelky oproti klasickému výcviku na divoké zvěři nějakou další výhodu, než tu, že si je nasázím kdy potřebuju a kolik potřebuju? (vážně míněný dotaz, slyšel jsem o tom z řady stran, ale nepraktikoval jsem to).
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od kabát »

Podzimky chci kvůli upotřebitelnosti.
Na chovnost v tomto případě vůbec nemyslím.
Za ty léta co mám výmary a co sleduju jejich chov, se z nich stává také .... vlastně nejsem odborník abych to posuzoval.
Prostě ten pes u mě nemá nárok do chovu.
Jasně, na honech chci po psovi aby křídlovaného bažanta dosledoval a chytil.
V rákosí, v houští, v kopřivách, taky dobrý když po nějakém čase vystavování sám postoupí a zvěř zvedne.
Znám psy, co vystavují a bez pokynů pána tam budou stát i půl hodiny. To je pro mě dost nepraktické.
No a když je pak na zkouškách bažant z voliery přivázaný za stojáček na metrovém provázku, vůbec se nedivím, že ho pes chytí.
Je to dost i o té mojí ješitnosti, dlouhé léta jsem měl psy kteří dělali a já se naparoval, na honech i při dohledávkách.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od Leon »

no jednu výhodu to má podstatnou že pak můžeš lovit s ohařem i když to je ohař jenom vzhledově mě se takhle naučila vystavovat i fena am. bulldoga sice to nebylo tak pěkný ale fungovalo to
vystavení bažanta http://img.fotoalba.centrum.cz/img22/61 ... _djap2.jpg
příznávání kachny v trávě http://img.fotoalba.centrum.cz/img6/613 ... s2vlok.jpg
Naposledy upravil(a) Leon dne pát 05.9.2014, 7:57, celkem upraveno 1 x.
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od Leon »

nepraktické to je na ty společné hony zelených kulometčíků co řvou mlatěj kopou do každýho keře hromady a s lovem s ohaři nemají nic společného a ohař tam je úplně k hovnu tam stačí přinašeč
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od Leon »

Kabáte upotřebitelnost uděláš i bez vystavení na ní už nemusí vystavovat
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od fesoj »

Pánové, uvědomte si, že dnes je to o něčem jiném, než před sto lety ! Když se lovila drobná zvěř individuálně nebo /zejména v případu tehdy nejrozšířenější koroptve/ v malých skupinkách střelců ploužením, byl dobře vystavující ohař nezbytnou podmínkou úspěšného lovu. A někde se tak loví dodnes, např. bělokuři ve Skotsku. Jenže u nás bohužel opravdu pro praxi stačí slídič a přinášeč, vystavování se vyžaduje zejména pro to, aby tato po generace šlechtěná pro ohaře typická vlastnost nevymizela - nevystavující ohař není ohařem, ale byl bych blázen /nebo nadšenec, jak se to vezme/, kdybych si pořídil psa a objektivně neměl možnost s ním to vystavování cvičit a "pilovat", protože v revíru tu drobnou prostě nemám nebo jen v minimálních stavech. Je to stejné, jako kdybych si chtěl pořídit barváře do honitby, kde není, nebyla a nebude vysoká ani jiná spárkatá kromě srnčí.
Kritériem pravdy je praxe.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od kabát »

No, já jsem bláznivý nadšenec, máme pár zajíců, dá se říct když chci, tak vím kde jsou, bažanty odchováváme, pár jich ve volnosti přežívá, kachny tady jsou, máme srnčí, dančí, černou, mufloní i vysokou.
Takže vystavování u psa chci, i kdyby měl vystavovat srnče v trávě při vyháněním před senosečí. A že mi to výmar dělal.
I možnosti lovit na dobrých honech na drobnou pořád mám.
Je mi jasné, že z tohoto psa přeborník na vystavování nikdy nebude, jen nehodlám rezignovat. To je cesta od psa loveckého na psa gaučového, ozdobu. Bohužel to je trend výmarů v posledních letech.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od Leon »

Fesoji i dnes se tady dá zažít lov na drobnou s ohaři ale ve spolku ho nezažiješ a z jednoho uloveného kohouta na takovém lovu mám větší zážitek jak z dvaceti na klasickým honu na drobnou.Protože není nic nádhernějšího jak ohař který vystaví postoupí a pak na povel vypíchne kohouta a ty si ho v klidu ulovíš
CZ 550 american 308win.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od BwanaHunter »

Leon píše:nepraktické to je na ty společné hony zelených kulometčíků co řvou mlatěj kopou do každýho keře hromady a s lovem s ohaři nemají nic společného a ohař tam je úplně k hovnu tam stačí přinašeč
Leon píše: i dnes se tady dá zažít lov na drobnou s ohaři ale ve spolku ho nezažiješ a z jednoho uloveného kohouta na takovém lovu mám větší zážitek jak z dvaceti na klasickým honu na drobnou.Protože není nic nádhernějšího jak ohař který vystaví postoupí a pak na povel vypíchne kohouta a ty si ho v klidu ulovíš
Člověče, já si ty tvoje přesný glosy snad začnu tisknout. Ačkoliv dlužno říct, že na dobrém lovu na drobnou jsem naposledy možná před 15 lety ne-li déle a jinak jsem na žádný takový nenarazil... Dobře že jsou lidi, kteří to pořád tak vidí jako ty. Problém totiž je, že dneska už pomalu ani nikdo neví, jak má takový lov s ohaři správně vypadat, znají jen tu tlupu uřvaných mlátičů...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět