Ohaři a vystavování

Pejskové a jejich výcvik
skrofa
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: stř 16.11.2011, 20:06

Ohaři a vystavování

Příspěvek od skrofa »

Jaký máte názor na to, že podle novely vyhlášky č 224/2002 Sb. ohař získá upotřebitelnost na drobnou zvěř i bez vystavování. A co s uchovněním takovýchto psů? Může to vést v delším časovém úseku k oslabení této vrozené vlastnosti?
Jarek Horsky
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: pát 13.4.2007, 19:48
Bydliště: Trutnovsko

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od Jarek Horsky »

Nutnost vystavovat je zakotvena v řádech jednotlivých chovatelských klubů. Klasické PZ budou existovat i nadále. Toto je zkouška nová, která má sloužit pouze pro loveckou upotřebitelnost. Pokud bude klub trvat na PZ, pak vystavování zůstává.
Uživatelský avatar
xchipsy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: pát 23.11.2007, 12:07

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od xchipsy »

Jak píše kolega nade mnou. Bude záležte na klubu, jaké si zvolí podmínky pro získání chovnosti. Předpokládám, že ty se nějak zásadně měnit nebudou, protože ohař, který nevystavuje, není ani ohař :)
"Když nechceš pomoci, alespoň neubližuj..."
ZKK 601 308Win (Meopta Artemis 3-12x56 RD)
ČZ UB 7x57R/16 (Pentaflex Cazorla 2,5-10x50 PI)
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od curil »

v dnešní době kdy ve spoustě revírů pes nemá co najít to tak bohužel je že i na vrcholných akcích psi nevystavují.kdo chce mít ohaře ,musí mít taky voliéru s bažantama.bohužel.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od fesoj »

Jako klukovi se mi vždy strašně líbil český fousek a těšil jsem se, že si ho jednou pořídím. Nakonec to dopadlo tak, že jsem s ohledem na stavy drobné zvěře a možnosti výcviku tuto myšlenku opustil. Jak bylo správně napsáno, ohař, který nevystavuje, není ohař a o takového psa není co stát. Má křepelačka se poprvé v životě setkala s bažantem na PZ, které absolvovala v I. ceně. To by žádný ohař nedokázal, protože jeho práce před ranou se od práce slídiče diametrálně liší, jsou naň kladeny mnohem vyšší nároky a
je potřeba odpovídající výcvik. Kdo nemá možnost pracovat s ohařem v aspoň trochu slušně zazvěřené honitbě, ať si ho nepořizuje - ani ta voliéra plná bažantů určených k výcviku skutečné přírodní podmínky nemůže nahradit a před těmi nadšenci, kteří jsou ochotni kvůli svému psovi najezdit stovky a snad tisíce kilometrů. aby se jejich pes vůbec dostal do zvěře, smekám klobouk. Bez takových lidí by chov stavěčů všech plemen u nás šel naprosto "cugrunt".
Kritériem pravdy je praxe.
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od Bojar »

Fesoj to napsal velmi výstižně.Ovšem já pořád nechápu význam novelizace vyhlášky a co tím chtěl básník říci.Neboť loveckou upotřebitelnost mohl získat ohař na PZ doposud jen splněním limitních disciplín .Vystavování nebyla limitní disciplína a i tak získal loveckou upotřebitelnost.Takže mne spíše napadá a stále se v tom utvrzuji že na "ustředí" chtěl býti zase někdo důležitější a papežštější nežli papež jiné vysvětlení pro to nemám.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od Leon »

museli změnit trošku pravidla spartakiády aby byli zajímavý :lol: :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od kabát »

Máte někdo zkušenost, jak psa přimět k vystavování?
Mám mladého výmara, je hodně temperamentní, a pokud je na volno, zvěř vypichuje.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
pavlina
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: pon 14.2.2011, 20:43

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od pavlina »

Nevidim v tom zadny problem, neznam klub oharu, ktery by pro uchovneni pozadoval upotrebitelnost, skoro ve vsech klubech je slozeni minimalne PZ v II. cene u fen, krom anglicanu, kteri maji jen vlohy, ale tam samozrejme take pes prokazuje vystaveni. Jinak proc by ohar, ktery nevystavuje a jinak aportuje, nemohl byt upotrebitelny, samozrejme nebude predvadet praci ohare, ale to myslim jeho panovi nebude na hone vadit a s uchovnenim to nebude mit nic spolecneho.... Jinak se ohar da naucit vystavovat, na stopovacce, kdy mate moznost minimalne krepelek, bazantu... plno mladych oharu vypichuje, jelikoz v sobe jeste nemaji klid...
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od BwanaHunter »

Kabat> jak je stary? A rovnou vypichuje nebo kratce vystavi a pak vyrazi...?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od Leon »

křepelku motýlka na gumičky a stopovačku a trénovat trénovat a zase trénovat vystavení postupování :wink:
CZ 550 american 308win.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od BwanaHunter »

leon> no to jasně že jo. Ale pokud mu vystaví a pak vyrazí, tak to "stačí jen" uklidovat. Pokud mu nevystavuje vůbec, třeba stačí počkat pár týdnů nebo měsíců. Proto se ptám, kolik mu je. Prosím tě, co je "motýlek na gumičky"?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od Leon »

motýlek z tvrdého papíru se dvěma gumičkami přichytí na hřbet za křídla a křepelka pak neulítne ale může odcházet
CZ 550 american 308win.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od kabát »

Je mu 2,5 roku.
Pokud je na volno, okamžitě vypíchne pernatou.
Z podzimek jsme vypadli už vloni. Chytil bažanta.
V běhu vpodstatě nasaje pach a okamžitě chňapne.
Trénoval jsem na křepelkách v kleci a na stopovačce.
Byl jsem s ním i v bažantnici, na řemeni sice tahá ale dá se uklidnit, na volno je k nezastavení.
A z toho mi sám od sebe vystavil zajíčka, když zajíc vyběhnul postil se za ním a na písknutí se okamžitě otočil a vrátil.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Ohaři a vystavování

Příspěvek od BwanaHunter »

kabát> 2,5 už je dost na to, aby vystavoval... To, že chytil na podzimkách bažanta bych mu ale až tak nevyčítal. Podle mě ty podtržený domácí slepice musí chytit každý normální pes, kterému zbylo trochu instinktů lovce. Obecně se na ty spartakiády se zmrzlým domácím králíkem, zkripleným bažantem z bedýnky apod. dívám čím dál víc skepticky.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět