Výběr vhodného plemene loveckého psa

Pejskové a jejich výcvik
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Výběr vhodného plemene loveckého psa

Příspěvek od Reno »

Nazdar kolegové. :) Rád bych si pořídil svého prvního loveckého psa. Různé LUP jsem při práci samozřejmě viděl, ovšem vlastní osobní zkušenosti mám dosud pouze se psy služebních a společenských plemen. Takže bych potřeboval poradit s výběrem vhodného plemene... Samozřejmě jsem si ohledně tohoto tématu na internetu lecos přečetl, stejně jako prodiskutoval osobně. Přesto bych rád "nasál" nějaké další informace, rady a tipy. A co konkrétnějšího bych vlastně chtěl? Nejprve bych uvedl, že nepotřebuji psa na aport drobné, vodní práci ani norníka. Primárním využitím by měly být dosled zvěře a šoulačka, výjimečně možná i nějaká naháňka. Zvěř primárně černá, ale i srnčí, ostatní (dančí, sika, evropák...) spíše okrajově. Pes bude žít v bytě, ale pravidelný pohyb zaručen.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Výběr vhodného plemene loveckého psa

Příspěvek od fesoj »

Plemen, která vyhovují Tvým požadavkům, je celá řada. A protože "každá liška chválí svůj ocas", těžko radit. Nejlépe asi uděláš, když poslechneš hlas svého srdce, vybereš si to, které se Ti nejvíce líbí a budeš se snažit ho vychovat a vycvičit tak, aby Ti to vyhovovalo. Z vlastní zkušenosti vím, že prvnímu loveckému psu se budeš věnovat až úzkostlivě, studovat literaturu a kontaktovat zkušenější chovatele a zejména trpělivě cvičit, cvičit a cvičit. Já jsem jako prvního psa měl fenku irského vodního španěla, tedy plemeno, které se všude na Západě chová už jen jako společenský pes a přesto jsem s ní dokázal ve věku 9,5 měsíce složit PZ - měla by na I. cenu, ale má nezkušenost nás posunula do II.
Kritériem pravdy je praxe.
braka
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: pon 18.1.2010, 7:51

Re: Výběr vhodného plemene loveckého psa

Příspěvek od braka »

Vem si hladkosrstýho jezevčíka po lovecky vedených rodičích a budeš mít přesně to co potřebuješ. Je to rada nad zlato.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Výběr vhodného plemene loveckého psa

Příspěvek od michalos »

Jak bylo řečeno, každá liška chválí svůj ocas....každopádně je potřeba si uvědomit jestli budeš dohledávat hodně kusů nebo jen do 20 za rok...pokud víc...tak barvář má své výhody pokud ne...každý pes se mu vyrovná.... k tomu jezevčíkovi...na čekanou super společník díky svým rozměrům funguje i jako přídavný topítko do posedovýho vaku...a na dosledy se dá taky velice dobře použít.... ale ve finále vybíráš ty co se ti líbí a co tě zaujme....Lovu
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Výběr vhodného plemene loveckého psa

Příspěvek od BwanaHunter »

Reno> tady se přesně ukazuje, to co tu už i zaznělo. Každý ti bude radit to, co se líbí nebo vyhovuje jemu. (Já bych třeba jezevčíka neee a neee, prostě ne, ačkoliv uznávám, že účel a úkol splní a leckdy dobře :)). Na šoulačku potřebuješ psa jako parťáka, maximálně aby tě upozornil na zvěř, to splní snad každé plemeno s loveckými vlohami. A na barvu protřebuješ prostě dobrého stopaře, a ty najdeš taky mezi řadou plemen. Takže máš celkem skromné nároky (pokud to ještě nepřehodnotíš :)) a pole široce otevřené. Takže bych se spíš zamyslel nad tím - tíhneš k velkým psům, nebo spíš malým? Ať už pocitově, srdečně, nebo vzhledem k prostoru, který by měl pes zabírat doma, v bytě, v autě atd.? S velikostí souvisí i výdaje na krmení a další věci, manželka ho neunese (na rozdíl od jezevčíka :)), pokud bude třeba po úraze nepohyblivý a bude potřebovat denně k veterináři..... Líbí se ti spíš temperamentní psi, kteří budou mít do všeho chuť, ale budeš je muset ukrotit, a během jejich dospívání se fakt nudit nebudeš, včetně možné devastace různých věcí, nebo chceš spíš kliďase, kterého ale budeš muset do práce daleko víc tlačit? Chceš, aby se rychle, a pokud možno s co nejméně námahou naučil to, co od něj požaduješ, a makal, nebo tě baví cvičit a pracovat se psy a chtěl bys třeba absolvovat i nějaké vyšší zkoušky a soutěže a cvičit náročnější věci? Jaké povahy jsi ty? Člověku obvykle sedí psi, jemu povahou a temperamentem blízcí.
Nad takovými věcmi bych se zamyslel, ačkoliv má zkušenost je ta, že tyhle debaty se vedou, a nakonec si lidi stejně pořídí to, co se jim líbí a je jejich srdci nejbližší. A tak to je asi správně :) Jak vidíš, schválně ti nepíšu, co za psy mám nebo co si máš pořídit... Hodně radosti a úspěchů, myslivost se psem je super (to o té poloviční myslivosti jsi určitě už slyšel, a je to pravda).
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
braka
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: pon 18.1.2010, 7:51

Re: Výběr vhodného plemene loveckého psa

Příspěvek od braka »

Reno, nejlepší je konkrétní rada, já jsem ztratil přemýšlením a zkoušením různých plemen minimálně 10 let, tak jak jsi to popsal ti bude nejlepším pomocníkem jezevčík.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Výběr vhodného plemene loveckého psa

Příspěvek od motolada »

Tohle jsem tu řešil i já před rokem a půl.Nakonec jsem si vzal to co jsem si vybral sám,co se mi líbilo a vložil jsem do psa veškeré naděje i představy o lovu se psem.
Vyhrál to irský terier.Dočteš se zde na fóru
viewtopic.php?f=27&t=7383&hilit=jak%C3%A9+plemeno
a tady postřehy po výběru
viewtopic.php?f=27&t=1819&hilit=jak%C3%A9+plemeno

Chtěl jsem taky psa na to co popisuješ,no to asi vyjde a navíc si uz dnes dokážu představi,že ty podzimky i když jsem je nechtěl tak je asi zkusím.
Ctěl jsem středního psa,pěkného,živého ale hlavně ovladatelného.
Zatím jsem vyloženě spokojen...
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Výběr vhodného plemene loveckého psa

Příspěvek od BwanaHunter »

Lada> myslím, že diskuze v odkazu je hezký důkaz, že tyhle debaty a hlavně konkrétní rady nemají moc význam :D

Co furt všichni máte s těmi jezevčíky...? :roll: :lol: :lol: To jste vy jezevčíkáři nějaká sekta? :lol: :lol:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Výběr vhodného plemene loveckého psa

Příspěvek od Reno »

Děkuji za dosavadní příspěvky k tématu. :) Pořekadlo "každá liška chválí svůj ohon" je výstižné, ale při šířce mého "zadání" i pochopitelné. :D Pokusím se to tedy více upřesnit:

Co se týče použití psa - jak už jsem napsal v prvním příspěvku, prioritou bude dosled a k tomu nějaká ta šoulačka. Naháňka jen výjimečně, pokud vůbec. Ostatním loveckým aktivitám (drobná, vodní práce, norování...) se s tímto psem rozhodně věnovat nebudu.

Co se týče velikosti - jelikož pes bude žít v bytě, upřednostnil bych nějaké menší až střední plemeno. Bude se tam cítit méně stísněně a také množství vylínané srsti bude přijatelnější.

Co se týče učenlivosti - jelikož s výcvikem LUP dosud nemám zkušenosti, upřednostnil bych, jak psal např. Bwana, psa co pracuje intuitivněji, rychle a snadno se naučí to, co od něj potřebuji, no a pak maká.

Co se týče temperamentu - mám raději klidnější psy, ale pokud by to mělo být na úkor chuti pracovat, klidně pořídím něco temperamentnějšího. Zažil jsem psy od "klidných filozofů" až po "paličaté pošuky" a neměl jsem problém ani s jednou skupinou.

Snad jsem tímto svůj dotaz alespoň trochu konkretizoval. Co se týče jezevčíků, několik jsem jich při práci viděl a většinou to byli šikulové. Jenže upřímně řečeno se mi toto plemeno moc nelíbí, snad jen drsnosrstá varianta. Navíc bydlíme ve 3. patře bez výtahu a zdolávat několikrát denně schody není pro psa této stavby těla příliš vhodné a aby ho někdo z rodiny standardně nosil také ne...

PS: Ještě jedna prosbička - nějaká doporučení na vhodnou lituraturu ohledně výcviku LUP s výše uvedeným zaměřením by nebyla?
braka
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: pon 18.1.2010, 7:51

Re: Výběr vhodného plemene loveckého psa

Příspěvek od braka »

Jo kamaráde, jezevčík je klasika, elita, ta nezklame.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Výběr vhodného plemene loveckého psa

Příspěvek od kabát »

Cha cha cha, jezevčík - toho doporučuju jen člověku, který neví co chce, protože jezevčík si udělá co chce a pán pak bude poslouchat a dělat co chce pes. :-)
Já doporučuju VÝMARA : protože je to pes samočistící, na srsti se mu nic nechytá, břicho si neurousá od bláta, a do bytu je to ten nejhodnější plyšák.
Jakmile se mi dostane do domu, zašije se, stulí do klubíčka a ani o něm nevíš.
Ani ven se mu nechce. Aportování s ním dělat nemusíš, vystačí si sám, něco si najde.
Po schodech vyběhne, když se namočí, voda steče a je suchý. Nároky na krmivo minimální, sežere cokoliv i jahody, švestky a meruňky :-)
A věř tomu, že loveckého psa budeš buď brát sebou úplně všude, ať je to hon, šoulačka, naháňka, dosled, čekaná na posedu a naučíš si ho podle své potřeby,
nebo si psa nekupuj, jestli se nemůžeš rozhodnout jakého, jestli ho budeš někdy brát a někdy ne.
Nechej to uzrát, až ta myšlenka na tebe příjde sama, až uvidíš psa a řekneš: toho a žádného jiného.
Tak si chválím já svůj ocas.
Před 20 lety jsem se taky rozhodoval, výmar zvítězil. Od té doby jsem už změnil podmínky mého lovu mnohokrát až do poslední fáze, že nelovím, bo nemám zbroják. Za těch 22 let mám třetího výmara, jsou mu dva roky a děláme všechno i když bez flinty.
Tož tak, stačilo napsat, jednu dobrou radu ti dám - poraď si sám :-)
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Výběr vhodného plemene loveckého psa

Příspěvek od kabát »

Jo a ještě jsem chtěl napsat, že byť stejná rasa,, každý pes je jiný jen jezevčíci jsou všichni stejní...
abych nebyl za kaciře, táta měl 4 co si pamatuju.....
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Výběr vhodného plemene loveckého psa

Příspěvek od Leon »

tak to jsi trefil kabáte taky se říká když chceš jezevčíka kup si turistickou židličku a nauč se kouřit startky aby to čekání nebylo tak drahý :lol: :lol: Měli jsme jich doma co se pamatuji 6 a všechno velice inteligentní bestie co byli na gauči mazlíci ale venku velice samostatný jednotky :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr vhodného plemene loveckého psa

Příspěvek od kopov.c »

Pokud máš příležitost dosledů,chceš klidnýho a učenlivýho psa,tak si vem barvářa.Je to pes na dosledy s dobrým vedením excelentní a zároven je to mazel co zvládá schody i byt. A nebo to udělej jak píše Kabát-jestli nevíš jakého,tak to nechej uzrát, až ta myšlenka na tebe příjde sama, až uvidíš psa a řekneš: toho a žádného jiného. Zní to rozumě :)
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Výběr vhodného plemene loveckého psa

Příspěvek od Reno »

Úplně naivní nejsem, ale přesto jsem tajně doufal, co kdyby... Co kdyby se tady objevil nějaký "horký tip", na který kouknu a řeknu: "Ha! To je on!" :P Ale zase nic, no... :( :lol: Jinak ten Výmarský ohař je určitě fajn, ale do bytu mi připadá už moc velký. Jinak se poohlížím spíše po něčem ze skupiny honiči / barváři, velikostně malá, případně i středně velká plemena, s krátkou a pokud možno co nejméně línají srstí. Snad se někam dobereme, já to filtruji ohledně pro dotyčné plemeno typických vlastností, manželka posuzuje exteriér... :D
Odpovědět