Granule hubert

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
dako
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 03.4.2014, 23:46

Granule hubert

Příspěvek od dako »

Zdravím mám dospělého psa jezevčíka, který je docela vymyšlák v granulích. Uvažuji, které mu koupit aby je jedl a uvažuji o Hubertu, už je měl, ale jen vzorek. Vzorky sní jakkékoliv značky a poté ještě 1-2dávky pak už mu nějak nejedou. Tak nevím jestli mi je bude jíst. Ale jsem rozhodnutá mu neuvařít dokud je nesní..on by jinak jedl jen vařené a co veterinář říkal tak je dobré to střídat a já bych jsem to taky ráda střídala. Jenže on vařené sní a granulích sní jen pár a nechá je být. Takže nějaké, které by jedl, byli by dobré, kvalitní a ne moc drahé a mohly by mít i nějaký vliv na srst. Trpí docela neosrstěním a nevíme čím, takže jestli by granule aspoň trochu pomohli budu ráda.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Granule hubert

Příspěvek od BwanaHunter »

Pokud veterinář tvrdí, že je dobré střídat vařenou stravu a granule, měl by se možná vrátit do školy. Nedávno v Myslivosti vyšel dvoudílný článek, veterinářem velmi dobře napsaný, o výživě psů, kde mimo jiné vysvětluje, jak dlouho trvá zažívacímu ústrojí psa přizpůsobit se kvalitnímu trávení určité stravy. Takže pes by měl dostávat jeden druh stravy stabilně, bez experimentů a střídání, a pokud je důvod ke změně, tak je třeba jí provést postupně. Osobně jsem po letech zkušeností velkým zastáncem granulí (a nechci teď spustit žádný flame na tohle téma :)), protože jsem přesvědčený, že připravit dobře vyváženou krmnou dávku jiným způsobem je práce pro laboranta :), a že výhody granulí výrazně převyšují nevýhody, ale je potřeba na granulích nešetřit. Dobré zkušenosti mám s Royal Canine (zejména s řadou veterinary pack, která se složením skutečně odlišuje od té běžně v krámech, ačkoliv cena je stejná, takže to není o komerci), Hills a Arden Grange. Dřív jsem krmil Eucanubou, ale to je nějakých 15 let, kvalita šla ale podstatně dolu s prodejem licence na výrobu, a dnes už bych jí nekrmil. Netvrdím, že to je jediné kvalitní žrádlo, aby se do mě zas nikdo nepustil, jen píšu, čím krmím, a to už nějaké ty desítky let. Podotýkám, že nejsem nijak spojený s prodejem psího žrádla ani s žádnou firmou, která se tím zabývá.

Není informace, jaký typ srsti je pejsek, ani jaké problémy s "neosrstěním" má, může to mít i nějakou souvislost s krmením, třeba potravinovou intolerancí, ta se vyskytuje i mezi psy a jeden z projevů jsou právě i problémy se srstí, ale to je na konzultaci s veterinářem, nicméně takovým, který věci rozumí, a který kouká i na jiné než komerční zájmy. Takoví se nehledají všude snadno
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
dako
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 03.4.2014, 23:46

Re: Granule hubert

Příspěvek od dako »

Jako neříkal zas střídat po dni říkal třeba co 5 dni. Veterináře měnit nechci už jsme měnili a teď jsme u veterináře, který je bych řekal dost dobrý taky se člověk u něj dost načeka neboť k němu lidé jedou odevšad. Jezevčík je krátkosrtý standard prvně měl problémy s neosrtěným na špičce ocasu, teď bych řekla že tím docela dost trpí uší jeden kraj uši je neosrstěn (srst je velmi krátka a jde viděť jen hodně zblízka na slunci takže z dálky vypada jak by tam žadná srst nebyla) a druhý kraj uši osrstěn má, ale ne úplně je to takové ne moc osrstěné, čistě osrtěné má jen pruh uprostřed. Jinak mažeme mu to nějakou vodičkou od doktora, která má podporovat růst srsti, ale nevím nezdá se mi že by to pomohalo a chci mu pomoc úplně takže i zlepšít stravu. Od mala jedl Eminent, ale už se v tom nimra a nejede mu
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Granule hubert

Příspěvek od BwanaHunter »

Střevnímu traktu psa trvá cca 7 dní, než se adaptuje na nový druh stravy, takže střídat mu krmení co 5 dnů se rovná vystavit ho v podstatě permanentní podvýživě, bez ohledu na množství předkládaného krmiva. To by měl pan skvělý veterinář sakra dobře vědět. :roll: Je třeba se rozhodnout, co bude pes žrát a to mu dávat.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Granule hubert

Příspěvek od Leon »

pes který je na granulích má laicky řečeno línej žaludek pak ten přechod na jiný druh trvá dlouho.Tak že nějaký míchání granule a vařený je hovadina to by měl pán doktor vědět :wink: Já osobně jsem s granulema skončil jenom z jednoho důvodu a to že každý pes měl jiný aby byli v pohodě tak při tom množství psů mě nebavilo zakopávat o sudy a dnes maj směs syrového masa zeleniny a kaše ze šrotu a jsou všichni v pohodě
CZ 550 american 308win.
BecherTomas
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: pát 11.2.2011, 18:37

Re: Granule hubert

Příspěvek od BecherTomas »

Ze zkušeností a praxe už vím že dělat velké změny ve výživě(viz granule a vařené)jsou to nejhorší co můžete jakémukoliv zvířeti udělat. K hubertu mým psů chutnali a to jsou dost mlsný ale po delší době bylo vidět že jim to uplně nevyhovuje na druhou stranu bratr je krmí fouskovi a vypadá po nich dobře. Já krmím už rok brit care psi jsou v pohodě a když jsem srovnal cenu a spotřebu granulý tak to cenově vyšlo skoro na stejno(mám retrivra a bordíka a granule mají celodeně kolik sežerou žádné denní davky neřeším)
běžkař
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 21.1.2010, 21:14

Re: Granule hubert

Příspěvek od běžkař »

Prvně bych řekl, že doporučit něco levného a dobrého je skoro vždy nesmysl. Z hovna bič prostě člověk neuplete :D
Granule jsou docela alchymie a některé věci mi na nich "smrdí".
Je zvláštní, že takřka každému psovi sedí něco jiného. Proč? Přece když dám psovi maso, tak skoro nikdy se nestane, že by ho nesežral nebo, že by se po něm osypal. Proč to tak u granulí je a u masa nikoliv? Že by nějaké alergeny?
Dále každý, alespoň průměrně přemýšlející člověk musí vědět, že údaje na etiketách prostě nejsou férové. Pojďme počítat. Kvalitnější krmiva (cenová hladina mezi 1300 až 1600 Kč za 12 Kg pytel) mívají ve složení cca 30% masové moučky (to už jsou ty lepší). Ve 100g krmiva tedy 30 % masové moučky. Maso obsahuje cca 70 % vody, takže v syrovém stavu musel mít výrobce nachystaných 100 g čerstvého masa. Pokud pytel váží 12 kg, tak v pytli musí být 12 kg masa. Když střelím nějakou průměrnou cenu masa za kg (třeba 150 Kč), tak jen maso v pytli by muselo stát 1800 Kč. A kde jsou ostatní ingredience, vitamíny, minerály, balné, zaměstnanci, stroje atd. Pak je marže pro výrobce, no a pak distribuční cesty. Pokud by tedy byly pravdivé údaje od výrobce, tak ten pytel nemůže být levější než 4000 Kč. To prostě nejde.
Já obecně moc důvěry v granule nemám, nicméně pokud někdo věří, tak ať se hlavně dívá na složení....

Jinak Vámi uváděné granule budou šrot nejvyššího kalibru. Viz složení bez udaných %. Navíc na prvním místě obilí (takřka jistě alergenní pšenice). Toto krmivo bych ani slepicím ve formě šrotu raději nedával. Snad nemyslíte vážně, že v 15 kg krmení za necelých 600 Kč bude nějaké maso. Možná nějaké pařáty.
Věřte, že pokud budete krmit takovým šrotem, tak pejsek nadšený nebude a peníze, které ušetříte na krmivu skončí u veterináře...

Pokud krmit granulemi, tak dejme tomu: FirstMate, ANF, Artemis, Arden Grande a možná Orien s Acanou, po kterých prý je vyšší plynatost. Je to jen nástřel, určitě jsou srovnatelné krmiva.

Co se týká toho ideálního složení vařené stravy, tak bych v tom zase takovou alchymii neviděl. Není problém si najít na internetu kilokalorické hodnoty jednotlivých potravin a krmit tak, aby byla strava vyvážená. Případně obohatit krmivo vitamíny a minerály.......

Prezentuji tady jen svůj názor, není to absolutně žádné dogma. Nikoho nepřesvědčuji a ani se s nikým nebudu dohadovat. Pokud psovi sedí dobré granule, proč ne. Můj názor ale je, že syrová nebo vařená strava je lepší. U syrové stravy hrozí nějaký ten parazit. Samozřejmě krmit masem je palba, o tom žádná :(
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Granule hubert

Příspěvek od Leon »

maso pro psy se dá sehnat za slušnou cenu těch prodejců je už dost tak že buď to dát syrový a nebo to jenom spařit nevařit pak to je k ničemu jako přílohy se dnes už dělají těstoviny se zeleninou řasou atd, který se nemusí vařit vitamínů pro psy na domácí stravě je taky dost (já střídám roboran a bosch) tak že dnes není problém krmit domácí stravou ale reklama dělá z lidí ..... tak tomu že nic lepšího pro jejich psa než tahle určitá značka není věří :lol: :lol: Když si vezmu že dřív psi granule neznali a dožívali se taky slušnýho věku a byli v pohodě tak se tomu musím smát,hlavně když si vezmu že za komančů jsem psům uvařil vločky hodil hrtan z hovězího těch byla bedna za 10kčs :lol: občas sežrali praseti řepu se šrotem nebo pozbírali jablka hrušky na zahradě atd. a celý život pomalu neznali veterinu kromě očkovaní tak to krmení až tak už neřeším :wink:
CZ 550 american 308win.
Kvido
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: úte 06.8.2013, 19:29

Re: Granule hubert

Příspěvek od Kvido »

Naprosto souhlasím s Leonem. Lepší syrové ořezy,než granule. A pokud granule,tak určitě ne s bílkovinami rostlinného původu - ty tvoří alergenní mizerně stravitelný sójový extrudát. Bez syrové stravy má pes minimum možností,jak získat např. vit C. S tím souvisí kvalita a regenerace hlavně pojivových tkání a případných poranění.
To,že psovi granule chutnají,znamená,že jsou dobře ochuceny. I cukrovarské řízky navoněné drůbežím tukem a mírně osolené zblajzne s chutí. A to,že granule stojí více ( termíny premium a superpremium mne nadzvedávají ze židle),nemusí znamenat vyšší kvalitu. Marže výrobců je v řádech stovek % . Pamatuji , že v KSK ( dnes BONO) byly kdysi vidět proužky sušeného masa. Dnes je to komerce,stejně jako Hubert. Sledujte % bílkovin a tuků vč. jejich druhů a původu-např. palmový olej je docela svinstvo,které výrobky pro lidi obsahují u silně diskontních značek s chabou kvalitou. Výroba a distribuce je založena na tom,že co ušetřím snížením kvality , strčím pak do reklamy a tak si zajistím obrat. Z mého pohledu - Brit Sport a popř. řada CARE , ještě ucházející kvalita za odpovídající cenu. Snad nebudou následovat ty desítky ostatních,co se zaprodaly mamonu marží.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Granule hubert

Příspěvek od BwanaHunter »

Tahle debata vzdycky, ale vzdycky, zacne i skonci stejne :lol: :lol:
Leon> je to jak rikas, ten liny zaludek, tedy adaptace na komfortni prijem, je pruvodni jev snadno stravitelne potravy, a ano, neni nevratny, pokud ten komfortni prijem pomine, ten zazivak se zadaptuje, ale trva mu to v radu tydnu, takze stridat cerstvou a granulovanou stravu je proste blbost. To by pan doktor mel vedet a osobne bych takoveho veterinare zmenil asi 10min. po te, co by mi to rekl.

BecherT> fakt nechci bojovat dalsi bitvu s vetrnymi mlyny, ale kvuli tem psum mi to neda. Davat psum k dispozici granule ad libitum bez omezeni je spatne. Z vicero duvodu, pokusim se ty hlavni, 1.granule jsou neco jako strava pro kosmonauty nebo vysadkare (mluvim o tech kvalitnich). Koncentrovana kombinace snadno stravitelnych zivin dehydrovana na minimalni objem a hmotnost. Takove mnozstvi zivin by ze stejneho mnozstvi cerstve stravy ten pes nedostal. Takze prekrmovani, zejmena v rustu, muze mit radu negativnich dusledku - panostie, poruchy vyvoje vazivoveho aparatu, pevnost kosti atd. 2. Ta potrava je vysusena pod 10% vlhkosti, narozdil od nejakych 80% u cerstve stravy. Kdyz ji ten pes sezere moc, potrebuje ohromne mnozstvi vody, aby ji zpracoval, jinak mu hrozi regulerni dehydratace. Pes ktery zere suche granule, vzdycky musi mit dostatek cerstve vody. 3.granule v zaludku nabobtnaji a to docela hodne. Jak moc se da zkusit, kdyz clovek da do misky krmnou davku, zaleje vodou a necha treba hodinu. Objem se zvetsi nasobne. To i v tom zaludku. Takze kdyz sezere krmnou davku, ktera vypada mala, zapije ji, a po chvili ma brisko pekne plne. Kdyz se ovsem nazere dosyta suchych granuli a zapije je, nabydou mu v zaludku natolik, ze to muze zpusobot vazne problemy.

Pavelstrycek> nechci to cele rozebirat, jen podotknu, ze 150 Kc za kg masa jako suroviny pro psi granule je samozrejme nesmysl, to u slusneho reznika nestoji ani veprova kyta. Zaklad pro granule je, nebo by mela byt, kafilerni moucka, coz je btw.slusny zdroj zivin pro selmu. A pokud se pridava svalovina potravinarske kvality, tak svickova to nebude. Samozrejme souhlasim, ze je potreba nekrmit sajrajtem.

Leon> jasne ze se da mit psa na cerstve strave. Pokud o tom clovek neco vi, neco si precte (rasa, doplnky, vitaminy, mineralie atd.) a ma skladovaci prostor, a chut se tim zabyvat, tak jiste ano. Nicmene, spousta lidi uvari kus flakoty, nalame stary chleba a je hotovo. Se podivej, kolik lidi nezvladne dobre nakrmit ani temi granulemi :roll:

Kvido> pes nema moc chutovych bunek a ridi se hlavne cichem. Takze presne, dobre navoneny sezere i kus umele hmoty..
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Granule hubert

Příspěvek od Leon »

BwanaHunter napsal jsi to BecherTomas velice dobře já bych jenom doplnil že dost psů díky tomuhle typu stravování skončilo na veterině a někteří to nerozdejchali protože těch zdravotních rizik je tam mnoho nejhorší torze žaludku
CZ 550 american 308win.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Granule hubert

Příspěvek od Toma »

Leon píše:pes který je na granulích má laicky řečeno línej žaludek pak ten přechod na jiný druh trvá dlouho.Tak že nějaký míchání granule a vařený je hovadina to by měl pán doktor vědět :wink: Já osobně jsem s granulema skončil jenom z jednoho důvodu a to že každý pes měl jiný aby byli v pohodě tak při tom množství psů mě nebavilo zakopávat o sudy a dnes maj směs syrového masa zeleniny a kaše ze šrotu a jsou všichni v pohodě
A teď si přečti co jsi napsal v reakci na můj příspěvek před pěti léty.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Odpovědět