Načínání zvěře - bázlivost

Pejskové a jejich výcvik
Ages
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: pon 16.9.2013, 9:40

Načínání zvěře - bázlivost

Příspěvek od Ages »

Dobrý den,
Mám VOK 3 roky asi před měsícem jsem s ním začal cvičit na zkoušky do té doby pouze poslušnost. Cvičíme s kolegou, který již delší dobu cvičí psy, ze začátku vše vypadalo v pořádku pes poměrně snadno z vlečky donesl kozlík s králičí kůží, nemuměl jej předat, ale donesl.
Po několikátem cvičení ale začal dělat to že kozlík donesl cca 10m ode mne a začal z něho trhat kůži a požírat ji. Kolega na to reagoval tak že mu nasadil el. obojek a ve chvíli kdy to příště začal dělat mu dal ránu. Od té doby se již vůbec nechce nosit.

Poradíte mi zda bylo jednání sprrávné a jak nyní pokračovat, nevím zda mám být na psa "drsný", nebo "jemný" nerad bych udělal nějakou nenávratnou chybu.

Zatím jsem se vrátil na začátek trénujeme s látkovýmkozlíkem, (psa nechám sedět u nohy, hodíl kozlík před sebe a on jej přinese a předá). Toto ale neudělá pokud je to kozlík s kůží.

druhý problém mám v tom že si s kozlíkem pohrává přehazuje si ho v mordě a neustále překusuje, jak by se ho dalo toto odnaučit?

Děkuji Ages
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Načínání zvěře - bázlivost

Příspěvek od Leon »

hlavně se vyhnout tomu odborníkovi a udělat od začátku pořádně aport :wink:
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: Načínání zvěře - bázlivost

Příspěvek od suhl »

Nepřijde mi chování tvého kamaráda správný.
VOK je velký a silný pes, tak mu dej nakládací kozlík se závažím a DŮSLEDNĚ!!! (nikoliv surově) požaduj přesné splnění cviku.
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
Ages
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: pon 16.9.2013, 9:40

Re: Načínání zvěře - bázlivost

Příspěvek od Ages »

Zdravím díky za reakce,
Tedy mám začít aport s těžkým kozlíkem aby jej nemohl přežvykovat a po upevnění přejít na kozlík se srstí a potom zvěř, nebo jak bych měl postupovat.

Případně neznáte někoho z okolí Rychnovska s kým by se dalo cvičit?
Díky
bivoj
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: úte 03.6.2014, 8:12

Re: Načínání zvěře - bázlivost

Příspěvek od bivoj »

Typický příklad absolutního amaterismu, ten aport musíš vzít ůplně od začátku Nejlepší by bylo si o tom něco přečíst Ono vycvičit loveckého psa je trochu kumšt a spousta práce a přemýšlení.
janaA
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: úte 19.1.2010, 18:31

Re: Načínání zvěře - bázlivost

Příspěvek od janaA »

No,to ti pomáhal vážně odborník,přidělat tu eletriku na krk jemu :evil:
V prvé řadě je potřeba naučit aport, znova od začátku, v klidu. Povel drží, povel pusť (tak se i naučí držet pořádně a nepřekusovat), teprve až bude bezchybně zvládat všechny fáze aportu (bez odhazování!),můžete je spojit a začít s jednoduchými aporty a postupně přecházet na složitější. Až bude perfektně aportovat, začít s vlečkami....Jink je to jakoby jste po dítěti,co nemá základku,chtěli napsat vysokoškolskou práci. Nehledě na to,že pokud pes nezná a nemá dostatečně zafixované povely drží,pusť a aport jako takový, nemůžete ho trestat,když něco zvojtí,protože neví vlastně,co je správně,co ne,co se po něm chce....
Ages
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: pon 16.9.2013, 9:40

Re: Načínání zvěře - bázlivost

Příspěvek od Ages »

Díky za reakci,
Doporučujete v tomto případě začít s nácvikem na ruce, nebo rovnou na kozlíku?
tondaa
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: ned 24.2.2013, 15:31
Bydliště: olomoucko

Re: Načínání zvěře - bázlivost

Příspěvek od tondaa »

pokud už bral kozlík- aport ..mohl byste ,začít, s kozlíkem -snad i s kůží (dát z ruky a v klidu..-chválit, snad i pamlsek ) ..aby si vymazal zážitek s elektrikou . Pohozený aport s kůží by stejně nevzal
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Načínání zvěře - bázlivost

Příspěvek od Zdenek41 »

Já bych teda začal s rukou.Přece jenom máš se psem navázanej vztah.A myslím,že zkušenost s eletrikou byla mimo tvůj vliv.Bohužel musíš začít od začátku.Obojek jsem použil jen několikrát a to pouze při pronásledování srnčího.
To aby mi pes neškubal netrhal kuži jsem v mém ranném mládí řešil tak,že jsem ho s mou mladickou nerozvážností a zdorem nechal nosit kočky třeba i 2km až domu.Věř,že nepustil už aport nikdy natož aby něco trhal.
Každý pes je inviduální tvor ne stroj.Každý to má v hlavě srovnáno jinak.
pavlina
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: pon 14.2.2011, 20:43

Re: Načínání zvěře - bázlivost

Příspěvek od pavlina »

Souhlasim se vsemi prispevky vyse, ono je totiz nejhorsi si nechat radit od nekoho kdo sice "cvici" ale kdo vi jak... vim ze plno lidi ze sportovni kynologii bere aport jako neco pozitivniho jako hru, ovsem to u loveckeho vycviku nelze, jelikoz pes nenosi nejaky kozlik, ale zver, zver ktera se da sezrat, ktera smrdi, ci voni... a proto je tam hlavni duslednost a celkem dlouha cesta k dokonalemu aportu od drz, pust, pres brani z ruky, ze zeme, z lehu, z metru a pak dal a dal, az dohledavka a na konec vlecka! i pes ktery vsemi kroky prosel, muze u vlecky, kdy je pan daleko delal kraviny, teda postup vaseho znameho urcite nebyl to prave orechove.....
Ages
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: pon 16.9.2013, 9:40

Re: Načínání zvěře - bázlivost

Příspěvek od Ages »

Zdravím Pavlo,
Máte pravdu, ale bohužel dnes každý dělá agility a podobně bohužel sehnat někoho s kým chodit cvičit, nebo od koho se to naučit je oříšek. Jedna věc jje přečíst si to ale i když jsem toho načetl poměrně dost stejnak to neni ono.
Teď cvičíme s rukou psík drží bohužel ale nebere ruku sám je to asi 4-5 dnů co cvičíme cca 3x denně nevím zda je to správně veme ruku pokud mu rozevřu mordu a drží dokud nepovelím pusť nevím jak ho naučit aby si vzal ruku sám, nebo zda to dál trpělivě dělat takto?
Díky za reakce
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Načínání zvěře - bázlivost

Příspěvek od Zdenek41 »

Pokračovat dál,příjde to samo na povel.Pes musí dostat znova důvěru.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Načínání zvěře - bázlivost

Příspěvek od Leon »

ale dneska není problém vyrazit ke zkušenému cvičiteli který poradí a ukáže ale hold si na to musíš vzít dovolenou a zaplatit :wink:
CZ 550 american 308win.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Načínání zvěře - bázlivost

Příspěvek od Petr1970 »

pavlina: sportovní kynologie - služebáci rozhodně neberou aport jako hru, to jen "aportéři" typu retriever:-) ale ti jsou pro to vrozený.. služebáci jdou tvrdě po aportu a poslušnosti

viděl jsem psi (i ohaře, kratas) vycvičený "hravě" - ten pes měl naprosto pevný aport, nosil lišku secvaklou a vždy s aportem běžel rychleji než pro něj, radostně vrtíc prutem - dost velkej rozdíl proti některejm který si "šli pro ránu" a plazili se 3 metry před vůdcem..

osobně si myslím (amatérsky) že radostně-hravě je to lepší, ale jsem těžký amatér, chápu že ohaři maj nošení jinak - ale už jsem na pár psech viděl (ohařích) že to hravě jde..
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Načínání zvěře - bázlivost

Příspěvek od BwanaHunter »

Petr> aport je prostě aport. To není nějaký pošahaný honič, kterýmu stačí lítat po lese a ňafat :lol: :lol:
Zkušení říkali, že pes pokažený hravým aportem nosí špatně, pes zrazený parforsním aportem nenosí vůbec. A vidím to stejně. Bohužel, dost lidí si plete parfors skoro s týráním psa. Ale to není potřeba, pevná a důsledná ruka nemusí být nesmyslně tvrdá. Pes kterýho baví aportovat a je nadšený, nemusí být nutně vychovaný hravě. Znal jsem i v rodině několik ohařů, kteří byli nadšený aportéři, a cvičení nebyli žádnou hrou, důsledným drilem a opruzem, tedy parforsem v tom původním správném slova smyslu, ovšem bez týrání a hovadského násilí.
Btw. moje ohařka, se kterou s aportem teprve začínám, nadšeně nosí co může, a to i dohledaná selata 10kg+, jen proto, že jí to baví.

Ages> nic ve zlém, ale pokud někdo dělá agility a podobné záležitosti, asi bych si od něj nenechal radit v loveckém výcviku. A naopak. Jinak souhlasím s tím, co už bylo uvedeno, zejména s Leonem a Zdeňkem. Nějak jsem nezachytil informaci, jestli jsi nebo se chystáš být myslivec, nebo proč vlastně potřebuješ, aby pes aportoval...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět