Kterého dravce?

Lov s dravcem a vše kolem toho.
vhool

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od vhool »

no tenhle kolega se specializuje na sokolovity ...me fascinuje jejich zpusob lovu ostatnich ptaku ....tohle si pry troufne i na kane nebo na krkavce,nejradsi prej havrany ...
vhool

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od vhool »

mas pravdu ale nechtel jsem to zde vice rozebirat protoze jsem laik a mam info pouze hodne zbezne,toto je krizenec 7/8 a v nasich podminkach se pry raroh lovecky nevyskytuje v ciste forme vzhledem k imunite.pry zije na polarnim kruhu nebo za nim a tam pochopitelne panuji jine podminky a aby bylo mozne chovat tohoto dravce u nas je nutno ho krizit.to jen pro vysvetleni.kazdopadne mit vice casu tak se tomuto konicku asi zacnu venovat protoze je to opravdu majestatni tvor (dravci obecne) a pohled z blizka do oci dravce je neco uzasneho....
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Cena dravců?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Minulý rok v létě mě při večerním vávratu z čekané zastihla silná bouřka a vichřice. Při ceste domů ,v silném dešti a větru, mě před autem přeběl či spíš "přeletopřeskákal" silný bílý dravec. Koutkem oka jsem zahlédl, že napřátech má rolničky. Byl totálně dezorientovaný a promočený. Zastavil jsem a začal jsem ho lovit. Zmokl jsem až na kůži , roztrhal mě deku a nakonec si sedl na vršek zadního sedadla, které pro jistotu hned 2x posral. Byl to pěkny neřád, jak oschl, tak se v tom autě náramě zabydlel. Zajel jsem domu, kontaktoval nějakého činovníka z jejich klubu a sokala jsem předal. Málem ani nezabučeli a řekli, že ho vrátí známému majiteli , který je někde od Mikulova. Pták by se pak zatoulal asi tak 60-50 km vzdušnou čarou. Dál už žádná zpětná vazba.
Jen by mě zajímalo, jaká je cena samice bílého lov. sokola s vysílačkou?
vhool

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od vhool »

jak jsem psal,nejsem v tomhle smeru vubec vzdelan ale co mi povidal majitel onoho raroha tak ceny jdou pekne vysoko a zvlast kdyz to neni bezny druh.podle mne jsi mel dravce predat na zaklade dokladu majitele protoze tusim ze tito ptaci podlehaji registraci.navic si myslim,ze jsi majiteli usetril par desitek tisic (asi ...) pokud ovsem ptak skoncil v rukach majitele a treba ani nevi ze jsi mu ho zachranil ty ...vis jak je ta pohadka o ztracene princezne :wink:
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Sepisování by mě ještě víc nasralo! Promočenej na kůži, posraný auto, roztrhaná deka, poškrabanej na rukách a ještě bych to určitě psal sám! Pokud toto někdo nazývá krásou, tak je to jeho věc! Já zůstanu při svém a maximálně si pustím papírovýho draka! Jedině, kdy se reinkarnovali nějací pterodaktylové! Ti by pak mohli lovit i divočáky! Zdar Honzo!
vhool

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od vhool »

:lol: nooo tak ja take zustavam verny strelnymu prachu ale kazdopadne moje pidizkusenost s dravcei se mi mooooc libila.i kdyz mit tu co mas ty tak na to koukam uplne stejne :lol: :lol: :lol: ...jeste me napada ze kdyz je samicka ve stresu tak to bude asi u kazdyho zivocisnyho druhu stejny 8) ....sceny a ve vysledku nasranej samecek :wink:
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Já definuji samečka takto! Je to krásný motýl, který ve sluném odpoledni přeletá po rozvetlé louce, usedá na nejkrásnější květiny , sosáčkem saje nektar a při tom opyluje. Pak odlétá svobodný, bez závazků a nasyceny za další květenou. Těžký to úděl. Bohužel většina květin má MASOŽRAVÉ TENDENCE. Chtějí chudáka motýlka lapit, uvěznit ,vysát a navíc rychle vadnou. Zbyde jen suché bodláčí. Pozor madí motýlci!
U na to serem, protože to je hodně OF a nechci být napomínán.
hanyking
Častý návštěvník
Příspěvky: 57
Registrován: pon 15.11.2010, 23:24

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od hanyking »

Ahoj, jako dobrý dravec se mi jeví káně harrisova. I v knížce sokolnictví pro začátečníky ji doporučují. Ale je drahá. Samice 15000Kč terček 10 000. Od mala mě také dravci fascinují. Nikdy jsem ale neměl možnost mít dravce. Pokud bych si pořídil třeba tu káni tak ji vycvičím na volné sledování. To znamená, že člověk jde lesem a dravec ho sleduje. A to dokonce celé hodiny. A lovit bych nechtěl tak bych také neřešil povolení. Myslím, že lidi se můžou domluvit normálně. Navíc jsem přesvědčen, že pokud člověk nejde do lesa za účelem lovu nesmí ho nikdo jakkoli omezit. Je jedno jestli se psem nebo s dravcem.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od rimar77 »

myslím si že se pleteš stejně jako nemůžeš jít se zbraní v cizím revíru, nemůžeš chodit ani s dravcem ani vypuštěným psem kde chceš a docela by mne zajímalo jak ohlídáš aby vypuštěný a volně letící dravec nezaůtočil na kořist pokud nějakou spatří. Určitě ti nikdo dravce nezastřelí (teda doufám protože jinak by to byl totální magor danej člověk) ale můžeš se pak velmi snadno dostat do problémů za pytláctví jelikož sokolničení patří ke způsobům lovu. A právě podobné chování jako tu popisuješ úplně zbytečně vyvolává zlou krev mezi myslivci a sokolníky. U nás jeden sokolník funguje, má odemne vystavenou povolenku schválili jsme mu to na výroční schůzi, má vyčleněnou část honitby kam může chodit, kde se nám nevyskytují moc divocí bažanti a koroptve ale musí návštěvu nahlásit a vypouští si bažantí slepice co kupuje v banžantnici a na nich trénuje. Z počátku si myslel že může vše a chytli jsme o jak nám leze do divokejch tak dostal výstrahu a už seká latinu a vycházíme dobře ke vzájemné spokojenosti. Sokolnictví je krásná věc a fandím jí ale pravidla se prostě dodržovat musí. A pravda je že pohled na lovícího dravce je úchvatnej a rozhodně by bylo škoda aby sokolnictví zaniklo.
patrol
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: čtv 28.1.2010, 21:44

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od patrol »

V zákoně o myslivosti není tuším psáno nic ohledně volného pouštění dravců v revíru, ale každopádně je lepší se domluvit z MS a jak píše rimar77 nedělá to potom zlou krev, jestliže se dodržují pravidla, jenže takové MS, které umožní cvičit dravce ve svém revíru je vyjimečné. A jak se rimar77 zmiňuje o zániku sokolnictví, tak pevně věřím, že bude dostatek nadšenců, kteří budou dravce cvičit a v současné době je sokolnictví na celém světě nezrušitelné jakoukoli organizací. 11.11. 2010 bylo zařazeno do UNESCA
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od rimar77 »

Patrol nebudu souhlasit diky ubytku drobne zvere bude vycvik dravcu vadit cim dal mene. Respektive ten sokolnik co je u nas vystridal asi 4 sdruzeni ale vykopli ho protoze si chodil kam chtel a lovil co chtel. My byli asi jeho posledni moznost kde zustat. Takze jsme si snim promluvili vyrikali jsme si to a uz to vypada dobre a spoluprace klape. Myslim si ze sdruzenich co povoli sokolnicky vycvik bude dost jde jen oto komunikovat a domluvit se.
hanyking
Častý návštěvník
Příspěvky: 57
Registrován: pon 15.11.2010, 23:24

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od hanyking »

Já mám na mysli ale jen chození s dravcem do přírody a umožnění mu volný průlet. Žádné cílené lovení. Prostě jdu na procházku jako jsem chodil se psem. A vypustím dravce který mě sleduje. Také bych chtěl jít pokaždé jinam takže i tak bych nevěděl koho ten les je. Taková sokolnická turistika. Bydlím na Javornicku a lesy jsou to Lesů ČR, obecní atd. Také je tu tak vylidněná krajina, že málo kdy někoho potkávám. Opravdu někdy jdu na celý den na kolo do lesa a nepotkám nikoho. A pokud by něco chytl tak to asi neřešit. Zabránit se tomu nedá ale pokud pták neloví pravidelně tak je to spíš náhoda. Obecně bych rekreační sokolníky toleroval. Na stav zvěře to nemůže mít žádný vliv. Pokud dravec něco nechtěně chytne tak to je jen nepatrné promile populace. To stonásobně více zvěře skončí přejeto na cestě. A od března do srpna dravci pelichaj tak se s nimi nelítá. Prostě i kdybych byl myslivec a do revíru mi přijel sokolník a "venčil" sokola tak by mě osobně to vůbec nevadilo.
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od Onďa »

To se na mě nezlob, ale to co popisuješ je jednak trošku naivní a jednak je to dobrá cesta jak nadělat zlou krev mezi sokolníky a myslivci. Myslím, že dravec asi těžko bude pod vlivem vůdce jako může být pes, i kdyby jsi měl to volný sledování zmáknutý na jedničku. A pokud ti něco, jak ty píšeš, nááhoddou uloví, tak už se na to bude koukat, že tam pytlačíte, i kdyby ta škoda byla nakrásně zanedbatelná.
Sokolnictví je naprosto úžasná věc a mělo by se dělat se vším všudy. Ostatně, k čemu je dobré mít dravce a nelovit, tedy vlastně mu neumožnit lovit..? Pokud chceš jenom intenzivní vztah s ptákem, tak si troufám tvrdit, že stejně dobře by ti posloužil některý z krkavcovitých, inteligentní jsou na to dost. Patrol ti v podrobnostech určitě poradí. Chodit spolu po venku můžete do aleluja a bude to bez problému..
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
Odpovědět