Kterého dravce?

Lov s dravcem a vše kolem toho.
slivovice
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: sob 11.1.2014, 13:38
Bydliště: ostravsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od slivovice »

No to jste mne chlapi nepotěšili... mám zahradu v polích v podhůři Beskyd. Pravidelně mi tam na ovocných stromech sedají dva orlíci, zřejmě pár. Oba s rozpětím křídel okolo dvou metrů. Viděl jsem je několikrát u dětmarovských rybníků sedět na stromě (v zimě, z jedoucího vlaku) a i několikrát zapasit s větrem nad tokem řeky Olše u Těšína (hodně foukalo) nebo letět nad Olší u Třince. Jenže máme v rodině malý dítě a choděj si s nim hrát ke mně na zahradu... :(
Ardessa .50 Black Powder (cal 12,7 mm) pro terčovou střelbu na 100 metrů
Úpravy destilátů http://www.dubovesudy.cz
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od fesoj »

Tí orli :?: :!: No to snad ne :lol: Ale bát se asi nemusíš, kromě harpyje, která krade jihoamerickým Indiánům děti zcela běžně, jsem v životě neslyšel ani nečetl o žádném dravci, který by zaútočil na člověka včetně dítěte, pokud se ovšem nejedná o dravce, který prošel výcvikem a v člověku tudíž nevidí nebezpečného nepřítele, ale v lepším případě loveckého partnera, v horším /výjimečně/ i případnou kořist.
Kritériem pravdy je praxe.
Koblížek
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: ned 23.12.2012, 21:21
Bydliště: Podorlicko

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od Koblížek »

To budou určitě mořští orli, ti nejsou nebezpeční ani naší zvěři, pokud není zhaslá :D , natož dítěti, jsou to spíše mrchožrouti, spíš bych se jimi kochal :)
slivovice
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: sob 11.1.2014, 13:38
Bydliště: ostravsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od slivovice »

Kochal bych se rád... ale jsou velmi plaší jak na člověka tak na auto, traktor. Koukám na ně občas strýcovými bezpečnostními kamerami. Ostatně nejenom orlíci tam létají ale rovněž poštolky a vždy několik kaní.

Vůbec jde o zajímavé místo... na nedalekým sloupu VVN (vysokého napětí) byl spatřen před dvaceti lety velký sup, který sem ať se to jakkoli zdá nepravděpodobné, asi zabloudil z Afriky nebo Blizkého Východu. V nedalekém potoku jsem viděl vydru, na druhé straně v udolíčku zase pobývá ve svý noře jezevec (ani ne 100 m od hlavního tahu na Slovensko).

Před několika lety, když tam ještě žil děda se svým psem, tam na jaře kolem baráku prošel medvěd. Procházel udolím mezi horskými hřebeny, přes hustě obydlenou obec se železniční trati a hustě frekventovanou silnici a tu a tam si pochutnal na úlech. Zanechal tenkrát stopy v blátě a na zbytkách sněhu za stodolou obracenou na sever. Šlo asi o mladou medvědici, která se potulovala kolem Třince a kousek od třineckého sidliště i zimovala. A bylo tam i podezření, že mohla mít i mládě (zimovala asi dva km od sidliště Sosna a asi stejně tolik od hlučného lomu na polské straně, a byla nejenom spatřena lesními dělníky ale i zachycena později fotopasti... bylo to publikováno v místním tisku, vč. fota).

Měl jsem to štěstí medvěda spatřit v Tatranské divočině... ale stopy tohohle chlupáče, co nam lozil kolem baráku, jsem viděl až za tři dny když jsem přišel k dědovi na návštěvu. :) Děda už měl po devadesátce špatné spaní a spával u otevřeného okna se starým psem na koberci u lůžka... ale míšu v noci neslyšeli i když ten musel být tak 10 - 12 metru od nich. Příčinou mohla být i být láhev slivovice, jenž měla vždy své místo u stěny v rohu a o kterou jsem se staral aby nebyla nikdy prázdná. :D
Ardessa .50 Black Powder (cal 12,7 mm) pro terčovou střelbu na 100 metrů
Úpravy destilátů http://www.dubovesudy.cz
Paryba
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 17.10.2013, 10:03

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od Paryba »

když jsem jako malý chodil koukat na představení Seiferos, říkal jsem si, že by bylo super jednou mít taky dravce, který vám sedne na ruku a nechá se pohladit. O to větší radost jsem měl, když jsme pak v rámci historického šermu měli tu čest s pár sokolníky spolupracovat a reálně ptáky při vystoupeních používat. je to fakt zážitek, co na to říct a smekám přede všemi, kteří se sokolnictví naplno věnují.
koprkam
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: ned 12.4.2015, 15:38

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od koprkam »

Dobrý den,
jsem zde nový a měl bych ohledně sokolnictví několik otázek. Snad mi moc nevyhubujete.
1) Pokud bych si chtěl pořídit, samozřejmě legální cestou, káně polní, jaké podmínky musím splnit pro to, abych tohoto dravce mohl doma vlastnit? Jaká jsou nutná povolení? Četl jsem, že je vhodný pro začátečníka a je to relativně věrný pták. Jak se to s ním má doopravdy?
2) Mohl by mi někdo říct, jestli je tedy nutná účast v mysliveckých případně sokolnických organizacích? Jde mi o to, že nechci s dravcem lovit, jen létat, proto také chci káně. Pochopil jsem správně, že pokud nechci lovit, tak stačí povolení CITES?
3) Doporučil by mi někdo nějakou kvalitní literaturu o chovu dravců? Pokud bych si dravce kupoval, chci se vyvarovat chybám. Vím, že je to běh na dlouhou trať. Postupem času bych si určitě chtěl udělat myslivecké i sokolnické zkoušky, ale problém je, že bych tyto listiny nevyužil (zatím).
4) Byl by někdo ochoten se podělit o rady a typy, co a jak ohledně dravce? Myslím tím, jestli na krmení stačí i bílé laboratorní myši, přeci jen hraboš je "relativně" podobný. Zkrátka nějaké vhodné krmivo pro káně.
5) Byl by mi někdo schopný přeložit do standardní češtiny těchto pár odstavu a alespoň v bodech vysvětlit o co jde? http://www.sokolnictvi.net/index.php?op ... &Itemid=64
Závěrem bych se chtěl zeptat jestli je opravdu káně vhodný první dravec nebo co by jste spíše doporučili vy zkušení.
Děkuji předem za hodnotné rady.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od dalas »

Nic ve zlým, jen s tím kánětem polním bude asi problém. Kdyby jsi jej nemohl sehnat, zkus se poohlídnout po káněti lesním. :D :D :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od crif »

Dalasi, chtěl jsem si otevřít nějakou flašku pro lepší náladu a uvolnění po víkendu, ale tohle je dosti výživné :lol: :lol: :lol: :D
koprkam
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: ned 12.4.2015, 15:38

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od koprkam »

Moc se omlouvám psal jsem polní a myslel jsem lesní :D :D Jasný lesní přesně to myslím :D Ani nevím jak mě to napadlo, hold někdy mám divný myšlenkový pochody
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od BwanaHunter »

dalas> :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Díky za zlepšení nálady, klávesnici si umeju...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
koprkam
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: ned 12.4.2015, 15:38

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od koprkam »

Jsem rád, že jsem vás potěšil :) Teď zpět k původním otázkám akorát přetransformovaným na Káně lesní :D
Kvido
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 06.8.2013, 19:29

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od Kvido »

Nojo , tady je to samý střelec a s ptákem si neví rady.
Zkusím to shrnout.
Rozhodně bych začal tím , že kontaktuji nejbližší sokol. středisko , sokolníka a naučím se prakticky , jak s dravcem zacházet , co je a jak se odhaduje kondice, péče o obutí, krmení a možné zdroje apod.
Dobré knížky jsou Sokolnictví od Sterberka, Skolierstvo tuším oba díly od Krivjanského , Výcvik loveckých dravců od Honzy Kumbery atd.. Zahraniční literatura je trochu dražší.
Beru tedy legální chov :
1. Káně lesní je obecně chráněné -legální odchovy bych řekl,že skoro nejsou ( dravec bude mít CITES výjimku) , odchyt z přírody popř. vybrání z hnízda bude povolovat na základě rozumného důvodu pověřená obec tzv. odchylným postupem. To bych ale dobře neviděl-žadatel bez zkušeností , bez zkoušek,...důvod ho prostě mít asi nevezmou.
2. K držení není třeba být organizován v sokolnické organizaci. CITES je výjimka ze zákazu z obchodní činnosti - pták z odchytu ho určitě nedostane ( předpisy EU a související). Může ho dostat pták z odchovu na základě žádosti -pak s ním lze chodit třeba na ukázku na dětský den apod.
3. Literatura viz úvod - opravdu to není jako chov papoušků ! Rozhodně bych oslovil zkušeného sokolníka z okolí.
4. Laboratorní zvířata jsou východisko z nouze. Káně sežere skoro vše( vč. žížal a slepýše) , ale určitě bude dobré se držet syrového masa malých zvířat v co nejpestřejším složení. Divočina je prostě divočina. Káně krmené masem holuba věžáka neskutečně ožilo. Krmím jen přemraženými kvůli potlačení parazitů. Každopádně pták něco sežere a to 365 dnů v roce. To není flinta , co uložená v trezoru může odpočívat roky.
5. Odkaz jsem nedokázal otevřít. O co jde ?
Pokud budu chtít s kánětem létat volně , určitě bych hledal nehonební pozemky a požádal o povolení. V honitbě bez souhlasu uživatele honitby to bude stále o obviňování , co dokáže ulovit a co se nesmí a zda se loví atd.. Dravec není pes , v útoku na kořist ho nelze odvolat. Osobně bych začal chodit na brigády pomáhat MS. A hlavně natrefit na normální spolek.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od BwanaHunter »

Kvido> v otazce sokolnictvi se skutecne necitim byt fundovany, jen me prekvapila ta vyjimka ze zakazu komercnich cinnosti, a ted jsem se dival a skutecne je kane v acku, coz me u tak hojneho dravce pomerne prekvapilo. Ale mam dotaz - zrejme mas s kanetem zkusenosti, jaka je tva zkuswnost, na co utoci a co dokaze ulovit? Chces-li radeji do SZ, klido...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
koprkam
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: ned 12.4.2015, 15:38

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od koprkam »

Konečně někdo, kdo mi dokázal dobře poradit. Zkušeného sokolníka zkusím někde pohledat, každopádně, kdyby jsi měl nějaký dobrý tip tady v Moravským krasu, byl bych vděčnej. Docela mě překvapilo, že je káně chráněné, protože ho tu vídám poměrně hojně, každopádně zajímavá informace. Rozhodně s tímto koníčkem počkám až na dobu po maturitě, čmárat výkresy zabere taky dost času. Takže je to odloženo o cca rok, každopádně budu rád za každou další informaci.
Kvido
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 06.8.2013, 19:29

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od Kvido »

http://www.sokolnictvi.net/index.php?op ... &Itemid=68
Nejlepší bude se domluvit s vedoucím střediska.
Odpovědět