lanový naviják

Vše o teréních vozidlech pro využití v myslivosti
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

lanový naviják

Příspěvek od rimar77 »

Zdravím chtěl bych se zeptat zda nemáte někdo zkušenost s lanovejma navijákama jak se připojí na kouli u auta a zapnou do zástrčky. Zajímalo by mne to kvůli případnému vyproštění auta když bych někde náhodou uvíznul ale spíš bych stím rád vytáhnul zvěř máme hodně prudké stráně a tahat to do nich je docela galejnickej výkon. a v případě většího kusu i nemožnej výkon a hodit lano za kouly a rozjet se jak to dělají někteří kolegové se mi nelíbí jednak je to nedůstojné ke zvěři a jednak nevidíš když se zasekne o pařez atd. Nějaké jsem našel na internetu ale přeci jen je to už větší investice a tak bych nerad vyhodíl peníze za kravinu co pak nevyužiju. díky moc
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: lanový naviják

Příspěvek od curil »

některé ty navijáky stojí pár korun.na zvěř možná budou stačit i ty levné,vyprostit auto asi ne.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: lanový naviják

Příspěvek od rimar77 »

curil když já bych rád aby mi nějakou dobu vydržel takže bych šel do nějakého kvalitnějšího asi okolo 10.000 ty už utáhnou 1,5-2t
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: lanový naviják

Příspěvek od curil »

hmm.tak já myslím že prase vytáhne i nějaký šrot za 3 litry :D
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: lanový naviják

Příspěvek od rimar77 »

curil prase to jo ale to moje skoro dvoutunové vozítko už ne :lol:
defuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 105
Registrován: úte 20.2.2007, 17:31

Re: lanový naviják

Příspěvek od defuch »

Osobne bych na auto doporucil taznou silu aspon dvojnasobnou hmotnosti auta. 2t auto jsem tahal s navijakem se silou 1,9t a navijak to neustal. Pravda je , ze to nebyl Warn a auto bylo v bahne az po dvere. 8)
Tikka T3 Varmint - 6,5x55SE
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: lanový naviják

Příspěvek od curil »

no jo jenze dvoutunove auto je do lesa o na prd.do terenu jsou jine vozitka.sam to tak mam,to dvoutunove tak na nejaky hon dal ale do terenu mam jine auto a jeste jsem navijak nepotreboval.
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: lanový naviják

Příspěvek od Steyer »

Zdravím všechny, osobně si myslím, že tahat navijákem zvěř je z 99% blbost. Samozřejmě, že se asi vyskytne situace, kdy se to hodí, ale osobně si myslím, že je vždy vhodnější na to sehnat nějakou "lidskou" pomoc. Při tahání trofejové zvěře ani nemluvě.
Po praktické stránce je to totiž velmi těžko manévrovatelné, těžkopádné a vždy hrozí poškození nečeho nebo úraz. Sám proháním benzínového Samíka ve stříkačce. Na předku mám naviják 5,5t, sichr je to nějakej Jang-c-Tiang. Koupil jsem ho na eBay za 200,- a doposud běhá (přeju si aby mu to dlouho vydrželo :))))). Samíka jsem letos tahal asi 20x - vždy visačka za diferáky na pařezu nebo šutru - popotah navijákem o ca. 1m a dál jsem odfrčel. Ať si pořídíš jakejkoliv naviják, prakticky vždy ho budeš potřebovat na tahání auta a né zvěře. Nebo střílíš zvěř 30m od auta? Pokud k ulovenému kusu již dojedeš autem, tak máš vždy přece vyhráno. Donést/dotáhnout to těch 25-30m snad už nebude problém.
Naviják si kup takovej na jakej máš, ale vždy alespoň 2x silnější než je hmotnost vozu. S navijákem na kouli nemám zkušenost. JInak když jsem si to pořizoval, tak jsem měl také různé fantasmogorní představy o tom, k čemu by to bylo dobré, ale praxe ukázala, že při jízdě v terénu je to vždy jen předposlední inštance záchrany. Ta poslední je Dežo s Lakatošem. :mrgreen:
http://album.volny.cz/steyer/browse.php ... id=2682903
Toto je fotka ze Smrku v Jizerkách letos v září.
Naposledy upravil(a) Steyer dne ned 08.11.2009, 21:16, celkem upraveno 2 x.
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: lanový naviják

Příspěvek od rimar77 »

steyer díky za info ale moc jsi nekoukal co jsem psal :wink: jedná se mi o vytažení ze stráně máme tu tak 200-300 m dlouhé a dost příkré stráně a dole není cesta takže autem nezajedeš že bys táhnul dolů a na tažení nahoru do těch krpálů žádnou lidskou pomoc neseženu :-) lidi nejsou jednak blbý a jednak se nechtěj dřít a zase proč nelovit ve stráni když tam ta zvěř přechází jednalo by se jen o divočáky jeleny tu nemáme :-)tahat po rovině není problém to zvládnu sám a navíc si pak k tomu i dokážu dojet. u mě je poslední záchrana kamarád s catrpilarem už mne taky jednou táhnul :lol:
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: lanový naviják

Příspěvek od BwanaHunter »

Naviják s 300m lanem???
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: lanový naviják

Příspěvek od rimar77 »

ale kdeže, to se nastaví horolezeckým, hold budu kmitat nahoru a dolů a ale lepší než táhnout 80kg čuníka to jsem zažil a děkuju pěkně od infarktu mě dělilo jen hodně málo a to mám kondičku dost dobrou
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: lanový naviják

Příspěvek od curil »

tak nevím.já jezdím hodně těžkým terénem a jestli to je jen prudká stráň tak to musíš vyjet.samík nebo niva na dobrém obutí dojede snad všude,divím se že kolegu se samíkem 20x tahali,samíka s pařezu sundám sám rukama.za poslední dva roky mně tahali jen když jsem jel pajerem,nivou ani jednou a to jsem lenoch a všude dojedu.naviják je dobrá věc ale kdybych ho dal na ten můj šrot tak by mi to auto asi roztrhl,mám to komplet shnilé.
vhool

Re: lanový naviják

Příspěvek od vhool »

curil píše:tak nevím.já jezdím hodně těžkým terénem a jestli to je jen prudká stráň tak to musíš vyjet.samík nebo niva na dobrém obutí dojede snad všude,divím se že kolegu se samíkem 20x tahali,samíka s pařezu sundám sám rukama.za poslední dva roky mně tahali jen když jsem jel pajerem,nivou ani jednou a to jsem lenoch a všude dojedu.naviják je dobrá věc ale kdybych ho dal na ten můj šrot tak by mi to auto asi roztrhl,mám to komplet shnilé.
...no ono jestli treba ty strane nejsou po tezbe samej parez nebo mlada vydba stromku vis?....navic jestli maji strane prudke jak u nas tak tam bych se pustil tak s menzimuckem a to jeste bych si musel dat panaka abych se nebal :twisted: ...k tomu zapadnuti ....zapadnes s cimkoliv,vzdy to je totiz ne o aute ale o tom mezikusu mezi volantem a pedalama,neni to totiz nic jineho nez preceneni moznosti svych nebo vozidla ...kdyz znas dobre auto a nejsi linej si prohlidnout kam jedes tak nezapadnes ani s favoritem ale kdyz jsi amater tak zapadnes i s pasovym specialem :wink: :twisted:
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: lanový naviják

Příspěvek od Steyer »

To Curil:
" ...divím se že kolegu se samíkem 20x tahali,samíka s pařezu sundám sám rukama..."
Mě netahali, tahal jsem se vždy sám tím navijákem. Samík dojede opravdu daleko, ale pravda je, že je to o tom mezikusu, jak pravil klasik Vhool.
To Rimar 77: To jsem pravě myslel těma 99% - čili samozřejmě chápu, že když je 23:50, prase leží, ale někde v rokli, kam se NIJAK nedá dojet a kamarádům se právě zdá o nějaké princezně, tak je každá vymoženost dobrá. Jen bych Ti radil, abysis to někde nějak vyzkoušel, jak to bude celé fungovat. Použij třeba nějakou přídavnou kladku, kterou zavěsíš někde po trase na strom (pokus se co nejvýš), protože, když něco táhneš po zemi, má to okamžitě X-krát větší odpor, než když se to jakoby trochu přizvedává. Pak si taky musíš koupit naviják s dálkovým ovládáním (Nééé kabel, ale malá vysílačka), protože musíš být vždycky poblíž toho taženého břemene, abys věděl co to dělá, kudy to jde, atp. Dále si pořiď nějaké dobré klíny pod kola, až to budeš tahat, abys nebyl svědkem, jak ti autíko o půlnoci při tažení 100kg čuníka sjíždí do té rokle. Klidně bych auto z druhé strany přivázal kurtou třeba ke stromu.
Když jsem měl naviják novej, tak jsem ho testnul na cca 20-ti kg špalku, kterej sem tahal z asi 12-15m hluboký rokle, svah tak 45°a nebyl nijak zarostlej třeba maliním, tažná délka byla tak 25m. Samuraj mi na ruční brzdě udělal bez problému 3,5m dopředu, než jsem to vytáhl. Taky popřemejšlej o napájení toho navijáku, protože to žere baterku jak lázeňskou oplatku. Samíkem celkem pravidelně jezdím, ale když bych nechal naviják běžet v jednom kuse tak 15min, tak už bych taky nemusel odjet a to tahám vždy s natočeným motorem, kvůli dobíjení. Takže pouvažuj o druhé baterce, na off-road fórech toho najdeš habaděj. Krátce - tahat něco z rokle, když to má víc jak 40kg a ta rokle je ausgerechnet ještě tak hluboká, jak píšeš, bude vždy zábava a uvidíš že, co tahání, to originál a nové zážitky. Přeju Ti mnoho zdaru v Tvém počínání.
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
vhool

Re: lanový naviják

Příspěvek od vhool »

Steyer píše:.... bude vždy zábava a uvidíš že, co tahání, to originál a nové zážitky. Přeju Ti mnoho zdaru v Tvém počínání.
...vezmu na zkusenou ke mne do prace zajemce o kurzy tahani :lol: :lol: :lol: ...skolici nacini UKT 7245 :twisted: :twisted: :twisted: znacka: skoleni si odmakate (tedy odtahate) :lol:
Odpovědět